Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασία στις ΗΠΑ και φορολογία στην Ελλάδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εργασία στις ΗΠΑ και φορολογία στην Ελλάδα

    Καλησπέρα/καλημέρα (ανάλογα με το που είναι ο καθένας!)
    Μια ερώτηση για την οποία όσο έχω ψάξει δεν έχω βρει μια ακριβή απάντηση, να μου πείτε και εσείς τη γνώμη σας.
    Ας υποθέσουμε ότι μεταναστεύσαμε και εργαζόμαστε (νόμιμα πάντα) στις ΗΠΑ, και παίρνουμε ένα ποσό π.χ. $30k το χρόνo μεικτά.
    Το ποσό αυτό ενώ είναι πολύ μικρό για τα δεδομένα των ΗΠΑ, για την Ελλάδα θεωρείται τεράστιο!
    Απότι έχω ψάξει λοιπόν, από τη στιγμή που πληρώνουμε φόρο στις ΗΠΑ, θεωρητικά θα πρέπει να το δηλώσουμε και στο Ε1 και να δηλώσουμε και το φόρο που πληρώσαμε στις ΗΠΑ, ώστε να πληρώσουμε τη διαφορά.
    Βέβαια απότι έχω ρωτήσει κανένας δε το κάνει, γιατί ο φόρος που καλείσαι να πληρώσεις είναι τεράστιος, και δε σου μένει πλέον τίποτα για να ζήσεις! Πρακτικά δηλαδή και να θες να το κάνεις δε μπορείς.
    Υπάρχει βέβαια και το tax treaty μεταξύ Ελλάδας-ΗΠΑ το οποίο δεν ξέρουμε πως ακριβώς εφαρμόζεται στην πράξη...
    Αν ξέρετε λοιπόν τι ισχύει τελικά και τι χρειάζεται να κάνουμε για να θεωρούμαστε τελικώς κάτοικοι εξωτερικού και να μην χρειάζεται να κινδυνεύουμε..

    #2
    Καλημέρα.

    'Εχω την εντύπωση πως απο την στιγμή που θα κάνεις φορολογική δήλωση στην Αμερική θα πληρώσεις εκεί το φόρο για το εισόδημα που έβγαλες και όχι στην Ελλάδα. Θα κάνεις και στην Ελλάδα δήλωση για το εισόδημα που απέκτησες στην Αμερική αλλά φόρο θα πληρώσεις μόνο στην Αμερική εφόσον θα ζεις και θα δουλεύεις εκεί. Για αυτό είναι αυτό το treaty που ανέφερες ώστε να μην πληρώνεις διπλούς φόρους σε 2 χώρες. Μία ερώτηση βέβαια στην εφορία εδώ χρειάζεται, για εξακρίβωση.

    Comment


      #3
      πρέπει να αλλάξεις διεύθυνση φορολογικής κατοικίας. Αν το 2017 ήσουν εξωτερικό για λιγότερο απο 6 μήνες , δε χρειάζεται να το κάνεις.

      Ορίστε κάποιες χρήσιμες πληροφορίες:

      Διαδικασία αλλαγής της φορολογικής κατοικίας το 2017 ΠΡΟΣΟΧΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΝΕΑ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ 2018 ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ Από την εμπειρία μας ως φοροτεχνικό γραφείο που εξειδικεύεται στη διαδικασία αλλαγής φορολογικής κατοικίας και στη φορολογία κατοίκων εξωτερικού,

      Comment


        #4
        Όχι. Αν δουλεύεις στην Αμερική, πληρώνεις φόρους στην Αμερική και όχι στην Ελλάδα με βάση τη διεθνή συνθήκη Αμερικής-Ελλάδας. Πριν κάτι χρόνια, κάτι ψέλλισαν οι Έλληνες πολιτικοί να αλλάξουν το σύστημα και πήγαν οι Έλληνες της Αμερικής στους Αμερικάνους πολιτικούς, διαμαρτυρήθηκαν, και οι τελευταίοι είπαν στους Έλληνες πολιτικούς να το κόψουν. Οι μόνες χώρες στον κόσμο που φορολογούν με βάση το παγκόσμιο εισόδημα των πολιτών τους είναι οι ΗΠΑ και η Ερυθραία.

        Μάλιστα με βάση την ελληνική νομοθεσία, δεν χρειάζεται καν να κάνεις ελληνική φορολογική (μηδενική προφανώς) δήλωση.

        Comment


          #5
          Δεν έχω εμπειρία προσωπική σε αυτό το θέμα, αλλά μου φαίνεται τελείως παράλογο να δουλεύεις και να ζεις σε μια χώρα και να σου ζητάνε να πληρώσεις φόρους σε μια δεύτερη. Από την στιγμή που δεν χρησιμοποιείς δημόσιες υπηρεσίες κτλ στην Ελλάδα, γιατί να πληρώσεις φόρους εκεί;

          Comment

          Working...
          X