Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταπτυχιακό/Διδακτορικό στις ΗΠΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταπτυχιακό/Διδακτορικό στις ΗΠΑ

    Γεια σας! Ειμαι φοιτητης Μηχανολογιας και θα ηθελα να κανω ενα μεταπτυχιακο ή ενα διδακτορικο στις ΗΠΑ. Το πτυχιο που εχω (και αυτο που θα εχω αν με το καλο παω στις ΗΠΑ και τελειωσω εκει ανωτερες σπουδες) θα ειναι STEM οποτε θα εχω αρκετο καιρο (νομιζω 3-5 χρονια παραμονη αν παρω και διδακτορικο) για να βρω καποιον σπονσορα-εταιρεια ή να "παιξω" με τη λοταρια. Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι το εξης:

    Να το προσπαθησω ή καλυτερα να μεινω Ευρωπη που ειναι πιο σιγουρα τα πραγματα? Τι ελπιδες εχω? Επειδη θελω να ασχοληθω με Defence ή Aerospace εχω ακουσει οτι απαιτειται security clearance. Ειναι αληθεια αυτο?

    Οποια πληροφορια ευπροσδεκτη!!!

    #2
    Έχω ακούσει ότι το διδακτορικό στις ΗΠΑ είναι δωρεάν και παράλληλα υπάρχει ένας σταθερός μικρός μισθός για να καλύπτονται τα έξοδα στέγασης και διατροφής του φοιτητή με την λογική ότι αυτός κανει έρευνα για το πανεπιστήμιο και έτσι προσφέρει σε αυτό, ισχύει κάτι τέτοιο;;;;

    Comment


      #3
      Ναι, θέλεις security clearance που ίσως να μπορείς να πάρεις μόνον αν έχεις γίνει υπήκοος και πάλι όμως δεν παίρνουν εύκολα οι ξένοι. Ήξερα κάποτε κάποιον Αμερικάνο που δούλευε στον τομέα αυτόν και μου είπε ότι, αν και ο ίδιος είχε, του έπαιρναν δακτυλικά αποτυπώματα ξανά και ξανά κάθε έξι μήνες.

      Με βάση αυτά τα δεδομένα, μάλλον θα πρέπει να τελειώσεις τα μεταπτυχιακά σου, τα οποία όχι, δεν είναι δωρεάν σε καμιά περίπτωση, να βρεις δουλειά, να περάσει περί τη δεκαετία για να πάρεις υπηκοότητα (8 χρόνια το λιγότερο) και μετά να πας να βρεις δουλειά εφόσον σε εμπιστεύονται.

      Τα μεταπτυχιακά μπορεί κανείς να τα κάνει με υποτροφία, όμως για τις υποτροφίες υπάρχει ανταγωνισμός αναλόγως με το πτυχίο που έχεις, το βαθμό, τις συστατικές επιστολές, κλπ. Είναι δύσκολα τα πράγματα διότι τα μεταπτυχιακά εδώ διαρκούν δυστυχώς πολύ (τουλάχιστον 6 χρόνια), οι υποτροφίες είναι της πείνας και φορολογούνται και επιπλέον δεν επιτρέπεται να εργαστείς εκτός πανεπιστημίου. Αν πιάσουν κανέναν να το κάνει τον απελαύνουν πάραυτα. Τα πράγματα έχουν γίνει ζόρικα.

      Comment

      Working...
      X