Announcement

Collapse
No announcement yet.

μεταναστευση στην αγγλια ζευγαρι!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    μεταναστευση στην αγγλια ζευγαρι!

    καταρχην να πω οτι ειμαι καινουργιος στο forum αλλα γενικα στο παρελθον το εχω επισκεφτεί πολλες φορες.

    background - προοπτικη
    ειμαι φυσικοθεραπευτης δουλευω ελλαδα ως ελευθερος επαγγελματιας καθαρα εσοδα εχω περιπου 1600-1800, καθομαι κυριολεκτικα 5-6 μερες ανα ετος που σημενει οτι δεν εχω διακοπες και δουλευω περιπου 10-12 ωρες ανα ημερα. το εισοδημα για ελλαδα ειναι αρκετα καλο για αυτο και προβληματιζομε ακομα και τωρα στο να φυγω παρολα αυτα εχω καποιες συνεντευξεις τον επομενο μηνα στην αγγλια και συγκεκριμενα στο manchester οπου ενδιαφερομαι. Να πω εξ αρχης οτι εχω HCPC registration και συντομα και CSP membership γνωριζω καλα αγγλικα και γενικα στο μεταπτυχιακο που κανω εξ αποστασεως με ενα university στην σκωτια δεν εχω θεμα ως τωρα. η σχεση μου ειναι λογοθεραπευτρια με μεταπτυχιακο 8 χρονια εργασιακης εμπειριας απλα ακομα δν εχει κανει εγγραφη στον hcpc καθως παιρνει στο ielts 7.5 και θελουν 8 αλλα φυσικα θα ξανα δωσει. Στην ελλαδα οπως ειπα εχουμε και οι 2 καλη δουλεια, ο λογος που θελουμε να φυγουμε ειναι οτι εδω δεν εχουμε αλλη εξελιξη ειτε οικονομικα ειτε σε θεσεις, κουραστικαμε ως ελευθερη επαγγελματιες και θελουμε να κανουμε καποιο phd part time παραλληλα με εργασια οποτε η αγγλια φανταζει ιδανικη. προσδοκουμε εναν semi entry μισθο 1600-1800 λυρες (τοσο δινουν και οι εταιριες που εχω interview ) και προοπτικη υπερωριων (ειμαι θετικος σε αυτο) συνεπως οι 2000 λυρες ειναι ενας εφικτος στοχος με 10 ωρες εργασια 5 στις 7 ημερες (τα ποσα που αναφερο ειναι μετα φορων καθαρα δηλαδη στην τσεπη)

    προβληματισμος τοποθεσιας

    οπως ειπα ειναι ακομα δυσκολο να βγαλει hcpc registration συνεπως αν φυγω εγω και ερθει θα ψαξει για καποια θεση βοηθου. με προβληματιζει εντωνα στο κατα ποσο ειναι πιθανο να βρουμε θεση εργασιας στην ιδια πολη χωρις μεγαλη καθυστερηση και αν πρεπει να περιμενει αυτη πισω ελλαδα μεχρι να βγαλει την αδεια.

    προβληματισμος στα εξοδα

    υπολογισα καποια ατομικα εξοδα και θελω καποιος να μου πει αν αυτα ειναι ρεαλιστικα η οχι
    ο υπολογισμος ειναι κατα ατομο

    450 - 500 (one bedroom apartment + billis) per person ή 1000 για δυο ατομα (για να μην γινει μπερδεμα)
    150 λυρες σουπερ μαρκετ ανα ατομο ανα μηνα
    20 λυρες κινητο τηλεφωνο (giffgaff) 20 λυρες συλλογοι εργασιας (csp hcpc κλπ) ανα ατομο ανα μηνα
    300 λυρες για εξοδους ανα ατομο ανα μηνα
    115 λυρες greater manchester travel card ανα ατομο ανα μηνα
    30-40 λυρες αγορα ρουχων (κανενα πουκαμισο φορμα απο το sportsdirect οπου ετσι και αλλιως ψωνιζο) ανα μηνα ανα το ατομο
    30-40 λυρες αγορα ηλεκτρονικων ειδων

    υπολογιζοντας ολα τα παραπανω φτανω σε ενα ποσο γυρω στα 1150 - 1250 pounds
    ειναι ενας ρεαλιστικος στοχος;


    οι ηλικιες μας ειναι 24 και 29 αντιστοιχα και ειναι ενας παραγοντα που εμενα μου λεει ναι κανε το επομενο βημα...

    περιμενω τους σχολιασμους σας.

    #2
    Μπορείς να βρεις εύκολα διαμέρισμα με 500-550 pcm ειδικά στο Greater Manchester μακρυά πάντως απο Moston, Rusholme, Benchill.

    Comment


      #3
      Originally posted by unsc
      300 λιρες για εξοδους το μηνα το ατομο μου φαινεται αρκετα μεγαλο ποσό για αγγλια. Καλα γουστα και προσωπικες προτιμησεις ειναι αυτα προφανως, αλλα για να φτασεις αυτο το ποσο θα πρεπει να βγαινεις σχεδον βραδυ, κατι που δε θα μπορεις λογω δουλειας.

      500 λιρες για one bedroom apartment που να χωραει 2 ατομα και οχι 1.25 (ξερω τι σου λεω) μου φαινονται λιγα για Manchester. Να υπολογιζεις καπου στο 700αρι+
      Επισης σε αυτο το κοστος θα βαλεις και επιπλα αν δεν ειναι ηδη επιπλωμενο -που αν ειναι θα εχει συνηθως κατι παλιατζουρες που θα χρυσοπληρωσεις εξτρα χωρια περα οτι θα πρεπει να τα προσεχεις σαν τα ματια σου. Για να ντυσεις απλα και φοιτητικα ενα one bedroom πχ απο τα ικεα ή το gumtree να υπολογιζεις κανα 600αρι+
      Θα πληρωσεις και agency fees/references κανα 200αρι συνολικα επειδη ειστε και 2 ατομα.

      Τελος βαλε κανα 100αρι εξτρα για council tax καθε μηνα.

      Αν προσθεσεις τα παγια εξοδα που ξεχασες (council tax) και μοιρασεις δια του 12 αυτα που θα δωσεις ντουκου (fees/εξοδα μετακομοισης-επιπλωσης σε δυαρι/οτι αλλο) το νοικι θα σου βγαινει καπου στα 1200αρι το μηνα.


      Θα πρεπει επισης να εχεις στην ακρη ετοιμο και το deposit που ειναι συνηθως 1.5 μηνας καθως και 1 νοικι μπροστα.


      Προσωπικη γνωμη?
      Μενετε σε ενα δωματιο (ή σε 2!), σε κοινοχρηστο σπιτι με αλλους μεχρι να βρειτε δουλεια και μολις τακτοποιηθειτε τοτε κοιτατε για δικο σας σπιτι. Εξαλου θα σου ειναι σχεδον αδυνατον να βρεις σπιτι χωρις να δειξεις στον agent τραπεζικους λογαριασμους με σταθερη μισθοδοσια των τελευταιων μηνων. Αντιθετα για ενα δωματιο, τα πραγματα ειναι πιο χαλαρα.
      καλησπερα unsc
      με την απαντηση που έδωσε πιο πολλές ερωτήσεις έχω εγώ τώρα . και εγώ θελω να πάω (Scotland).
      1.''Θα πληρωσεις και agency fees/references κανα 200αρι συνολικα επειδη ειστε και 2 ατομα.''?
      τίποτα δεν κατάλαβα
      2.δηλαδή οταv νοικιάζεις το διαμέρισμα . πληρώνεις ανά άτομο η πληρώνεις το διαμέρισμα . . θέλω ένα διαμέρισμα . 1 δωμάτιο, τουαλέτα και κουζίνα . 2 άτομα . πληρωμή ανέβαινε ανάλογα τα άτομα . περίεργο . εδώ μιλάς με τον ιδιοκτητη σου λέει 350 το ενοίκιο . του λες θa μένω με την κοπέλα μου . όμως το ενοίκιο δεν ανεβαίνει .
      3.
      τόσο δύσκολο είναι να βρεις διαμέρισμα 40τ.μ . για 2 . μέχρι και 600 όλα μαζί. ενοίκιο φως νερό κοινόχρηστα, φόροι δήμου κτλ .

      Comment


        #4
        Δες σε καποια ιστοσελιδα με ενοικιασεις σπιτιων, τι ενοικιο ζητανε ανα μηνα οπως να δεις και τα εξοδα των λογαρισμων. Γιατι απο οτι φαινεται εχεις αποριες χωρις καν να ριξεις μια ματια ο ιδιος. Μετα γραψε οτι θες να συζητησουμε.

        Σχετικα με το 1, καποιες φορες θα ζητησουν να ελεγξουν τα references και το κανουν με καποια εταιρεια σχετικη του χωρου. Εξου και η χρεωση. Συνηθως ειναι 100 λιρες το ατομο. Τσουχτερο αν σκεφτεις οτι ειναι αερας.
        Αgency fees ειναι οτι λεει η λεξη, πας να κλεισεις το σπιτι με καποιο πρακτορειο και σου ζητανε χρηματα για την χαρτουρα(συμβολαια κλπ).

        Comment


          #5
          Μεινε Ελλαδα αν βγαζεις 1800....τοσο απλα

          Comment

          Working...
          X