Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δημιουργια Insurance Number

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δημιουργια Insurance Number

    Καλημέρα σε ολους παιδια. Εχω δυο ερωτησεις για οποιον γνωρίζει να μου τις απαντήσει.

    Ο αδερφός μου βρισκεται εδώ και 3 μήνες αγγλία έχωντας βρει ηδη δουλεια. (Εχει και τραπεζικο λογαριασμο, insurance number, proof of address κλπ)
    Μου ειπε μολις χθές οτι μετά τον Σεπτέμβριο δεν θα δέχονται πια ραντεβού για την δημιουργια national insurance number και επείδη δουλεύω σεζον και θα φύγω τέλη Μαρτίου, σκεφτόμουν αν θα ήταν καλύτερα να πήγαινα τώρα να το δημιουργουσα ώστε να τον έχω καβάτζα και να τον χρησιμοποιήσω κατευθείαν μετά το τέλος της σεζον (Δηλαδη αρχές November)

    Αληθευει αυτο τώρα ; Ειναι επίσημο ; ή μου έλεγε οτι ακουει αριστερά και δεξιά;

    Επίσης οπως αναφέρω παραπάνω, ο αδερφος μου έχει ηδη proof of address (χρησιμοποιήσε το δίπλωμα του ώστε να το πάρει) μπορώ να το χρησιμοποιήσω και εγώ εφόσον θα μεινω μαζί του για να δημιουργήσω το δικό μου NINO ;

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    #2
    Να σου πω τη γνωμη μου χθες Τριτη 13/02/2018 πηγα στο ραντεβου σε job centre στο Μαντσεστερ. Με την ελληνικη ταυτοτητα έκδοσης του 2006(!) γραμμενη με στυλο, διπλωμα οδηγησης του 2014 το tenacy agreement για το δωματιο που νοικιασα και το γραμμα που μου στειλε το job centre για να χω μαζι μου.
    Ολη η διαδικασια κρατησε 15 λεπτα, ενα δεκαλεπτο ερωτησεις, οπως γιατι ηρθα εδω, εαν δουλευω ηδη, εαν θελω να αιτηθω κοινωνικα επιδοματα και που εμενα πριν.

    Ειπα στην εξυπηρετικη και ευγενικη κυρια πως ημουν κατοικος Ολλανδιας, δεν εχω εισητηριο επιστροφης διοτι ηρθα για διακοπες και να δω εαν μου αρεσει για να μεινω.
    ΠΡΟΣΟΧΉ εδω σε ενα σημειο με. ρωταει εαν εχω ΑΦΜ στα ελληνικα και ποιο ειναι (Α-Φι-Μι!).
    Μετα από λιγη ώρα το βρήκα πηρα τηλεφωνο την αδερφη μου στην Ελλαδα και ολα εντάξει.
    Λιγο προβλημα με την ταυτοτητα διοτι στο τηλεφωνημα που εκανε την ρωτησαν εαν μοιαζω με τον τυπο στην φωτογραφια.

    Αυτα απο μενα ελπιζω να βοηθησα.

    Comment


      #3
      Originally posted by RattlesnakeGR View Post
      Να σου πω τη γνωμη μου χθες Τριτη 13/02/2018 πηγα στο ραντεβου σε job centre στο Μαντσεστερ. Με την ελληνικη ταυτοτητα έκδοσης του 2006(!) γραμμενη με στυλο, διπλωμα οδηγησης του 2014 το tenacy agreement για το δωματιο που νοικιασα και το γραμμα που μου στειλε το job centre για να χω μαζι μου.
      Ολη η διαδικασια κρατησε 15 λεπτα, ενα δεκαλεπτο ερωτησεις, οπως γιατι ηρθα εδω, εαν δουλευω ηδη, εαν θελω να αιτηθω κοινωνικα επιδοματα και που εμενα πριν.

      Ειπα στην εξυπηρετικη και ευγενικη κυρια πως ημουν κατοικος Ολλανδιας, δεν εχω εισητηριο επιστροφης διοτι ηρθα για διακοπες και να δω εαν μου αρεσει για να μεινω.
      ΠΡΟΣΟΧΉ εδω σε ενα σημειο με. ρωταει εαν εχω ΑΦΜ στα ελληνικα και ποιο ειναι (Α-Φι-Μι!).
      Μετα από λιγη ώρα το βρήκα πηρα τηλεφωνο την αδερφη μου στην Ελλαδα και ολα εντάξει.
      Λιγο προβλημα με την ταυτοτητα διοτι στο τηλεφωνημα που εκανε την ρωτησαν εαν μοιαζω με τον τυπο στην φωτογραφια.

      Αυτα απο μενα ελπιζω να βοηθησα.
      Ευχαριστώ για την απάντηση φιλε. Εγώ ομως δεν εχω ακομη το διπλωμα, γι αυτο ρωτάω.
      Μπορώ να χρησιμοποιήσω το proof of address του αδερφού μου εφόσον θα μεινω μαζι του, για να κλείσω ραντεβού για τον αριθμο ;

      Comment


        #4
        Λογικα θα υπαρχει καποιο χαρτι που να μπορει να δηλωσει ο αδερφος σου ότι σε φιλοξενεί εαν νοικιαζει διαμερισμα (flat,appartment) ωστε να χρησιμοποιησεις την διευθυνση του.
        Κατι αντιστοιχο εκανα στην Ολλανδια δεν ξερω αν ισχυει και εδω.

        Comment


          #5
          Παιρνεις πρωτα αγγλικη SIM.Μετα θα παρεις τηλεφωνο στον αριθμο για το jobcentre θα βγει τηλεφωνητής θα πατησεις το κουμπι που θα σου λέει apply for National Insurance Number, θα μιλήσεις με κάποιον υπαλληλο θα σου δωσει reference number, θα ζητησει διεύθυνση για να σου στειλει ένα χαρτι, και θα σου κλεισει ραντεβου σε καποιο jobcentre συγκεκριμενη ώρα φρόντισε να εισαι στην ωρα σου.
          Κατι αλλο τώρα δεν μπορω να θυμηθω.

          Comment


            #6
            Originally posted by RattlesnakeGR View Post
            Παιρνεις πρωτα αγγλικη SIM.Μετα θα παρεις τηλεφωνο στον αριθμο για το jobcentre θα βγει τηλεφωνητής θα πατησεις το κουμπι που θα σου λέει apply for National Insurance Number, θα μιλήσεις με κάποιον υπαλληλο θα σου δωσει reference number, θα ζητησει διεύθυνση για να σου στειλει ένα χαρτι, και θα σου κλεισει ραντεβου σε καποιο jobcentre συγκεκριμενη ώρα φρόντισε να εισαι στην ωρα σου.
            Κατι αλλο τώρα δεν μπορω να θυμηθω.
            Σε ευχαριστω φιλε, τα ιδια μου ειπε και ο αδερφος μου. Κατι τελευταιο, αν παώ ας πουμε τελη φεβρουαριου θα εχω ξεμπερδέψει με την συνεντευξη μεχρι 15 μαρτιου ;

            Comment


              #7
              Μην αγχωνεσαι. Μπορεις να ξεκινησεις εργασια και χωρις το nin. Φυσικα ομως λες στον εργοδοτη οτι εισαι στην διαδικασια εκδοσης.

              Comment


                #8
                Σε ευχαριστω για την απαντηση, αλλα δεν θελω να μεινω αγγλια. Απλά θα παω για να περασω την συνεντευξη και θα παρεις ο αδερφος μου το νινο, απλά θελω να το εχω καβατζα για μετα την σεζον να φυγω κατευθειαν. Αυτο που μου ειπε οτι μετα τον σεμπτεμβρη δεν θα δινουν πλεον nino σε ευρωπαιους πολίτες ισχύει ; Ξερει κανεις τιποτα ;

                Comment


                  #9
                  Προσωπικα δεν εχω ακουσει κατι τετοιο.

                  Comment


                    #10
                    Ουτε και γω εχω ακουσει κατι τετοιο αλλα η εντυπωση που εχω ειναι πως μεχρι τον Μαρτιο του 2019 οι πολιτες της ΕΕ δεν εχουν προβλημα διαμονης.

                    Το ραντεβου στο jobcentre στο κανονιζουν την αμεσως επομενη βδομαδα απο τη μερα που θα παρεις τηλεφωνο.

                    Comment


                      #11
                      Με χιουμοριστικη διαθεση και για να μην λεμε οτι το ''ακουσα απο ενα φιλο που του το ειπε ενας αλλος φιλος'', καθεσαι και διαβαζεις. Πιο επισημο, δεν γινεται.

                      Find out how new Brexit rules apply to things like travelling, working, studying and doing business with Europe in or with EU countries.

                      Comment


                        #12
                        γε σας θα μετακομίσω τον Δεκέμβριο στο Λονδίνο αλλα μου είπε η φίλη μου οτι δεν βγάζουν πια national insurance number ισχύει αυτό ?

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by rena brs View Post
                          γε σας θα μετακομίσω τον Δεκέμβριο στο Λονδίνο αλλα μου είπε η φίλη μου οτι δεν βγάζουν πια national insurance number ισχύει αυτό ?
                          μπορεί να μου απαντήσει κάποιος που ξέρει ?

                          Comment


                            #14
                            Φυσικα και δινουν national insurance number.

                            Comment

                            Working...
                            X