Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ζητείται Ξυλουργός για εργασία στο Σύδνευ το συντομότερο δυνατόν.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ζητείται Ξυλουργός για εργασία στο Σύδνευ το συντομότερο δυνατόν.

    Χαιρετώ όλο τον απόδημο Ελληνισμό !!!

    Μετά από σχεδόν 5 χρόνια στο Σύδνευ τρεξίματος με βίζες, δουλειές και γενικά καθημερινά προβλήματα απέκτησα το PR (Permanent Resident) με την ιδιότητα του Ξυλουργού.

    Έχοντας περάσει λοιπόν τα χειρότερα (ελπίζω δηλαδή) και επειδή δουλεύω τώρα ως υπεύθυνος σε ένα Ξυλουργείο το οποίο το διατηρούν Αυστράλο-Έλληνες δεύτερης γενιάς (Από τα καλά παιδιά !!! διότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχουν και αρκετοί που έχουν χάσει το φιλότιμό τους)

    Μέλος της σελίδας από το 2013 που πάτησα το πόδι μου στους Αντίποδες αλλά απών τα τελευταία χρόνια λόγω γενικών υποχρεώσεων, σκέφτηκα τώρα που μπορώ κι εγώ να προσφέρω μια θέση εργασίας σε κάποιον Πατριώτη που ίσως βρίσκεται στην αρχή της "περιπέτειάς" του Down Under ή ίσως βρίσκεται ήδη εδώ αρκετό καιρό αλλά αναζητεί κάτι καλύτερο να ανοίξω αυτό το θέμα.

    Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα να συζητήσουμε περαιτέρω.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Να είστε όλοι καλά...ΥΓΕΙΑ πάνω από όλα και κουράγιο σε όλους μας όπου και όπως και αν βρισκόμαστε.

    Παναγιώτης.

    #2
    Μπραβο "Ξυλουργέ" και για την μονιμη βιζα και για την κινηση σου ,να ενδιαφερθεις για καποιον άλλο συμπατριωτη ξυλουργο, που τυχον διαβασει το θέμα που ανοιξες!
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #3
      Μπραβο "ξυλουργε"!!

      Comment


        #4
        Ευχαριστώ πολύ αδέλφια, να είστε καλά!!!

        Comment


          #5
          Καλησπέρα και συγχαρητήρια που τα κατάφερες.

          Δυστυχώς όταν ψάχνεις για κάτι δεν το βρίσκεις την ώρα που το θέλεις και όταν δεν σε ενδιαφέρει το συναντάς συνέχεια μπροστά σου...!!!
          Αυτό για την θέση που υπάρχει.

          Αν επιτρέπεται πόσο περίπου δίνουν την ώρα εκεί για αυτή την ειδικότητα?

          Καλό βράδυ και να περνάς καλά.
          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

          Comment


            #6
            Originally posted by jimathens View Post
            Καλησπέρα και συγχαρητήρια που τα κατάφερες.

            Δυστυχώς όταν ψάχνεις για κάτι δεν το βρίσκεις την ώρα που το θέλεις και όταν δεν σε ενδιαφέρει το συναντάς συνέχεια μπροστά σου...!!!
            Αυτό για την θέση που υπάρχει.

            Αν επιτρέπεται πόσο περίπου δίνουν την ώρα εκεί για αυτή την ειδικότητα?

            Καλό βράδυ και να περνάς καλά.
            Καλησπέρα Πατριώτη και σε ευχαριστώ πολύ!

            ΔΥΣΤΥΧΩΣ έχεις δίκιο...όντως είναι τραγική ειρωνεία το θέμα προσφοράς και ζήτησης αλλά ειδικά εδώ στο Σύδνευ δεν βρίσκεις μαραγκό-ξυλουργό ούτε για δείγμα.

            Το θέμα του πόσο δίνουν είναι καθαρά θέμα συμφωνίας με τον εργοδότη και αναλόγως την εμπειρία που έχει ο καθένας.
            Φυσικά άλλα λεφτά σαν υπάλληλος (TFN) και άλλα με συμβόλαιο (ABN)
            Για να σου δώσω μια ιδέα, σαν υπάλληλος μπορείς να βρεις τιμές από 30-45 δολλάρια την ώρα ενώ με συμβόλαιο από 50-65 $ αλλά όλα αυτά είναι σχετικά διότι πολλές φορές δίνουν έξτρα χρήματα όταν δουλεύεις στις οικοδομές κάνοντας τοποθετήσεις με δικό σου αυτοκίνητο και εργαλεία, ενώ υπάρχουν και άλλες εταιρείες που ψάχνουν κορόιδα με 20 $

            Να σε ρωτήσω κι εγώ με την σειρά μου, πως είναι η ζωή γενικά στην Αδελαίδα ?

            Να είσαι καλά και να περνάς καλύτερα.

            Comment


              #7
              Καλησπέρα φίλε και συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία να βοηθήσεις κάποιον άλλο.
              Θα ήθελα να σε ρωτήσω διότι είμαι και εγώ συνάδελφος στο επάγγελμα και θα ανέβω τώρα Αυστραλία σαν τουρίστας αλλά έχω βρει εργασία εκεί και ο εργοδότης ειναι πρόθυμος να με κανει sponsa αυτό που θέλω να σε ρωτήσω ειναι τα χαρτιά για visa εργασίας που πρέπει να τα καταθέσω και από που και τη μεροκάματα παίζουν για να ξέρω μην με πιάσει κορόιδο πανω κάτω μου έχει πει πωσα θα περνω και τώρα που θα δουλεύω μαυρα μέχρι να φτιαχτούν τα χαρτιά και μετα που θα ειναι ετοιμα οχι τίποτα άλλο αν είναι να με πιάσει κορόιδο να μην έρθω όχι τίποτα άλλο αλλά για αρχή θα αφήσω πισω μου γυναίκα και 3παιδάκια.
              Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων

              Comment


                #8
                Originally posted by nikos-xatzis View Post
                Καλησπέρα φίλε και συγχαρητήρια για την πρωτοβουλία να βοηθήσεις κάποιον άλλο.
                Θα ήθελα να σε ρωτήσω διότι είμαι και εγώ συνάδελφος στο επάγγελμα και θα ανέβω τώρα Αυστραλία σαν τουρίστας αλλά έχω βρει εργασία εκεί και ο εργοδότης ειναι πρόθυμος να με κανει sponsa αυτό που θέλω να σε ρωτήσω ειναι τα χαρτιά για visa εργασίας που πρέπει να τα καταθέσω και από που και τη μεροκάματα παίζουν για να ξέρω μην με πιάσει κορόιδο πανω κάτω μου έχει πει πωσα θα περνω και τώρα που θα δουλεύω μαυρα μέχρι να φτιαχτούν τα χαρτιά και μετα που θα ειναι ετοιμα οχι τίποτα άλλο αν είναι να με πιάσει κορόιδο να μην έρθω όχι τίποτα άλλο αλλά για αρχή θα αφήσω πισω μου γυναίκα και 3παιδάκια.
                Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων
                Καλησπέρα Πατριώτη και σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές.
                Επειδή το θέμα σηκώνει συζήτηση θα σου στείλω πμ με το Facebook να μιλήσουμε στο messenger διότι εδώ στο φόρουμ η επικοινωνία δεν βολεύει.
                Καληνύχτα από Σύδνευ.

                Comment


                  #9
                  Ισχύει ακόμα;

                  Originally posted by Ξυλουργός View Post
                  Χαιρετώ όλο τον απόδημο Ελληνισμό !!!

                  Μετά από σχεδόν 5 χρόνια στο Σύδνευ τρεξίματος με βίζες, δουλειές και γενικά καθημερινά προβλήματα απέκτησα το PR (Permanent Resident) με την ιδιότητα του Ξυλουργού.

                  Έχοντας περάσει λοιπόν τα χειρότερα (ελπίζω δηλαδή) και επειδή δουλεύω τώρα ως υπεύθυνος σε ένα Ξυλουργείο το οποίο το διατηρούν Αυστράλο-Έλληνες δεύτερης γενιάς (Από τα καλά παιδιά !!! διότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχουν και αρκετοί που έχουν χάσει το φιλότιμό τους)

                  Μέλος της σελίδας από το 2013 που πάτησα το πόδι μου στους Αντίποδες αλλά απών τα τελευταία χρόνια λόγω γενικών υποχρεώσεων, σκέφτηκα τώρα που μπορώ κι εγώ να προσφέρω μια θέση εργασίας σε κάποιον Πατριώτη που ίσως βρίσκεται στην αρχή της "περιπέτειάς" του Down Under ή ίσως βρίσκεται ήδη εδώ αρκετό καιρό αλλά αναζητεί κάτι καλύτερο να ανοίξω αυτό το θέμα.

                  Όποιος ενδιαφέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα να συζητήσουμε περαιτέρω.

                  Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                  Να είστε όλοι καλά...ΥΓΕΙΑ πάνω από όλα και κουράγιο σε όλους μας όπου και όπως και αν βρισκόμαστε.

                  Παναγιώτης.
                  Ισχύει ακόμα η αγγελία; Είμαι μαραγκος με αρκετά χρόνια εμπειρία!

                  Comment


                    #10
                    καλησπέρα πατριώτη.. ξεκινάω διαδικασία για μετανάστευση στην Αυστραλία. είμαι ξυλουργός και ενδιαφέρομαι για την θέση. πως μπορούμε να επικοινωνήσουμε μέσω messenger για πληροφορίες?? ακόμη κι αν δεν ισχύει η θέση θα ήθελα κάποιες συμβουλές μιας και θα έρθω με γυναίκα και παιδί..

                    Comment


                      #11
                      Eiμαι αυστραλοσ υπικοοσ και ηλεκτρολογοσ εγκαταστασεων ερχει εργασια στην μελβουρνη πανω στην ειδικοτητα μου ωστε να παρω την αποφαση να ερθω

                      Comment

                      Working...
                      X