Announcement

Collapse
No announcement yet.

Για 50άρηδες είναι εφικτή κάποια θέση εργασίας?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Για 50άρηδες είναι εφικτή κάποια θέση εργασίας?

    Καλησπέρα,

    Κοντεύω τα 50, να υποθέσω ότι είναι αδύνατον πλέον?
    Θεωρείται, ότι λόγο ηλικίας, απορρίπτεται η οποιαδήποτε προσπάθεια?
    Ηλεκτρονικά, έχω ήδη προσπαθήσει (μιλάμε για πάνω από 100 αιτήσεις), χωρίς αποτέλεσμα. ….
    Εν ολίγοις η κατάσταση έχει ως έξης:
    Εγώ: Κοντεύω 49 πλέον ετών με πτυχίο Τ.Ε.Ι. Μηχανολόγου Ενεργειακής Τεχνικής.
    Κύριο αντικείμενο στο οποίο εργάστηκα και, εργάζομαι ακόμη από το 1998 σε ένα ενεργειακό κέντρο (ΝΠΙΔ), είναι η συλλογή και επεξεργασία στατιστικών δεδομένων για την ενέργεια - Σχεδιασμός Ενεργειακών Βάσεων Δεδομένων - Υπηρεσίες ενεργειακής τεκμηρίωσης, κυρίως όσο αφορά τις Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας.
    Οι γνώσεις στην Γερμανική είναι σε επίπεδο Β2 χωρίς όμως πιστοποιημένη γνώση αγγλικών.
    Η σύζυγος :
    Nηπιαγωγός, με προϋπηρεσία περίπου 10 ετών σε Δημοτικούς και κρατικούς σταθμούς, χωρίς όμως γνώση γερμανικών, ούτε αγγλικών.
    Η κόρη:
    Β’ Γυμνασίου με 4 χρόνια αγγλικά και 3 περίπου στα Γερμανικά(επιπεδο περιπου Β1).

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

    #2
    Ο τομέας σου είναι κάτι εξειδικευμένο, δεν μπορώ να σου απαντήσω σε αυτό, το γεγονός ότι προσπαθείς μέσω email να βρείς δουλειά και δεν μένεις Γερμανια πιο πολύ εμπόδιο είναι αυτό παρα η ηλικία σου.
    Δεν είναι το ίδιο να διαβάζουνε το βιογραφικό από κάποιον που ζει σε άλλη χωρα με έναν που ζει στην ίδια πόλη που είναι η εταιρία.

    Θα σου πρότεινα για λίγο να ανεβείς Γερμανία για μια μικρή περίοδο και να πήγαινες να σου προτείνει ο οαεδ εκεί (Αrbeitsamt) κάποιες εταιρίες που ψάχνουν άτομα σαν εσένα. Η προϋπηρεσία σου μετράει. Να στείλεις εκεί τα χαρτιά σου να δεις τι ψαρια πιάνει αφού βάλεις φυσικά το Αnschreiben να στο γράψει ένας γερμανόφωνος ή κάποιος που έχει μεγαλώσει εδώ και όχι εσύ ο ίδιος.

    Όχι βεβαια εύκολη λύση αλλα πιο αποτελεσματική από την προσπάθεια που κανεις.

    Καλή τύχη.

    ΕDIT : Πες μου ότι κανεις αιτήσεις χωρίς Anschreiben και περιμένεις μετά απάντηση.

    Comment


      #3
      Καλησπέρα και ευχαριστώ για την απάντηση
      Η προσπάθεια έχει ήδη ξεκινήσει εδώ και έναν χρόνο περίπου.
      Φυσικά και επισυνάπτω Anschreiben, μαζί με μεταφρασμένο (από ελληνογερμανο πιστοποιημενο δικηγόρο) το πτυχίο, την ειδίκευση, και φυσικά το βιογραφικό όπως ορίζει και το ευρωπαϊκό πρότυπο για τα CV.
      Στο Arbeitsamt είχα ήδη απευθυνθεί και μάλιστα είχα και τηλεφωνική επικοινωνία με τον υπεύθυνο που με είχε αναλάβει (μάλιστα είχα λάβει και να εύσημα του για την παρουσίαση)
      Αλλά προς το παρόν τίποτα….

      Comment


        #4
        Ισως υπάρχει μεγάλος ανταγωνιμός ή κορεσμός στον τομέα σου, τι να σου πω, δεν ξέρω. Η ηληκιά δεν νομίζω να παίζει ρόλο , δεν είναι εδώ όπως στην Ελλάδα και ούτε είναι μια δουλεία που απαιτείτε πολύ βαριά χειρονακτική εργάσια ώστε να σε απορίπτουν.

        Αφού δεν βλέπεις αποτέλεσμα για βάλε μια γερμανική διεύθυνση κατοικίας και ένα γερμανικό νούμερο αν μπορείς, δεν έχεις τίποτα να χάσεις, και αν σε πάρουν τηλέφωνο πες είσαι σε διακοπές για μια-δύο βδομάδες.

        Comment


          #5
          Σε ευχαριστω φιλε μου, εχεις δικιο, απλα ειναι λιγο δυσκολο να δηλωσω μια διευθυνση χωρις να εχω καποιον εκει υποθετω....
          Παρολαυτα συνεχιζεται η προσπαθεια

          Comment

          Working...
          X