Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Αποριες ...

Αποριες ...

Χαιρετω την κοινοτητα.
    Ονομαζομαι Γιωργος και ειμαι 46 ετων. Ειμαι χηρος με ενα παιδι 13 ετων. Πτυχια δεν εχω , εχω βγαλει το γενικο Λυκειο και δουλευω απο τα 18 μου χρονια. Χρηματα στην ακρη δεν εχω. Σκεφτομαι να φυγω Αυστραλια. Εχω γεννηθει στην Μελβουρνη και οι μεταναστες γονεις μου γυρισανε στην Ελλαδα οταν ημουν 2 ετων.
    Στην αστυνομικη μου ταυτοτητα γραφει τοπο γεννησης Μελβουρνη Αυστραλιας. Διαβατηριο δεν εχω βγαλει ποτε. Εχω συγγενεις στην Αυστραλια (θειους , ξαδερφια κτλ). Τα Αγγλικα μου ειναι μετρια.
    Ειμαι Αυστραλος υπηκοος ?? Θεωρουμε Αυστραλος πολιτης ??

Αυτα προς το παρον

Καλησπέρα από Αυστραλία. Γιώργο είσαι αυστραλός υπήκοος και μπορείς να δώσεις και στο παιδί την υπηκοότητα. Αν έρθετε δικαιούστε και οι δύο ότι επιδόματα παίρνουν όλοι οι Αυστραλοί πολίτες της χώρας.

Εδώ θα βρεις τι χρειάζεται για να βγάλεις πρώτα εσύ αυστραλέζικο διαβατήριο (ας μην έχεις βγάλει ποτέ ελληνικό και στην συνέχεια κάνεις την διαδικασία για να βγάλεις και στο παιδί.

http://www.patriotaki.net/showthread...th-Cerificates
    Ενημερωτικά:
    1. Όποιος θέλει να διαβάσει πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Αυστραλία: Εδώ...!!!
    2. Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας: Εδώ...!!!

Κανόνας:
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

Εδώ είναι η διαδικασία για το παιδί.

http://www.patriotaki.net/showthread...HIP-BY-DESCENT
    Ενημερωτικά:
    1. Όποιος θέλει να διαβάσει πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Αυστραλία: Εδώ...!!!
    2. Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας: Εδώ...!!!

Κανόνας:

Και γενικά διάβασε καλά τις σελίδες της Αυστραλίας και θα βρεις όλες τις πληροφορίες που χρειάζεσαι.

http://www.patriotaki.net/forumdispl...υπήκοοι
    Ενημερωτικά:

Κανόνας:

Γιώργο από την στιγμή που έχεις γραφτεί από τον Νοέμβριο του 12 πως και έχεις αυτές τις απορίες.?
    Ενημερωτικά:

Κανόνας:

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο jimathens Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο από την στιγμή που έχεις γραφτεί από τον Νοέμβριο του 12 πως και έχεις αυτές τις απορίες.?
    Καλημερα φιλε μου. Καταρχην σε ευχαριστω για τον χρονο που διεθεσες για να απαντησεις.
    Ναι εχω γραφτει απο το 2012. Τοτε ειχα στο μυαλο μου να φυγω ομως καποιες καταστασεις αφησαν την ιδεα της μεταναστευσης στο μυαλο μου. Τωρα επανερχομαι για να δω αν μπορω να κανω το μεγαλο βημα. Ακουσα πολλα μεσα σε αυτο το διαστημα για τις δυσκολιες και το τι θα αντιμετωπισω . Δεν με πτοουν ουτε η δουλεια ουτε οι δυσκολιες. Ομως δεν ειμαι μονος μου εχω ενα αγορι 13 ετων με οτι συνεπαγεται αυτο.
    Και παλι σε ευχαριστω. Θα επανελθω συντομα με ερωτησεις.

Πριν ενα χρονο ειχα στειλει αιτηση για το Registry of Births, Deaths and Marriages Payment Receipt - Tax Invoice.
    Ηρθε απαντηση με 2 επισυναπτομενα αρχεια. Η αποδειξη που πληρωσα για να ερθουν και ενα αρχειο το οποιο μαλλον θα πρεπει να συμπληρωσω. Σωστα ? και θα πρεπει να το αποστειλω. Ποια εγγραφα θεωρουνται αποδεκτα ?

Προσπαθησα να διαβασω τα link που μου εδωσες και χαθηκα ...
    Λοιπον ξεκιναω απο την αρχη την διαδικασια εκδοσης Διαβατηριου.
    Θα χρειαστει να στειλω εγγραφα πιστοποιησης επικυρωμενα με σφραγιδα με Λατινικους χαρακτηρες. Σωστα ?
    Τα εγγραφα που θα στειλω για το birth certificate ειναι : Ταυτοτητα , Διπλωμα οδηγησης , Καρτα Εθνικης Τραπεζας , Λογαριασμο ΔΕΗ. Χρειαζεται κατι αλλο ?
    Ολα αυτα θα πρεπει να ειναι μεταφρασμενα ? για παραδειγμα η αδεια οδηγησης η καρτα της Εθνικης τραπεζας και η ταυτοτητα εχουν λατινικους χαρακτηρες , μονο ο λογαριασμος της ΔΕΗ δεν εχει.
    Μπορω να τα στειλω εδω για μεταφραση ? https://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton...-ypiresia.html
    Μηπως θα πρεπει να παω σε ενα μεταφραστικο γραφειο ? για καθε σελιδα ζητανε 20 € και για καθε σφραγιδα επικυρωσης 15 €.
    Ολα αυτα θα τα κανω για να τα στειλω εδω https://www.bdm.vic.gov.au/births/ge...th-certificate για να μου στειλουν με την σειρα τους την Αυστραλιανη ληξιαρχικη πραξη γεννησης σωστα ?
    Εχω πολυ δρομο ακομα το ξερω αλλα δεν πτοουμε

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο g10rg0s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθησα να διαβασω τα link που μου εδωσες και χαθηκα ...
    Λοιπον ξεκιναω απο την αρχη την διαδικασια εκδοσης Διαβατηριου.
    Θα χρειαστει να στειλω εγγραφα πιστοποιησης επικυρωμενα με σφραγιδα με Λατινικους χαρακτηρες. Σωστα ?
    Τα εγγραφα που θα στειλω για το birth certificate ειναι : Ταυτοτητα , Διπλωμα οδηγησης , Καρτα Εθνικης Τραπεζας , Λογαριασμο ΔΕΗ. Χρειαζεται κατι αλλο ?
    Ολα αυτα θα πρεπει να ειναι μεταφρασμενα ? για παραδειγμα η αδεια οδηγησης η καρτα της Εθνικης τραπεζας και η ταυτοτητα εχουν λατινικους χαρακτηρες , μονο ο λογαριασμος της ΔΕΗ δεν εχει.
    Μπορω να τα στειλω εδω για μεταφραση ? https://www.mfa.gr/ypiresies-gia-ton...-ypiresia.html
    Μηπως θα πρεπει να παω σε ενα μεταφραστικο γραφειο ? για καθε σελιδα ζητανε 20 € και για καθε σφραγιδα επικυρωσης 15 €.
    Ολα αυτα θα τα κανω για να τα στειλω εδω https://www.bdm.vic.gov.au/births/ge...th-certificate για να μου στειλουν με την σειρα τους την Αυστραλιανη ληξιαρχικη πραξη γεννησης σωστα ?
    Εχω πολυ δρομο ακομα το ξερω αλλα δεν πτοουμε
    Καλησπερα , φιλε μου για το birth certificate δεν χρειαζεται να τα κανεις ολα αυτα που αναφερεις που τα διαβασες ολα αυτα ? Απλα κανεις την αιτηση on-line γραφοντας σωστα ολα τα στοιχεια σου, πληρωνεις με καρτα κ σε λιγες ημερες σου ερχεται στο σπιτι σου . Ουτε μεταφρασεις θελει ουτε τιποτα .Οσο για το διαβατηριο κ αυτο ευκολο επισεις .Οταν φτασεις εκει θα σε ενημερωσω αν θελεις

Καλησπερα φιλε μου.
    Στο e mail που στειλανε επισυναψανε 2 αρχεια : την αποδειξη (tax invoice) και το (proof of identity)
    1.png
    2.png

το receipt number καθως και τα στοιχεια μου τα εχω σβησει για ευνοητους λογους. Οποτε επανερχομαστε στις ερωτησεις που ειχα κανει.

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like