Announcement

Collapse
No announcement yet.

Χαιρετίσματα από Λαμία !

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Χαιρετίσματα από Λαμία !

    Χαιρετώ την παρέα και σας εύχομαι αφθονία σε όλους τους τομείς και σε όλα τα επίπεδα !
    Ευχαριστώ για την αποδοχή και για την σπουδαία πληροφόρηση!

    Ονομάζομαι Διονύσης είμαι 59 ετών και ετοιμάζομαι για απόδραση από την Ελλάδα με προορισμό την Αυστραλία. ( Μόλις πουλήσω το σπίτι μου.)

    Είχα ετοιμάσει τα χαρτιά μου για μετανάστευση και το 1990, αλλά τελευταία στιγμή έκανα πίσω γιατί τότε τα πράματα ήταν πολύ καλύτερα και είχα χρήματα στο πορτοφόλι μου. Θεωρώ ότι ήταν ένα από τα μεγαλύτερα λάθη της ζωής μου.

    Στην Ελλάδα έχω ασχοληθεί με :
    Αυτογνωσία / εναλλακτικές εσωτερίστικες θεραπείες, υδροπονία θερμοκηπίων ( στα νιάτα μου ), αφαλάτωση νερού, επεξεργασία αποβλήτων, ανανεώσιμες και εναλλακτικές πηγές ενέργειας, κυνήγι θησαυρών, ιχθυοκαλλιέργειες, αλιεία ζωντανών ψαριών για παραθαλάσσιες ψαροταβέρνες, έρευνα βυθού / ναυάγια.
    Εδώ και μερικές μέρες έχω αναλάβει το μάρκετινγκ μιας πατέντας στον χώρο της βιολογικής γεωργίας που αυξάνει την παραγωγή βιολογικών γεωργικών προϊόντων. ( Ντοματιές ύψους 6 μέτρων.)

    Οταν τελειώσω την εξερεύνηση του φόρουμ θα σας κάνω μερικές ερωτήσεις.
    Σας ευχαριστώ πολύ !
    Last edited by Dio; 26.11.2018, 13:53.

    #2
    Καλοσωρισες στο patriotaki.net Διονυση.
    Οταν λες οτι ετοιμαζεσαι για αποδραση στην Αυστραλια μολις πουλησεις το σπιτι σου κι οτι ειχες ετοιμασει τα χαρτια σου για μεταναστευση το 1990,αλλά εκανες πίσω ,υποθέτω οτι δεν έχεις Αυστραλιανη υπηκοοτητα.Και λεγοντας αποδραση εννοεις μεταναστευση.Σωστα;
    Γραφεις οτι εισαι 59 ετών .Ποια βιζα εχεις κατα νου ,δεδομενου οτι πουλάς το σπιτι σου ,για να αποδρασεις Αυστραλια;
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ πολύ vertigo !
      Τελικά το πρώτο ταξίδι θα γίνει με τουριστική βίζα.
      Νομίζω ότι μου φτάνουν τρεις μήνες για να πάρω μια γεύση της χώρας και για να μιλήσω με τους φίλους Ελληνοαυστραλούς και Αυστραλούς για την ζωή στην Αυστραλία και για επαγγελματικές συνεργασίες.
      Και έτσι έχω την πρώτη μου ερώτηση :
      Αν έχω καταλάβει καλά μπορώ να ζητήσω παράταση της βίζας.
      Αν συμφωνήσω επιχειρηματική συνεργασία με κάποιον Αυστραλό ( σκεπτόμουν Ελληνοαυστραλό αλλά προβληματίστηκα με κάποια αρνητικά σχόλια που διάβασα από άλλα μέλη ) θα μπορέσω να ζητήσω κάποια επαγγελματική βίζα ?
      Δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή τις βίζες και επειδή βιάζομαι θα ξαναμπώ σε λίγες ώρες με τους αριθμούς τους.
      Ευχαριστώ και πάλι !

      Comment


        #4
        Εχω κατά νου τις βίζες 651 και 600
        Last edited by Dio; 26.11.2018, 13:54.

        Comment


          #5
          Originally posted by Dio View Post
          Ευχαριστώ πολύ vertigo !
          Τελικά το πρώτο ταξίδι θα γίνει με τουριστική βίζα.
          Νομίζω ότι μου φτάνουν τρεις μήνες για να πάρω μια γεύση της χώρας και για να μιλήσω με τους φίλους Ελληνοαυστραλούς και Αυστραλούς για την ζωή στην Αυστραλία και για επαγγελματικές συνεργασίες.
          Και έτσι έχω την πρώτη μου ερώτηση :
          Αν έχω καταλάβει καλά μπορώ να ζητήσω παράταση της βίζας.
          Αν συμφωνήσω επιχειρηματική συνεργασία με κάποιον Αυστραλό ( σκεπτόμουν Ελληνοαυστραλό αλλά προβληματίστηκα με κάποια αρνητικά σχόλια που διάβασα από άλλα μέλη ) θα μπορέσω να ζητήσω κάποια επαγγελματική βίζα ?
          Δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή τις βίζες και επειδή βιάζομαι θα ξαναμπώ σε λίγες ώρες με τους αριθμούς τους.
          Ευχαριστώ και πάλι !
          Αν πας με την eVisitor 651 και ,που δινει 3 μηνη παραμονή ,αν θελεις μπορεις να ζητήσεις νέα βιζα ,την 600 visitor visa.Μ αυτην μπορείς να μεινεις ,ειτε 3 ,ειτε 6 ,ειτε 12 μηνες.Εξαρταται ποιος την ζηταει και γιατι και έχει διαδικασια για να βγει ,δεν ειναι ετσι απλή ,οπως η eVisitor ή η ETA
          Αν ομως η πρωτη σου βιζα ,ειχε τον όρο 8503 no further stay ,τότε δεν μπορείς απο Αυστραλία να ζητησεις νεα βιζα.


          Πας λοιπον να γνωρίσεις την χώρα και να μιλησεις για επαγγελματικες συνεργασιες.
          Για τί ειδους και πανω σε ποιο αντικείμενο ,εσυ το ξέρεις.

          Ο λογος που σε ρωτησα με ποιού ειδους βιζα ,σκεφτεσαι να πας ,ηταν το οτι εγραψες οτι θα πουλησεις το σπιτι για να μεταναστευσεις.

          Την περασμενη βδομαδα ,απαντησες σε σχόλιο μου , που εγραψα σέ άλλο μέλος και μ ευχαριστησες,Αρα ,υπεθεσα οτι μετα μπηκες και διαβασες στα links που έβαλα και για επιχειρηματικες - επενδυτικες βιζες και οχι μόνο...Στο υπενθυμίζω.





          Επαγγελματική βιζα -Work visa - στα 59 ,δεν μπορεις να ζητησεις.

          Και επενδυτικη-επιχειρηματικη ,αν εχεις τα απαιτουμενα που ζητανε και σε χρηματα 5.000.000 δολλαρια Αυστραλιας - 5 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ - ,οκ τότε ,δεν πειραζει που εισαι 59 ,με τόσα μυρια ,ηλικια δεν κοιτάνε...

          Αν ομως έχεις μεχρι 1.500.000 δολλαρια Αυστραλιας,πρέπει μέχρι 55 ετων να είσαι.Οποτε δεν μπορεις και να ειχες τόσα πολλα λεφτα...Εννοειται θα επρεπε να έχεις και οσα άλλα απαιτούμενα ,ζητάνε.


          Να σε προφυλλαξω θελω ,απο το να πουλήσεις το σπιτι σου ,για να πας σε μια χώρα ,οπου δεν θα μπορεσεις να πάρεις βιζα για να εγκατασταθείς μονιμα.


          Οι φοιτητικες βιζες ,δεν ειναι βιζες μεταναστευσης και πρόσεχε μην σε παρασύρουν .Με την ηλικια που εχεις ,δεν έχεις μέλλον ,ουτε μ αυτες.

          Πρόσεχε με ποιους μιλάς ,πιθανον ιντερνετικα και τί μπορει να σ εχουν πει...υποσχεθει κλπ κλπ

          Υπαρχουν πολλοι απατεώνες εκει εξω και αν το να πας Αυστραλια ,σημαινει το να πουλησεις το σπιτι σου και τους το εχεις πεί ,κοιτα μην σ εξαπατησουνε και γυρισεις πισω χωρις σπιτι πια...
          Last edited by vertigo; 23.11.2018, 14:36.
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #6
            vertigo σε ευχαριστώ πολύ !
            Υπήρξαν κάποιες εξελίξεις χθές ( εξασφάλισα χρηματοδότηση startup για την βιολογική πατέντα ) και έτσι στην Αυστραλία θα έρχομαι μόνον για 3 μήνες ( Δεκέμβριο - Φεβρουάριο ) με τουριστική βίζα.
            Σε ευχαριστώ και πάλι !

            Comment


              #7
              Originally posted by Dio View Post
              vertigo σε ευχαριστώ πολύ !
              Υπήρξαν κάποιες εξελίξεις χθές ( εξασφάλισα χρηματοδότηση startup για την βιολογική πατέντα ) και έτσι στην Αυστραλία θα έρχομαι μόνον για 3 μήνες ( Δεκέμβριο - Φεβρουάριο ) με τουριστική βίζα.
              Σε ευχαριστώ και πάλι !
              Οκ τότε και ολα καλα σου πάνε ,αλλά συμβουλή μου ,είτε ετσι ,είτε αλλιώς ,να προσέχεις τους επιτήδειους..
              Επίσης ,αν αντιληφθουν οι Αυστραλοι ,οτι εμπλεκεσαι σε επαγγελματικες - επιχειρηματικες δραστηριότητες κι εισαι με βιζα επισκέπτη ,τότε θα έχεις θέμα.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #8
                vertigo σου είμαι πολύ υποχρεωμένος γιατί οι συμβουλές σου με βοήθησαν να πάρω κάποιες αποφάσεις και σε ευχαριστώ πολύ !
                Να είσαι καλά με υγεία και χαρά !
                Πρώτα ο Θεός και η υγεία και όταν με το καλό η πατέντα βγει στην αγορά θα προωθείται από φίλη Ελληνοαυστραλή που θα έχει επίσημη / νόμιμη σχέση με την εταιρεία.
                Η δική μου ασχολία θα είναι ο τουρισμός και το ερασιτεχνικό ψάρεμα

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Dio View Post
                  vertigo σου είμαι πολύ υποχρεωμένος γιατί οι συμβουλές σου με βοήθησαν να πάρω κάποιες αποφάσεις και σε ευχαριστώ πολύ !
                  Να είσαι καλά με υγεία και χαρά !
                  Πρώτα ο Θεός και η υγεία και όταν με το καλό η πατέντα βγει στην αγορά θα προωθείται από φίλη Ελληνοαυστραλή που θα έχει επίσημη / νόμιμη σχέση με την εταιρεία.
                  Η δική μου ασχολία θα είναι ο τουρισμός και το ερασιτεχνικό ψάρεμα
                  Να σαι καλα κι ολα καλα να σου ερθουν.
                  Αν θες μια συμβουλη ,διάγραψε το σχόλιο σου ,οπου αναφερεις την σελιδα σου στο fb και επαναφερε αυτο που ειχες διαγραψει και κάνεις μνεία μόνο για τις βιζες.Αν δεν ξερεις πώς και θέλεις ,μου λες και το κανω εγω.Διαβαζουν διαφοροι εδω ,απο διαφορες υπηρεσιες.Και μπορείς ,αν θελεις ,να σβήσεις απο το πρωτο σου post το επιθετο σου.Αν δεν ξερεις πώς ,μου λες και το κανω εγω.
                  Last edited by vertigo; 26.11.2018, 10:33.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #10
                    Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές !

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by Dio View Post
                      Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές !
                      No worries!
                      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                      Comment

                      Working...
                      X