Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πως είναι η ζωή στην Αυστραλία για έναν μετανάστη φοιτητή ;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πως είναι η ζωή στην Αυστραλία για έναν μετανάστη φοιτητή ;

    Αρχικά,συγνώμη εάν δεν είναι το σωστό subforum για αυτήν την ερώτηση.
    Είμαι 22 ετών και κάνω σκέψεις για σπουδές ζαχαροπλαστικής στην Μελβούρνη.Στο τέλος των σπουδών,διερευνώ τώρα με κάποιον migration agent,εάν θα μπορώ να κάνω το Job Ready Program στο τέλος του οποίου παίρνεις ένα skills assessment με το οποίο μπορείς να κάνεις αίτηση για κάποια skilled visa.Οπότε μέσα σε 3,5-4 χρόνια(εάν πάνε όλα καλά),μπορείς να μείνεις εκεί το οποίο βέβαια προυποθέτει πολλά χρήματα για σχολές,φοιτητικές βίζες κτλ
    Είχα ξαναπάει εκεί για σπουδές πριν λίγα χρόνια και την λάτρεψα την χώρα.Βέβαια,να πω πως έμενα δωρεάν στο σπίτι κάποιου συγγενή οπότε δεν είχα ούτε ενοίκιο να πληρώσω,ούτε λογαριασμούς,ούτε τίποτα.Ούτε καν δούλευα.
    Μετάνοιωσα που έφυγα από τη στιγμή που πάτησα το πόδι μου πίσω στην Ελλάδα αλλά δυστυχώς ήμουν "χαμένη" εκείνη την περίοδο από όλες τις απόψεις και τώρα συνειδητοποιώ πως έκανα βλακεία.
    Εάν πάω αυτήν την φορά θα πρέπει να δουλέψω+να νοικιάσω σπίτι+λογαριασμοί+έξοΤδα μετακίνησης κτλ.
    Κάνω "έρευνα" από τότε που έχω επιστρέψει στην Ελλάδα για τιμές,κόστος ζωής και εννοείται πως είναι πολύ ακριβά όπως και θυμόμουν από τότε που ήμουν εκεί.
    Έχω μιλήσει με μία γνωστή μου που πήγε και εκείνη στην Αυστραλία πριν μερικά χρόνια και ως πιο ώριμη γυναίκα με οικογένεια εκεί,μου έχει επιβεβαιώσει πως είναι ακριβά τα ενοίκια και πως ο περιορισμός δουλειάς 20 ωρών είναι πολύ δύκολος καθώς δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα με part time δουλειά με αποτέλεσμα πολλοί φοιτητές να δουλεύουν παράνομα και να τους εκμεταλλέυονται οι εργοδότες.Επίσης,είπε πως επειδή είμαι και γυναίκα(όχι πως δεν συμβαίνει και σε άνδρες),ο παράγοντας του "κινδύνου"(βιασμός,απαγωγή κ.α.) είναι μεγαλύτερος και όταν είσαι σε μια τόσο μακρινή χώρα μόνη δεν μπορεί να έρθει να σε προστατέψει κάποιος δικός σου.
    Η άλλη μου λύση είναι να μείνω εδώ και να πάω σε σχολή ζαχαροπλαστικής και όταν αποκτήσω εργασιακή εμπειρία(θέλουν 3 χρόνια τουλάχιστον εμπειρίας σαν ζαχαροπλάστης ή αρτοποιός),τότε να πάω με κάποια skilled visa.Σε αυτήν την περίπτωση θα έχω μόνο τα έξοδα του skills assessment και της skilled visa σε αντίθεση με την προηγούμενη λύση που θα έχω και τα έξοδα της σχολής αλλά ο χρόνος που θα μπορώ να πάω στην Αυστραλία αυξάνεται και πηγαίνει στα 5-6 χρόνια.
    Εάν έχετε εμπειρία(ή και όχι),πείτε μου την γνώμη σας σχετικά με τις δουλειές,μισθούς,καθημερινότητα.Ευχαριστώ!
Working...
X