Announcement

Collapse
No announcement yet.

μετακομιζω αγγλια! ερωτησεις

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    μετακομιζω αγγλια! ερωτησεις

    Καλημέρα,

    αρχίζω και γω την περιπέτεια μου στην Αγγλία, στις 4 Φεβρουαρίου προσγειώνομαι στο Stansted..

    έχω φίλους στο Newmarket, Suffolk (δίπλα στο Cambridge) οποτε αυτος θα ειναι ο προορισμός μου. Θεωρείτε εμπορικό κέντρο, με πάρα πολλές επιχειρήσεις, καταστήματα και ευκαιρίες για δουλειά.

    Θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις που για μερικές απο αυτές ισως να γνωρίζω την απάντηση αλλα χρειαζομαι επιβεβαίωση:

    ***αρχικά έχω έτοιμη δουλειά part-time με ικανοποιητικό μισθό για αρχή μέχρι να βρω κάτι καλύτερο.
    ***εχω στειλει αρκετα βιογραφικα και εχω 2-3 interviews συντομα οποτε θελω να πιστευω οτι θα ξεφυγω απο το part-time.
    ***υπάρχει σπίτι φιλοξενία σε φίλο. σκοπευω να νοικιασω μετα απο 1-2 μηνες αναλογος τα οικονομικα

    με το που πατήσω το πόδι μου εκει, γνωρίζω οτι πρεπει να βγαλω νουμερο τηλεφωνου, να ανοιξω λογαριασμό σε τράπεζα, και να αρχισω τηλεφωνικα τη διαδικασια για το NINo (National Insurance Number).

    οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:

    - για ανοιγμα λογαριασμου σε τράπεζα, γνωριζω οτι ζητανε Proof of address, όσο φιλοξενουμε σε φίλο λογικά δε θα εχω proof...αλλα κάτι άκουσα η τράπεζα Lloyd μπορει να κανει τα στραβα ματια έχοντας εμπειρια σε μεταναστες και σου ανοιγουν λογαριασμο πολυ ευκολα, ισχυει κατι τετοιο; τί άλλο μπορώ να κάνω σε αυτή τη περιπτωση για να αποφυγω αυτο το εμποδιο μέχρι να νοικιάσω δωμάτιο/σπιτι;

    - proof of address ζητανε και για το NINo; θα ήταν το καλύτερο αν αρχιζε η διαδικασια με το NINo απο την πρωτη μερα εκει διοτι κανει καποιο διαστημα να βγει, θα ηταν και αυτο ενα εμποδιο αν δεν ειχα proof of address.

    - ασφαλεια αυτοκινητου: διαβασα καπου οτι δεν ισχυει, βγαζεις προσωπικη ασφαλεια αυτοκινητου και δεν ασφαλιζεις συγκεκριμενα το αμαξι, ισχυει; δλδ αν καποιος δεν εχει προσωπικη ασφαλεια αυτοκινητου δε μπορει να οδηγησει αμαξι φιλου (το αντιθετο γινετε στην ελλαδα που η ασφαλεια ειναι πανω στο αμαξι και το οδηγει οποιος εχει διπλωμα).

    - οσο αφορα την ενοικιαση σπιτιου: εγγυηση υπαρχει οπως και στην Ελλαδα. οποτε πληρωνεις 1ή2 ενοίκια μπροστα + το πρωτο ενοικιο. υπαρχει κατι αλλο που θα χρειαστει να πληρωσω μπροστα περα απο την εγγυηση;

    - γενικά άλλες αποψεις για Αγγλια; οι ευκαιριες που σου προσφερει ειναι ικανοποιητικες; δηλαδη αν πιαστεις καπου βολευτηκες; (εννοειτε πως χρειαζεται σκληρη δουλεια και δεν ειναι αλουφαν παρκ οπως στη χωρα μας)

    ευχαριστω
    Last edited by andalina; 28.01.2019, 02:08.

    #2
    Καλημερα.

    1) Οχι δεν θα κανει τα στραβα ματια. Μου ετυχε με γνωστο μου προσφατα και ζητανε διαβατηριο και αποδεικτικο κατοικιας (συμβολαιο ή λογαριασμο στο ονομα σου).

    2) Οχι δεν ζητανε αποδεικτικο κατοικιας για το nino. Aρκει ο φιλος σου να γραψει ενα γραμμα με ολα τα στοιχεια του και οτι σε φιλοξενει. Η συνεντευξη μπορει να κανονιστει εφοσον εισαι εδω και σε διαστημα 2-3 εβδομαδων απο το αρχικο τηλεφωνημα.

    3)Δεν γνωριζω.

    4)Σωστα, συνηθως ενας μηνας εγγυηση και το πρωτο ενοικιο. Μπορει να χρειαστει να πληρωσεις εξτρα για references check ή administration fees απο καποιο agency.

    5) Τι ερωτηση ειναι αυτη?

    Καλη τυχη.

    Comment

    Working...
    X