Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία XXIΙ

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Originally posted by Despina D. View Post
    Καλησπέρα και από εμένα!
    Ο σύντροφος μου(με ελληνική και αυστραλέζικη υπηκοότητα) και εγώ είμαστε φοιτητές και είμαστε μαζί 6 χρόνια(όχι παντρεμένοι)και συγκατοικούμε .Σε δύο χρόνια το πολύ θα μεταβεί στην Αυστραλία για μεταπτυχιακές σπουδές στο University of Melbourne.Στη Μελβούρνη έχει πολλούς συγγενείς π.χ. γιαγιά,θείους κτλ και θα έχει σπίτι όπου θα μπορεί να μείνει,να προσθέσω ότι έχει πάει στην Αυστραλία 5 φορές και την τελευταία πήγαμε μαζί για ένα μήνα(καλοκαίρι του 2016) εγώ με τουριστική και εκείνος είναι κάτοχος αυστραλέζικου διαβατηρίου.Όνειρό μας είναι να μεταβούμε μόνιμα στην Αυστραλία αλλά έχουμε κάποιες απορίες (έχουμε διαβάσει σχεδόν όλα τα posts στο patriotaki αλλά δε βρήκαμε παρόμοια περίπτωση).
    Αρχικά,όσο αφορά την partner visa(σε περίπτωση πολιτικού γάμου) είναι εφικτό να την πάρω; γιατί έχω διαβάσει ότι ο Αυστραλός σύντροφος πρέπει να φαίνεται ότι δούλευε για 2 χρόνια τουλάχιστον(πράγμα αδύνατο καθώς είμαστε φοιτητές στην Ελλάδα της κρίσης),δεύτερον πρέπει να αποδείξεις ότι συζείς με το σύντροφο και ότι μοιράζεσαι έξοδα,όμως το συμβόλαιο ενοικίου είναι στο όνομα του πατέρα του.Στο όνομα μου έρχεται λογαριασμός του σταθερού και στο δικό του ,του ρεύματος.'Αλλο αποδεικτικό που δεν έχουμε είναι κοινός λογαριασμός στην τράπεζα(δε μπορούμε να ανοίξουμε λόγω capital controls). Τα άλλα αποδεικτικά τα έχουμε όπως για παράδειγμα έκθεση της ιστορίας της σχέσης,φωτογραφίες ,επιστολή από κάποιο Αυστραλό,εισιτήρια,δηλαδή τα βασικά.
    Ένα ακόμα που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για τις φορολογικές δηλώσεις καθώς είμαστε φοιτητές χωρίς εισόδημα δεν είναι απαραίτητο να κάνουμε ,ωστόσο θεωρείται ότι είναι καλό να κάνουμε έστω μηδενική;
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν κάτι από αυτά που ρωτάω έχουν λεχθεί ήδη σε κάποιο ποστ.Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας είτε αυτές είναι θετικές ή αρνητικές,είτε αν θεωρείται πώς μόνη λύση ο γάμος ,είτε να πάω εκεί πρώτα με τουριστική βίζα ενός χρόνου και όπου βγάλει και γενικά ό,τι σκεφτείτε!
    Αυτα που αναφερεις τα ζητανε για αυτους που βγαζουν την defacto partnership δηλαδη οτι εχουν σχεση αλλα δεν ειναι παντρεμενοι. Σε ενα φιλικο μου ζευγαρι που ηταν παντρεμενοι με παιδια τους πηραν ξεχωριστη συνεντευξη βεβαια και τους ρωτουσαν για την κοινη τους ζωη. Αφου ειστε τοσα χρονια μαζι δεν εχετε κατι να φοβηθητε

    Comment


      Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας! Να'στε καλά και εύχομαι ό,τι καλύτερο !

      Comment


        Σ'ευχαριστω danai. Δεν καταλαβαίνω όμως πως να αιτηθει permanent ξεχωριστά? Εννοείς πως είναι ατού γιαυτόν που έχει εμένα στην Αυστραλία? Αλλιώς γιατί να του δώσουν την permanent...?

        Comment


          Ο αδελφος σου θα πρεπει να μπει στην διαδικασια να βγαλει την δικη του permanent visa δηλαδη το επαγγελμα του να ειναι στην λιστα της SOL και να μαζευει τους 60 ποντους που χρειαζεται η βιζα. Εσυ δεν μπορεις να του δωσεις ουτε ποντους, ουτε να αιτηθεις για εκεινον. Το κρατος δεν το ενδιαφερει αν εσυ η αδελφη του εισαι εκει με βιζα. Θα κανει την διαδικασια οπως την καναμε ολοι μας και αν πληρει τις προυποθεσεις τοτε θα του δωσουν την βιζα. Δυστυχως οπως ειπα μονο τα ανηλικα παιδια μας μπορουμε να βαλουμε στην βιζα μας, δεν υπαρχει βιζα που να φερνει εδω τα αδελφια μας.

          Comment


            Originally posted by danai View Post
            Γεια σου mimiseleni. Μπορεις να φερεις μονο προστατευομενα μελη οπως ανηλικα παιδια αλλα οχι γονεις και αδελφια. Υπαρχει μια βιζα για να φερεις τον ενα γονιο και αυτο μονο αν δεν υπαρχουν αδελφια στην Ελλαδα να τον βοηθανε αλλα παλι αυτη η βιζα ειναι πανακριβη. Στην περιπτωση σου ο αδελφος σου πρεπει να βγαλει ξεχωριστη permanent resident.
            Απο πότε δεν μπορουν κι οι δυο γονείς ενος υπήκοου ή μονιμου κατοικου να ζητησουν parent visa ;;;Και γραφεις πως μόνο για τον ενα γονιο γινεται ;Και πώς εισαι τοσο απόλυτη ,οτι δεν μπορει να φερει τους γονεις;( Το αν ειναι ακριβες αυτες οι βιζες και χρονοβορες ,ειναι άλλο θεμα).
            Αν γνωριζεις καποια φρεσκια αλλαγη ,που εμεις αγνοουμε ,σε παρακαλω να μας δωσεις καποιο λινκ που να λεει οτι πλεον οι γονεις ,δεν μπορουν να ζητησουν parent visa,παρά μονο ενας τους και με τον περιορισμο περι μη υπαρξης άλλου παιδιου ,στην Ελλαδα,που εγραψες.
            Το μονο νεο σχετικα με βιζες γονεων ,που γνωριζω εγω ,ειναι οτι θα μπει στο μεταναστευτικο προγραμμα του 2017-18 ,η νεα βιζα "five year temporary sponsored visa for parents" που δεν εχει ψηφιστει ακομα...

            Και αυτο,οτι δεν πρεπει να υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ άλλο παιδι στην Ελλαδα για να τον βοηθαει ,πώς προκυπτει;Το balance family test ,δεν λεει πουθενα κατι τετοιο για την Parent visa
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              καλησπέρα,

              Μάλλον χαθήκαμε στην μετάφραση, και δεν έγραψα σωστά αυτό που ήθελα να πω λόγο τυπογραφικού λάθους. . Η κοπέλα αναφέρεται στην permanent visa αν μπορεί να βάλει μέσα σε αυτή τον αδελφό τις.
              Το copy paste που έκανα του κειμένου μου έκοψε μιση πρόταση, ήθελα να γράψω περισσότερα από ένα αδέλφια στην Ελλάδα. Αν έχεις δυο αδέλφια στην Ελλάδα δεν μπορείς να βγάλεις parent visa. Αν θυμάμαι καλά για να βγάλεις parent visa πρέπει τα μισά παιδιά να είναι Australia. Επίσης δεν έγραψα μονο τον ένα γονιό, το έγραψα σαν παράδειγμα ότι μπορείς να φέρεις τον ένα γονιό. Όπως και να έχει δεν εκφραστικά σωστά γραπτά και δίκαιος ζήτησες εξηγήσεις.Φιλικά

              Comment


                eVisitor Visa

                Γειά σας παιδιά. Ήθελα να ρωτήσω εάν χρειάζεται να αγοράσω εισητιριο με επιστροφή.

                Η Μητέρα μου έχει eVisitor visa αλλά δεν γνωρίζει ακριβώς πότε θα φύγει από την Αυστραλία.
                Η συγκεκριμένη visa γράφει στο site immi.gov.au ότι μπορεί να καθήσεις μέχρι 3 μήνες και μετά μπορείς να επιτστρέψεις για σύνολο μέχρι και 1 χρόνο.

                Έψαξα σε πολλές σελίδες αλλά δεν βρήκα κάτι να γράφει ότι θα ζητήσουνε και εισιτήριο επιστροφής στο immigration. Γνωρίζει κάποιος εάν χρειάζεται να αγοράσει η Μητέρα μου εισιτήριο από τώρα ? Ταξιδεύει σε λίγες μέρες για Αυστραλία.

                Ευχαριστώ!

                Comment


                  Γεια σας,
                  Πληρώνω κάθε μήνα στην εφορία δόσεις για την εξόφληση του στρατού μου (επειδή είμαι ανυπότακτος). Και αυτό γίνεται μέσω συγγενών μου στην Ελλάδα (τους στέλνω χρήματα και τα πληρώνουν αυτοί στην εφορία). Υπάρχει τρόπος να πληρώνω απευθείας στην εφορία από την Αυστραλία (Μελβούρνη συγκεκριμένα);

                  Για όσους δεν γνωρίζουν οι ανυπότακτοι στρατού πρέπει να πληρώσουν 6000 ευρώ στην εφορία. Γίνεται και σε δόσεις αυτό.

                  Ευχαριστώ,
                  Χρήστος

                  Comment


                    Αν δεν πληρώσεις καθόλου και περάσουν 6 χρόνια χωρίς να πας στην Ελλάδα το πρόστιμο διαγράφεται και μπορείς μετά να πας για διακοπές χωρίς όμως να περάσει έστω και μία μέρα πριν την λήξη του ορίου που είναι νομίζω 30 μέρες.
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      Σε ευχαριστώ jimathens. Το είχα ακούσει αυτό, ότι διαγράφεται κάποια στιγμή το πρόστιμο, αλλά επειδή ποτέ δεν ξέρεις τι αλλαγές θα κάνουν στο μέλλον, και επειδή το πρόστιμο είναι πλέον της εφορίας υπόθεση, προτιμώ να το πληρώσω. Είναι 60 ευρώ τον μήνα σε 100 δόσεις. Δεν είναι σημαντικό ποσόν για μισθό Αυστραλίας, θεωρώ. Το ερώτημά μου παραμένει, εαν ξέρει κανείς και το έχει κάνει, να πληρώνει αυτό το "μηνιάτικο" από Αυστραλία κατευθείαν στην εφορία.

                      Χρήστος

                      Comment


                        Στην εφορια κ απο εκει που εισαι μπορεις να πληρωσεις απο το taxis on-line . Αν εχεις Ελληνικο τραπεζικο λογαριασμο στελνεις εκει τα λεφτα σου κ πληρωνεις με wed-banking ,αν εχεις . Με λογαριασμο Αυστραλιας δεν γνωριζω αλλα καποιος τροπος θα υπαρχει ! Ρωτα τον λογιστη σου κατι θα ξερει .Συμπληρωνω σημερα 21/02/2019 πως εδω κ καιρο την εφορια μπορουμε να πληρωνουμε με οποιαδηποτε καρτα Viza/Mastercard (δεν γνωριζω για αλλες ) ακομη κ απο ξενη τραπεζα . Yes ,λεφτα να ειναι κ απο που νανε!
                        Last edited by George311; 21.02.2019, 03:04.

                        Comment


                          Statutory Declaration 888

                          Συγχαρητήριά για τη δουλεια σας στα τοσα χρονια και τις χρησιμες πληροφοριες και γνωσεις που μας παρεχετε..
                          Καταχωρουμε μια partner visa offshore και εχουμε καποιες αποριες καθως εχουν αλλαξει πολυ καποιες διαδικασιες δεν βρισκω λυση στο εξης ερωτημα. Πρεπει να συμπληρωθεί η αιτηση 888 statutory declaration form στην Ελλαδα απο ατομα που γνωριζουν το ζευγαρι και να επικυρωθει απο νομικο προσωπο κτλ που εχει συνδεση με Αυστραλια. Αν δεν υπαρχει μπορω να τα παω σε συμβολαιογραφο notary για τη δισικασια? Αυτο εχω καταλαβει απο τις αλλαγες το 2018. Σε τηλ επικοινωνια το μονο που μου ειπαν ειναι οτι πρεπει να κατεβουν οι αιτουντες κ μαρτυρες αθηνα (αδυνατο).
                          Γνωριζετε αν μπορουν Australian citizens που μενουν Αυστραλια να συμπληρωσουν την αιτηση και να υπογραφουν εκει απο authorised person ενω η partner visa θα γινει Ελλαδα?
                          Σας ευχαριστω εκ των προταιρων για οποιαδηποτε πληροφορια..
                          Zoe

                          Comment


                            ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

                            Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθειά σας.

                            Τον Ιούνιο σκεφτόμαστε με το σύντροφο μου να μετακομίσουμε στην Αυστραλία μόνιμα. Αυτός είναι Αυστραλός υπήκοος ενώ εγώ έχω μόνο Ελληνική υπηκοότητα.Ο σύντροφός μου είναι Θερμοϋδραυλικός με 8 χρόνια προϋπηρεσία στο χώρο, και εγώ τελείωσα εδώ στην Ελλάδα Βιολογία και μεταπτυχιακό στην Αγγλία πάνω στην Εξωσωματική γονιμοποιήση. Τώρα εργάζομαι στα γραφεία μίας φαρμακευτικής εταιρείας ήδη 2 έτη.
                            Έχω ψάξει και έχω βρει αρκετες πληροφορίες για την Αυστραλία, έχουμε συζητήσει και με νεαρά άτομα που πήγαν πρόσφατα αλλά και με Ελληνοαυστραλούς κατοίκους της χώρας. Επιπλέον, έχουμε κάποια χρήματα αρκετά για να μείνουμε 2-3 μήνες εκεί χωρίς δουλειές(σκέφτομαι να νοικιάσουμε airbnb για αρχή).

                            Το πρόβλημά μου έγκειται στο γεγονός ότι είναι σχεδόν αδύνατο να βρω δουλειά που να με σπονσοράρει (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται μετά από 100 βιογραφικά που έστειλα). Δεν έχω καταλήξει σε ποια βίζα να κάνω apply, αγχώνομαι ότι δεν θα βρούμε δουλειά και θα φάμε ό,τι έχουμε μαζέψει άδικα (ειλικρινά είμαστε πολύ εργατικά άτομα και οι 2 και κάνουμε οικονομία εδώ στην Ελλάδα). Επιπλέον, ενώ μένουμε μαζί εδώ και 3 χρόνια δε γνωρίζω τι χαρτιά μπορεί να θέλουν ώστε αργότερα να κάνω αίτηση ως de facto partner.

                            Γενικά όποιος μπορεί να μας δώσει πληροφόρίες για το πως να μπω νόμιμα και να εργαστώ στη χώρα, τι επικρατεί με δουλειές στους τομείς μας, τι βήματα να ακολουθήσω, τι επικρατεί στη χώρα, θα με ξεάγχωνε και θα με βοηθούσε πολύ. (είμαι λίγο control freak :P).

                            Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε!
                            Θα χαρώ να διαβάσω τις συμβουλές και τις ιστορίες σας!

                            Comment


                              [QUOTE=Dkofidou;98297]Καλησπέρα θα ήθελα τη βοήθειά σας.

                              Τον Ιούνιο σκεφτόμαστε με το σύντροφο μου να μετακομίσουμε στην Αυστραλία μόνιμα. Αυτός είναι Αυστραλός υπήκοος ενώ εγώ έχω μόνο Ελληνική υπηκοότητα.Ο σύντροφός μου είναι Θερμοϋδραυλικός με 8 χρόνια προϋπηρεσία στο χώρο, και εγώ τελείωσα εδώ στην Ελλάδα Βιολογία και μεταπτυχιακό στην Αγγλία πάνω στην Εξωσωματική γονιμοποιήση. Τώρα εργάζομαι στα γραφεία μίας φαρμακευτικής εταιρείας ήδη 2 έτη.
                              Έχω ψάξει και έχω βρει αρκετες πληροφορίες για την Αυστραλία, έχουμε συζητήσει και με νεαρά άτομα που πήγαν πρόσφατα αλλά και με Ελληνοαυστραλούς κατοίκους της χώρας. Επιπλέον, έχουμε κάποια χρήματα αρκετά για να μείνουμε 2-3 μήνες εκεί χωρίς δουλειές(σκέφτομαι να νοικιάσουμε airbnb για αρχή).

                              Το πρόβλημά μου έγκειται στο γεγονός ότι είναι σχεδόν αδύνατο να βρω δουλειά που να με σπονσοράρει (ή τουλάχιστον έτσι φαίνεται μετά από 100 βιογραφικά που έστειλα). Δεν έχω καταλήξει σε ποια βίζα να κάνω apply, αγχώνομαι ότι δεν θα βρούμε δουλειά και θα φάμε ό,τι έχουμε μαζέψει άδικα (ειλικρινά είμαστε πολύ εργατικά άτομα και οι 2 και κάνουμε οικονομία εδώ στην Ελλάδα). Επιπλέον, ενώ μένουμε μαζί εδώ και 3 χρόνια δε γνωρίζω τι χαρτιά μπορεί να θέλουν ώστε αργότερα να κάνω αίτηση ως de facto partner.

                              Γενικά όποιος μπορεί να μας δώσει πληροφόρίες για το πως να μπω νόμιμα και να εργαστώ στη χώρα, τι επικρατεί με δουλειές στους τομείς μας, τι βήματα να ακολουθήσω, τι επικρατεί στη χώρα, θα με ξεάγχωνε και θα με βοηθούσε πολύ. (είμαι λίγο control freak :P).

                              Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε!
                              Θα χαρώ να διαβάσω τις συμβουλές και τις ιστορίες σας![/QUOT


                              Καλησπερα ,περα απο το να σε σπονσοράρει καποιος εργοτοτης που αναφερες η αλλη μονη λυση ειναι με parther viza (AUD 7,160 $ ) ,που αυτο προuποθετει γαμο . Μια απο αυτες θες Partner viza (Provisional and Migrant) visa (subclass 309 100)αυτην την κανεις απο Ελλαδα
                              Partner visa (subclass 820 801)Αυτη απο Αυστραλια
                              ,διαβασε στο παρακατω link θα τα δεις ολα αναλυτικα επισημα απο το site της Αυστραλιας. https://immi.homeaffairs.gov.au/visa...a/visa-listing
                              Last edited by George311; 21.02.2019, 19:24.

                              Comment


                                Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση!

                                Το sponsorship από εργοδότη πόσο ρεαλιστικό και εφικτό είναι στην Αυστραλία? Γνωρίζω ήδη στην Αμερική με κάτω από 5 χρόνια προϋπηρεσία είναι σχεδόν αδύνατο, επειδή δέχονται αυστηρούς ελέγχους από το κράτος ώστε να προσλάβουν Αμερικανούς πολίτες. Ισχύει κάτι τέτοιο και στην Αυστραλία ή μπορείς να μπεις στο industry?

                                Επιλέον, μου είπαν ότι δικαιούμαι την partner visa και χωρίς γάμο, ως de facto partner, καθώς είμαστε 3 χρόνια μαζί, αρκεί να έχω στοιχεία που το αποδεικνύουν. Έχεις ακούσει κάτι γι αυτό?

                                Comment

                                Working...
                                X