Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ

    BIRTH CERTIFICATE .σας παρακαλω πολυ εχω ενα χαρτι κ θελω να δω αν ειναι το πιστοποιητικο γεννησεως μου αυτο.(εχω γεννηθει melbourne-victoria)!πριν κανω καποια ενεργεια για υπηκοτητες παιδιων...το ζητανε!στο site δεν βρισκω τηλεφωνο η email gia na τους στειλω να μου πουνε,παρα εχει μονο για να κανεις αιτιση να ζητησεις αpply κ τα δικαιολογητικα που θελουν.σας παρακαλω εαν μπορει καποιος να με βοηθησει πως ειναι το πιστοποιητικο γεννησεως? που αν το εχω στα χερια μου να μην μπενω στη διαδικασια...μεταφρασεις κ .τ.λ.
    Last edited by NANA1; 15.02.2019, 13:26.

    #2
    Αυτό είναι δειγμα απο birth certificate της πολιτειας Victoria.Και το δικό μου ,ετσι είναι.


    [IMG][/IMG]
    Last edited by vertigo; 17.02.2019, 00:16.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #3
      ευχαριστω πολυ εμενα γραφει πανω πανω second schedele k απο κατω births in the state of victoria.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ
      Last edited by NANA1; 17.02.2019, 18:14.

      Comment


        #4
        Originally posted by NANA1 View Post
        ευχαριστω πολυ εμενα γραφει πανω πανω second schedele k απο κατω births in the state of victoria.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ

        Γραφει birth certificate; Σημασία εχει να είναι original full birth certificate με registration number και πλήρεις λεπτομερειες κι όχι extract of entry.
        Ετσι κι αλλιώς ,μπορεί να υπαρχουν διαφορές ,αναλογα με την παλαιοτητα κι ουτε ειναι ιδια σε ολες τις πολιτείες


        Αρκει να ΜΗΝ ειναι σαν αυτο που θα δεις στο πιο κάτω link
        ( Κι απ αυτο έχω ,αλλά οχι τόσο vintage !Και σύμπτωση κι εγω Ιουνιο και στο Carlton γεννήθηκα ,στο Royal Women's Hospital !)

        Explore the fascinating collections of Museums Victoria in Melbourne, Australia, featuring over 1.15 million records of zoology, geology, palaeontology, history, First Peoples and technology.
        Last edited by vertigo; 18.02.2019, 02:10.
        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

        Comment


          #5
          @NANA1
          Κοίτα τώρα τί εγίνε μ αυτόν τον Reginald Ricardo που υπογραφει το πιστοποιητικό γέννησης σου!Μου κανε κλικ το ονομα κι άρχισα να ψαχνω κατι αρχαία χαρτιά μου!Οσο κι αν φαινεται τρελό ,προφανώς για καποιο λόγο ,μου ειχε κανει εντύπωση το ονομα κι ειχε γινει η εγγραφη του ,στον σκηρο δισκο του μυαλου μου!Και τον βρηκα ,σ ενα δικο μου που εκδοθηκε το 1979 ,παρόμοιο με το δικο σου ,που ειχα ξεχασει την υπαρξη του .Δεν γεννηθηκα το 1979 ,αλλά τοτε το ειχαμε ζητησει ,γιατι χαθηκε το προηγουμενο.
          Βλέποντας το registration number στο δικο σου, καταλαβα οτι επειδη ηταν συνεχομενες οι χρονιες ,της δικης σου καταγραφής και της χρονιας που ζητηθηκε το δικο μου πιστοποιητικο ,γι αυτο κι ο ιδιος υπαλληλος!
          Φοβερο!
          Λοιπον στο προκείμενο.
          Τώρα που με αφορμη αυτο που ανεβασες ,θυμηθηκα οτι ειχα κι εγω ενα ακριβώς το ιδιο ,με το οποιο και διαβατηριο εβγαλα και τα παιδια μου εκανα Αυστραλους πολίτες.

          Επειδη όμως λογω του οτι δεν το ειχα φυλαξει καταλληλα ,εγινε μη παρουσιασιμο,(εννοω οτι καποιο παιδακι το ζωγραφισε στην πισω μερια ,οταν το βρηκε στο συρταρι ),το 1999 ,εβγαλα άλλο ,που ειναι οπως στην φωτο που σου ειχα ανεβασει κι αυτο εχω καλα φυλαγμενο πια ,στον φάκελο με εγγραφα σχετικα με Αυστραλιανα διαβατηρια κλπ.
          Το παλιο ,σε καποια παλια τσαντα ,οπου φυλαω παλια εγγραφα ,το ξεθαψα!

          Το πρωτο μου λοιπον που εχω στην κατοχη μου και βγηκε το 1979 ,γραφει second scedule κλπ κλπ ,ειναι γαλαζιο χρωμα ,
          κι ειναι παρόμοιο και με την ιδια υπογραφη υπαλληλου μ αυτο που ανεβασες και το πιο προσφατο ,που βγηκε το 1999, ειναι διαφορετικο και ομοιο μ αυτο της φωτο που ανεβασα κι εχει το κυβερνητικο site σαν δειγμα( ειχα ανεβασει και το link στο αμεσως προηγουμενο post.)

          Σ αυτο που ανέβασες εσυ ,δεν φαινεται το κείμενό μετά την υπογραφη του φιλου μας του Reginald Ricardo! οποτε κι αντιγραφω ,γιατι μετα που εκανα image upload σε καποιο site για να σου ανεβασω μετα εδω το δειγμα που σου ανεβασα ,κατι εγινε κι όταν παω ν ανεβασω φωτο απ το album μου ,μου το δειχνει σαν κενο ,ενώ δεν ειναι στην πραγματικοτητα.

          “I ,Reginald Ricardo(με σφραγιδα το ονομα) ,a registration officer of the state of Victoria,in the Commonwealth of Australia ,do hereby certify that the above is a true copy of an Entry in a Register of Births kept in this office.
          OFFICE OF THE GOVERNMENT STATIST
          MELBOURNE 25 JUN 1979 και διπλα η υπογραφή του.

          Εσενα απλα θα αλλαζει η ημερομηνια ,αλλά θα γραφει το κειμενακι που αντεγραψα ,σωστα;Αρα ειναι μια χαρά .
          Το οτι μετά τα βγαζουν διαφορετικα ,δεν σημαινει οτι ακυρωνεται αυτο που εχεις κι εχω κι εγω ,αλλά ειναι καταταλαιπωρημένο γι αυτο και εβγαλα άλλο.
          Last edited by vertigo; 18.02.2019, 12:01.
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #6
            4D3F6E04-A9B4-4FA7-BC73-FF4AA642ADA3.jpg

            Απ το παλιο μου πιστοποιητικο .
            Κατι έγινε και μου το ανεβαζει τωρα!
            Γαλαζιο είναι κι ας μην φαινεται χρωμα.
            Δεν γνωριζω να κρυβω κειμενο σε σκαναρισμενα ,γι αυτο και δεν το ανεβασα ολοκληρο.
            Αλλά φαινεται η υπογραφη του φιλου μας Reginald Ricardo και το κειμενο στο κατω μερος
            Οπως και το επανω μερος που γραφει οτι και το δικο σου
            32856297-5AC6-448A-9F9A-3AC931157BC2.jpg
            Last edited by vertigo; 18.02.2019, 12:32.
            ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

            Comment


              #7
              F2AB1C5A-3232-408A-A00E-5FA1F6313E52.jpg

              Απ το νεωτερο πιστοποιητικο μου

              469FF20D-FFED-4210-B0F9-ECCE7402F479.jpg
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #8
                ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝ ΓΡΑΦΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by NANA1 View Post
                  ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΥΠΟΓΡΑΦΗ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝ ΓΡΑΦΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ!
                  Εννοειται θα γραφει.Δες και πες μου!Δεν διατυπωσα σωστα το ερωτημα μου.Ρητορικο ητανε!
                  Μπορω και ξεχωριζω στην φωτο σου , διπλα στην σφραγιδα του φιλου μας του Reginald Rigardo ,
                  ενα I ,πριν απ την σφραγιδα,αν και μόνο το μισο I φαινεται!Αρα κατι δηλωνει με το I ,ο φιλος μας!

                  Ο λόγος που εβγαλα νεο birth certificate ,το 1999 ,ηταν οτι απο αμέλεια ,ξέχασα να ανανεωσω εγκαιρα το Αυστραλιανο διαβατηριο και επρεπε να κανω ολη την διαδικασια απ την αρχη και το παλιο δεν ηταν παρουσιάσιμο λογω ζωγραφικης!
                  Last edited by vertigo; 18.02.2019, 13:58.
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    #10
                    @NANA 1 ,μόλις μίλησα με την πρεσβεια στην Αθηνα
                    στο 210 870 4000,για να είσαι και συ σιγουρη.
                    Μπορεί μαγνητοφωνημένες οδηγιες να βγαινουν συνεχώς ,αλλά αν επιμείνει καποιος ,απ τον ιδιο αριθμο ,το σηκωνουν.Την 4η φορά ,μου ανοιξε απ την αρχη μηνυμα για προσωπικα δεδομενα κι οχι μαγνητοφωνημένες οδηγίες και βγηκε υπαλληλος στην γραμμη.Μου εκανε παντως εντύπωση ,που δεν μου βγαζε επιλογη ,τις 3 προηγουμενες φορές ,(οπως πριν λιγα χρονια) ,ν αφησω μηνυμα και τηλεφωνο μου.

                    Τεσπα ,η υπαλληλος που το σηκωσε ,ηταν ευγενεστατη και της περιεγραψα το πιστοποιητικο που εχεις .

                    Ειπε οτι ειναι ok ,οσο παλιο κι αν είναι κι αυτο που δεν δεχονται ειναι τα extracts of entry.Με ρωτησε αν γραφει birth certificate επανω και της διαβασα τί ακριβως γραφει επανω και στο τέλος και τί στοιχεια περιεχει.
                    Οκ ειναι οπως ειπε ,εφ οσον δεν ειναι extract of entry δλδ εφ οσον ΔΕΝ ειναι σαν κι αυτο
                    Explore the fascinating collections of Museums Victoria in Melbourne, Australia, featuring over 1.15 million records of zoology, geology, palaeontology, history, First Peoples and technology.


                    Μπορείς να δοκιμάσεις κι εσυ με τηλεφωνο αλλά θα παιδευτείς λίγο ,αν θελεις να το τσεκαρεις κι η ιδια ,ή να τους στειλεις σέ email την εικονα του πιστοποιητικου σου ,στο email που θα δεις παρακατω



                    Απο Λονδινο ,αν βαλει καποιος united kingdom

                    δεν βγαζει πια τηλεφωνο στο Λονδίνο οπως πριν λιγα χρονια ( έχω μιλησει με Λονδινο) και παραπέμπει σε global επικοινωνια με αριθμο στην Αυστραλια.Και ουτε email βγαζει το Λονδινο ,οπως παλια.Παραπέμπει σε μια φορμα

                    ,οπου αν δεν βρεις απαντηση σχετικα με το γενικο θεμα που σ απασχολει ,σου λεει να τηλεφωνήσεις στην Αυστραλια .
                    Εγω σιγουρη είμαι και ημουν για το αν κάνει αυτο που ανεβασες ,αλλά αν θέλεις κι εσυ να το επιβεβαιώσεις μόνη σου ,μπορείς να δοκιμασεις .
                    Στειλε το με email στην πρεσβεια της Αθήνας και ρώτα αν κάνει για εκδοση διαβατηριου και διαδικασία για υπηκοοτητα.
                    Last edited by vertigo; 18.02.2019, 15:53.
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #11
                      Nai to grafei k to diko mou to keimeno auto

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by NANA1 View Post
                        Nai to grafei k to diko mou to keimeno auto

                        Οπότε εχεις το ιδιο με μενα ,που μ αυτο εδωσα υπηκοότητα στα παιδια μου.

                        Το global service τηλεφωνο παρακάτω

                        Outside Australia
                        Check our website for any visa and citizenship information. If you still have further questions or require more information and:
                        you are calling from the Americas or Europe please call our Global Service Centre (GSC) located in Australia on +61 2 61960196, Monday to Friday 9 am to 5 pm local time in your country. If calling from a landline please make sure you use your international dialling code (IDD), country code and the GSC number. Embassy and High Commission staff in these locations will direct you to the same service.
                        Last edited by vertigo; 20.02.2019, 16:11.
                        ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by NANA1

                          ΑΥΤΟ?
                          Ναι αυτο ειναι το γνησιο, κ εγω αυτο εχω σε ολες στης υπηρεσιες centrelink κτλ αυτο εδινα .Συμπτωματικα κ εγω στο ιδιο νοσοκομειο γεννηθηκα !!!!
                          Last edited by George311; 27.02.2019, 22:19.

                          Comment


                            #14
                            Καλημέρα σας, φοβερό το site σας και ευχαριστούμε για τη βοήθεια που μας δίνεται για να μην ψάχνουμε στα κουτουρού.
                            Εγώ έχω γεννηθεί Αυστραλία Μελβούρνη, μένω Ελλάδα, δεν είχα ασχοληθεί ποτέ με υπηκοότητες κλπ, βρήκα το extract of birth entry (πρωτότυπο), ξέρω ότι πρέπει να έχω το birth certification για αίτηση έκδοσης διαβατηρίου,έκανα την αίτηση ηλεκτρονικά για να νου σταλεί, πλήρωσα ηλεκτρονικά. Αν μπορεί κάποιος να με διαφωτίσει έχω τις εξής απορίες:
                            1. To registration number που γράφει το extract είναι αυτό που ζητάνε να συμπληρώσεις στην αίτηση;
                            2. Σου ζητούν να κάνεις πιστοποίηση της ταυτότητά σου στέλνοντας τους κάποια έγγραφα. Εμείς που δεν έχουμε χρειάζεται να κάνουμε κάτι;
                            3. Aν τα παραπάνω έγιναν καλά (δηλ είναι οκ το registration number και δεν απαιτείται να κάνω κάτι όσον αφορά την πιστοποίηση), ξέρετε πόσο καιρό χρειάζεται να στείλουν το Birth certification προκειμένου να αιτηθώ διαβατήριο;
                            4. Τα παιδιά μου στη συνέχεια δικαιούνται να εκδώσουν διαβατήριο Αυστραλίας και με ποιο τρόπο;
                            Σας ευχαριστώ.
                            Last edited by Dimitrios D.; 09.12.2019, 10:05.

                            Comment


                              #15
                              για ολα αυτα καποιος αλλος ας απαντησει πιο αρμοδια. εγω μονο να πω οτι για τα παιδια,κι εγω αυτο κανω τωρα κι ελπιζω σωστα,θα αιτηθεις citizenship by descent.στην ιστοσελιδα του homeaffairs.κι αφου θεωρηθουν Αυστραλοι,διαβατηρια και γι αυτα.

                              ποια εγγραφα; αυτα που λεει ενα απο την ομαδα Α και Β και C κτλ;

                              στην ιστοσελιδα του home affairs κατατοπιζει για χρονους διεκπεραιωσης των εκαστοτε αιτησεων.
                              Last edited by eco074; 17.12.2019, 00:23.

                              Comment

                              Working...
                              X