Announcement

Collapse
No announcement yet.

επιλογη χώρας πειτε μου τη γνωμη σας.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    επιλογη χώρας πειτε μου τη γνωμη σας.

    Καλησπερα σε όλους και όλες, θα ήθελα τη γνώμη σας για την επιλογή χώρας μετανάστευσης για εργασία ( και ίσως και για σπουδές καποιο μεταπτυχιακο η καποιο πτυχιο παρομοιο με αυτο που σπουδασα). Επιτρεψτε μου να σας πω μερικα πραγματα για εμενα: είμαι άντρας 31 ετών, έχω τελειώσει εκπαιδευτικός μηχανολογίας τετραετούς φοίτησης στην ΑΣΠΑΙΤΕ η σχολή μας είναι η παλιά ΣΕΛΕΤΕ (είναι σχολή που περνάς κανονικά με πανελλήνιες) και έχω πάρει το πτυχίο εκπαιδευτικού μηχανολογίας δηλαδή μπορώ να διδάξω στα τεχνικά λύκεια. Δυστυχώς μπορούσα να κάνω ένα έτος σπουδές παραπάνω και να πάρω ένα πτυχίο ακόμα ώς μηχανολόγος μηχανικός (engineer) αλλά δεν το έκανα και τώρα άλλαξε με νομοσχέδιο το προγραμμα σπουδων και δεν μπορώ να το κάνω ενώ παλιά μπορούσα όποτε ήθελα να το ξαναέκανα. Με το πτυχίο που έχω όταν το κατέθεσα σε δημόσια υπηρεσία μου δώσανε κάποια χαρτιά σαν άδεια εργασίας που έλεγε οτι μπορω να εργαστώ ώς οξυγονοκολλητής ηλεκτρολόγος Β κτλ. Με το πτυχίο του μηχανολόγου θα μπορούσα να εργαστώ σε παραπάνω ειδικότητες όπως συνεργείο αυτοκινήτων κτλ.



    έχω δουλέψει ώς σεκιούριτυ (δουλειά που δε θα ήθελα να ξανακάνω),δεν εχω εμπειρία σε κάποια άλλη εργασία.
    Γενικά το κατέχω το θέμα με τεχνικα επαγκέλματα και πιστέυω οτι για αρχη θα εκανα ολες τις δουλειες αλλα μετα απο καιρο νομιζω θα μου ταιριαζε να ειμαι τεχνίτης σε οξυγονοκόληση η σε τόρνο η και σε συνεργείο αυτοκινήτων. Η ιδανική δουλειά θα ήτανε να εργαστώ ώς εκπαιδευτικός η ως βοηθός καθηγητή σε σχολεία (εαν με το πτυχίο σαν προσόν ήταν ανεπαρκές τότε θα δεχόμουν να κάνω ενα μεταπτυχιακό και παράλληλα να εργάζομαι ).

    Απο γλώσσες γνωρίζω Ελληνικά που ειναι η μητρική μου γλώσσα και γνωρίζω Αγγλικά σε επίπεδο Β2.
    Είμαι διατεθιμένος να αυξησω το επίπεδο των Αγγλικών μου ή να μάθαινα και κάποια άλλη γλώσσα αν και πιστευω οτι για εκπαιδευτικος πχ στη Γερμανια θα ηθελε σε επιπεδο ντοπιου να μιλας το οποιο επιπεδο δεν θα φτασω ποτε.


    Δεν θα με πειραζε τον πρώτο ένα με δύο χρόνια να έκανα ένα μεταπτυχιακό η να σπούδαζα κάτι παρόμοιο ώστε να αναγνωριζόταν και κανένα μάθημα για λιγοτερο χρονο και κοστος σπουδων και παράλληλα να δούλευα ωστε να έχω παραπάνω εφόδια για εργασία.

    Επίσης για κανα εξάμηνο με χρόνο μπορώ να υποστώ το να πηγαίνω στη δουλειά με λεωφορεία και τρένα αλλά μετά απο κανα χρόνο θα ήθελα να ειμαι σε θέση να πάρω το δικό μου αμάξι. Ακομα ψοφάω για βόλτες με αμάξι και με μηχανή και δεν θα μπορούσα να πάω να ζήσω σε μια χώρα που μετακινούνται με ποδήλατο και δεν έχουνε αμάξια.


    Αν επιθυμειτε γράψτε μου σε ποιά χώρα θα επιλέγατε να πάτε εάν ήσασταν στην θέση μου και ακόμα και έαν κάποιος απάντησε την ίδια χώρα θα χαρώ να δω το ίδιο αποτέλεσμα και σχόλιο απο πολλά άτομα.



    Τέλος θα ήθελα να σας αναφέρω ότι δεν έχω πρόσκληση για δουλειά σε Αμερική Καναδά και Αυστραλία άρα θα ήθελα κάτι εντώς ευρωπαικής ένωσης.
    Λόγω γλώσσας το σκέφτομαι για Αγγλία αλλά στη Γερμανία ακούω είναι ποιό φθηνά όλα και συμφέρει όπως επίσης ότι είναι καλά και στην Ολλανδία.

    Θα εκτιμούσα αν μου λέγατε κατάμουτρα τη σκληρή αλήθεια.
    Έχω όρεξη να παλέψω και να διεκδικήσω πράγματα στην ζωή μου.

    #2
    Καλησπερα, θα πω καποια πραγματα που εχω καταλαβει ως τωρα μιας και βρισκομαστε σε παρομοια κατασταση και επειτα απο ψαξιμο εχω παρει καποιες αποφασεις για την στιγμη.

    1. Αν θες απλα να σπουδασεις οι χωρες οπως αγγλια, γερμανια, ολλανδια και γενικα οι χωρες του Βορρα εχουν αξιολογα πανεπιστημια και δεν απαιτουν διδακτρα αν εισαι πολιτης Ε.Ε

    2. Ψαξε λιγο τον εαυτο σου, τι σου αρεσει και τι οχι, ποια χωρα-κουλτουρα σου ταιριαζει καλυτερα, αντεχεις τις καιρικες συνθηκες που επικρατουν εκει;

    3. Η γλωσσα ειναι μεγαλο πλεονεκτημα οποτε οταν αποφασισεις για την χωρα, αρχισε να κανεις μαθηματα απο μονος σου μεσω ιντερνετ, αν ειναι για αγγλια τοτε γινε καλυτερος στα αγγλικα ειναι μια γλωσσα που θα σου χρειαστει οπου και αν πας ετσι και αλλιως.

    4. Πρεπει να εχεις ενα ποσο στην ακρη, οι χωρες που αναφερθηκες ειναι ποιο ακριβες απο την ελλαδα σε θεματα στεγασης κτλπ.

    Κοιτα υπαρχει ανταγωνισμος στις μερες μας, αρκετος μαλιστα. Το να ξερεις την γλωσσα ειναι ενα σημαντικο πλεονεκτημα για οποιαδηποτε δουλεια. Μπορει για αρχη να χρειαστει να δουλεψεις καποια προχειρη δουλεια, να συγκατοικησεις μεχρι να βρεις κατι πανω στον τομεα σου που αν και υπαρχει ζητηση για τους μηχανολογους αυτο δεν υποσχεται και τιποτα, να εισαι προετοιμασμενος για ολα. Αμα εχεις καποιον συγγενη-γνωστο που θα μπορουσε να βοηθησει θα ηταν καλο.
    Το ιντερνετ ειναι ο φιλος σου σε αυτην την περιπτωση, ψαξε παντου και δες τι εχουν να πουν οι αλλοι απο τις εμπειριες τους πανω στο θεμα αλλα προσοχη δεν προκειται να ζησεις της ιδιες καταστασεις με κανεναν ολα ειναι υποκειμενικα στο που θα πας, ποτε θα πας και ποιον θα συναντησεις οποτε κρατα μικρο καλαθι.
    Last edited by the dude; 03.05.2019, 21:03.

    Comment

    Working...
    X