Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΖΩΗ ΣΤΟ ΜΑΙΑΜΙ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΖΩΗ ΣΤΟ ΜΑΙΑΜΙ

    Καλησπέρα! Εδώ και κάποιο καιρό,απελπισμένη από την όλη κατάσταση στην Ελλάδα, άρχισα να σκέφτομαι σοβαρά το ενδεχόμενο της μετανάστευσης.Λοιπόν, έχω μια πολύ καλή φίλη στο Μαιάμι. Είναι Ελληνίδα και μένει εκει τα τελευταία 5 χρόνια. Τα 2 πρώτα χρόνια παράνομη, αργότερα παντρεύτηκε, οπότε έβγαλε και χαρτιά. Ο κουμπάρος της λοιπόν , ο οποίος ασχολείται με την εστίαση, ανοίγει 2 μαγάζια σύντομα οπότε έγινε μια σχετική συζήτηση. Θα ήθελα να ρωτήσω αν καποιος γνωρίζει... πόσο ακριβή ειναι η ζωή στο Μαιάμι σε σχέση με τις αποδοχές που μπορεί να εχει από ένα κατάστημα εστίασης? Τον παίρνει οικονομικά να νοικιάσει καποιο στουντιο?Αξίζει να φύγει κανείς απο Ελλάδα για Μαιάμι , ή παλι θα πεινασει?
    Να πω εδω, πως ειμαι 29 ετών, και στην Ελλάδα δουλεύω για 530 ευρώ, σε μια εργασία χωρίς προοπτικές.Γενικότερα δεν έχω να ρισκάρω κατι δοκιμάζοντας το. Επίσης αν τελικά έπαιρνα την αποφαση, εχω και ενα μικρό σκυλακι το οποιο σε καμία περίπτωση δε θα αφηνα πισω. Πόσο δυσκολο θα ήταν να νοικιάσω ένα δωματιο έχοντας σκυλο ?? Και τέλος.. διαβασα οτι υπάρχει περίπτωση φτάνοντας στο αεροδρόμιο να κρατησουν τον σκυλο , και να μείνει καραντίνα απο 1 εώς 6 μήνες, σε καποιες χώρες...(?)
    Οποιαδήποτε απάντηση θα ήταν πολύτιμη για μένα!Εχω ρωτήσει τα πάντα τη φίλη μου , αλλα θα ήθελα να ακούσω κι αλλες απόψεις.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

    #2
    Ο κουμπάρος τησ φίλης σου θα σ πάρει στη δουλειά? Τι χαρτιά θα βγάλεις? Εγώ που δούλευα σερβιτόρα στην ΝΥ, έβγαζα κάπου λίγοτερο από 1,000 την εβδομάδα λόγω των τιπ. Μπορεί να είναι πολλά για δεδομένα Ελλάδας αλλά η ζωή είναι και πολύ ακριβή.

    Comment

    Working...
    X