Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΔΙΟ;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΠΟΔΙΟ;

    Καλησπέρα σε όλους σας.

    Λίγο πολύ είναι γνωστά τα θέματα ανεργίας στη χώρα μας και ειδικά σε μεγάλες ηλικίες ή στις πολύ νέες.
    Δυστυχώς εγώ ανήκω στην πρώτη περίπτωση δλδ στην κατηγορία "είσαι πολύ μεγάλη".
    Και για ν' ακριβολογώ είμαι 52 ετών.

    Επειδή όμως δεν αντέχω άλλο την ανέχεια και το εξευτελισμό του να ζω με ένα επίδομα των "200 ευρώ" το μήνα,έκανα τη σκέψη για εργασία στο εξωτερικό και δη στη Γερμανία.

    Θα αναρωτηθείτε εύλογα γιατί στη Γερμανία; Για ένα και μόνο λόγο. Γιατί εκεί γεννήθηκα (γνωρίζω ότι δεν έχω πια δικαιώματα εκεί), εκεί μεγάλωσα εως τα 7 μου χρόνια και έτσι μου είναι πολύ πιο οικείο ως κράτος.

    Ξεκίνησα λοιπόν σπουδές σε Δημόσιο ΙΕΚ ως βοηθός νοσηλεύτριας και βέβαια και τα πρώτα μαθήματα γερμανικών με στόχο να φτάσω τουλάχιστον στο επίπεδο Β1.
    Ξέρω ότι είναι δύσκολο για την ηλικία μου να βρεθεί ακόμα και εκεί δουλειά, αλλά διατηρώ ακόμα κάποιες ελπίδες...

    Υπάρχει κάποιος/α να γνωρίζει κάποια παρόμοια περίπτωση; Ή ακόμα και κάποιες συμβουλές θα είναι για μένα πολύτιμες.

    Εκ των υστέρων "σας ευχαριστώ".

    #2
    Μου κάνει τεράστια εντύπωση που περάσανε 2 βδομάδες και ενώ έχουμε εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες στη Γερμανία κανείς δεν σου απάντησε ..
    Θλίβομαι τρομερά
    Αναλόγως πόσο ανάγκη έχεις να ξεφύγεις από αυτό που ζεις και να ζήσεις τις απαραίτητες αλλαγές τελικά μπορείς να δώσεις διέξοδο στον εαυτό σου. Όχι εδώ στο Βορρά δεν αντιμετοπίζεται η γυναίκα όπως στην Ελλάδα δηλαδή τελειωμένη κάπου στα 40 της
    Έχουμε δει και 65 ετών γυναίκες να εργάζονται.

    Comment


      #3
      Originally posted by Nuremberg View Post
      Μου κάνει τεράστια εντύπωση που περάσανε 2 βδομάδες και ενώ έχουμε εκατοντάδες χιλιάδες Έλληνες στη Γερμανία κανείς δεν σου απάντησε ..
      Θλίβομαι τρομερά
      Αναλόγως πόσο ανάγκη έχεις να ξεφύγεις από αυτό που ζεις και να ζήσεις τις απαραίτητες αλλαγές τελικά μπορείς να δώσεις διέξοδο στον εαυτό σου. Όχι εδώ στο Βορρά δεν αντιμετοπίζεται η γυναίκα όπως στην Ελλάδα δηλαδή τελειωμένη κάπου στα 40 της
      Έχουμε δει και 65 ετών γυναίκες να εργάζονται.

      Η θεματοθέτρια ρωτησε συγκεκριμένα το εξής:

      «Ξεκίνησα λοιπόν σπουδές σε Δημόσιο ΙΕΚ ως βοηθός νοσηλεύτριας και βέβαια και τα πρώτα μαθήματα γερμανικών με στόχο να φτάσω τουλάχιστον στο επίπεδο Β1.
      Ξέρω ότι είναι δύσκολο για την ηλικία μου να βρεθεί ακόμα και εκεί δουλειά, αλλά διατηρώ ακόμα κάποιες ελπίδες...

      Υπάρχει κάποιος/α να γνωρίζει κάποια παρόμοια περίπτωση; Ή ακόμα και κάποιες συμβουλές θα είναι για μένα πολύτιμες.»

      Μπορεί να μην γνωριζε καποιος απ οσους τυχον διαβασαν ,παρόμοια περιπτωση με την δικη της
      Ή να μην γνωριζαν τι ισχυει για τους βοηθους νοσηλευτες ,που θα τελειωσουν ΙΕΚ στην Ελλαδα κι επισης τωρα αρχισαν να μαθαινουν Γερμανικα...
      Last edited by vertigo; 13.10.2019, 18:05.
      ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

      Comment

      Working...
      X