Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μπορώ να μεταναστεύσω γνωρίζοντας λίγα αγγλικά?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μπορώ να μεταναστεύσω γνωρίζοντας λίγα αγγλικά?

    Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι 28 ετών, μόλις ολοκλήρωσα με κόπο και παράλληλη δουλειά το μάστερ. Εχω σπουδάσει ηλεκτρονικός μηχανικός και εκπαιδευτικός με μάστερ στην νανοτεχνολογία. Δυστυχώς ως κοπέλα δεν κατάφερα να δουλέψω σε καμία εταιρία στο αντικείμενο μου. Πλέον άνεργη έχω ξεκινήσει αγγλικά εδώ και ένα χρόνο από το μηδέν (δεν είχα χρήματα για αγγλικά όταν ήμουν μικρή). Μπορώ να φύγω σε κάποια χώρα στην Ευρώπη για δουλειά έστω και όχι στο αντικείμενο μου μέχρι να τελειοποιήσω την γλώσσα? Τώρα είμαι pre lower level. Έχω μαζέψει αρκετά χρήματα για την μετανάστευση.
    Αν δεν ήταν τραγική η κατάσταση στην οποία ζω δεν θα έφευγα, και δεν λέω ότι θα πάω στην γη της επαγγελίας, να ζω αξιοπρεπώς θέλω πληρώνοντας σπίτι, σούπερ μάρκετ, και λογαριασμούς,τα αυτονόητα δηλαδή. Ευχαριστώ

    #2
    Originally posted by Marlin92 View Post
    Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι 28 ετών, μόλις ολοκλήρωσα με κόπο και παράλληλη δουλειά το μάστερ. Εχω σπουδάσει ηλεκτρονικός μηχανικός και εκπαιδευτικός με μάστερ στην νανοτεχνολογία. Δυστυχώς ως κοπέλα δεν κατάφερα να δουλέψω σε καμία εταιρία στο αντικείμενο μου. Πλέον άνεργη έχω ξεκινήσει αγγλικά εδώ και ένα χρόνο από το μηδέν (δεν είχα χρήματα για αγγλικά όταν ήμουν μικρή). Μπορώ να φύγω σε κάποια χώρα στην Ευρώπη για δουλειά έστω και όχι στο αντικείμενο μου μέχρι να τελειοποιήσω την γλώσσα? Τώρα είμαι pre lower level. Έχω μαζέψει αρκετά χρήματα για την μετανάστευση.
    Αν δεν ήταν τραγική η κατάσταση στην οποία ζω δεν θα έφευγα, και δεν λέω ότι θα πάω στην γη της επαγγελίας, να ζω αξιοπρεπώς θέλω πληρώνοντας σπίτι, σούπερ μάρκετ, και λογαριασμούς,τα αυτονόητα δηλαδή. Ευχαριστώ
    Αν και καθυστερημένα εγώ θα σου πω το εξής, επειδή ήδη βρίσκομαι Αγγλία επίσης ως πτυχιούχος, υπάρχει τεράστιος ανταγωνισμός γενικότερα (για να μην αναφέρω και τη διάκριση). Αν σκέφτεσαι το Ην. Βασίλειο νομίζω ότι θα δυσκολέψουν κι άλλο τα πράγματα μόλις μπει σε πλήρη εφαρμογή το Brexit. Κατά τη γνώμη μου ψάξου για για άλλες χώρες πχ Ιρλανδία, Ολλανδία ή Γερμανία αλλά προσοχή, κάνε όσο περισσότερο ψάξιμο μπορείς για να μην έρθεις αντιμέτωπη με εκπλήξεις αργότερα! Στο λέω ως παθών και τελείως φιλικά, σου εύχομαι τα καλύτερα.

    Comment


      #3
      Θεωρώ ότι η μετανάστευση είναι μονόδρομος για εσένα με τέτοιες σπουδές διότι δεν θα βρεις κάτι στην Ελλάδα που έχει καταρρεύσει. Δυστυχώς δεν γνωρίζεις καλά αγγλικά οπότε θα πρέπει να μελετήσεις και να τα βελτιώσεις. Το βασικότερο είναι να μπορείς να συνεννοηθείς οπότε χρειάζεται να δεις βίντεο YouTube με διαλόγους και να μιλάς/επαναλαμβάνεις από ταινίες που βλέπεις.

      Τώρα για την μετανάστευση, θέλω να σου πω ότι θέλει ψάξιμο που σκέφτεσαι να μεταναστεύσεις διότι δεν είναι μόνο η Ευρώπη. Φυσικά τα πράγματα είναι πολύ δύσκολα διότι σε κάθε χώρα υπάρχουν συγκεκριμένες ανάγκες εργασίας. Μην θεωρείς ότι θα βρεις απασχόληση σε αυτό που θέλεις διότι δεν έχεις προϋπηρεσία και θα προτιμήσουν άλλους που έχουν μια σχετική εμπειρία στο αντικείμενο. Άρα να είσαι αποφασισμένη ότι θα κάνεις άλλη ΑΣΧΕΤΗ δουλειά από αυτό που σπούδασες. Τέλως σε οποιαδήποτε χώρα θα πας, οφείλεις να γνωρίζεις την τοπική γλώσσα της χώρας. Δεν αρκούν μόνο τα αγγλικά και θα δυσκολευτείς εάν αποφασίσεις να πας σε μη αγγλόφωνη χώρα. Άρα θα αφιερώσεις χρόνο μελέτης για την γλώσσα της χώρας εκτός από τα άλλα θέματα που θα αντιμετωπίσεις στην διαμονή σου όπως αναζήτηση εργασίας, σπιτιού κλπ. Χωρίς στοιχειώδη γνώση της γλώσσας, θα αναγκαστείς να εργαστείς σε πολύ υποδεέστερες δουλειές του ποδαριού! Από την άλλη όμως να είσαι θετική διότι στο εξωτερικό υπάρχει σεβασμός για κάθε επάγγελμα όταν κάποιος είναι υπεύθυνος και εργατικός. Υπάρχει άλλη νοοτροπία και όλοι είναι χρήσιμοι εφόσον κάνουν ένα επάγγελμα με αξιοπρέπεια. Συμπερασματικά θέλω να αναφέρω ότι η προσαρμογή σου σε μια ξένη χώρα θα πάρει κάποιο χρόνο διότι είναι όλα τελείως διαφορετικά. Συγκεκριμένα υπάρχει ένα πλήθος παραγόντων που θα
      επηρεάσουν την παραμονή σου εκεί όπως κλιματολογικές συνθήκες, εργασία, τρόπος σκέψης/νοοτροπίας άλλης κουλτούρας λαών, θεσμοί και τρόπος λειτουργίας/οργάνωσης του κράτους, υποδομές, βοηθήματα/επιδοτήσεις από κράτος κλπ. Καλύτερα να ρωτήσεις σε γκρουπ Ελλήνων στο εξωτερικό που βρίσκονται σε κάθε χώρα να περιγράψουν τις συνθήκες διαβίωσης. Υπάρχει το δικό μας γκρουπ Έλληνες στην Ιρλανδία, όπου μπορείς να ρωτήσεις για την μετανάστευση στην Ιρλανδία και να σου περιγράψουν τις καταστάσεις.

      Καλή Χρονιά!

      Comment


        #4
        Originally posted by Marlin92 View Post
        Καλησπέρα σε όλους. Ειμαι 28 ετών, μόλις ολοκλήρωσα με κόπο και παράλληλη δουλειά το μάστερ. Εχω σπουδάσει ηλεκτρονικός μηχανικός και εκπαιδευτικός με μάστερ στην νανοτεχνολογία. Δυστυχώς ως κοπέλα δεν κατάφερα να δουλέψω σε καμία εταιρία στο αντικείμενο μου. Πλέον άνεργη έχω ξεκινήσει αγγλικά εδώ και ένα χρόνο από το μηδέν (δεν είχα χρήματα για αγγλικά όταν ήμουν μικρή). Μπορώ να φύγω σε κάποια χώρα στην Ευρώπη για δουλειά έστω και όχι στο αντικείμενο μου μέχρι να τελειοποιήσω την γλώσσα? Τώρα είμαι pre lower level. Έχω μαζέψει αρκετά χρήματα για την μετανάστευση.
        Αν δεν ήταν τραγική η κατάσταση στην οποία ζω δεν θα έφευγα, και δεν λέω ότι θα πάω στην γη της επαγγελίας, να ζω αξιοπρεπώς θέλω πληρώνοντας σπίτι, σούπερ μάρκετ, και λογαριασμούς,τα αυτονόητα δηλαδή. Ευχαριστώ
        Αν εδιαφέρεσαι για Μάστερ στα αγγλικά ή γερμανικά ή για πρακτική εργασία ώστε να αποκτήσεις εμπειρία, έλα Γερμανία, μπορείς κάλιστα να κάνεις το μεταπτυχιακό σου στα αγγλικα ή στα γερμανικά, δικής σου επιλογής και ταυτόχρονα να μπορείς σαν φοιτήτρια να δουλεύεις παράλληλα. Τα ίδια αντιμετώπισα και εγώ Ελλάδα. Αλλά αν έρθεις από Ελλάδα με πτυχία Ελλάδας θα δυσκολευτείς πάρα πολύ να βρεις εργασία, γι αυτό σου προτείνω να κάνεις πρακτική άσκηση, τουλάχιστον 6 μήνες. Στην Γερμανία έχουμε εταιρίες νανοτεχνολογίας στην Δρέσδη και άλλες μικρότερες στην υπόλοιπη Γερμανία, αλλά νομίζω εκεί προσλαμβάνουν μόνο με γερμανικά.

        Από προγραμματισμό πως τα πας; Ξέρεις τις βασικές αρχές προγραμματισμού ή έστω κάποια γλώσσα; Αν ναι, τότε θα ήταν τότε πολύ ευκολότερο για εσένα να κάνεις πρακτική άσκηση σαν προγραμματίστρια παρά στην νανοτεχνολογία που απαιτεί ποικιλία εταιρειών. Δυστυχώς στην Ευρώπη, οι εταιρείες νανοτεχνολογίας είναι πεθαμένες και δυσεύρετες. Μήπως θα ήταν καλύτερο να ξανασκευτείς τι ακριβώς πρέπει να κάνεις;

        Comment

        Working...
        X