Announcement

Collapse
No announcement yet.

Δουλειά στις ΗΠΑ;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Δουλειά στις ΗΠΑ;

    Καλσπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά. Είμαι νέο μέλος και γράφτηκα επειδή σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση. Με ενδιαφέρει να ζήσω σε μια χώρα του εξωτερικού (για ένα διάστημα τουλάχιστον)για να αποκτήσω εμπειρία με την επαφή με μια νέα κουλτούρα αλλά και για την επαφή με μια άλλη εργασιακή κατάσταση από αυτή της Ελλάδας. Κοντολογίς, θέλω να δω πράγματα.Στα προσόντα μου συνοτπικά είναι ένα πτυχίο οδοντιατρικής, ένα μεταπτυχιακό και τώρα τελειώνω (κορωνοϊού επιτρέποντος) το διδακτορικό μου στη βιολογία. Δουλειά σκέφτομαι είτε σε μια φαρμακευτική είτε στο R&D μιας εταιρείας. Από όσο ξέρω δουλειά σε κλινική σαν οδοντίατρος είναι εξαιρετικά δύσκολο λόγω του ότι δεν αναγνωρίζονται πτυχία από Ευρώπη. Επίσης έχω και τη δυνατότητα του fullbright αν το γνωρίζει κάποιος. Θα ήθελα συμβουλές από κάποιον για το ποια πολιτεία θα έπρεπε να κοιτάξω (από πλευράς κόστους ζωής να μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς) και λίγο τι παίζει με τις δουλειές. Και ότι πληροφορία έχετε. Ευχαριστώ πολύ.

    #2
    Originally posted by alchemist View Post
    καλσπέρα σε όλους, ελπίζω να είστε καλά. είμαι νέο μέλος και γράφτηκα επειδή σκέφτομαι σοβαρά τη μετανάστευση. με ενδιαφέρει να ζήσω σε μια χώρα του εξωτερικού (για ένα διάστημα τουλάχιστον)για να αποκτήσω εμπειρία με την επαφή με μια νέα κουλτούρα αλλά και για την επαφή με μια άλλη εργασιακή κατάσταση από αυτή της ελλάδας. κοντολογίς, θέλω να δω πράγματα.στα προσόντα μου συνοτπικά είναι ένα πτυχίο οδοντιατρικής, ένα μεταπτυχιακό και τώρα τελειώνω (κορωνοϊού επιτρέποντος) το διδακτορικό μου στη βιολογία. δουλειά σκέφτομαι είτε σε μια φαρμακευτική είτε στο r&d μιας εταιρείας. από όσο ξέρω δουλειά σε κλινική σαν οδοντίατρος είναι εξαιρετικά δύσκολο λόγω του ότι δεν αναγνωρίζονται πτυχία από ευρώπη. επίσης έχω και τη δυνατότητα του fullbright αν το γνωρίζει κάποιος. θα ήθελα συμβουλές από κάποιον για το ποια πολιτεία θα έπρεπε να κοιτάξω (από πλευράς κόστους ζωής να μπορώ να ζήσω αξιοπρεπώς) και λίγο τι παίζει με τις δουλειές. και ότι πληροφορία έχετε. ευχαριστώ πολύ.
    μην πασ ευρωπη αν στην ευρωπη ηταν καλα τα πραγματα γιατι οσοι εχουν συγγενεισ στισ ηπα φευγουν κανε αιτηση στην dv lottery(βρεσ το λινκ απο το σαιτ τησ πρεσβεισ) οταν ξανανοιξει και πηγαινε στισ ηπα. λογω τησ εξαιρετικησ ακαδημαικησ σου εκπαιδευσησ θα ανταμειφθεισ με το παραπανω τα states που μπορουν να εκμεταλλευθουν τισ γνωσεισ σου ειναι τα εξησ : California washington massachusetts texas virginia pensylvania georgia illinois new york εγω θα πηγαινα καλιφορνια (san diego los angeles εχει καλυτερο καιρο απο ελλαδα) αν δεν βρεισ ακρη εκει κοιτα προσ τεχασ georgia (atlanta στην ουσια) στα υπολοιπα εχει πολικο ψυχοσ σε καμια περιπτωση εκμεταλλευση ειναι ενω αμερικη εχει ακριβο κοστοσ ζωησ αλλα ο μισθοσ σου θα ξεπερναει τα 10κ και an καταφερεισ να πασ καλιφορνια θα εχεισ καλυτερο καιρο απο ελλαδα (το ξαναλεω για να το εμπεδωσεισ) φιλικη συμβουλη μην πασ ευρωπη

    Comment


      #3
      Καλησπέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Θα ήθελα πολύ να ζήσω στις ΗΠΑ έστω και για την εμπειρία. Προσπαθώ να βρω το πως. Την Ευρώπη την ανέφερα επειδή είναι πιο εύκολο για αναγνώριση πτυχίων κτλ. Η Καλιφόρνια υπήρξε ένα όνειρο για μένα και θα ήθελα πολύ να ζήσω εκεί αν και με έχουν γειώσει πολύ. Εσύ αν επιτέπεται σε ποια πολιτεία ζεις;

      Comment


        #4
        ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΝΩ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΜΟΥ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΣΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΚΑΛΙΦΟΡΝΙΑ

        Comment


          #5
          Με τα προσόντα σου, θα μπορούσες να βγάλεις πράσινη κάρτα για ΗΠΑ. Βέβαια όχι ακόμα γιατί ο Trump σταμάτησε προσωρινά την έκδοση πράσινων καρτών λόγω COVID-19.

          Comment


            #6
            Οι οδοντίατροι αμείβονται πολύ καλά στις ΗΠΑ. Να φανταστείς, αν είσαι ανασφάλιστος, για εξαγωγή είναι περίπου 600-800 δολάρια.

            Comment

            Working...
            X