Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ζητω την γνωμη σας για σπουδες στην Pennsylvania

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ζητω την γνωμη σας για σπουδες στην Pennsylvania

    Καλησπέρα σας! εύχομαι να είστε όλοι καλα και να προσέχετε!!, ειμαι πρόσφατο μελος στην ομάδα και βλέπω οτι το φόρουμ είναι σωστά ανεπτυγμένο και καθοδηγεί σωστά τους συμπολίτες μας.

    Θα ήθελα να σας διηγηθώ την κατάσταση μου και να μου πείτε τις γνώμες σας.. ισώς και κάποιες πληροφορίες που θα μου ήταν χρήσιμες.

    Ειμαι μαθήτης της 3ης λυκειου εδω στην κεντρικη μακεδονία. ηθελα να φύγω για σπουδες στις ηνωμενες πολιτείες απο μικρος. Πληροφορικη ειναι το πεδίο που με ενδιαφερει. Πηρα την αποδοχή μου απο το πολιτιακο πανεπιστημιο της pennsylvania (the penn state university) στο τομεα που θελω και στην πολη (erie).

    Εχω παρει μερος στα sat(1390/1600) και εχω τα πτυχία αγγλικων που χρειάζονται

    Τα διδακτρα μου βγαινουν καπου στα 34.000 ευρώ που θα πληρωθούν απο τον κουμπάρο μας ως οικογενιακό δωρο!

    Αυτο που φοβαμαι ειναι με την συνέντεξη αν με ρωτήσουν απο που τα βρίκα τα χρήματα δεν ξερω τι να τους πω.
    Ανχώνομαι μηπως μου Αρνηθόυν την βιζα.

    επισης, εχω πολλες απορειες γενικα για την ζωη στις ΗΠΑ. Πως ειναι εκει; αξιζει;; Θα μπορω να κανω καποια πράγματα που θελώ; Εχω συγγενεις στα προάστεια της νεας υορκης και θα ηθελα να παρω ενα αυτοκινητο για να εχουμε εποικονωνια μεταξυ μας. ειναι 3μιση ωρες απο την erie με αυτοκίνητο ενω με ΜΜΜ ειναι 1μιση ημέρα.

    Ευχαρίστω εκ των προτέρων!!

    #2
    ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΠΑΣ???

    Comment


      #3
      Penn state στο university park

      Comment


        #4
        Μην αγχωνεσαι με την βίζα. Την F1 θα βγάλεις? Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα ή να σε ρωτήσουν σχετικά με τα δίδακτρα. Γενικά αυτο που θέλουν να ξερουν είναι ότι πας εκεί για σπουδές, δεν θα παραβιάσεις τη βίζα σου (πχ παράνομη δουλειά), και θα γυρίσεις πίσω όταν λήξει.

        Ρώτα το πανεπιστήμιο σου για σιγουριά, αλλά νομίζω ότι αφού αποφοιτήσεις έχει ένα χρόνο που μπορείς να κάτσεις ΗΠΑ και να δουλέψεις στο κλάδο σου. Μετά θα πρέπει να βγάλεις άλλη εργατική βίζα και να βρείς εργοδότη να σε κάνει sponsor. Αύτα είναι πάντα σε γενικές γραμμές.

        Comment

        Working...
        X