Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑ

ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Καλημερα σας,
    Ειμαι νεο μελος και αλλος ενας απογοητευμενος απο αυτο το τοπο.
    Εχω διαβασει τα θεματα σας και τα βρισκω ιδιαιτερα κατατοπιστικα.

Θα ηθελα ομως τη βοηθεια σας ή οποιος γνωριζει να με κατατοπισει.
    Εγω και ο κολλητος μου αποφασισαμε να φυγουμε απο Ελλαδα. Σκεφτηκαμε πολλα μερη οπως καναδα, Σουηδια και βραζιλια.
    Απο αυτα που εχω ψαξει και εχω διαβασει και εδω βλεπω οτι τα πραγματα ειναι δυσκολα να σε δεχτουν καναδα η σουηδια και να βρεις μια δουλεια.
    Εγω ειμαι τεχνικος Η/Υ χωρις μεγαλη εμπειρια εργασιακη και ο φιλος μου βοηθος λογιστηριου.
    Βαση ολων αυτων των πραγματων εχουμε σχεδον καταληξει να παμε Βραζιλια.
    Ξερω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο απο οικονομικοκοινωνικη αποψη καθως και απο εγκληματικοτητα, αλλα βαση ας πουμε του φτωχου βιογραφικου μας θεωρω οτι ειναι πιο εφικτο να βρουμε δουλεια γρηγορα.
    Οποτε θα ηθελα να ρωτησω οποιος ξερει απο πρεπει να ξεκινησω, που να απευθυνθω και τι χαρτια πρεπει να βγαλω?
    Εχω ψαξει το ιντερνετ και δε μπορω να βγαλω ακρη.
    Οποιαδηποτε βοηθεια και πληροφοριες ακομα και για τη χωρα αν ζει καποιος ειναι καλοδεχουμενες.

Banned
    Πολυ δυσκολο να βρεις πληροφοριες απο Ελληνες μεταναστες,για χωρες εκτος Γερμανιας-Αυστραλιας.Η Βραζιλια εχει πολυ μεγαλη αναπτυξη,οπως και καποιες χωρες της Ασιας.Αυτος ειναι ουσιαστικα και ο λογος της κρισης της Ευρωπης-Αμερικης.

Εχω στειλει εμαιλ σε ενα συλλογο ελληνων στο σαο παολο καθως και στο αντιστοιχο ΣΑΕ (συλλογος αποδημου ελληνισμου) αλλα δεν εχω παρει απαντηση απο κανενα.
    Ακομα και στο υπουργειο εξωτερικων την ιστοσελιδα δε λεει τιποτα.
    Δεν υπαρχει απο καπου να ξεκινησω.

στη βραζιλια πρεπει να ξερεις οπωσδηποτε πορτογαλικα. αγγλικα δεν μιλανε,πουθενα. ειναι λιγακι δυσκολο να βρεις κοσμο να μιλαει αγγλικα.

Καλησπερα σε ολους
    θελω να πω καποια πραγματα για την Μεταναστευση στη Βραζιλια...καποιος εγραψε οτι ειναι δυσκολο να βρεις να μιλανε Αγγλικα λαθος μιλανε και τωρα τελευταια ολο και περισσοτεροι,
    εγγληματικοτητα υπαρχει παντου αλλου περισσοτερο και αλλου λιγοτερο ειναι θεμα περιοχης το ιδιο ισχυει και για την Ελλαδα αν δεν κανω λαθος καποια λιγα πραγματα που μπορεις να μαθεις για την Βραζιλια θα τα μαθεις απο την πρεσβεια, στο Σαο Παολο παντως ειναι καλα το λεω απο προσωπικη εμπειρια εχω συγγενεις εκει και συντομα σκοπευω να παω να εγκατασταθω και εγω με την οικογενεια μου για να μπορεσει το παιδι μου να μεγαλωσει ποιο ανθρωπινα γιατι στην Ελλαδα μας τα παιδια το μονο που ξερουν να κανουν ειναι να σπανε την περιουσια του αλλου (οχι ολα)
    οσο για το θεμα δουλειας αν εχεις καποιον εκει ειναι πολυ ευκολο να βρεις δουλεια γρηγορα αν οχι ξεκινα την αναζητηση πριν πας υπαρχουν σελιδες στυλ αγγελιων ευρεσης εργασιας μπορει να ειναι στα πορτογαλλικα αλλα υπαρχει και μεταφραση

ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΒΡΑΖΙΛΙΑ

Παρακαλώ αν γνωριζει κανείς πληροφορίες για μεταναστευση στη Βραζιλία θα ήμουν ευγνώμων. Είμαι 40 χρονών πτυχιούχος οικονομικών με προυπηρεσία και ο συζυγος μου 43 χρονών πτυχιουχος οικονομικών αλλά με γνώσεις και προυπηρεσία στη πληροφορική και έχουμε ένα παιδάκι.Ο σύζυγος μου έζησε για 5 χρόνια στο Σάο Πάολο τη δεκαετία του 80'. Κάθε πληροφορία για κόστος ζωής , εγκληματικότητα, εργασία και εκπαίδευση θα ήταν πραγματικά πολύτιμη. Ευχαριστώ.

Ρίξε μιά ματιά εδώ Cost of Living, κι εδώ Cost of Living για να σηματίσεις μιά γενική γνώμη. Μπορείς να κάνεις σύγκριση με την πόλη που μένεις για να δεις κατά πόσο τα στατιστικά ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Σε ευχαριστώ πολύ isabella. Αν κάποιος γνωρίζει για εγκληματικότητα ή έχει μείνει προσφατα εκεί θα ήταν μεγάλη βοήθεια.
    Επίσης καποιο γραφείο εύρεσης εργασίας. Ισως τελικά η Βραζιλία αποδείχθεί η πιο εύκολα προσβάσιμη χώρα.

Η ερώτηση για την Βραζιλία δεν ειναι εύκολο να απαντηθεί όταν δεν ξέρουμε ΠΟΥ στην χώρα...δεν μπορεί να είναι ίδιο το κόστος ζωής παντού...εκτός εάν εννοεις τις μεγάλες μόνο πόλεις..

Κατανοώ αυτό που λες ,άλλα δεν έχω καποιο συγγενή ή συγκεκριμένη προταση απο δουλεία . Προτιμώ Νότια Βραζιλία (Σάο Πάολο, Porto Alegre, Florianopolis, Campinas).Απλά όταν καταλήγεις ότι Αυστραλία και Καναδά δεν μπορεις να μεταναστεύσεις αρχίζεις να βάζεις στο τραπέζι χώρες με υψηλό ρυθμό αναπτυξης και ζήτηση σε εργατικά χέρια. Αν σε αυτό προσθέσεις και ότι ο συζυγος έμεινε πριν 30 χρονια στο Σαο Πάολο και γνωρίζει λίγα πορτογαλλικά και αγγλικά η Βραζιλία αρχίζει και γίνεται ελκυστικός προορισμός.

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 02.11.2015, 13:00
  2. Μετανάστευση στην Αυστραλία
    Από thanasis in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 55
    Τελευταίο Μήνυμα: 19.02.2013, 14:21
  3. Μετανάστευση στην Αγγλία ή στην Αυστραλία? (IT)
    Από Creep in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27.11.2012, 21:16
  4. μετανάστευση στην Δανία
    Από sakistha in forum Μετανάστευση στην Ευρώπη
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13.09.2012, 22:03
  5. Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 06.06.2012, 13:30

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like