Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΩΝ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΙΣ ΗΠΑ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΩΝ

    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ, ΓΡΑΦΤΗΚΑ ΜΟΛΙΣ ΣΤΟ ΣΑΙΤ ΕΠΕΙΔΗ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΤΗΝ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΙΣ Η.Π.Α. ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΜΕΡΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΔΟΥΛΕΥΩ ΩΣ ΣΥΝΤΗΡΗΤΗΣ ΑΝΕΛΚΥΣΤΗΡΩΝ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΤΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΜΕ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ. ΑΥΤΗ Η ΑΔΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ ΜΕΤΡΑΕΙ; ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΝΑ ΜΕ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ; Ή ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΩΣΩ ΕΚ ΝΕΟΥ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ Η.Π.Α.; ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΤΥΧΙΟ ΑΠΟ Τ.Ε.Ι. Ή ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ, ΕΧΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΣ ΣΤΟ Ε.Π.Α.Λ. ΣΤΗ ΣΙΒΙΤΑΝΙΔΕΙΟ. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΕΥΘΥΝΘΩ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΙΣΕΙΣ ΑΔΕΙΩΝ;

    #2
    Γεια σου,

    Θεωρώ ότι είναι ΑΠΙΘΑΝΟ να σε προσλάβει εταιρεία από ΗΠΑ με πρόσκληση εργασίας στην ειδικότητα σου από οπότε χάνεις τον χρόνο σου να στέλνεις βιογραφικά έτσι σε θέσεις εργασίας. Το καλύτερο που θα έχεις να κάνεις είναι να ψάξεις πληροφορίες από την Πρεσβεία των ΗΠΑ στην Αθήνα στο τμήμα μετανάστευσης για τις διαδικασίες χορήγησης βίζας εργασίας. Επίσης μπορείς εφόσον έχεις την οικονομική δυνατότητα να κάνεις αίτηση για να παρακολουθήσεις κάποια σεμινάριο στα αγγλικά από πανεπιστήμια ΗΠΑ σχετικά με την ειδικότητά σου. Οπως καταλαβαίνεις οι εργοδότες στις ΗΠΑ πρώτα ψάχνουν στην εγχώρια αγορά εργασίας για να βρουν προσωπικό κι κατόπιν εάν ΔΕΝ βρεθεί κάποιος κατάλληλος, τότε θα ψάξουν από υποψήφιους ΕΚΤΟΣ ΗΠΑ διότι χρειάζονται βίζα εργασίας (work sponshorship) για αυτούς τους υπαλλήλους άρα είναι έξοδα για την εταιρεία. Για φαντάσου κάθε εταιρεία να πληρώνει
    τέτοια έξοδα για κάποιον που ουτε καν γνωρίζει το προφίλ του ή την εμπειρία του ΕΚΤΟΣ ΗΠΑ?

    Προσωπικά νομίζω ότι καλύτερα να ψάξεις σε αλλες χώρες Ευρώπης που μπορείς να εργαστείς χωρίς πρόβλημα μετανάστευσης κι να εξετάσεις την μετανάστευσης στην Αμερική ή Καναδά σε δεύτερη επιλογή. Δεν είναι εύκολα τα πράγματα γιατί υπάρχουν συγκεκριμένες ειδικότητες που ζητούνται κι όχι για όλους τους
    υποψήφιους μεταναστες. Εάν βέβαια έχεις κάποιον συγγενή εκεί, τότε να σε βοηθήσει με γνωστό να σε προσκαλέσει για εργασία κι μετά να ψάξεις για κατι αλλο. Αλλά από αυτά που διαβάζω βλέπω ότι υπάρχουν αυστηροι έλεγχοι για αυτούς που μπαίνουν στην χώρα ως τουρίστες κι μετά μένουν παράνομα για εργασία εκεί.

    Καλή επιτυχία κι να το ερευνήσεις πολύ διότι θα χρειαστείς χρόνο κι χρήμα για προετοιμάσεις την μετανάστευση σε τέτοια χωρα ΕΚΤΟΣ Ευρωπαϊκης Ένωσης. Ισως να μην αξίζει όλο αυτό κι να απογοητευτείς. Επαναλαμβάνω ότι η καλύτερη επιλογή ειναι να δεις σε χώρες της Ευρώπης εάν μπορείς να κάνεις κάτι τέτοιο.

    Comment

    Working...
    X