Close
Login to Your Account
patriotaki.net
Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Μοναξιά στην Γερμανία!

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ares_tz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Apisteftos χαίρομαι που όλα έχουν πάει κατ' ευχήν για εσένα μετά τόσα χρόνια στην Γερμανία όπως λες κι την εξέλιξη που έχεις κάνει.
    Θα σου αναφέρω ότι είμαι 4,5 χρόνια στην Ιρλανδία και έχω καταλάβει ότι δεν είναι για πάντα! Φυσικά κάνοντας σύγκριση ανάμεσα σε Ελλάδα και Ιρλανδία
    υπάρχουν διαφορές αλλά κάθε χώρα έχει κι τα στραβά κι ανάποδα. Η Ελλάδα έχει σοβαρά προβλήματα ανεργίας, ανοργανωσιάς, δυσπραγίας, εκμετάλλευσης από τους μάγκες Έλληνες εργοδότες και θα συμφωνήσω ότι είναι για τουρισμό ότι καλύτερο. Από την άλλη η Ιρλανδία έχει μεγαλύτερες προοπτικές επαγγελματικές, οργάνωση, αστυνόμευση, λειτουργικότητα αλλά υπάρχουν και προβλήματα με σχέσεις, μοναξιά, μονοτονία λόγω μουντάδας και βροχερού καιρού και φυσικά ακριβό κόστος ζωής και απαίσια σπίτια ενοίκιο σε τιμή εκμετάλλευσης. Όπως έχω ξαναγράψει λόγω νοοτροπίας, άλλα είναι τα ενδιαφέροντα κάθε πολιτισμού και δεν μπορεί να ταιριάξουμε. Δυστυχώς όμως λόγω κορωνοϊού, η κατάσταση έχει αλλάξει και η ανεργία θα καλπάσει εδώ και δεν θα υπάρχει ζήτηση για κάποια επαγγέλματα. Μπορεί η εργασία να γίνεται πλέον από το σπίτι, αλλά αυτό δεν μπορεί να εφαρμοστεί για λιανεμπόριο, μεταφορές, εξυπηρέτηση πελατών, επαγγέλματα υγείας, καλλιτεχνικές εκδηλώσεις όπου επιβάλλεται η προσωπική επαφή.

Θεωρώ ότι ξεκίνησες συζήτηση για την μοναξιά στην Γερμανία και το γεγονός ότι δεν έχεις παρέες ή κάποια σχέση εκεί. Το γεγονός ότι η διασκέδαση είναι να πίνουν μπύρες οι Γερμανοί κι εσύ όχι είναι μέρος της κουλτούρας. Εάν αυτό σε ενοχλεί, τότε βρες κάτι άλλο διότι ΔΕΝ θέλεις να γίνεις ΈΝΑ σαν κι αυτούς! Νομίζω ότι ήθελες να εκφράσεις μια γενική τοποθέτηση για την "διασκέδαση" στην Γερμανία αλλά κι το παράπονο σου ότι δεν μπορείς να βρεις σχέση ή κάποια επαφή. Αυτό θα έχει αρνητική ψυχολογική επίδραση στον χαρακτήρα σου διότι θα βλέπεις ότι αν κι είσαι ευχαριστημένος επαγγελματικά, εν τούτοις θα παραμείνεις μπακουράκος

Είναι σημαντικό που κατάφερες να γνωρίζεις κι τα γερμανικά διότι χωρίς την γλώσσα θα είχες καταντήσει να εργάζεσαι σαν δούλος στα ελληνικά εστιατόρια του κάθε Έλληνα εργοδότη που εκμεταλλεύεται την ανάγκη των μεταναστών για εργασία. Υπάρχει σε άλλη ενότητα συζήτηση για τα ελληνικά εστιατόρια και τραγικές ιστορίες εκμετάλλευσης από Έλληνα σε Έλληνες! Άρα υπάρχει κι αυτή η πλευρά της μετανάστευσης αλλά εσύ είσαι στην καλύτερη πλευρά.

Όταν είπα ότι δεν "δένεις" με έναν τόπο εννοώ ότι η μετανάστευση δεν είναι όπως παλιά όπου οι Έλληνες πήγαιναν και δεν γυρνούσαν πίσω. Πλέον τα σύνορα δεν υπάρχουν και οι αποστάσεις έχουν εκμηδενιστεί, οπότε ο καθένας μπορεί να βρίσκεται αλλού για εργασία ή όπως θα έχεις διαβάσει να εργάζεται από την Ελλάδα μέσω υπολογιστή για την δικιά του online επιχείρηση ή να αναπτύξει λογισμικό/υπηρεσίες χωρίς να πρέπει να βρίσκεται στο εξωτερικό. Πρόσφατα είχαν πει ότι θα δώσουν φορολογικές παροχές σε Έλληνες μετανάστες να επαναπατριστούν στην Ελλάδα να εργάζονται εδώ εφόσον η εργασία είναι μέσω υπολογιστή για project. Εάν εσύ θεωρείς ότι θα παραμείνεις εκεί όλη την ζωή σου, τότε αυτό είναι προσωπικό θέμα.

Γενικά ο καθένας επιλέγει την ζωή του και όλοι δίνουν άλλο νόημα στην ζωή τους. Ότι ισχύει για εσένα, δεν ισχύει για εμένα και ούτω καθεξής. Επίσης στο εξωτερικό υπάρχει σεβασμός του πολίτη προς τον άλλον και ότι η ελευθερία του ενός σταματά εκεί που ξεκινά η ελευθερία του άλλου. Δεν θα ενδιαφερθεί κανένας όμως εάν εσύ πάθεις κάτι όπως κι εσύ δεν θα ενδιαφερθείς για τους άλλους. Δηλαδή εάν έχεις την ανάγκη κάποιου όταν έχεις προσωπικό ατύχημα ή σε μια πολύ δύσκολη στιγμή,
    δεν ξέρω ποιόν θα καλέσεις! _
    Χαίρεται! Επαγγελματικά δεν έχω αποκατασταθεί ακόμη, ξεκίνησα ένα μεταπτυχιακό στο τμήμα των Ηλεκτρολόγων Μηχανολόγων Υπολογιστικών Συστημάτων ΗΜΥΣ το 2018 εαρινό εξάμηνο, ενώ θα έπρεπε ήδη να έχω τελειώσει, το χειμερινό εξάμηνο του 2019, ήρθε ένας καινούργιος καθηγητής σε δυο υποχρεωτικά μαθήματα. Ως συνέπεια ο καθηγητής κόβει το 90% των φοιτητών στα Πεδία 1 και 2. Στο πανεπιστήμιο δεν του βάζουν χέρι, είναι εκεί 2 χρόνια και κανείς δεν ενδιαφέρεται/ δεν ενδιαφέρθηκε για τον λόγο ότι ο καθηγητής πάντα βρίσκει ένα λόγο και καλύπτεται. Ίσως αυτή την φορά η εξαταστική να γίνει πολύ εύκολη.

Δυστυχώς όμως είναι πλέον πολύ αργά, διότι πολλοί φοιτητές (δηλαδή το 90% των κομμένων φοιτητών) πλέον τα πήραν στο κρανίο και είτε άλλαξαν πανεπιστήμιο, είτε άλλαξαν κατεύθυνση. Εγώ ευτυχώς πρόλαβα και άλλαξα κατεύθυνση. Το να αλλάξεις κατεύθυνση όμως σου φέρνει επιπρόσθετα μαθήματα, όμως απαλλάσσεσαι από το βάρος των δυο μαθημάτων. Στα συγκεκριμένα μαθήματα έλαβα διδακτική υποστήριξη από Ελλάδα, από το Μετσόβιο Πολυτεχνείο, διότι δεν κατανοούσα 5 βασικά πράγματα. Τελικά τα κατάφερα μάζεψα όλες μου τις απαραίτητες γνώσεις ώστε να είμαι αρκετά καλά προετοιμασμένος στην προηγούμενη εξεταστική. Παρ΄όλη την καλή μου προετοιμασία, ο καθηγητής δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο την εξεταστική και ως συνέπεια ήταν να γράψω χάλια. Με το διάβασμα που αφιέρωνα στα συγκεκριμένα μαθήματα είχε ως συνέπεια, να γράψω χάλια και στα υπόλοιπα μαθήματα, επειδή εφιέρωνα τουλάχιστον 12 ώρες την ημέρα, προετοιμασία για τα 2 συγκεκριμένα μαθήματα. Τελικά έχασα 1 χρόνο και αντιλήφθηκα, όπως και άλλοι φοιτητές ότι ο καθηγητής το κάνει επίτηδες και για κάποιον λόγο να φέρνει κάθε φορά τόσο δύσκολα θέματα στις εξεταστικές. Ακόμη και τα θέματα του Μετσόβιου Πολυτεχνείου, δείχνουν παιχνιδάκι μπροστά στα θέματα που μας έφερνε. Σίγουρα ένα αρνητικό ήταν τα μακροσκελή κείμενα για να μας μπερδέψει. Η προετοιμασία των μαθημάτων τουλάχιστον για τα Πεδία 1 συμπεριελάμβανε, 250 σελίδες καλή ανάγνωση της θεωρίας, 350 σελίδες ασκήσεων και προσωπική έρευνα, λύση των ασκήσεων. Στο πανεπιστήμιο είμαστε μόνο 20-25 Έλληνες φοιτητές, οι περισσότεροι Έλληνες φοιτητές σπουδάζουν στην Μ. Βρετανία (ποιος θα ήθελε να σπουδάσει στην Γερμανία σε μια δύσκολη γλώσσα;), δεν υπάρχει ποικιλία όπως ανέφερα πιο πάνω, γι αυτό οι περισσότεροι φοιτητές δεν ταιριάζουμε αναμεταξύ μας.

Αναγκαστικά τώρα η όλη κατάσταση έχει πάει 2 - 3 εξάμηνα παραπίσω, αλλά να πω την αλήθεια, καλύτερα έτσι παρά να παθαίνω καταθλίψεις από το πολύ διάβασμα. Στις εξαταστικές πήγαινα υπερβολικά κουρασμένος και ταλαιπωρημένος. Βασικά ίσως να έπαιρνε ακριβώς το ίδιο χρονικό διάστημα, αν αποφάσιζα να συνεχίσω και να δίνω ξανά και ξανά τα ίδια μαθήματα. Δυστυχώς όμως είμαι 36 χρονών και τα πράγματα επαγγελματικά δεν δείχνουν τόσο ρόδινα, για εμένα. Τελικά αυτό που κατάλαβα είναι ότι αναγκαστικά το χρειάζομαι το μεταπτυχιακό από την Γερμανία, διότι οι γνώσεις και τα πολεμικά εφόδια για την επαγγελματική μου σταδιοδρομία που θα μου δώσει το πτυχίο σαφώς είναι παραπάνω συγκριτικά από την Ελλάδα. Όμως δεν το βάζω κάτω, σίγουρα μας έχει επηρεάσει υπερβολικά ο κορονοϊός, αλλά από εκείνη την στιγμή που δεν έχω το βάρος των 2 μαθημάτων, αισθάνομαι ήδη πολύ καλύτερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apisteftos : 17.01.2021 στις 14:06

Γεια και πάλι,

Αν και ξεφύγε η συζήτηση από αυτό που ειπώθηκε πριν από εμένα, εν τούτοις θα συνεχίσω την παρεκτροπή κι θα σχολιάσω. Βέβαια να ξέρεις ότι αφιερώνω προσωπικο χρόνο τώρα για αυτά και δεν υπάρχει κάποιο σκοπιμότητα. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποιος άλλος να κάνει παρέμβαση σε αυτά που γράφεις.

Λυπάμαι για αυτό που διαβάζω σχετικά με αυτόν τον καθηγητή "στραβόξυλο" που γκρεμίζει τα όνειρα σε τόσους φιλόδοξους φοιτητές. Το γνωρίζω ότι τα πανεπιστήμια στα Γερμανία είναι απαιτητικά και υπάρχουν κάποιες σχολές όπως υποθέτω τεχνολογικές σχολές προς αποφυγή! Έχω διαβάσει ανάλογο ποστ στο άλλο φόρουμ μεταναστεύσης mofeu.eu. Πρέπει κι εσύ να σκεφτείς όμως γιατί διάλεξες αυτή την σχολή και εάν τελικά το κάνεις ως αγγαρεία ή επειδή σε ενδιαφέρει για το καλύτερο επαγγελματικό σου μέλλον. Προσωπικά δεν έχω τέτοιες δυνατότητες για αυτές τις τεχνολογικές σχολές και κατάλαβα αφού δοκίμασα ότι ταιριάζω αλλού. Γνωρίζεις το τραγούδι https://youtu.be/qnohoRcMjFc

Γενικά σε περισσότερες δουλειές που θα ψάξεις μετά θεωρώ ότι απαιτείται προηγούμενη εμπειρία ή προΰπηρεσία. Διότι δεν αρκεί ένα πτυχίο χωρίς πραγματικά να έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο. Ξέρεις ότι στην Ιρλανδία πόσοι απόφοιτοι είμαστε από σχολές πληροφορικής αλλά δεν μπορούν να βρουν εργασία σε αυτό χωρίς προηγούμενη εμπειρία.
    Υπάρχουν βέβαια κι αυτοί που ασχολούνται ήδη σε αυτό το κομμάτι κι έτσι εμπλουτίζουν τις γνώσεις τους. Ομως θυμάμαι ότι ο καθηγητής μας ήταν σαφής "Ωραία που σπουδάζετε κι να αποφοιτήσετε. Ομως μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει εργοδότη στον ιδιωτικό τομέα που ζήτησε να δει το πτυχίο της σχολής. Αντ' αυτου ζήτησε να του δώσω λεπτομέρειες εμπειρίας επαγγελματικής κι όχι απλώς το τελικό πρότζεκτ internship". Δεν ξέρω πως είναι τα δεδομένα στην Γερμανία διότι από ότι έχω διαβάσει η αίτηση περιλαμβάνει μια σειρά από έγγραφα όπως πτυχία, συστατικές επιστολές, γνώση γερμανικών, πληροφορίες διαβατήριου, βιογραφικό σημείωμα κλπ. Το γερμανικό σύστημα είναι τόσο οργανωμένο που έχει τέτοιες απαιτήσεις διότι αργότερα θα έρθει επιστολή από τον εργοδότη είτε θετικά η αρνητικά. Αντίθετα σε άλλες χώρες η διαδικασία είναι άλλη και όπως προείπα οι εργοδότες ζητούν προΰπηρεσία. Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να λάβουν όλοι οι υποψήφιοι επιστολή απάντησης εκτός από το τελικό στάδιο shortlist υποψηφίων.

Φίλε Apisteftos, συμφωνώ ότι στην Γερμανία τα θέματα είναι οργανωμένα και αυστηρά στα πανεπιστήμια. Ομως υποθέτω ότι δίνεται η ευκαιρία σε φοιτητές που δεν θα τα καταφέρουν να επιλέξουν όπως λες αλλαγή κατεύθυνσης. Οπως όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια, έτσι κι όλοι δεν είναι δυνατόν γίνουμε πυρηνικοί φυσικοί ή αστροναύτες!

Καλη σου επιτυχία και καλό κουράγιο διότι έχεις αφιερώσει τόσες εργατοώρες για αυτό το μεταπτυχιακό με στερήσεις.

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ares_tz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια και πάλι,

Αν και ξεφύγε η συζήτηση από αυτό που ειπώθηκε πριν από εμένα, εν τούτοις θα συνεχίσω την παρεκτροπή κι θα σχολιάσω. Βέβαια να ξέρεις ότι αφιερώνω προσωπικο χρόνο τώρα για αυτά και δεν υπάρχει κάποιο σκοπιμότητα. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει κάποιος άλλος να κάνει παρέμβαση σε αυτά που γράφεις.

Λυπάμαι για αυτό που διαβάζω σχετικά με αυτόν τον καθηγητή "στραβόξυλο" που γκρεμίζει τα όνειρα σε τόσους φιλόδοξους φοιτητές. Το γνωρίζω ότι τα πανεπιστήμια στα Γερμανία είναι απαιτητικά και υπάρχουν κάποιες σχολές όπως υποθέτω τεχνολογικές σχολές προς αποφυγή! Έχω διαβάσει ανάλογο ποστ στο άλλο φόρουμ μεταναστεύσης mofeu.eu. Πρέπει κι εσύ να σκεφτείς όμως γιατί διάλεξες αυτή την σχολή και εάν τελικά το κάνεις ως αγγαρεία ή επειδή σε ενδιαφέρει για το καλύτερο επαγγελματικό σου μέλλον. Προσωπικά δεν έχω τέτοιες δυνατότητες για αυτές τις τεχνολογικές σχολές και κατάλαβα αφού δοκίμασα ότι ταιριάζω αλλού. Γνωρίζεις το τραγούδι https://youtu.be/qnohoRcMjFc

Γενικά σε περισσότερες δουλειές που θα ψάξεις μετά θεωρώ ότι απαιτείται προηγούμενη εμπειρία ή προΰπηρεσία. Διότι δεν αρκεί ένα πτυχίο χωρίς πραγματικά να έχεις ασχοληθεί με το αντικείμενο. Ξέρεις ότι στην Ιρλανδία πόσοι απόφοιτοι είμαστε από σχολές πληροφορικής αλλά δεν μπορούν να βρουν εργασία σε αυτό χωρίς προηγούμενη εμπειρία.
    Υπάρχουν βέβαια κι αυτοί που ασχολούνται ήδη σε αυτό το κομμάτι κι έτσι εμπλουτίζουν τις γνώσεις τους. Ομως θυμάμαι ότι ο καθηγητής μας ήταν σαφής "Ωραία που σπουδάζετε κι να αποφοιτήσετε. Ομως μέχρι τώρα δεν έχω συναντήσει εργοδότη στον ιδιωτικό τομέα που ζήτησε να δει το πτυχίο της σχολής. Αντ' αυτου ζήτησε να του δώσω λεπτομέρειες εμπειρίας επαγγελματικής κι όχι απλώς το τελικό πρότζεκτ internship". Δεν ξέρω πως είναι τα δεδομένα στην Γερμανία διότι από ότι έχω διαβάσει η αίτηση περιλαμβάνει μια σειρά από έγγραφα όπως πτυχία, συστατικές επιστολές, γνώση γερμανικών, πληροφορίες διαβατήριου, βιογραφικό σημείωμα κλπ. Το γερμανικό σύστημα είναι τόσο οργανωμένο που έχει τέτοιες απαιτήσεις διότι αργότερα θα έρθει επιστολή από τον εργοδότη είτε θετικά η αρνητικά. Αντίθετα σε άλλες χώρες η διαδικασία είναι άλλη και όπως προείπα οι εργοδότες ζητούν προΰπηρεσία. Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να λάβουν όλοι οι υποψήφιοι επιστολή απάντησης εκτός από το τελικό στάδιο shortlist υποψηφίων.

Φίλε Apisteftos, συμφωνώ ότι στην Γερμανία τα θέματα είναι οργανωμένα και αυστηρά στα πανεπιστήμια. Ομως υποθέτω ότι δίνεται η ευκαιρία σε φοιτητές που δεν θα τα καταφέρουν να επιλέξουν όπως λες αλλαγή κατεύθυνσης. Οπως όλα τα δάχτυλα δεν είναι ίδια, έτσι κι όλοι δεν είναι δυνατόν γίνουμε πυρηνικοί φυσικοί ή αστροναύτες!

Καλη σου επιτυχία και καλό κουράγιο διότι έχεις αφιερώσει τόσες εργατοώρες για αυτό το μεταπτυχιακό με στερήσεις.

Καλημέρα φίλε Άρη! Δυστυχώς παντού υπάρχουν αυτοί οι καθηγητές ακόμη και στην Ελλάδα, αλλά τους βάζουν χέρι εκεί, από την πρώτη στιγμή, επίσης στην Ελλάδα, συμβαίνει και το αντίθετο, αν ο καθηγητής βάλει πολύ εύκολα θέματα τον διώχνουν. Την σχολή αυτή την διάλεξα επειδή μου άρεσε να τελειώσω ένα μεταπτυχιακό για να μου επιφέρει επιπλέον γνώσεις κυρίως πάνω στον προγραματισμό, το είχα σκοπό από Ελλάδα να κάνω ένα μεταπτυχιακό Αγγλία ή Σκωτία, μόνο που έπεσε η κρίση και μας κατέστρεψε τα όνειρα και τις ελπίδες, αλλά ποτέ δεν είναι αργά για να πραγματοποήσεις τα όνειρά σου. Τα πρώτα χρόνια στην Γερμανία μάζεψα χρήματα να τα επενδύσω, δεν έκανα καλές δουλειές, αλλά τα επένδυσα στην γνώση και με τον καθηγητή στραβόξυλο που λες με πήγε ένα χρόνο πίσω και ξόδεψα όλες τις οικονομίες μου. Όλο αυτό το χρονικό διάστημα θα μπορούσα να είχα γίνει ένας αρκετά καλός προγραμματιστής ή να μάθω αρκετά καλά 2 γλώσσες προγραμματισμού.

Μαθήματα για τα οποία χρειάζεσαι πάνω από 12 ώρες καθημερινά προετοιμασία για τις εξετάσεις, σημαίνει σίγουρα κλείσιμο στο σπίτι, υπερβολικό διάβασμα, κούραση, αποξένωση και εν τέλει κατάθλιψη. Αν προσθέσεις και το lockdown λόγω κορονοϊού, τα πράγματα έγιναν ακόμη χειρότερα.

Ναι είναι υπερβολικά οργανωμένα στην Γερμανία, αν δεν καταφέρεις όμως να είσαι απόφοιτος στην ώρα σου στο πανεπιστήμιο σε πετάνε έξω, σου δίνουν όμως επιπλέον χρόνο 4 εξάμηνα στο μεταπτυχιακό, συν επιπλέον 2 - 2.5 εξάμηνα με ένα σωρό δικαιολογητικά. Υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις, όμως όλα αυτά πρέπει να τα αποδείξεις, για αυτό υπάρχει η ημερομηνία ακρόασης ή κάπως έτσι (Anhörungstermin). Για να γράψεις εξετάσεις πρέπει να κάνεις πάντα αρχικώς αίτηση ονλαιν.

Δυτικό κράτος χωρίς να έχεις προϋπηρεσία και αποδεικτικά έγγραφα δεν γίνεται να πιάσεις εργασία. Βέβαια τα πράγματα είναι ευκολότερα αν είσαι φοιτητής γερμανικού πανεπιστημίου. Η αίτηση περιλαμβάνει όπως προείπες μια σειρά από έγγραφα, δηλαδή επιστολή (Anschreiben), βιογραφικό (Lebenslauf), ίσως συστατική επιστολή ενός καθηγητή ή εφόσον έχεις ήδη προϋπηρεσία συστατική επιστολή εργοδότη κλπ. Για διαβατήριο και τέτοια δεν χρειάζεται για ευρωπαίους, μόνο για μετανάστες εκτός ΕΕ. Αν έχεις προϋπηρεσία ξεκινάς και με αγγλικά, δεν είναι πρόβλημα πλέον η γλώσσα, αλλά ναι αν έχεις πιστοποιητικά γλώσσας τα βάζεις μέσα στα έγγραφα. Για φοιτητές από γερμανικό πανεπιστήμιο, δεν χρειάζεται το πιστοποιητικό γλώσσας. Επίσης είναι υποχρεωτική η πρακτική άσκηση στο μεταπτυχιακό ή στο προπτυχιακό, δεν είναι όπως τα υπόλοιπα δυτικά πανεπιστήμια. Εδώ μετράει αυτά που μαθαίνεις να το κάνεις πράξη, χρειάζονται πολύ πρακτική άσκηση (αυτό τους ενδιαφέρει εδώ), δουλειές όμως ναι υπάρχουν. Αν όμως είσαι αλλοδαπός και κάτοχος αγγλικής γνώσης θα δυσκολευτείς αρχικώς σε θέσεις προγραμματισμού, διότι το documentation ενός προγράμματος γίνεται αποκλειστικά και μόνο στα γερμανικά και όχι στα αγγλικά, εκτός από την Ελβετία. Γι αυτό εν μέρει πολλοί αλλοδαποί προγραμματιστές δυσκολεύονται να εξοικειωθούν αρχικώς.

Δυστυχώς φίλε ares_tz ο συγκεκριμένος καθηγητής, όντως ήθελε να μας κάνει πυρηνικούς φυσικούς ή να μας προετοιμάσει για διδακτορικό, όμως ρίχνει πολύ το επίπεδο του τμήματος, αμφιβάλλω αν θα τον κρατήσουν. Ακόμη και στο τμήμα φυσικών που διδάσκονται και εκεί Πεδία 1 και Πεδία 2, τόσο δύσκολα θέματα δεν τους έβαζε ο καθηγητής.

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
Σχετικά με εμάς
Το patriotaki.net βρίσκετε τα τελευταία 10 χρονια κοντά σας, για να προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας. Στήριξε και βοήθησε τον συνάνθρωπο σου, εθελοντικά και αφιλοκερδώς. Ο καθένας μπορεί να προσφέρει με ένα μήνυμα μια βοήθεια σε ένα "πατριωτάκι" που ίσως περνάει την πιο δύσκολη στιγμή της ζωής του μέσα στο άγχος και την αβεβαιότητα για το μέλλον.

patriotaki.net - Ο Ελληνισμός στο Διαδίκτυο - Μετανάστευση, Ελλάδα και Ομογένεια

patriotaki - connecting greek people
Join us
Like