Announcement

Collapse
No announcement yet.

προσοχή στην έλλειψη βιταμίνης d3!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    προσοχή στην έλλειψη βιταμίνης d3!!

    για όσους δεν το γνωρίζουν ο ήλιος μέσω του δέρματός μας, μας βοηθάει να αποκτήσουμε την καθημερινή μας δόση βιταμίνης d3. κυρίως εμείς σαν μεσογειακός λαός, δεν έχουμε ανάγκη αναπλήρωσης της βιταμίνης στην ελλάδα, διότι είμαστε μια ηλιόλουστη χώρα. στις χώρες του βορά ή οπουδήποτε υπάρχει μικρότερη ηλιοφάνεια στον κόσμο, πχ στις βόρειες ευρωπαϊκές χώρες, καλό είναι να παίρνουμε βιταμίνη d3 από το φαρμακείο, ως αναπλήρωση, διότι ως γνωστόν η έλλειψη βιταμίνης οδηγεί σε κατάψλιψη και επηρεάζει σημαντικά την υγεία, βέβαια η κατάθλιψη είναι εκείνη υπεύθυνη για τις αυτοκτονίες που ακούμε συνήθως για τις βόρειες ευρωπαϊκές χώρες ή ακόμη και τις σκανδιναυικές. η έλλειψη βιταμίνης δεν φαίνεται από μια γενική εξέταση αίματος, πρέπει να γίνει μόνο για βιταμίνη d.

    #2
    Εχεις δικιο το παρατηρησα κι εγω εδω στην Αγγλια μεσα σε 3 μηνες τα βλεπω ολα μαυρα χαχα
    Προφανως πρεπει να παιρνεις συνεχεια με καποια διαλειμματα αναμεσα στα διαστηματα. Αλλα για να ειμαστε και ειλικρινεις πιστευω
    οτι φταινε και πολλα αλλα για την καταθλιψη που λιγο ως πολυ ολοι περναμε με πρωταρχικο παραγοντα τα αλλεπαλληλα lockdown, τον covid-19
    και φυσικα την ανεργια...

    Comment


      #3
      Σίγουρα το lockdown, ανεργία και ο καιρός είναι παράγοντες που μας επηρεάζουν. Διότι με το lockdown είσαι αναγκασμόνος να κάθεσαι μέσα στο σπίτι, δηλαδή πάλι έλλειψη φωτός - ηλίου. Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να έχουμε ανοιχτές τις κουρτίνες, να αερίζετε τακτικά την ημέρα το σπίτι με καθαρό οξυγόνο και να κάνουμε αθλητικές ενέργειες, καλύτερα μια αερόβια άσκηση.

      Ευτυχώς όσον αφορά την ανεργία, δεν την έχω βιώσει ακόμη και ούτε πρόκειται, διότι είμαι στην Γερμανία και δόξα τω θεό, από δουλειές άλλο τίποτα, ακόμη και με lockdown.

      Comment

      Working...
      X