Announcement

Collapse
No announcement yet.

Πώς θα αποκτήσετε σπίτι 150 τ.μ. με κόστος μόλις... 300.000 ευρώ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Πώς θα αποκτήσετε σπίτι 150 τ.μ. με κόστος μόλις... 300.000 ευρώ

    Πώς θα αποκτήσετε σπίτι 150 τ.μ. με κόστος μόλις... 300.000 ευρώ

    Οι Ελληνες βγήκαν στο... κυνήγι για την απόκτηση φθηνής γης και την ανέγερση σπιτιών με αυτεπιστασία. Αυτή είναι η εικόνα που κυριαρχεί τους τελευταίους μήνες στην κτηματαγορά.
    Στης... ακρίβειας τον καιρό με τις τιμές πώλησης σπιτιών να έχουν εκτοξευτεί, μόνη διέξοδος για απόκτηση ποιοτικής κατοικίας αποτελεί η αγορά οικοπέδου σε καλή τιμή και η κατασκευή μονοκατοικίας ή μεζονέτας.
    Σύμφωνα με κτηματομεσιτικούς κύκλους, στις περιοχές της Αττικής, αλλά και άλλων μεγάλων πόλεων της χώρας, που υπάρχει διαθέσιμη γη, γίνεται πραγματικός «πόλεμος» για το ποιος θα πάρει τα καλύτερα «φιλέτα». Από τη μια είναι οι ιδιώτες που στρέφονται στη λύση του οικοπέδου κι από την άλλη οι εργολάβοι που σπεύδουν να αγοράσουν όποιο κομμάτι γης βγαίνει στην αγορά ή να κλείσουν συμφωνία για αντιπαροχή.


    Οικόπεδα
    Στην πρώτη γραμμή του ενδιαφέροντος βρίσκονται τα οικόπεδα που κοστίζουν γύρω στα 150.000 ευρώ με «οροφή» τα 200.000 ευρώ και αν είναι δυνατό με συντελεστή δόμησης από 0,8 και πάνω. Τι σημαίνει αυτό; Οτι αν κάποιος δαπανήσει 150 χιλ. ευρώ για ένα οικόπεδο εντός σχεδίου στο οποίο μπορεί να κτίσει 150 τ.μ. (θα μπορούσε να είναι οικόπεδο 200-300 τ.μ. με συντελεστή 0,6-0,8) με επιπλέον 150.000 ευρώ μπορεί να κτίσει μονοκατοικία. Το ποσό αυτό υπολογίζεται σύμφωνα με τα ισχύοντα στην αγορά, δηλαδή το κόστος κατασκευής να φτάνει τα 1.000 ευρώ/τ.μ., ενώ επιπλέον είναι τα χρήματα που πρέπει να δοθούν για τον περιβάλλοντα χώρο ή για την απόκτηση παραπάνω ανέσεων (π.χ. μπάρμπεκιου κτιστό, θωρακισμένες πόρτες, διπλά τζάμια ή συστήματα ηλεκτρονικής διαχείρισης).
    Βεβαίως, η κίνηση αυτή είναι καλή επενδυτικά εφόσον ο αγοραστής διαθέτει ρευστό και δεν αναγκαστεί να καταφύγει στον δανεισμό, ιδίως όταν μένει σε ενοικιαζόμενο σπίτι. Σε αντίθετη περίπτωση θα επιβαρυνθεί διπλά, με τη δόση του δανείου και με το ενοίκιο για όλο το χρονικό διάστημα που χρειάζεται για να ανεγερθεί η οικοδομή.
    Υπάρχουν πολλές περιοχές όπου τους τελευταίους μήνες καταγράφεται ραγδαία αύξηση της ζήτησης για οικόπεδα από 200 έως 500 μέτρα. Γέρακας, Παιανία, Παλλήνη, Κάντζα, Σπάτα, Ελευσίνα, Μαγούλα, Αρτέμιδα, Πόρτο Ράφτη, Αιγάλεω, Καματερό κ.λπ. βρίσκονται στις κορυφαίες επιλογές όταν πρόκειται για οικόπεδα εντός σχεδίου πόλεως. Υπάρχουν, όμως, κι αυτοί που αγοράζουν εκτός σχεδίου 4 στρέμματα και κτίζουν μεγάλα σπίτια με ακόμη μεγαλύτερο περιβάλλοντα χώρο. Βαρνάβας, Γραμματικό, Καλύβια, Κερατέα, Λαύριο, Ανθούσα, Αγιος Στέφανος, Ωρωπός είναι οι περιοχές με πολλά κομμάτια γης εκτός σχεδίου άνω των 4 στρεμμάτων.
    Σύμφωνα με παλαιότερη δημοσκόπηση, περίπου 1 στους 3 ιδιοκτήτες ακινήτων στην Αττική σκέπτεται τα επόμενα χρόνια να πουλήσει τη γη που διαθέτει, ενώ περίπου 1 στους 7 θα ήθελε να αγοράσει οικόπεδο, εφόσον αυτό του εξασφαλίζει μια άνετη κατασκευή. Οι πωλητές είναι κατά βάση αυτοί που θέλουν ρευστό για την αγορά πιο άνετης κατοικίας σε καλύτερο προάστιο, ενώ οι αγοραστές είναι όσοι «βαρέθηκαν» το νοίκι και σκέπτονται να κτίσουν μόνοι το σπίτι των ονείρων τους.
    Σε ό,τι αφορά τις περιοχές που θεωρούνται σήμερα τα καλύτερα «χαρτιά» στο χρηματιστήριο γης, τα ανατολικά προάστια είναι αυτά που πρωταγωνιστούν στην κατηγορία των 150.000 - 200.000 ευρώ. Για παράδειγμα στην περιοχή της Παλλήνης, τα οικόπεδα πωλούνται με 500 - 1.000 ευρώ το τ.μ., ανάλογα με το σημείο που βρίσκεται. Το ίδιο και στον Γέρακα με την περιοχή της Μπαλάνας να συγκεντρώνει το ενδιαφέρον των αγοραστών. Με συντελεστή δόμησης 0,8 στα περισσότερα σημεία, ένα οικόπεδο 200 τ.μ. κτίζει 160 τ.μ. και το κόστος της γης κυμαίνεται από 120.000 έως 200.000 ευρώ.


    Αγορά γης
    Στο Κορωπί και το Πικέρμι η αγορά γης κοστίζει γύρω στα 800 ευρώ το μέτρο, δηλαδή για 150 τ.μ. οικόπεδο το κόστος ανέρχεται στα 120 χιλιάδες ευρώ. Στη Ραφήνα και την Αρτέμιδα το κόστος ξεπερνά τα 1.000 ευρώ το τ.μ. πάντοτε για τα εντός σχεδίου οικόπεδα, επομένως, περιορίζονται και οι επιλογές για όσους δεν μπορούν να διαθέσουν μεγάλα ποσά ή όσους θα δανειστούν για να αγοράσουν.
    Τέλος, σε Λαύριο, Βαρνάβα, Κερατέα, Καλύβια υπάρχουν πολλά φθηνά οικόπεδα, αλλά τα περισσότερα δεν έχουν ενταχθεί στο σχέδιο, οπότε κάποιος πρέπει να αγοράσει πάνω από τέσσερα στρέμματα για να κτίσει. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι εκτός σχεδίου περιοχές μπορεί να κοστίζουν δέκα φορές λιγότερο από τα οικόπεδα εντός σχεδίου.


    Φθηνά τα εκτός σχεδίου οικόπεδα
    Στα εκτός σχεδίου οι τιμές ξεκινούν από 30 ευρώ το τετραγωνικό μέτρο (ορισμένα σημεία στην Κερατέα ή τον Κάλαμο) και φτάνουν τα 250 ευρώ/τ.μ. στο Γέρακα, την Ανθούσα, το Μαρκόπουλο). Εντελώς διαφορετικές τιμές συναντά κανείς στις περιοχές που είναι υπό ένταξη. Η φήμη και μόνο ότι θα προχωρήσει το ΥΠΕΧΩΔΕ σε εντάξεις χιλιάδων στρεμμάτων στην ανατολική Αττική έχει διπλασιάσει τις τιμές των οικοπέδων. Για παράδειγμα στην Ανθούσα και την Παλλήνη, πριν από μερικά χρόνια κομμάτια γης εκτός σχεδίου πωλούνταν 150-200 ευρώ/τ.μ. και σήμερα με τις εντάξεις να είναι προ των πυλών οι τιμές έχουν εκτοξευτεί στα 400-600 ευρώ/τ.μ. Θα πρέπει τέλος να σημειωθεί ότι υπάρχει και μια άλλη κατηγορία αγοραστών γης, αυτοί που διαθέτουν πολλά χρήματα και αγοράζουν ένα στρέμμα με κόστος 1 και 2 εκατ. ευρώ σε περιοχές όπως Κηφισιά, Εκάλη, Ψυχικό, Βουλιαγμένη κι άλλες ακριβές συνοικίες. Τέτοιες αγοραπωλησίες είναι, πάντως, λίγες και δεν απεικονίζουν την πραγματική εικόνα της αγοράς γης.



    ΗΜΕΡΗΣΙΑ 2/2/2008
    Του Βασίλη Σ. Κανέλλη

    #2
    Τώρα νομίζω θα πρέπει να τον αλλάξεις την επικεφαλίδα... φίλε steangle..
    Να τη κάνεις ΄΄Πως να πουλήσω το σπίτι μου 150 τ.μ για να μη πληρώνω άλλους φόρους΄΄.......
    Εγώ προσωπικά έχω αγανακτήσει....... έλεος !!!
    I've got the IELLTS/ Incredible Excitable Lessons to live and To Survive in Greece

    Comment


      #3
      Originally posted by jim atlas View Post
      Τώρα νομίζω θα πρέπει να τον αλλάξεις την επικεφαλίδα... φίλε steangle..
      Να τη κάνεις ΄΄Πως να πουλήσω το σπίτι μου 150 τ.μ για να μη πληρώνω άλλους φόρους΄΄.......
      Εγώ προσωπικά έχω αγανακτήσει....... έλεος !!!

      Comment


        #4
        «Τώρα δεν υπάρχει μεγαλύτερη απειλή απ' το 'πρόσεξε, γιατί θα σου γράψω το σπίτι…»

        Comment


          #5
          Εγω με 300.000 θα αγοραζα 2 super flats στο Μαντσεστερ και θα ειχα 1.000 λιρες στο τσεπακι πεντακαθαρες καθε μηνα +4% καθε χρονο στην αξια του ακινητου και θα μου εμεναν και 80.000 να εχω στην ακρη...

          Comment


            #6
            Originally posted by mancunian33 View Post
            Εγω με 300.000 θα αγοραζα 2 super flats στο Μαντσεστερ και θα ειχα 1.000 λιρες στο τσεπακι πεντακαθαρες καθε μηνα +4% καθε χρονο στην αξια του ακινητου και θα μου εμεναν και 80.000 να εχω στην ακρη...
            Αυτό το πόστ είναι από 08-02-2008, τώρα τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς, σπίτι 150 τ.μ, τώρα σε......."πληρώνουν για να το πάρεις" για να το.......ξεφορτωθούν......
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #7
              Originally posted by patrioten View Post
              Αυτό το πόστ είναι από 08-02-2008, τώρα τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς, σπίτι 150 τ.μ, τώρα σε......."πληρώνουν για να το πάρεις" για να το.......ξεφορτωθούν......

              Δηλαδη πιστευεις οτι τωρα ειναι ακομα μεγαλυτερη ευκαρια?

              Διοτι αν το πιστευεις ,μπορεις σε παρακαλω πολυ να μου πεις τι θα σου αποφερει αυτη η αποδοση σε σχεση με αυτα που θα επενδυσεις?
              Για να διευκολυνω την συζητηση θα σου απαντησω μονος μου λεγοντας σου οτι πολυ απλα δεν γνωριζεις.
              Διοτι :
              α)Δεν ξερεις ποια θα ειναι η φορολογια του χρονου και του παραχρονου,
              β)Δεν ξερεις που κυμαινεται η αγορα καθως δεν υπαρχει αγορα.Π.χ εδω στην γειτονια μου στο Μαντσεστερ ξερω πολυ καλα οτι τα διαμερισματα με 1 υπνοδωματιο νοικιαζονται απο 550 λιρες μεχρι 600 λιρες τον μηνα.Στην Ελλαδα δεν υπαρχει αυτη τη στιγμη αγορα.Οποιος θελει το νοικιαζει οσο θελει λογο αναγκης για να μην μεινει αδειο.
              γ)Ποιος σε προστατευει απο τον κακο ενοικιαστη οπου θα σου αφησει 4 ενοικια απληρωτα,5 κοινοχρηστα,δεη,ευδαπ και θα σου σπασει και τα πλακακια στο μπανιο και στα ντουλαπια στην κουζινα?
              δ)Ποια θα ειναι η αξια της επενδυσης σου του χρονου?Θα εχει πεσει αλλο 20%-30% ,θα ειναι η ιδια η θα εχει ανεβει 20%.
              Για πουθενα δεν μπορεις βεβαια να εισαι σιγουρος γι αυτο.Αλλα η λογικη λεει στην Αγγλια θα εχουν ανεβει ενα 8%-9% κατα μεσο ορο ενω στην Ελλαδα μαλλον θα πεσουν κι αλλο.
              Επισης οτι ισχυει για τα ενοικια ισχυει και για την αξια των ακινητων στην Ελλαδα.
              Μπορει ας πουμε το τετραγωνικο να πωλειται σε μια περιοχη 1500 ευρω αλλα ενας που εχει αναγκη να το πουλησει στα 900.
              Δεν θα ειναι και πολλοι οι αγοραστες...Οι 2-3 που θα κοιτανε την περιοχη θα πανε να αγορασουν το φθηνο και οχι το δικο σου...

              Και ολα αυτα ειναι απλα η αρχη της κουβεντας περι της ανυπαρκτης αγορας real estate στην Ελλαδα.


              Στην Αγγλια αγοραζεις πλεον ακινητα με εγγυημενες αποδοσεις στο 6%-7% για 5 χρονια.
              Με δεδομενη φορολογια η οποια καθε χρονο αλλαζει προς ωφελος σου.
              Με εταιρειες management που φροντιζουν τα παντα για σενα.
              Με λαο με διαφορετικη παιδεια που θα σου αφησει το σπιτι καλυτερο απο οτι το βρηκε κτλ κτλ κτλ.

              Δεν ειναι τυχαιο πως ολοι οι πραγματικα πλουσιοι τρεξανε να παρακαρουν τα χρηματα τους στο Λονδινο.Απο τον Λατση μεχρι τον Αμπραμοβιτς...

              Comment


                #8
                Originally posted by mancunian33 View Post
                Με λαο με διαφορετικη παιδεια που θα σου αφησει το σπιτι καλυτερο απο οτι το βρηκε κτλ κτλ κτλ.
                υπαρχουν κι εξαιρεσεις

                Comment


                  #9
                  mancunian33:Εγω με 300.000 θα αγοραζα 2 super flats στο Μαντσεστερ και θα ειχα 1.000 λιρες στο τσεπακι πεντακαθαρες καθε μηνα +4% καθε χρονο στην αξια του ακινητου και θα μου εμεναν και 80.000 να εχω στην ακρη...
                  mancunian33:
                  Στην Αγγλια αγοραζεις πλεον ακινητα με εγγυημενες αποδοσεις στο 6%-7% για 5 χρονια.
                  Με δεδομενη φορολογια η οποια καθε χρονο αλλαζει προς ωφελος σου.
                  Με εταιρειες management που φροντιζουν τα παντα για σενα.
                  Με λαο με διαφορετικη παιδεια που θα σου αφησει το σπιτι καλυτερο απο οτι το βρηκε κτλ κτλ κτλ.
                  Δεν ειναι τυχαιο πως ολοι οι πραγματικα πλουσιοι τρεξανε να παρακαρουν τα χρηματα τους στο Λονδινο.Απο τον Λατση μεχρι τον Αμπραμοβιτς...
                  Σχολίασες ένα παλιό πόστ από 08-02-2008, και εγώ σχολίασα το δικό σου πόστ, και έγραψα..., (τώρα τα πράγματα δεν είναι έτσι ακριβώς, σπίτι 150 τ.μ,(εννοείται, στην Ελλάδα) τώρα σε......."πληρώνουν για να το πάρεις" για να το.......ξεφορτωθούν λόγω υψηλής φορολογίας),......(το σχόλιο μου αφορά την αγορά ακινήτων στην Ελλάδα..., τι ΔΕΝ κατάλαβες ?), ΔΕΝ σχολίασα τις επιχειρηματικές σκέψεις σου...περί real estate in UK...(προσωπικά εμένα ΔΕΝ με ενδιαφέρουν).
                  Το θέμα αναφέρεται στην αγορά ακινήτων στην Ελλάδα και ΟΧΙ στην Αγγλία (μάλλον είσαι ΕΚΤΟΣ θέματος !) "Πώς θα αποκτήσετε σπίτι 150 τ.μ. με κόστος μόλις... 300.000 ευρώ" (στην Ελλάδα).
                  "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by DiD666 View Post
                    υπαρχουν κι εξαιρεσεις
                    Aυτο ελειπε να μην υπηρχαν κι ολας...


                    @Patrioten συγνωμη αν ακουστικα επιθετικος.Δεν ειμουν και δεν ηθελα κατι τετοιο.
                    Να προειδοποιησω και να ενημερωσω ηθελα και θελω τους υπολοιπους ελληνες για τις υπολοιπες πορτοκαλιες που κανουν σαφως καλυτερα πορτοκαλια.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by mancunian33 View Post
                      @Patrioten συγνωμη αν ακουστικα επιθετικος.Δεν ειμουν και δεν ηθελα κατι τετοιο.
                      Να προειδοποιησω και να ενημερωσω ηθελα και θελω τους υπολοιπους ελληνες για τις υπολοιπες πορτοκαλιες που κανουν σαφως καλυτερα πορτοκαλια.
                      mancunian33:

                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        #12
                        Κάποτε καθε τρεις και λιγο τρεχαμε για ανακαίνιση σπιτιου και τωρα για να πληρωνουμε φόρους..

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by jim atlas View Post
                          Τώρα νομίζω θα πρέπει να τον αλλάξεις την επικεφαλίδα... φίλε steangle..
                          Να τη κάνεις ΄΄Πως να πουλήσω το σπίτι μου 150 τ.μ για να μη πληρώνω άλλους φόρους΄΄.......
                          Εγώ προσωπικά έχω αγανακτήσει....... έλεος !!!
                          αχαχχαχαχαχ σωστος!!
                          “Nothing is forever”

                          Comment

                          Working...
                          X