Announcement

Collapse
No announcement yet.

Perth Australia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Aussie View Post
    καλημέρα Άνδρεα ,
    διάβασα τα παραπάνω που έγραψες, αλλά νομίζω στο θέμα εργασίας στα ορυχεία ειναι 3 βδομάδες εργασία και μια άδεια και πάλι αν δεν κάνω λάθος,εκτός αν έχει αλλάξει κάτι.


    Άντε να μαζευόμαστε και πρός Πέρθ μεριά.
    Καλημέρα Aussie. Ειδα και το μυνημα σου αλλα δεν με αφηνει το συστημα μέχρι να γραψω 5 μηνυματα.

    Τα ξερεις καλα βλεπω. Ετσι είναι οπως τα λες αλλα απ ότι ξερω σε μερικά 2 εντος και 2 αδεια. Και δεν ειμαι γνωστης αλλα οι μισθοι ειναι αυτοι. Tα λέμε

    Comment


      #32
      ευχαριστω andreas dok για τον χρονο που διεθεσες για να μου απαντησεις!!!προφανως δεν διευκρυνησα εγω καποια πραγματα στο μηνυμα μου.Ο αντρας μου ασχολειται με τις οικοδομες ως τεχνιτης (χτιστης) αλλα εχει αναλαβει και εχει παραδωσει οικοδομες απο την αρχη εως το τελος.Αυτο απλα το αναφερω στο οτι εχει μεγαλη εμπειρια και γνωσεις(20 χρονια)παντα στο τεχνικο κομματι της οικοδομης!οσον αφορα τα ορυχεια μιλαω για ανειδικευτους που ειδα οτι ζητουν σε καποιες εταιριες!αυτο βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο!και οταν ειπα για γνωστο σου το ανεφερα για να μαθεις πληροφοριες ,προς ΘΕΟΥ για κανεναν αλλο λογο!!!!!!!!!μην παρεξηγηθω!να εισαι παντα καλα και ευχομαι ολα να σου πανε οπως επιθυμεις!!!!!!!!!!!!!!

      Comment


        #33
        Originally posted by ari2002 View Post
        ευχαριστω andreas dok για τον χρονο που διεθεσες για να μου απαντησεις!!!προφανως δεν διευκρυνησα εγω καποια πραγματα στο μηνυμα μου.Ο αντρας μου ασχολειται με τις οικοδομες ως τεχνιτης (χτιστης) αλλα εχει αναλαβει και εχει παραδωσει οικοδομες απο την αρχη εως το τελος.Αυτο απλα το αναφερω στο οτι εχει μεγαλη εμπειρια και γνωσεις(20 χρονια)παντα στο τεχνικο κομματι της οικοδομης!οσον αφορα τα ορυχεια μιλαω για ανειδικευτους που ειδα οτι ζητουν σε καποιες εταιριες!αυτο βεβαια δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο!και οταν ειπα για γνωστο σου το ανεφερα για να μαθεις πληροφοριες ,προς ΘΕΟΥ για κανεναν αλλο λογο!!!!!!!!!μην παρεξηγηθω!να εισαι παντα καλα και ευχομαι ολα να σου πανε οπως επιθυμεις!!!!!!!!!!!!!!
        Καλημέρα Ari2002. Επειδη παντα μου αρεσει να μεταδιδω ότι ξερω δεν παρεξηγουμε. Και να μου ελεγες να σου δωσω το τηλεφωνο του γνωστου μου θα σου το εδινα οταν φθασω και εγω εκει. Καταρχην Εχετε καποιον στην Δ.αυστραλια διοτι στο ερθ θα πληξετε αρκετα ευκολα. Με παιδια θα είναι πιο ευκολα αλλα λογω του ότι η Μελβουρνη εχει πολλους Ελληνες θα προσαρμοστειτε πιο ευκολα αλλα ο καιρος είναι αστατος εκει. Και εγω με την γυναικα μου σκεφτόμαστε να παμε αργοτερα Μελβουρνη μιας είναι και η αδελφη της εκει. Οσον αφορα για την οικοδομή όπως ειπα και πριν αυτον τον καιρο τα πραγματα είναι καθισμένα αλλά μην κολλατε με την οικοδομή. Στην Αυστραλία επιλεξτε αυτο που πραγματικά σας αρεσει και θα πετύχετε. Υπαρχουν Tafe (κατι μεταξυ Τει και επαγγεματική σχολή) οπου υπαρχουν απειρα επαγγελματα. Αυτη ειναι η προσωπική μου γνωμη και μην φοβαστε παρτε μια δυναμική αποφαση, τα πραγματα είναι πολυ πιο ευκολα εκει απ οτι φανταζεστε. Χωρίς να είμαι αδιακριτος ειναι πρωτη φορά που θα πατε Αυστραλια, εχετε καποιον να σας βοηθησει;

        Comment


          #34
          Gia sas

          Kai me gnosto sta orixia xriazode kapia psilo ekpedefsi

          1) Blue/white card
          2) Senior first aid
          3) HR license (Aus or NZ only)

          xoris gnosto:
          4) forklift, SKID STEER LOADER (BOBCAT), excavator, etc etc)
          5) Proipiresis stin Aus se contraction i akoma & dump truck
          7)meriki zitane MARCSTA card

          alla to vasikotero einai kapios gnostos manager etc etc
          kali tixi

          Comment


            #35
            να ειστε καλα παιδια(adreas doc,evan)για τις πληροφοριες και την αισιοδοξια !!!!!!!!!!!!!!!!!!andreas οπως το λες απλα γνωστοι....η σκεψη ειναι να πηγαινε πρωτα ο αντρας μου για κανα χρονο και επειτα να ακολουθουσαμε εγω με την κορη μου εννοειτε!!!!!!!δεν υπαρχουν περιθωρια για σχολες μονο για δουλεια,γι΄αυτο προσπαθω να μαζεψω οσες πληροφοριες μπορω περισσοτερες!δεν με πειραζει η μονοτονια εχω την μικρη ,δεν ξερω ποσο ευκολα θα ειναι για το παιδι στο περθ. Υπαρχουν αντιστοιχα σχολεια οπως μελβουρνη για ελληνοπουλα?καθε πληροφορια θησαυρος για μενα!!!!!!!!!!ο κουνιαδος μου εχει παντρευτει ελληνοαυστραλεζα στην μελβουρνη εζησαν εκει ενα χρονο και ηρθαν ελλαδα εδω και 18 χρονια .Τωρα σκεφτεται να γυρισει παλι,ειναι τα πεθερικα του εκει .ετσι ξεκινησε η ιδεα της αυστραλιας και οχι γιατι ειναι της μοδας οπως καποιοι υποστηριζουν. Και κατι αλλο αν ξερεις,μπορει καποιος να φυγει με partner και μετα να ακολουθησει η υπολοιπη οικογενεια ή ειναι υποχρεωτικο να φυγουν ολοι μαζι?καποιες απο τις ερωτησεις μου μπορει να ειναι ανοητες και καποιες απαντησεις αυτονοητες αλλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη!ουφ σε ζαλισα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

            Comment


              #37
              Originally posted by ari2002 View Post
              να ειστε καλα παιδια(adreas doc,evan)για τις πληροφοριες και την αισιοδοξια !!!!!!!!!!!!!!!!!!andreas οπως το λες απλα γνωστοι....η σκεψη ειναι να πηγαινε πρωτα ο αντρας μου για κανα χρονο και επειτα να ακολουθουσαμε εγω με την κορη μου εννοειτε!!!!!!!δεν υπαρχουν περιθωρια για σχολες μονο για δουλεια,γι΄αυτο προσπαθω να μαζεψω οσες πληροφοριες μπορω περισσοτερες!δεν με πειραζει η μονοτονια εχω την μικρη ,δεν ξερω ποσο ευκολα θα ειναι για το παιδι στο περθ. Υπαρχουν αντιστοιχα σχολεια οπως μελβουρνη για ελληνοπουλα?καθε πληροφορια θησαυρος για μενα!!!!!!!!!!ο κουνιαδος μου εχει παντρευτει ελληνοαυστραλεζα στην μελβουρνη εζησαν εκει ενα χρονο και ηρθαν ελλαδα εδω και 18 χρονια .Τωρα σκεφτεται να γυρισει παλι,ειναι τα πεθερικα του εκει .ετσι ξεκινησε η ιδεα της αυστραλιας και οχι γιατι ειναι της μοδας οπως καποιοι υποστηριζουν. Και κατι αλλο αν ξερεις,μπορει καποιος να φυγει με partner και μετα να ακολουθησει η υπολοιπη οικογενεια ή ειναι υποχρεωτικο να φυγουν ολοι μαζι?καποιες απο τις ερωτησεις μου μπορει να ειναι ανοητες και καποιες απαντησεις αυτονοητες αλλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη!ουφ σε ζαλισα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
              καλημέρα και απο μένα στο ερωτημά σου να φύγει μόνο ο partner η ή partner και να ακολουθήσουν οι υπόλοιποι ναι γίνετε.(έτσι νομίζω αλλά ρωτήστε και την πρεσβεία)
              Έτσι ενεργοποιήτε και η partner.
              Και μπορεί και να μπεί και βγεί και ισχύει για 5 χρόνια μετά.
              Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

              Comment


                #38
                Originally posted by Aussie View Post
                καλημέρα και απο μένα στο ερωτημά σου να φύγει μόνο ο partner η ή partner και να ακολουθήσουν οι υπόλοιποι ναι γίνετε.
                Έτσι ενεργοποιήτε και η partner.
                Και μπορεί και να μπεί και βγεί και ισχύει για 5 χρόνια μετά.
                να'σαι καλα aussie ευχαριστω!οταν λες οτι ισχυει για 5 χρονια?μετα?

                Comment


                  #39
                  Originally posted by ari2002 View Post
                  να'σαι καλα aussie ευχαριστω!οταν λες οτι ισχυει για 5 χρονια?μετα?
                  Καλησπέρα εννοώ οτι,όταν την βγάλεις την partner ισχύει για ενα χρόνο, περίπου μέχρι να φύγεις, και μετά λήγει και πάλι απο την αρχή.
                  Οταν όμως αποφασήσεις να πας και θελήσεις να γυρίσεις πίσω για τον όποιο λόγω ,αυτή η visa αυτόματα ας πούμε ενεργοποιήτε και θα ισχύει για 5 χρόνια μετά.
                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    #40
                    Originally posted by evan View Post
                    Gia sas

                    Kai me gnosto sta orixia xriazode kapia psilo ekpedefsi

                    1) Blue/white card
                    2) Senior first aid
                    3) HR license (Aus or NZ only)

                    xoris gnosto:
                    4) forklift, SKID STEER LOADER (BOBCAT), excavator, etc etc)
                    5) Proipiresis stin Aus se contraction i akoma & dump truck
                    7)meriki zitane MARCSTA card

                    alla to vasikotero einai kapios gnostos manager etc etc
                    kali tixi
                    Σημαντικές πληροφορίες Evan αλλα η κουνιαδα που μενει Περθ ειπε οτι διαφημιζανε για ανιδεικευτους 150000 ετησιο μισθο. Αλλα παντα υπαρχουν υπερβολες για τις εντυπωσεις.

                    1.Την white card και Blue card την βγαζεις απο το Internet επι τοπου απ οτι ξερω
                    2. First aid κανει καποια βασικά μαθηματα.
                    3. HR license. Θελει να εχεις απ οτι διαβασα τα προηγουμενα ενεργα διπλωματα LR KAI MR.
                    Απο καπου ομως πρεπει να ξεκινησουμε και το ξεκινημα είναι ψυχολικα παντα δύσκολο.

                    Εvan, μενεις Περθ; Εαν ναι μπορουμε να μιλαμε και να βρεθουμε όταν φθασουμε και εμεις.

                    Comment


                      #41
                      Originally posted by ari2002 View Post
                      να ειστε καλα παιδια(adreas doc,evan)για τις πληροφοριες και την αισιοδοξια !!!!!!!!!!!!!!!!!!andreas οπως το λες απλα γνωστοι....η σκεψη ειναι να πηγαινε πρωτα ο αντρας μου για κανα χρονο και επειτα να ακολουθουσαμε εγω με την κορη μου εννοειτε!!!!!!!δεν υπαρχουν περιθωρια για σχολες μονο για δουλεια,γι΄αυτο προσπαθω να μαζεψω οσες πληροφοριες μπορω περισσοτερες!δεν με πειραζει η μονοτονια εχω την μικρη ,δεν ξερω ποσο ευκολα θα ειναι για το παιδι στο περθ. Υπαρχουν αντιστοιχα σχολεια οπως μελβουρνη για ελληνοπουλα?καθε πληροφορια θησαυρος για μενα!!!!!!!!!!ο κουνιαδος μου εχει παντρευτει ελληνοαυστραλεζα στην μελβουρνη εζησαν εκει ενα χρονο και ηρθαν ελλαδα εδω και 18 χρονια .Τωρα σκεφτεται να γυρισει παλι,ειναι τα πεθερικα του εκει .ετσι ξεκινησε η ιδεα της αυστραλιας και οχι γιατι ειναι της μοδας οπως καποιοι υποστηριζουν. Και κατι αλλο αν ξερεις,μπορει καποιος να φυγει με partner και μετα να ακολουθησει η υπολοιπη οικογενεια ή ειναι υποχρεωτικο να φυγουν ολοι μαζι?καποιες απο τις ερωτησεις μου μπορει να ειναι ανοητες και καποιες απαντησεις αυτονοητες αλλα προσπαθω να βγαλω μια ακρη!ουφ σε ζαλισα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
                      Στο περθ εχει μονο σαββατιανα ελληνικα μαθηματα και δεν ξερω εαν υφιστανται. Αλλα βλεπω να καταληγετε Μελβουρνη που είναι πολυ πιο οργανωμενα για μια ελληνικη οικογενεια που κανει ξεκινημα και μετα κανοντας και βλεποντας μπορειτε να πατε και στο περθ. Σας ευχομαι ο,τι καλυτερο.

                      Comment


                        #42
                        καλησπερα κ απο εμενα,με λενε θυμιο απο αγρινιο,την μεταναστευση την εχω ξανα φαει οταν ημουν γερμανια σε εστιατοριο (κλασσικα) κ τωρα σκεφτομαι να την κανω για αυστραλια κ απο φιλο εμαθα οτι στο περθ υπαρχουν ορυχεια που πληρωνουν καλα....δεν ξερω ακριβως τι παιζει,γνωριζει κανεις απο ωραρια,μισθο,συνθηκες εργασιας κ γενικοτερα πληροφοριες??? απο γνωσεις μηχανικος αυτοκινητων ειμαι με καλα αγγλικα. οσο αναφορα την βιζα εκει με εχουν μπερδεψει λιγο...ειμαι αναμεσα απο το να παω να δουλεψω μια πενταετια κ να γυρισω ή να παρω κ την γυναικα μου αφου στρωσω κατασταση κ να εγκατασταθω μονιμα αφου εδω στην ελλαδα τα εχουν κανει σκ@τ@...ευχαριστω...

                        Comment


                          #43
                          Originally posted by andreas dok View Post
                          Στο περθ εχει μονο σαββατιανα ελληνικα μαθηματα και δεν ξερω εαν υφιστανται. Αλλα βλεπω να καταληγετε Μελβουρνη που είναι πολυ πιο οργανωμενα για μια ελληνικη οικογενεια που κανει ξεκινημα και μετα κανοντας και βλεποντας μπορειτε να πατε και στο περθ. Σας ευχομαι ο,τι καλυτερο.
                          νασαι καλα andreas dok.Ευχομαι ολα να σου πανε οπως εσυ τα θες!!!!!!!

                          Comment


                            #44
                            Originally posted by thimios82 View Post
                            καλησπερα κ απο εμενα,με λενε θυμιο απο αγρινιο,την μεταναστευση την εχω ξανα φαει οταν ημουν γερμανια σε εστιατοριο (κλασσικα) κ τωρα σκεφτομαι να την κανω για αυστραλια κ απο φιλο εμαθα οτι στο περθ υπαρχουν ορυχεια που πληρωνουν καλα....δεν ξερω ακριβως τι παιζει,γνωριζει κανεις απο ωραρια,μισθο,συνθηκες εργασιας κ γενικοτερα πληροφοριες??? απο γνωσεις μηχανικος αυτοκινητων ειμαι με καλα αγγλικα. οσο αναφορα την βιζα εκει με εχουν μπερδεψει λιγο...ειμαι αναμεσα απο το να παω να δουλεψω μια πενταετια κ να γυρισω ή να παρω κ την γυναικα μου αφου στρωσω κατασταση κ να εγκατασταθω μονιμα αφου εδω στην ελλαδα τα εχουν κανει σκ@τ@...ευχαριστω...
                            Γεια σου Θυμιο,Η πρωτη κίνηση είναι να τακτοποιησεις τη βιζα που εαν είναι τουριστική δεν μπορεις να δουλέψεις και εαν ειναι εστω και φοιτιτική μπορεις να δουλέψεις εως 20 ωρες την εβδομαδα.
                            Προσωπικά δεν εχω εμπειρία απο ορυχεία αλλα η δουλεια είναι περιπου οπως περιγραψαμε παραπανω εαν δεις λίγο τα προηγουμενα μηνυματα. Ειναι καλή ιδέα να πας πρωτα εσυ για λιγο καιρό αλλα εαν πας με οικογενεια ίσως θα υπαρχει λιγο υποσητριξη στην αρχη που θα ειναι δύσκολα. Ωστόσο όλα τα ορυχεια βρισκονται εκτος Περθ και σε μεταφερουν καθε 2-3 εβδομαδες απο το ορυχειο με ιδιωτικό αεροπλανο στο Περθ. Σε πεντε χρόνια εαν δουλέψεις στα ορυχεία και αντεξεις, θα γυρίσεις με χρυσες αλυσιδες, versace γυαλια και με ενα καρο λεφτα χωρις υπερβολη αλλα μεχρι τοτε πρεπει να κανεις τη βιζα προς το παρον. Καλη τυχη σου ευχομαι Θυμιε και ειμαι εδω εαν θελεις καποια βοηθεια.

                            Comment


                              #45
                              Originally posted by andreas dok View Post
                              Γεια σου Θυμιο,Η πρωτη κίνηση είναι να τακτοποιησεις τη βιζα που εαν είναι τουριστική δεν μπορεις να δουλέψεις και εαν ειναι εστω και φοιτιτική μπορεις να δουλέψεις εως 20 ωρες την εβδομαδα.
                              Προσωπικά δεν εχω εμπειρία απο ορυχεία αλλα η δουλεια είναι περιπου οπως περιγραψαμε παραπανω εαν δεις λίγο τα προηγουμενα μηνυματα. Ειναι καλή ιδέα να πας πρωτα εσυ για λιγο καιρό αλλα εαν πας με οικογενεια ίσως θα υπαρχει λιγο υποσητριξη στην αρχη που θα ειναι δύσκολα. Ωστόσο όλα τα ορυχεια βρισκονται εκτος Περθ και σε μεταφερουν καθε 2-3 εβδομαδες απο το ορυχειο με ιδιωτικό αεροπλανο στο Περθ. Σε πεντε χρόνια εαν δουλέψεις στα ορυχεία και αντεξεις, θα γυρίσεις με χρυσες αλυσιδες, versace γυαλια και με ενα καρο λεφτα χωρις υπερβολη αλλα μεχρι τοτε πρεπει να κανεις τη βιζα προς το παρον. Καλη τυχη σου ευχομαι Θυμιε και ειμαι εδω εαν θελεις καποια βοηθεια.
                              αντρεα διαβασα τα υπολοιπα οπως μου ειπες,θα μιλησω με κατι ξαδερφια απο μελβουρνη να δω τι μπορω να κανω με την visa κ θεμα διαμονης κ μετα το καλοκαιρι ευχομαι πρωτα ο θεος να πανε ολα καλα,θα κυνηγησω περθ ορυχεια με κλειστα ματια....ευχομαι να βρω κανα ΕΛΛΗΝΑ εκει ετσι για να εχω ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΙΡΙΞΗ......!!!!!για οτιδηποτε νεο ενημερωνω κ μακαρι να πανε ολα καλα...αν καποιος παντως εχει καμια πληροφορια extra,δεκτη!!! ευχαριστω!!

                              Comment

                              Working...
                              X