Announcement

Collapse
No announcement yet.

Perth Australia

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #76
    Originally posted by andreas dok View Post
    Κανένα πρόβλημα Γιάννα. Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο στη συνέχεια.
    Αντρέα τώρα φαντάζομαι βρισκόσαστε στο Περθ. Σου εύχομαι καλό ξεκίνημα στην καινούργια σας ζωή, να έχεται πολύ τύχη και να πετύχετε τους στόχους σας!
    Εγώ Αντρέα έγγραψα στον κο Λημνιό ένα mail αλλά επειδή μπορεί να μπείκε στα spam, του έστειλα και συστημένη επιστολή ταχυδρομικά. Τώρα περιμένω απάντηση.
    Αντρέα θέλω να σε ρωτήσω. Μπαίνοντας σε ένα αγγλικό forum για το Περθ, μιλάνε για τα βόρεια προάστεια όπως π.χ. το Mulaloo και τις γύρω περιοχές, ως ασφαλής και ήσυχες με καλά σχολεία κλπ. Εσύ τι γνώμη έχεις?
    Προτείνουν λοιπόν να επιλέξει κανείς πρώτα την περιοχή που θέλει να μείνει και μετά να επικοινωνήσει με το real estate της περιοχής αυτής.
    Για το λόγο αυτό έχω άγχος να επιλέξω τη σωστή περιοχή, διότι καλό είναι τα παιδιά να μην αλλάζουν συνέχεια περιοχές και σχολεία.Το δύσκολο είναι ότι αν δεν μου απαντήσει ο κος Λημνιός θα ψάξουμε τελείως στα τυφλά.
    Αντρέα σε χαιρετώ. Καλή δύναμη!

    Comment


      #77
      ΠΑΙΔΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΟΡΥΧΕΙΑ ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ; ΕΙΜΑΙ ΕΔΩ 4 ΜΗΝΕΣ Κ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΙΟΤΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΧΤΥΠΗΣΩ ΠΟΡΤΕΣ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ.ΕΧΩ ΕΜΠΗΡΕΙΑ ΣΤΑ ΜΠΥΛΤΙΝΓΚ ΚΑΛΟΥΠΙΑ ΣΗΔΕΡΑ, ΑΡΤΟΠΟΙΟΣ, ΑΓΡΟΤΙΚΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ΚΛΑΔΕΜΑΤΑ,ΚΟΨΙΜΟ ΔΕΝΔΡΩΝ. ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡ ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΕ ΠΟΛΥ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΗΣΤΕΡΩΝ.

      Comment


        #78
        ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ Κ ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΘ ΟΡΥΧΕΙΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΣΤΙΚΕΣ ΑΝ ΒΡΗΤΕ ΚΑΤΙ ΦΩΝΑΞΤΑΙ ΧΑΧΑΧ ΑΝΤΕ ΝΑ ΞΕΦΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΦΤΩΧΙΑ ..

        Comment


          #79
          Κ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΡΘ ΑΝΤΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΓΙΑΤΗ ΧΑΝΟΜΕΑΣΤΕ..

          Comment


            #80
            Γεια σου Αποστολε, εχω να μπω καιρο στο patriotaki. Πρωτα απ΄ολα πρεπει να εξασφαλισετε την βιζα που σας δινει τη δυνατοτητα παραμονης και εργασιας και επιτυγχανεται μονο με εξειδικευση επαγγελματων που χρειαζεται η Αυστραλια . Οποτε πρεπει να μπειτε στο Skilled Occupation Lists (Formerly Known as Form 1121i) και να δειτε εαν το αναγνωρισμενο επαγγελμα σας και προυπηρεσια βρισκεται αναμεσα απο αυτα. Μετα απο αυτην την ενεργεια πρεπει να κανετε τα χαρτια σας και ψαχνετε για εργοδοτη. Αλλιως αλλη λυση ειναι ο σπονσορας ο εργοδοτης με βαση του βιογραφικου σας να σπονσοραρει με δικο του ρισκο και να αναλαμβανει αυτος χαρτια και εξοδα. Αλλα αυτο αναλαμβανουν μονο μεγαλες εταιριες που ψαχνουν μηχανικους ή το κρατος που αναζητει εξειδικευμενους ιατρους κλπ. Αλλη λυση ειναι παντρευτειτε μια ωραια ελευθερη ΕλληνοΑυστραλεζα οπου υπαρχουν και μπολικες και τελειωνει η υποθεση χαχαχα!!
            Η τελευταια λυση ειναι πολυ πιο ευκολη οικονομικη και αλλα υπαρχει συμβολαιο ζωης. Χωρις να το επιδιωξω μονος μου εγω εφαρμοσα το τελευταιο.
            Σου ευχομαι καλη τυχη και να ξερεις εαν πραγματικα το επιδιωξει με τον εναν ή τον αλλο τροπο θα επιτυχετε θελει αποφαση και μετα επιμονη, υπομονη διοτι υπαρχει μια διεργασια.

            Για τους πιο νεους ειναι να σπουδασετε και να παρετε φοιτητικη βιζα, να επιλεξετε ενα επαγγελμα που εχει σχεση με αυτα που εχουν ζητηση οπως γεωλογος ή χημικος μηχανικος κλπ. Εκει χρειαζεται κομποδεμα $20000 συν το ρισκο παραμονης αλλα εαν εισαι 20αρης υπαρχουν πολυ καλες επαγγελματικες προοπτικες.
            Αυτα προς το παρον διοτι παμε για δουλεια σε λιγο. Καλη τυχη. Τα ξαναλεμε
            Ανδρεας

            Comment


              #81
              Originally posted by andreas dok View Post
              Γεια σου Αποστολε, εχω να μπω καιρο στο patriotaki. Πρωτα απ΄ολα πρεπει να εξασφαλισετε την βιζα που σας δινει τη δυνατοτητα παραμονης και εργασιας
              Οπως καταλαβα ,φιλε andreas dok,διαβαζοντας παλαιοτερα ποστς του apostolis asimakis ,εχει γεννηθει στην Αυστραλια ,αρα εχει υπηκοοτητα.Οποτε ,μαλλον για επαφες που θα τον βοηθησουν να βρει δουλεια ,ενδιαφερεται -εφ οσον δεν γνωριζει ,οπως εγραψε Αγγλικα ,ωστε να χτυπησει πορτες και 4 μηνες κατω ,ειναι ανεργος-και οχι πώς θα εξασφαλισει νομιμη παραμονη που θα του δινει δικαιωμα εργασιας.Μακαρι να βρει την ακρη...
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment


                #82
                ΑΝΔΡΕΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟ ΦΙΛΕ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΗΚΟΟΣ ΑΥΣΤΡΑΛΟΣ ΔΥΣΤΗΧΟΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΦΙΛΕ Κ ΕΙΜΑΙ ΚΟΛΗΜΕΝΟΣ ΣΑΝ ΤΑ ΠΕΤΑΡΟΥΔΙΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥΣ ΝΑ ΤΑ ΤΑΙΣΗ ΧΑΧΑΧΧΑ

                Comment


                  #83
                  Γεια σου Αποστολε, οταν θα εχω λιγο χρονο μεσα στην εβδομαδα μπορουμε να μιλησουμε, αλλα εξαρχης εχεις ενα τεραστιο πλεονεκτημα και δεν υπαρχει περιπτωση να μην βρεις δουλεια, και εγω εχω πολυ καλο βιογραφικο και βρηκα δουλεια σε περιπου 5 μηνες απλως αυτο που κοιτανε στο βιογραφικο οι εργοδοτες ειναι να εχεις παρει καποια συγκεκριμενη κατευθυνση. Εγω μετα που παρακολουθησα καποια μαθηματα και αλλαξα λιγο το βιογραφικο, βρηκα δουλεια σχεδον σε μια εβδομαδα. Αρα δυο πραγματα χρειαζονται, συνεχης εκπαιδευση και αλλαγες στο βιογραφικο προς το καλυτερο.
                  Θα τα πουμε συντομως Αποστολε...... και τα πεταρουδια συντομα θα σκασουν απο το φαι χαχα

                  Comment

                  Working...
                  X