Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στην πρωτεύουσα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η ζωή στην πρωτεύουσα

    Αγχωτική, βιαστική με περιορισμό ελεύθερου χρόνου και με την αγωνιώδη αναμονή του πολυπόθητου σαββατοκύριακου για ξεκούραση και αφιέρωση προσωπικού χρόνου.

    Αυτά τα βλέπω στους άλλους ...εγω είμαι συνταξιούχος!

    #2
    Την αφόριτη ζέστη και την φασαρία που την βάζεις ???

    Εγώ ειμαι από θεσσαλονίκη και τα εχω αυτά τα ''προνομια'' της πολης...
    Φαντάσου στην Αθήνα....

    Comment


      #3
      egw pantws menw stin athina filoi mou ola mou ta xronia eimai 40 xronwn simera pou milame kai mporw na pw meta vevaiotitas pws einai mia poli pou pe8ainei apla den kserei pote 8a vgei i psyxi tis....
      twra pame se kapoio allo kommati pou legetai vitsio me vasi tis iatrikes apopseis kai exei na kanei me to oti mas aresei kata va8os pou menoume edw ....
      den gnwrizw giati symvainei ayto alla vlepw pws an8rwpoi pou exoun tin dynatotita na fygoun apo edw i apo kapoies megaloupoleis den to kanoun telika....
      ayto loipon einai vitsio telikws ..... kati kseroun kai oi epistimones ....

      Comment


        #4
        Το πιστεύω αυτό που λες,
        ίσως είναι συνήθειο, ίσως είναι ανασφάλεια και φόβος - τελικά ο άνθρωπος δεν
        φαίνεται να είναι τολμηρός, αλλά σκλαβωμένος από τις συνήθειες του.

        κάτι άσχετο: όχι, ότι ξέρω εγώ καλά τα ελληνικά,
        αλλά σου έρχονται τα greeklish πιο βολικά ; ;)

        Comment


          #5
          nai me voleyoun pio poly giati sta perissotera meri pou syxnaza kai syxnazw etsi grafoune opote mou emeine ellatwma .........
          dioti ws gnwston me opoion daskalo ka8iseis tetoia grammata 8a ma8eis

          Υ.Γ. an twra yparxei provlima sxetika me tous kanones tou forum exei kalws kai 8a to dior8wsoume an oxi omws 8a me voleye perissotero etsi....

          Comment


            #6
            Originally posted by Mivas1 View Post
            nai me voleyoun pio poly giati sta perissotera meri pou syxnaza kai syxnazw etsi grafoune opote mou emeine ellatwma .........
            dioti ws gnwston me opoion daskalo ka8iseis tetoia grammata 8a ma8eis

            Υ.Γ. an twra yparxei provlima sxetika me tous kanones tou forum exei kalws kai 8a to dior8wsoume an oxi omws 8a me voleye perissotero etsi....

            ...μπορείς να γραφεις στα greeklish, οι κανόνες το επιτρέπουν.
            Απλός μαθαίνουμε και δεν ξεχνάμε την ελληνική γραφή αν γράφουνε περισσότερα μέλη ελληνικά.

            Comment


              #7
              Καλύτερα είναι μόνο ελληνικά... και όχι greeklish...
              Δείχνει πιο ωραίο το site...

              Comment


                #8
                Η Αθήνα προσφέρει καλή ζωή αν ξέρεις να την ζήσεις

                Μεγάλωσα στην Αθήνα και πέρασα καταπληκτικά χρόνια. 10 χρόνια μετά θα ήθελα να γυρίσω αλλά δεν ξέρω πώς και πότε.

                Η Αθήνα πρσφέρει τόσα πράγματα να κάνεις. Ναι υπάρχει στρες και πολύ βρώμα αλλά πιστεύω ότι έχει να κάνει και με το πώς βλέπεις την ζωή.

                Οι Έλληνες είναι γενικότερα πολύ αρνητικοί, και γενικότερα ενώ κατακρίνουν τα κακός γίγνεσθαι δεν κάνουν τίποτα να βελτώσουν την κατάσταση.

                Αυτό που μου λείπει απο την Αθήνα είναι:
                - Τα φεστιβάλ
                - Το θέατρο
                - Το καλό φαγητό
                - Τα ωραία καφε στο κέντρο και στην παραλία
                - Οι παραλίες
                - Η Πλάκα και το Μοναστηράκι που μπορείς να βρείς ότι φανταστείς
                - Οι 24ώρες ασταμάτητης ζωής
                - Οι ποικιλία επιλογών
                - Ο ήλιος

                Γενικότερα ζώντας στην Αγγλία έμαθα ότι δεν υπάρχει τέλεια χώρα ή πόλη αλλά προσωπική επιλογή τρόπου ζωής.

                Νίκος

                Comment


                  #9
                  Νίκο, μια δουλίτσα ακόμα και είσαι τέλεια.

                  Όχι πως στη Γερμανία είμαστε καλά, έχουμε πλεονεκτήματα βεβαια - σε δυο ωρίτσες είμαστε Ελλάδα,
                  αλλα όταν θυμάμαι τον καιρό στο Λονδίνο με πιάνει ψυχοπλάκωμα.
                  Έχει μεγάλη σημασία πως νιώθεις.
                  Τι να το κάνω αν οι δρόμοι είναι πεντακάθαροι αλλα μετά της 21.00 δεν κυκλοφορεί ψυχή ;

                  Comment


                    #10
                    Εγώ μεγάλωσα στην Αθήνα,αλλά,έχω φύγει εδώ και 8 χρόνια και δεν το έχω μετανιώσει καθόλου.Πλέον μου λείπουν ελάχιστα από αυτά που θεωρούνται πλεονεκτήματα της πρωτεύουσας..Είναι ρίσκο βέβαια να φύγεις απο όπου μεγάλωσες,έχεις φίλους,έχεις τη δουλειά σου..¨Ηταν πολύ δύσκολα τα 2 πρώτα χρόνια,αλλά,ευτυχώς όλα πήγαν καλά!Απλώς στενοχωριέμαι κάθε φορά που πηγαίνω Αθήνα, και ειδικά όταν κυκλοφορώ στην Ομόνοια και σε κάποιες περιοχές του κέντρου,που νιώθω ανασφάλεια οποιδήποτε ώρα της ημέρας..
                    Θα ήταν πολύ ωραίο να χρησιμοποιούσαμε όλοι την ωραία μας ελληνική γλώσσα και να γράφουμε μόνο με ελληνικά!Δε νομίζω άλλοι "φίλοι" μας Ευρωπαίοι να καταδέχονταν να "αλλοιώσουν" τη γραφή της γλώσσας τους με χαρακτήρες από τη δική μας γλώσσα.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by elinatou View Post
                      Θα ήταν πολύ ωραίο να χρησιμοποιούσαμε όλοι την ωραία μας ελληνική γλώσσα και να γράφουμε μόνο με ελληνικά!Δε νομίζω άλλοι "φίλοι" μας Ευρωπαίοι να καταδέχονταν να "αλλοιώσουν" τη γραφή της γλώσσας τους με χαρακτήρες από τη δική μας γλώσσα.
                      Συμφωνώ απολύτως .... και το χειρότερο από όλα είναι ότι εάν κάποιος εγκαταστήσει στον υπολογιστή του το πρόγραμμα AMSN (Εναλλακτικό του MSN) στις επιλογές γιά την γλώσσα έχει και τα greeklish,πράγμα που σημαίνει δυστυχώς ότι οι ξένοι ήδη θεωρούν ότι υπάρχουν δύο γλώσσες στην Ελλάδα ....

                      Comment


                        #12
                        Η δική μου εκδοχή είναι :

                        Η ζωή στην Αθήνα περνάει γρήγορα με άγχος,stress και αγωνία ειδικά εν καιρώ κρίσης όπου το μέλλον είναι αβέβαιο.
                        Άγχος γιατι η ζωή στην Αθήνα είναι γεμάτη απεργίες , κίνηση και δεν ξέρεις αν φτάσεις στον προορισμό σου , την σωστή ώρα .
                        Επίσης υπάρχει πίεση από όλες τις πλευρές και η πιο μεγάλη πίεση είναι η οικονομική γιατί το κόστος ζωής έχει αυξηθεί σε σχέση με τα προηγούμενα έτη.
                        Τέλος,υπάρχει μία γενική πτώση στον εργασιακό τομέα που αγωνιάς για το τι μέλλει γενεσθαι !

                        Comment


                          #13
                          Η ζωή στην Αθήνα θα βελτιωθεί μόνο όταν περισσότεροι από εμάς πιστέψουν ότι αξίζει να βελτιωθεί. Για την ώρα δεν πιστεύουμε σε τίποτα και αυτό δεν πρόκειται να οδηγήσει σε καμμία βελτίωση...

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by bettle View Post
                            Η ζωή στην Αθήνα θα βελτιωθεί μόνο όταν περισσότεροι από εμάς πιστέψουν ότι αξίζει να βελτιωθεί. Για την ώρα δεν πιστεύουμε σε τίποτα και αυτό δεν πρόκειται να οδηγήσει σε καμμία βελτίωση...
                            Το αλλο ανεκδοτο με τον Τζακ νορρις το ξερεις?

                            Comment


                              #15
                              Αν η Ελλάδα ήταν μόνο 2 ώρες με το αεροπλάνο απο Αυστραλία ειλικρινά θα την επισκεπτόμουν κάθε μήνα!!

                              Comment

                              Working...
                              X