Announcement

Collapse
No announcement yet.

Η ζωή στη Γερμανία ....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Η ζωή στη Γερμανία ....

    Συλλαλητήριο για το Μακεδονικό - 29 Μαρτίου Στουτγκάρδη Γερμανίας

    Demonstration in Stuttgart 29.März 2008 - Makedonia is Greek
    Namensgebung für die Ehemalige Jugoslawische Republik Mazedonien



    www.makedons.de

    #2
    ΜΠΡΑΒΟ σας πατριώτες !! Είναι γνωστό ότι οι ξενιτεμένοι είναι πιό πολύ ευαίσθητοι στά Εθνικά θέματα από τούς εν Ελλάδι ... καλοπερασάκηδες .. !!!!



    Comment


      #3
      ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΚΡΑΤΙΔΙΟ ΤΩΝ ΣΚΟΠΙΩΝ ΠΡΙΝ ΤΟΝ Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ ΣΕ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ ΧΑΡΤΗ !!!!!


      ΔΩΣΤΕ ΤΟΝ ΧΑΡΤΗ ΣΕ ΓΝΩΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΙΛΟΥΣ, ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΞΕΝΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΝ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ !!!!


      ΚΑΤΕΒΑΣΤΕ ΤΟΝ ΕΔΩ :

      Comment


        #4
        Η ζωή στη Γερμανία ....

        Η ζωή στη Γερμανία

        Η ανεργία είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν σήμερα οι Έλληνες που ζουν στη Γερμανία, σύμφωνα με τον κ. Δεληγιάννη.

        «Παρά το γεγονός ότι το ποσοστό της ανεργίας στη Γερμανία κυμαίνεται στο 9,5% η ανεργία των Ελλήνων βρίσκεται στο 18%. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι δεν έχουν επαγγελματική κατάρτιση, ενώ ορισμένοι από αυτούς έχασαν τη δουλειά τους σε προχωρημένη ηλικία και είναι σχεδόν αδύνατον να ενταχθούν και πάλι στην αγορά εργασίας. Αυτοί που έχουν έρθει τα τελευταία χρόνια αντιμετωπίζουν το μεγαλύτερο πρόβλημα, διότι ο κύκλος εργασίας είχε συρρικνωθεί και η επαγγελματική τους κατάρτιση δεν τους επέτρεπε να ασχοληθούν με τις νέες τεχνολογίες Αυτοί είναι που σήμερα πλήττονται περισσότερο».

        Περιορισμένες έως ανύπαρκτες είναι οι προσπάθειες που καταβάλλονται σήμερα από την ελληνική μειονότητα, προκειμένου να ενσωματωθεί στη γερμανική κοινωνία, κάτι που ο κ. Δεληγιάννης απέδωσε σε λάθη και από τις δύο πλευρές.

        «Παρόλο ότι ζουν στη Γερμανία εδώ και περισσότερα από 40 χρόνια, δεν υπάρχει μία τάση ενσωμάτωσης στη γερμανική κοινωνία. Έχουν γίνει λάθη και από τις δύο πλευρές. Η γερμανική κοινωνία μας είχε δει τότε σαν εργατική και μόνο δύναμη, όχι σαν ισότιμους πολίτες. Και οι Έλληνες όμως θεωρούσαν πάντα ότι μεταναστεύουν αποκλειστικά και μόνο για να εξοικονομήσουν χρήματα και να επιστρέψουν μετά στην Ελλάδα. Αυτό το λάθος συνεχίζεται μέχρι και σήμερα, πιστεύουμε πάντα ότι θα επιστρέψουμε, περνούν 40 χρόνια και βρισκόμαστε ακόμη στη Γερμανία».

        Το ενδιαφέρον των ελλήνων ομογενών για τα πολιτικά, τοπικά ζητήματα της Γερμανίας είναι ελάχιστο και αποδεικνύεται περίτρανα από το γεγονός ότι στις τελευταίες δημοτικές εκλογές, στην περιοχή της Στουτγάρδης, όπου 13.000 Έλληνες έχουν το δικαίωμα του εκλέγειν και εκλέγεσθαι, προσήλθαν τελικά στις κάλπες μόνο 2.200.

        «Χρειάζεται πολλή δουλειά για να αλλάξει αυτή η νοοτροπία στις νέες γενιές. Οι νέοι ζουν σε αυτό το στυλ της απάθειας, όπως και εδώ. Όποιος και να βγει είναι το ίδιο, εμένα δεν με αγγίζει, κτλ. Υπάρχει ένα κλίμα αδιαφορίας και απογοήτευσης», επεσήμανε ο κ. Δεληγιάννης.

        Ο Χάρης Δεληγιάννης είναι πρόεδρος του Συλλόγου Πενταλόφου Έβρου εξωτερικού και πρώην πρόεδρος της Oμοσπονδίας Θρακικών Συλλόγων Γερμανίας και Kεντρικής Eυρώπης, ζει εδώ και πολλά χρόνια στη Γερμανία.

        πηγή: http://www.thrakiotikos-luedenscheid.de/

        Comment


          #5
          ΧΡΗΣΙΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ "LINKS" ΜΕΤΑΝΑΣΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ

          Γερμανικός ΟΑΕΔ
          Die Website rund ums Leben. Das Webportal der Bundesagentur für Arbeit möchte Menschen in jeder Lebenslage unterstützen. Jetzt informieren!


          και μία παρακάτω μία σελίδα για δουλειές...



          Και για όσους ψάχνουν εργασία σε Ελληνικά εστιατόρια απευθείας χωρίς "ενδιάμεσους" υπάρχει ο Γερμανικός "χρυσός οδηγός" με την λίστα των Ελληνικών εστιατορίων. Απλά τηλεφωνείστε τους και ρωτήστε αν ψάχνουν προσωπικό. Τα περισσότερα ρεστοράν έχουν και δικές τους ιστοσελίδες με μέρες και ώρες λειτουργίας και φωτογραφίες.



          (Παρακαλώ προσθέτετε μόνον σχετικά "LINKS" σε αυτό το χώρο.)
          "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

          Comment


            #6
            ΦΘΗΝΑ HOSTEL ΚΛΠ.

            Η παρακάτω κατηγορία ξενοδοχείων είναι Hostel και υπάρχουν διάφορα με περιορισμούς ηλικίας των πελατών που δέχονται.
            Κάποια δέχονται πελάτες μόνον νέους έως 28-30 ετών περίπου και κάποια δεν έχουν περιορισμούς ηλικίας.Γενικά όμως είναι πολύ φθηνά και ιδανικά για λίγο καιρό όποιος θέλει να μείνει κάπου για προσωρινά.
            Μερικά έχουν και περιορισμό στις ημέρες ενοικίασης. Συνήθως έως 1 μήνα.



            "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

            Comment


              #7
              Ανοιγμα λογαριασμού στην Γερμανία

              Χαιρετώ βεβαίως την ομογένεια οπουδήποτε και αν βρίσκεται.Θα ήθελα μια βοήθεια απο τους ομογενείς της Γερμανίας μια και δεν παίρνω λεξη απο γερμανικά.Θα ήθελα να ανοίξω ένα τραπεζικό λογαριασμό σε μια γερμανική τράπεζα αλλά δεν ξέρω τη διαδικασία χρειάζεται και αν πρέπει να ειμαι παρών η γίνεται και online.Διάβασα στην εφημερίδα οτι γερμανικές τράπεζες σε πόλης που έχει ομογένεια έχουν ελληνικό helpdesk και ανθρώπο που συνεννοείται στα ελληνικά σε διάφορα θέματα.Αν γνωρίζεται πιες τράπεζες η κάτι επ'αυτού θα με βοηθούσε.Σε ευχαριστώ εκ τον προτέρων.Καλή επάνοδο και καλό καλοκαίρι.

              Comment


                #8
                Ειδήσεις σχετικά με τη μετανάστευση στην Ευρώπη.

                Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                Comment


                  #9
                  Συστήματα Συμβουλευτικής & Επαγγελματικού Προσανατολισμού για φοιτητές, εργαζόμενους, άτομα που ψάχνουν εργασία, γονείς, συμβούλους επαγγελματικού προσανατολισμού και εκπαιδευτικούς να βρουν πληροφορίες σχετικά με τις ευκαιρίες εκπαίδευσης. Συχνές ερωτήσεις, υποτροφία κ.α.


                  EUROPA - O επίσημος δικτυακός τόπος της Ευρωπαϊκής Ένωσης
                  Εργασία και συνταξιοδότηση
                  Εκπαίδευση και κατάρτιση
                  Υγειονομική περίθαλψη


                  PLOTEUS - Η Ευρωπαϊκή Πύλη στη Μάθηση - διαχειρίζεται τη Γενική Διεύθυνση Εκπαίδευσης
                  Συχνές ερωτήσεις

                  EURES - Η Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Απασχόλησης Ο εύκολος τρόπος για να βρείτε πληροφορίες σχετικά με θέσεις εργασίας και ευκαιρίες μάθησης στην Ευρώπη
                  Διαβίωση και εργασία : Γερμανία

                  Europass - * Βιογραφικό σημείωμα Europass * Διαβατήριο Γλωσσών Europass

                  Η καλύτερες δικτυακές πύλες για κενές θέσεις εργασίας

                  Ιστοσελίδα των γερμανικών αποστολών στην Ελλάδα

                  Ενας οδηγός για εργασία στο εξωτερικό (γενικά), αλλά και στην Γερμανία

                  Comment


                    #10
                    Πως ειναι τωρα στη Γερμανια?

                    Γεια σας παιδια.Με λενε Κωστα και ειμαι 36 χρονων,παντρεμενος και με 2 παιδια,3 και 4 χρονων.Σκεφτομαστε εδω και πολυ καιρο με τη γυναικα μου να φυγουμε απο Ελλαδα και να παμε Γερμανια.Απο το 2001 εως το 2006 εργαζομουν σε ενα χωριο 80km απο το Αμβουργο.Εχω κρατησει καλες σχεσεις με τα παιδια που δουλευαμε μαζι και τους εχω πρηξει να μου πουν πως ειναι τα πραματα εκει.Μπορει να με βοηθησει καποιος?Πως ειναι τα πραγματα στη Γερμανια?Ενδιαφερομαι για δουλεια σε εργοστασιο και οχι σε εστιατοριο.Τα εχω βαρεθει.ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΩΣ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ?Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας....

                    Comment


                      #11
                      Ντοκιμεντέρ για τους μετανάστες στην Γερμανία το 60.

                      Τυχαία έπεσα πάνω στο ρεπορτάζ χωρίς σύνορα που είχε κάνει μια εκπομπή για τους Γκασταρμπάιτερ, δανεικούς εργάτες, μετανάστες της δεκαετίας του 60.

                      Εδώ το video απο το πρώτο επεισόδιο.

                      και εδώ το δεύτερο.
                      Υπομονή και επιμονή patriotes.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by louisk View Post
                        Χαιρετώ βεβαίως την ομογένεια οπουδήποτε και αν βρίσκεται.Θα ήθελα μια βοήθεια απο τους ομογενείς της Γερμανίας μια και δεν παίρνω λεξη απο γερμανικά.Θα ήθελα να ανοίξω ένα τραπεζικό λογαριασμό σε μια γερμανική τράπεζα αλλά δεν ξέρω τη διαδικασία χρειάζεται και αν πρέπει να ειμαι παρών η γίνεται και online.Διάβασα στην εφημερίδα οτι γερμανικές τράπεζες σε πόλης που έχει ομογένεια έχουν ελληνικό helpdesk και ανθρώπο που συνεννοείται στα ελληνικά σε διάφορα θέματα.Αν γνωρίζεται πιες τράπεζες η κάτι επ'αυτού θα με βοηθούσε.Σε ευχαριστώ εκ τον προτέρων.Καλή επάνοδο και καλό καλοκαίρι.
                        Γεια σου Λούισκ!
                        Μπορείς να ανοίξεις λογαριασμό εφόσον είσαι παρών για λόγους του γνησίου της υπογραφής. Μου το είπε γερμανός τραπεζικός πρόσφατα. Πιθανόν θα υπάρχουν έλληνες σε γερμανικές τράπεζες ως υπάλληλοι που θα μπορούν να σε βοηθήσουν τηλεφωνικά. Δεν γνωρίζω όμως για το εάν και που υπάρχει ελληνικό helpdesk.
                        "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                        Comment


                          #13
                          Καποιες πολεις της Γερμανιας,νομιζω εχουν ελληνικες τραπεζες,οπως Εμπορικη κ.α
                          Πριν 10 χρονια οπου ειχα παει για 3-4 μηνες Στουγκαρδη,ειχε Εμπορικη-Αγροτικη.

                          Comment


                            #14
                            Φίλε Κώστα πανεύκολα βρίσκεις δουλειά σε εργοστάσιο στη Γερμανία σήμερα, ΑΛΛΑ μέσο "λαι φίρμας" (αν το λέω κ σωστά). Δηλαδή μέσο γραφείου ευρέσεως εργασίας το οποίο κ σημαίνει, δουλεύεις 8ωρο 5 μέρες τη βδομάδα
                            (σ/κ κάθεσε) κ καθαρά (neto ¨οπως ξέρεις κ το λένε εδώ) παίρνεις 800-900 ευρώ ! Στην ουσία έχεις ένα συμβόλαιο 4-6 μηνών που σε "δοκιμάζουν" (εκμετάλλευση το λέω εγώ) αν τους κάνεις σε κάνουν "φεστ" μόνιμο δηλαδή (τα πρώτα 2 χρόνια πάλι είσαι υπό επιτήρηση ας πούμε κ ανανεώνεις συμβάσεις ανά 12μηνο, παίρνεις όμως τα λεφτά του μόνιμου, δε στα τρώει το γραφείο που σου βρήκε τη δουλειά !!). Μετά τα 2 αυτά χρόνια γίνεσε κ πραγματικά μόνιμος ! Τώρα αν είσαι τυχερός ή έχεις κάποια ειδικότητα -τη γλώσσα φαντάζομαι τη μιλάς- βρίσκεις απευθείας σε εργοστάσιο κ απολαμβάνεις το μισθό του "φεστ" 1,300-1,700 ΚΑΘΑΡΑ το μήνα... Η μητέρα μου εργάζεται μέσω λαι φίρμας εδώ κ 5 μήνες περίπου γι αυτό κ γνωρίζω αυτά τα λίγα.. Ότι άλλο θες κ μπορούμε να βοηθήσουμε στείλε πάλι..

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by kostas1924gr View Post
                              Φίλε Κώστα πανεύκολα βρίσκεις δουλειά σε εργοστάσιο στη Γερμανία σήμερα, ΑΛΛΑ μέσο "λαι φίρμας" (αν το λέω κ σωστά). Δηλαδή μέσο γραφείου ευρέσεως εργασίας το οποίο κ σημαίνει, δουλεύεις 8ωρο 5 μέρες τη βδομάδα
                              (σ/κ κάθεσε) κ καθαρά (neto ¨οπως ξέρεις κ το λένε εδώ) παίρνεις 800-900 ευρώ ! Στην ουσία έχεις ένα συμβόλαιο 4-6 μηνών που σε "δοκιμάζουν" (εκμετάλλευση το λέω εγώ) αν τους κάνεις σε κάνουν "φεστ" μόνιμο δηλαδή (τα πρώτα 2 χρόνια πάλι είσαι υπό επιτήρηση ας πούμε κ ανανεώνεις συμβάσεις ανά 12μηνο, παίρνεις όμως τα λεφτά του μόνιμου, δε στα τρώει το γραφείο που σου βρήκε τη δουλειά !!). Μετά τα 2 αυτά χρόνια γίνεσε κ πραγματικά μόνιμος ! Τώρα αν είσαι τυχερός ή έχεις κάποια ειδικότητα -τη γλώσσα φαντάζομαι τη μιλάς- βρίσκεις απευθείας σε εργοστάσιο κ απολαμβάνεις το μισθό του "φεστ" 1,300-1,700 ΚΑΘΑΡΑ το μήνα... Η μητέρα μου εργάζεται μέσω λαι φίρμας εδώ κ 5 μήνες περίπου γι αυτό κ γνωρίζω αυτά τα λίγα.. Ότι άλλο θες κ μπορούμε να βοηθήσουμε στείλε πάλι..
                              Προσοχή Κώστα1924 και σε όλους τους Έλληνες. Μόλις βρήκα 2 Έλληνες που μία λίζινγκ εταιρία τους κρατούσε τις υπερωρίες και το αφεντικό της εξαφανιζόταν συνεχώς. Μιλάμε για 250-280 ώρες το μήνα και πληρωνόντουσαν 1100 ευρώ. Μέχρι και ιστορία από 1ο χέρι άκουσα για μη απόδοση του συμβολαίου εργασίας στον εργαζόμενο επί 8 μήνες! Τα μάτια σας 14 γιατί απατεώνες υπάρχουν αρκετοί και στην Γερμανία πλέον. Απλά είναι λίγοι ακόμη αναλογικά.
                              "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                              Comment

                              Working...
                              X