Announcement

Collapse
No announcement yet.

Έρχονται δύσκολα χρόνια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Στιγμιότυπο από την παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου 2011.



    Να αγιάσει το χέρι σου!!!

    Comment


      #17
      Originally posted by jkostop View Post
      Να ένα μικρό review για το πως είναι τα πράγματα:


      Εγώ έχω μόνιμη (θεωρητικά καλή μέχρι πρότινος) δουλειά και θέλω να μεταναστεύσω με την οικογένεια μου. Δεν με χωράει άλλο η Ελλάδα! Βαρέθηκα!
      δημοσιος δηλαδη??

      κοιτα πως αλλαξανε τα κοζα...

      Comment


        #18
        Originally posted by Vasos View Post
        Βασικά θέλουν να μετατρέψουν την Ελλάδα σε μια φτηνή αγορά εργασίας και να ξεκαθαρίσουν το τοπίο απο τις μικρομεσαίες επιχειρήσεις ώστε να μπορέσουν να έρθουν τα μεγάλα τραστ.
        Μισθοί σε επίπεδα Βουλγαρίας και Ρουμανίας χωρίς το ίδιο κόστος διαβίωσης όμως.
        Παράπλευρες απώλειες δεν τους νοιάζουν.
        Εδώ και 2-3 χρόνια άρχισαν να ενισχύουν την ΕΛΑΣ με την ομάδα ΔΙΑΣ διότι γνώριζαν οτι λόγω της ανέχειας θα αυξηθεί η εγκληματικότητα, όπως και έγινε.
        Ξεπούλημα των φυσικών πόρων.
        Αποδυνάμωση της χώρας απο το επιστημονικό προσωπικό και τις παραγωγικές ηλικίες.
        Φίλε Vasos
        Δεν είμαι υπέρ αυτού που γίνεται στην Ελλάδα αυτά τη στιγμή. Αλλά δεν ήμουν υπέρ και αυτού που γινόταν. Και τι εννοώ με αυτό που λέω. Πιστεύεις ότι το επιστημονικό προσωπικό μας μπορεί να ανταγωνισθεί το Γερμανικό, το Σουηδικό, το Γαλλικό, το Αμερικάνικο, το Ιαπωνικό ή ακόμα και το Κινέζικο? Μπορούμε να φτιάξουμε εμείς ένα ποδήλατο ανταγωνιστικό στις διεθνείς αγορές? Μπορούμε να φτιάξουμε μια καρέκλα από την αρχή, που και όμορφη να είναι αλλά και άριστης ποιότητας σε τιμή ανταγωνιστική?
        Αν καλοσκεφτόσουν αυτά τα ερωτήματα θα έβλεπες οτι δυστυχώς δεν μπορούμε να κατασκευάσουμε τίποτα. Και αυτό να ξέρεις οτι σε πάει πολύ πίσω. Και σαν άνθρωπο και σαν επιστήμονα. Γιατί για να γίνει μια καρέκλα πρέπει να την σχεδιάσει κάποιος. Ποιός και από ποια σχολή εδώ στην Ελλάδα? Για να βγεί η απόφαση ποιά υλικά θα χρησιμοποιηθούν θα πρέπει να γίνει μια σωστή έρευνα αγοράς των υλικών και μια ακόμα ποιο σωστή έρευνα των εταιρειών που έχουν την τεχνογνωσία στα διάφορα υλικά. Έχει κάνει κάποιος επιχειρηματίας έρευνα για το τι ακριβώς μαθαίνει να κάνει ο Έλληνας μηχανικός-τεχνικός που θα εργαστεί πάνω στην κατασκευή μιας καρέκλας ωστε να προσλάβει και τον κατάλληλο? Έχει κάνει ποτέ κάποιος επιχειρηματίας έρευνα αγοράς με όλες τις παραμέτρους που θα έπρεπε να κάνει για να βγάλει ένα προιόν ανταγωνιστικό? Οι λίγοι που το έκαναν διαπίστωσαν οτι ούτε τεχνογνωσία έχουμε, ούτε μπορούμε να κατασκευάσουμε κάτι σε ανταγωνιστική τιμή. Έχω άπειρα παραδείγματα για αυτό που σου αναφέρω.
        Και που έχουν καταφύγει όλοι οι Έλληνες μετά από αυτό? Στο εμπόριο.
        Είναι μετρημένες στα δάχτυλα του ενός χεριού οι εταιρείες που πραγματικά μπορούσαν να κάνουν άριστα πράγματα και αυτές αργά ή γρήγορα αφομοιώθηκαν από τον Ελληνικό τρόπο που δουλεύει η αγορά. Και αυτό έγινε γιατί η αγορά εργασίας στην Ελλάδα δεν είναι σε συνεργασία με την εκπαίδευση. Μάλλον η εκπαίδευση δεν συνεργάζεται με την αγορά εργασίας. Κανείς δεν ρώτησε τις επιχειρήσεις τι εργατικό δυναμικό θέλουν αυτά τα 40 χρόνια από την μεταπολίτευση. Οι ακαδημαϊκοί το μόνο που προσπάθησαν να κάνουν είναι πως να προστατεύουν τα συμφέροντα τους. Οι κυβερνήσεις πως να αλλάζουν τον τρόπο εισαγωγής στα πανεπιστήμια λες και αυτό ήταν το μεγάλο μας πρόβλημα. Και όλοι εμείς να παρακολουθούμε τις εξελίξεις χωρίς να κάνουμε τίποτα γιατί θα χαλούσε η ησυχία μας.
        Τώρα όμως βγαίνουμε και παραπονούμαστε για τους χαμηλούς μισθούς. Ποιοι? Οι δημόσιοι υπάλληλοι που από παραγωγικότητα ήταν άστα να πάνε? Αλλά παίρνανε κάτι μισθούς κάτσε καλά! Ή οι εργατοπατέρες που την επομένη γίνανε υπουργοί ή βουλευτές?
        Αυτό που διαφοροποιεί εμάς από έναν βορειοευρωπαίο στον μισθό φίλε μου είναι η τεχνογνωσία που έχει και η παραγωγικότητα του. Αν είχαμε και εμείς την τεχνογνωσία και την παραγωγικότητα των βορειοευρωπαίων θα σου έλεγα ναι διαμαρτυρόμαστε σωστά.
        Τώρα και με το δίκιο σου θα μου πεις τι είναι αυτά που λες θέλεις να παίρνεις λιγότερα?
        Δυστυχώς δεν υπάρχουν λιγότερα από αυτά που παίρνω (0).

        ΥΓ: Δεν είναι πρόθεση μου να εμπλακώ σε διαμάχη με κανέναν εδώ μέσα. Αν έγραψα κάτι που ίσως το πάρεις προσωπικά σου ζητάω προκαταβολικά συγνώμη. Αλλά πιστεύω ότι είναι ώρα να αναλογιστούμε όλοι από την πλευρά μας πως θα μπορούσαμε να φερθούμε στο παρελθόν καλύτερα για να μην κάνουμε ξανά τα ίδια λάθη.


        Η Σουηδία θέλει ΥΠΟΜΟΝΗ!!!

        Comment


          #19
          Originally posted by georgeman View Post
          Μπορούμε να φτιάξουμε εμείς ένα ποδήλατο ανταγωνιστικό στις διεθνείς αγορές? Μπορούμε να φτιάξουμε μια καρέκλα από την αρχή, που και όμορφη να είναι αλλά και άριστης ποιότητας σε τιμή ανταγωνιστική?
          Αν καλοσκεφτόσουν αυτά τα ερωτήματα θα έβλεπες οτι δυστυχώς δεν μπορούμε να κατασκευάσουμε τίποτα.

          Comment


            #20
            Αντί να γκρινιάζουμε και να τα παρατάμε, ας κοιτάξει ο καθένας μας τί μπορεί να κάνει και να το κάνει. Δεν είναι λύση ούτε η ηττοπάθεια, ούτε η μαζική έξοδος.

            Comment


              #21
              Originally posted by bettle View Post
              Αντί να γκρινιάζουμε και να τα παρατάμε, ας κοιτάξει ο καθένας μας τί μπορεί να κάνει και να το κάνει. Δεν είναι λύση ούτε η ηττοπάθεια, ούτε η μαζική έξοδος.

              Οτι ήταν να κάνουμε...το κάναμε..Δεν είναι στα χέρια μας πλεον το μέλλον της Ελλάδας..ευτυχώς είναι στα χέρια μου το μέλλον των παιδιών μου..γι αυτό φεύγω! και το σκέφτηκα πάρα πολύ!

              Comment


                #22
                Originally posted by christine View Post
                Οτι ήταν να κάνουμε...το κάναμε..Δεν είναι στα χέρια μας πλεον το μέλλον της Ελλάδας..ευτυχώς είναι στα χέρια μου το μέλλον των παιδιών μου..γι αυτό φεύγω! και το σκέφτηκα πάρα πολύ!
                Ετσι ακριβως !!!!! Κι εγω για το μελλον του γιου μου σηκωθηκα κιεφυγα !!!! Το παιδι μου , τα παιδια μας δεν ειναι για τα δοντια τους !!!!!
                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                Comment


                  #23
                  Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έτσι και σκάσει η ευρωζώνη και το ευρώ μαζί της, τότε όπου και να πάει κάποιος δύσκολα θα ξεφύγει από τις συνέπειες του "σκασίματος", ενώ η παγκόσμια οικονομία θα μπει αυτόματα σε μακροχρόνια ύφεση! Γι' αυτό αγωνιά η Αμερική και οι άλλες χώρες από κοντά... Μην ξεχνάτε ότι η ευρωζώνη είναι η μεγαλύτερη οικονομία στον κόσμο μαζί με τις ΗΠΑ. Επίσης, αυτές οι 2 οικονομίες είναι οι μεγαλύτεροι καταναλωτές των προϊόντων που φτιάχνουν Κίνα, Ινδία κ.λπ. Κάποιες χώρες, όπως η Αυστραλία για παράδειγμα, παράγουν πρώτες ύλες για τις αναπτύσσόμενες και όχι μόνο οικονομίες. Φανταστείτε την πιθανότητα να σκάσει μια από τις δυο μεγαλύτερες οικονομίες του κόσμου (η ευρωζώνη εν προκειμένω), τι έχει να γίνει...

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by pan_k7 View Post
                    Το μόνο πρόβλημα είναι ότι έτσι και σκάσει η ευρωζώνη και το ευρώ μαζί της, τότε όπου και να πάει κάποιος δύσκολα θα ξεφύγει από τις συνέπειες του "σκασίματος", ενώ η παγκόσμια οικονομία θα μπει αυτόματα σε μακροχρόνια ύφεση! Γι' αυτό αγωνιά η Αμερική και οι άλλες χώρες από κοντά... Μην ξεχνάτε ότι η ευρωζώνη είναι η μεγαλύτερη οικονομία στον κόσμο μαζί με τις ΗΠΑ. Επίσης, αυτές οι 2 οικονομίες είναι οι μεγαλύτεροι καταναλωτές των προϊόντων που φτιάχνουν Κίνα, Ινδία κ.λπ. Κάποιες χώρες, όπως η Αυστραλία για παράδειγμα, παράγουν πρώτες ύλες για τις αναπτύσσόμενες και όχι μόνο οικονομίες. Φανταστείτε την πιθανότητα να σκάσει μια από τις δυο μεγαλύτερες οικονομίες του κόσμου (η ευρωζώνη εν προκειμένω), τι έχει να γίνει...
                    Συμφωνω,διαφωνοντας...........Σκεψου ομμως ποσο ευρωστες και ανθηρες οικονομιες(Νορβηγια,Σουηδια,Αυστραλια,Καναδας)με ΑΕΠ που εμεις στα ποιο τρελλα ονειρα μας δεν εχουμε δει,με ανεργια κατα μεσο ορο κατω απο 5%,με πολυ βαρια βιομηχανια,με καλυμενες επενδυσεις σε τοξικα απο Ευρωπη και Αμερικη,ποσο ποιο πολυ θα αντεξουν σε μια Πυρηνικη εκρηξη(τετοια θα ειναι το σκασιμο Ευρωζωνης),και ποσο θα αντεξει ενα χρεωκοπημενο οικονομικα,πολιτικα,κοινωνικα,κρατος οπως ειναι η Ελλαδα,με ανεπισημη ανεργια γυρω στο 21% κλπ κλπ,τα χαλια μας ειναι γνωστα...οπερ και εγενετο το ανεκδοτο "greek statistics"

                    Comment


                      #25
                      @ antogeor:

                      Σαφώς η Ελλάδα θα υποφέρει περισσότερο. Δεν τίθεται θέμα περί αυτού, αφού η παραγωγική της βάση είναι πάρα πολύ μικρή, έως ανύπαρκτη. Οι συνέπειες όμως ενός "σκασίματος" θα επηρεάσουν όλο τον πλανήτη, ακόμα και τις χώρες που μου ανέφερες. Λόγω παγκοσμιοποίησης, όλες οι οικονομίες του πλανήτη είναι σαν μια αλυσίδα. Όταν μερικοί κρίκοι σπάνε, τότε η αλυσίδα σπάει και αυτή...

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by pan_k7 View Post
                        @ antogeor:

                        Σαφώς η Ελλάδα θα υποφέρει περισσότερο. Δεν τίθεται θέμα περί αυτού, αφού η παραγωγική της βάση είναι πάρα πολύ μικρή, έως ανύπαρκτη. Οι συνέπειες όμως ενός "σκασίματος" θα επηρεάσουν όλο τον πλανήτη, ακόμα και τις χώρες που μου ανέφερες. Λόγω παγκοσμιοποίησης, όλες οι οικονομίες του πλανήτη είναι σαν μια αλυσίδα. Όταν μερικοί κρίκοι σπάνε, τότε η αλυσίδα σπάει και αυτή...
                        Πουθενα στον κοσμο σε καμμια χωρα δεν ειναι τοσα πολλα λαμογια μαζεμενα μαζι .... ακομα και στην αργεντινη τους πεταξανε εξω το ιδιο και στην ισλανδια Newsbeast.gr | ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ : Εκτός ΔΝΤ η Ισλανδία επομενως οπουδηποτε εκτος απο ελλαδα..... και ας εχει και κριση . το προβλημα με την ελλαδα δεν ειναι η κριση αλλα τα λαμογια που την δημιουργησαν και ακομα καθονται στις θεσεις τους .... αυτο για μενα ειναι αρκετο στο να μην θελω να ξαναγυρισω πισω .....τετοια καταντια δεν υπαρχει πουθενα στον κοσμο...
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #27
                          Η κρίση δεν δημιουργήθηκε από τα λαμόγια φίλτατη, αλλά από τη Lehman Brothers το 2008 και τα subprimes. Απλά, εξαιτίας των λαμογιών εδώ και 30 χρόνια η κρίση εδώ βάθυνε..

                          Comment


                            #28
                            Η συντριβή του συστήματος και το τέλος του διεστραμμένου «εγώ».

                            Η συντριβή του συστήματος και το τέλος του διεστραμμένου «εγώ». Κώστας Βαξεβάνης Χειρότερο απ' το βλέμμα ενός δαρμένου σκύλου είναι το βλέμμα ενός ανθρώπου σαν δαρμένου σκύλου. Το βλέμμα του φόβου που δεν τον φιλτράρει η λογική, που δεν τον αναιρεί καμιά ελπίδα. Δεν υπάρχει χειρότερος φόβος απ' τον αόριστο φόβο. Δεν ξέρεις τι πρέπει να φοβάσαι και καταλήγεις να φοβάσαι τα πάντα. Λίγο πριν απ' το τέλος, φοβάσαι τον φόβο σου και καταλήγεις να φοβάσαι τον εαυτό σου.

                            Γέμισαν οι δρόμοι τέτοια βλέμματα. Άνθρωποι που δεν ξέρουν τι πρέπει να φοβούνται, σαν τα σκυλιά που περιμένουν το χτύπημα. Πού πάμε; Τι θα μας συμβεί; Κανένας δεν μπορεί ν' απαντήσει αλλά και κανένας δεν θέλει. Τι κακό θα συμβεί; Θα χάσουμε τη δουλειά μας, το σπίτι; Θ' αναγκαστούμε να ζήσουμε με λιγότερα; Η τηλεόραση 52 ιντσών δεν θα προσφέρει καμιά απόλαυση; Θ' αναγκαστούμε να ψάχνουμε στα σκουπίδια; Θα είμαστε υποχρεωμένοι να πίνουμε ρετσίνα με τον γείτονα που δεν γνωρίζουμε καν, όπως σ' εκείνες τις ταινίες με τον Ρίζο και τη Βλαχοπούλου; Υπάρχει περίπτωση να χτυπήσει η πόρτα και να είναι ο διπλανός που ζητάει ένα λεμόνι; Ποιο απ' όλα είναι το δικό μας σενάριο;

                            Δεν είμαι σίγουρος πως η πτώχευση είναι η καταστροφή της Ελλάδας. Προσπαθώ να καταλάβω τι είναι αυτό που θα πτωχεύσει. Η Παιδεία των προσωπικών Πανεπιστημίων και της κομματικής συναλλαγής; Οι εφορίες της διαφθοράς; Τα νοσοκομεία με το φακελάκι; Μήπως θα συντριβεί το πολιτικό μας σύστημα, αυτή η μεγάλη αποθήκη με ψεύτες, φαφλατάδες και ανεπάγγελτους; Θ' αναγκαστεί ο Δημήτρης Ρέππας να γίνει οδοντογιατρός, ο Καραμανλής δικηγόρος και ο Βενιζέλος αδύνατος; Ποια, αλήθεια, είναι η μεγάλη καταστροφή που φοβόμαστε;

                            Υπάρχουν πολλά που θα χάσουμε, αλλά δεν ξέρω αν είναι αυτά που δικαιούμαστε και πολύ περισσότερο αυτά που χρειαζόμαστε. Στη γειτονιά μου θα κλείσουν τα 7 καταστήματα μανικιούρ-πεντικιούρ και τα 6 κομμωτήρια και θα μείνει μόνο ο ένας φούρνος που θα πουλάει είδος ανάγκης: ψωμί. Οι κυρίες θα πάψουν να ισορροπούν επικίνδυνα πάνω σε αφόρετες γόβες και τεχνητές επιθυμίες. Οι τράπεζες δεν θα έχουν διακοποδάνεια. Ο Ρέμος δεν θα βρίσκει κανέναν να του ρίξει δυο γαρύφαλλα. Η Φιλιππινέζα δεν θ' αναθρέφει πια τα παιδιά. Οι σύγχρονες μανάδες ίσως δεν θ' αναφωνούν «δεν αντέχω», γιατί θ' ανακαλύψουν τη σημασία και της λέξης και της αντοχής. Τα παιδιά μας, όταν βγάζουν με 10 το λύκειο, θα πηγαίνουν σε κάποια τεχνική σχολή και όχι στο ιδιωτικό Πανεπιστήμιο του Λονδίνου που αναλαμβάνει να βαφτίσει τους κατιμάδες επιστήμονες με το αζημίωτο.

                            Ίσως χρησιμοποιούμε το κινητό τηλέφωνο όπως σε όλη την Ευρώπη, για να επικοινωνούμε και όχι για να εξευτελιζόμαστε. Το «ουάου» θα πάψει να είναι το υποκατάστατο του οργασμού στις κουβέντες που ψάχνουν την επιβεβαίωση της ανοησίας. Μπορεί να ψάξουμε περισσότερο τον πραγματικό οργασμό, μαζί με τους κανονικούς ανθρώπους που θα μας κάνουν να τους εκτιμάμε. Θ' αρχίσουμε να αξιολογούμε ποιος είναι ικανός και χρήσιμος και όχι αναγνωρίσιμος. Οι μανάδες δεν θα ζητάνε αυτόγραφο από την Τζούλια για τις κόρες τους.

                            Πιο πολύ, νομίζω, θα καταστρέψουμε με τα χέρια μας εκείνο το διεστραμμένο «εγώ» που επιμένει να μας αξιολογεί και να μας συγκρίνει με βάση τις πισίνες, τη μάρκα του αυτοκινήτου και τις κακόγουστες καρό ταπετσαρίες που φοράμε επειδή γράφουν Burberry. Μπορεί να μη θέλουμε πια να γίνουμε πλούσιοι, αλλά ουσιαστικοί. Μπορεί ίσως και ν' αγαπηθούμε περισσότερο, ανακαλύπτοντας τη συλλογικότητα και το ενδιαφέρον για μια ζωή που είναι κοινή. Οι επιπόλαιοι θα ξαναγίνουν επιπόλαιοι και δεν θα είναι πια τρέντι.

                            Οι αγρότες θα επιστρέψουν στα χωράφια. Και οι Ουκρανές, που έτρωγαν τις ψεύτικες επιδοτήσεις, στα σπίτια τους. Στα καφενεία των χωριών θα συζητάνε ξανά ποιο παιδί πρόκοψε και όχι ποιο πήγε σε ριάλιτι. Οι DJs, οι image makers, οι κουρείς σκύλων, ίσως χρειαστεί να βρουν μια άλλη δουλειά.

                            Το σύστημα της αξιολόγησής μας θ' αλλάξει και ίσως απαιτήσουμε πραγματικά να τιμωρηθούν αυτοί που τα έφαγαν. Παρουσία μας, πάντα. Ίσως δεν ξαναψηφίσουμε εκείνους που μας έφεραν σε αυτήν τη θέση. Και ίσως καταλάβουμε πως τα κοράκια του εξτρεμιστικού καπιταλισμού, που φαίνονταν καναρίνια μέσα από τα κουστούμια και τις τηλεοράσεις, ήταν αυτοί που μας εξαπάτησαν την ώρα που ζαλιζόμασταν με Johnnie Black. Ίσως ψάξουμε για μια πιο δίκαια ζωή, χωρίς να μετράμε την απόδοση δίκιου με τη σύγκριση τραπεζικών λογαριασμών.

                            Μπορεί ξαφνικά οι καλλιτέχνες ν' αρχίσουν να παράγουν κι αυτοί, πατώντας σε αυτό που είναι ζωή και όχι στις κρατικές επιδοτήσεις, σαν να πουλάνε βαμβάκι, και στις δημόσιες σχέσεις.

                            Δεν είμαι σίγουρος πως όλα αυτά είναι κακά. Ναι, θα υπάρξουν χιλιάδες άνεργοι. Θα χτυπηθεί το Δημόσιο. Αυτό που βρίζουμε όλοι πως είναι αντιπαραγωγικό, μας ταλαιπωρεί και δεν μας εξυπηρετεί. Θ' απολυθούν κάποιοι απ' αυτούς που μπήκαν με ρουσφέτι, γλείψιμο, αναξιοπρέπεια. Τα επαρχιακά μουσεία της χώρας δεν θα έχουν δέκα κηπουρούς, θα καταργηθούν οι «Οργανισμοί Αναξιοπαθούντων Κορασίδων» και οι «Πολιτιστικοί σύλλογοι για τη σουρεαλιστική προσέγγιση της ζωής του Λάμπρου Κατσώνη». Οι ανύπαντρες κόρες αξιωματικών δεν θα παίρνουν επίδομα. Και όσες απ' αυτές είναι επώνυμες δεν θα είναι «κατά του γάμου από άποψη», για να παίρνουν το επίδομα.

                            Φοβάμαι, όπως όλοι. Αλλά θέλω και να συντριβεί ένα σύστημα που αναπαράγει τη σαπίλα. Που βαφτίζει Δημοκρατία τον διεφθαρμενο του εαυτό, Δικαιοσύνη την ατιμωρησία του κι ευτυχία την κενότητα και τον ευδαιμονισμό. Φοβάμαι. Γι' αυτό θέλω να τελειώνουμε.
                            "Η αγάπη μας πρέπει να είναι ίδια προς όλους."

                            Comment


                              #29
                              κρίση?

                              Πάρα πολύ καλό...απλό ουσιαστικό...αφυπνίζει...Μπράβο Ntino για την ανάρτηση.Ευχαριστούμε

                              Comment


                                #30
                                Μην μασάτε ρε...

                                Comment

                                Working...
                                X