Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελλάδα ή εξωτερικό

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ελλάδα ή εξωτερικό

    Βλέπω διάφορες συζητησείς σε φόρουμ για το που θα προτιμούσατε να μένετε.
    Ελλάδα ή εξωτερικό και σε ποια χώρα και γιατί;

    Που θεωρείτε ότι η Ελλάδα ή το Εξωτερικό είναι καλύτερο;

    #2
    Η Ελλαδα ειναι η καλυτερη χωρα,σιγουρα της Ευρωπης πιστευω,και απο της ομορφοτερες παγκοσμιος.Το ζητημα ειναι οτι αυτοι που την κυβερνουν μαλλον μονο Ελληνες δεν πρεπει να ειναι και την απαξιωνουν συνεχως.
    Οποτε ως τοποθεσια σιγουρα θα εμενα Ελλαδα,αλλα εχοντας δυο παιδια και με την κατασταση που επικρατει θα ηθελα να ζησω εξωτερικο σε καποιο πιο οργανωμενο και πολιτισμενο μερος.

    Comment


      #3
      Συμφωνώ απολύτως φίλε μου ....

      Comment


        #4
        Ξερατε καποιο λαο που να μην λεει ακριβως τα ιδια. Οτι η χωρα του ειναι το καλυτερο-ομορφοτερο μερος για να ζεις στον κοσμο;

        Comment


          #5
          Ελλαδα

          Originally posted by tasgr86 View Post
          Ξερατε καποιο λαο που να μην λεει ακριβως τα ιδια. Οτι η χωρα του ειναι το καλυτερο-ομορφοτερο μερος για να ζεις στον κοσμο;
          Το οτι η ελλαδα ειναι η ομορφοτερη χωρα στον κοσμο ειναι ενα παραμυθι ! Και το πιστευουν αυτοι που δεν εχουν βγει παραεξω για να δουν πραγματικες ομορφιες και φυσικες αλλα και πολιτισμου και οργανωσης κλπ.
          Τωρα αν ο φραπες τα μπουζουκια και τα σκυλαδικα ειναι ομορφιες οκ. Ο ηλιος με το καυσαεριο μαζι ειναι ενα σουπερ κοκτειλ ! Κανει καλο και στο δερμα ! Το δε τσιμεντο αφθονο ! Με διακοσμηση τα σκουπιδια τα οποια ειναι σαν το κερασακι στην τουρτα σε αφθονια μαλιστα ! Τα κορναρισματα οι μουτζες και οι βωμολοχιες στους δρομους ειναι δειγμα μαγκιας και απλα καθημερινοτητα ! Πολυ ωραια χωρα ......
          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

          Comment


            #6
            "Ο ελληνολάτρης Ζαν Πολ Γκοτιέ «συστήνει» για προορισμό Σαββατοκύριακου την Αθήνα! Ο διάσημος σχεδιαστής μόδας, μέσα από τις σελίδες του γαλλικού περιοδικού «Gala» και με τίτλο «Η Αθήνα μου που αγαπώ»," Εκτιμώ την ενέργειά της, τη ζεστασιά των ανθρώπων της, τη γαστρονομία της και τον συνδυασμό του ανατολίτικου με το δυτικό στοιχείο»


            Μαλλον και ο Ζαν Πολ Γκοτιε δεν πρεπει να εχει δει και πολλα μερη στην ζωη του.Οπως και ολοι αυτοι οι διασημοι που κατακλυζουν τα ελληνικα νησια τα καλοκαιρια.

            Comment


              #7
              Originally posted by spiros View Post
              "Ο ελληνολάτρης Ζαν Πολ Γκοτιέ «συστήνει» για προορισμό Σαββατοκύριακου την Αθήνα! Ο διάσημος σχεδιαστής μόδας, μέσα από τις σελίδες του γαλλικού περιοδικού «Gala» και με τίτλο «Η Αθήνα μου που αγαπώ»," Εκτιμώ την ενέργειά της, τη ζεστασιά των ανθρώπων της, τη γαστρονομία της και τον συνδυασμό του ανατολίτικου με το δυτικό στοιχείο»


              Μαλλον και ο Ζαν Πολ Γκοτιε δεν πρεπει να εχει δει και πολλα μερη στην ζωη του.Οπως και ολοι αυτοι οι διασημοι που κατακλυζουν τα ελληνικα νησια τα καλοκαιρια.
              Για λιγες μερες διακοπων καλα ειναι ! Γιατι ολοι αυτοι αφου τους αρεσει τοσο πολυ δεν ερχονται να μεινουν μονιμα .......
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #8
                Δεν σας ξερω κυρια Ευανθια αλλα διαβαζω αυτα που λετε.Επειδη φωτογραφιζεις το σχολιο μου θα σου απαντησω.Εχω γυρισει ολον τον κοσμο,απο Κινα ,Ινδια,Μαλαισια,Τοροντο και Ευρωπη.Η Ελλαδα ειναι απο τα πιο ομορφα μεροι στον κοσμο σ'αρεσει ή οχι.Επισης η "Ελλαδα" γραφεται με "Ε" κεφαλαιο και δεν ειναι Ελλαδιτσα κατα τα δικα σου γραφομενα.Ελλαδιτσα την κανουν οι μιζεροι που μενουν ή εμεναν εδω.

                Comment


                  #9
                  Μπραβο εχεις απολυτο δικιο.Εχω ταξιδεψει και εγω πολυ.
                  Μου εχει τυχει να με ρωταει ταξιτζης στην Σιγκαπουρη απο που ειμαι,να του λεω Ελλαδα και να μου απανταει (ααα...Ακροπολις!)
                  Ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας,γιατι βλεπω ποσο εκτιμουν την χωρα μου οι ξενοι.
                  Το προβλημα με καποιους Ελληνες ειναι οτι δεν εχουν παραστασεις στην ζωη τους.Ητανε στο χωριο τους,πανε στην Γερμανια να βρουνε δουλεια και λενε (πω πω οργανωση).Δεν εχουν δει και τιποτα αλλο....

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by blackpit3 View Post
                    Δεν σας ξερω κυρια Ευανθια αλλα διαβαζω αυτα που λετε.Επειδη φωτογραφιζεις το σχολιο μου θα σου απαντησω.Εχω γυρισει ολον τον κοσμο,απο Κινα ,Ινδια,Μαλαισια,Τοροντο και Ευρωπη.Η Ελλαδα ειναι απο τα πιο ομορφα μεροι στον κοσμο σ'αρεσει ή οχι.Επισης η "Ελλαδα" γραφεται με "Ε" κεφαλαιο και δεν ειναι Ελλαδιτσα κατα τα δικα σου γραφομενα.Ελλαδιτσα την κανουν οι μιζεροι που μενουν ή εμεναν εδω.
                    Αφου σου αρεσει τοσο πολυ καλα κανεις και καθεσαι στην ελλαδα. Εμενα που δεν μου αρεσει καθολου εφυγα !
                    Δικαιωμα σου ειναι να σου αρεσει . Και δικαιωμα μου φυσικα ειναι να μην μου αρεσει !!! Τοσο απλα ! Ποιο ακριβως ειναι το προβλημα σου ?
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #11
                      Η Ελλάδα είναι όμορφο μέρος δεν είναι το μόνο όμως στην γη και δεν ξέρω κ όλας αν φτάνει η φυσική ομορφιά της για να μείνει κανείς σ αυτήν. πριν λίγο καιρό πήγαινα Αγγλία και στο αεροπλάνο γνώρισα μια αγγλίδα και μου έλεγε πόσο όμορφη χώρα είναι η Ελλάδα και όταν της είπα ότι εγώ θέλω να ζήσω Αγγλία της έκανε εντύπωση και της εξήγησα ότι δεν φτάνει μόνο η φυσική ομορφία εξάλλου κάθε χώρα έχει τις ομορφίες της καθώς επίσης και τα καλά και τα κακά της.

                      Comment


                        #12
                        δεν αρκει να ζεις σε ομορφη χωρα..
                        στην ελλαδα πλεον τιθεται θεμα βιοπορισμου..πως να ζησεις..και θα χειροτερεψουν κι αλλο τα πραματα.
                        και φυσικα δεν θελω να σκεφτομαι καν το απεφκταιο σεναριο επιστροφης στην δραχμη. .σ αυτη την περιπτωση θα επιστρεψουμε κυριολεκτικα στο 1945-1950..

                        δυστυχως..

                        Comment


                          #13
                          Άν ρωτήσετε ξένους που έχουν επισκευτεί την Ελλάδα θα σας πουν πως εάν είχαν τα λεφτά θα έμεναν εδώ (ναι, το έχουν πει και Σουηδοί αυτό, ευανθία μου). Είναι όμορφη χώρα, έχει τον καλύτερο καιρό, έχει πλούτο, έχει τα πάντα, κι εμείς που το πιστεύουμε αυτό, ειδικά εμείς που έχουμε ζήσει στο εξωτερικό και μπορούμε να τη συγκρίνουμε με άλλες, θα μείνουμε εδώ και θα παλέψουμε. Ούτε θα την πετάξουμε στα σκουπίδια, ούτε θα βλέπουμε τους Έλληνες που θέλουν να μείνουν σαν σκουπίδια.

                          Δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεσαι τόσο επιθετική όταν κάποιος υπερασπίζεται την Ελλάδα, δεν σου έχουμε κάνει κάτι προσωπικά, απλά διαφωνούμε.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by mikael View Post
                            δεν αρκει να ζεις σε ομορφη χωρα..
                            στην ελλαδα πλεον τιθεται θεμα βιοπορισμου..πως να ζησεις..και θα χειροτερεψουν κι αλλο τα πραματα.
                            και φυσικα δεν θελω να σκεφτομαι καν το απεφκταιο σεναριο επιστροφης στην δραχμη. .σ αυτη την περιπτωση θα επιστρεψουμε κυριολεκτικα στο 1945-1950..

                            δυστυχως..
                            Δεν πρόκειται να επιστρέψουμε στη δραχμή, δεν συμφέρει κανέναν κάτι τέτοιο. Μην αφήνετε τα media να σας τρομάζουν, ψυχραιμία!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by bettle View Post
                              Άν ρωτήσετε ξένους που έχουν επισκευτεί την Ελλάδα θα σας πουν πως εάν είχαν τα λεφτά θα έμεναν εδώ (ναι, το έχουν πει και Σουηδοί αυτό, ευανθία μου). Είναι όμορφη χώρα, έχει τον καλύτερο καιρό, έχει πλούτο, έχει τα πάντα, κι εμείς που το πιστεύουμε αυτό, ειδικά εμείς που έχουμε ζήσει στο εξωτερικό και μπορούμε να τη συγκρίνουμε με άλλες, θα μείνουμε εδώ και θα παλέψουμε. Ούτε θα την πετάξουμε στα σκουπίδια, ούτε θα βλέπουμε τους Έλληνες που θέλουν να μείνουν σαν σκουπίδια.

                              Δεν καταλαβαίνω γιατί γίνεσαι τόσο επιθετική όταν κάποιος υπερασπίζεται την Ελλάδα, δεν σου έχουμε κάνει κάτι προσωπικά, απλά διαφωνούμε.
                              Και εγω που μενω Αυστρια,εχω γνωρισει Αυστριακους που λατρευουν την χωρα μας και την κουλτουρα της.Στο νησι μου την Κερκυρα,ζουν μονιμα 10.000 Βρετανοι-Ολλανδοι-Σκανδιναβοι και αλλοι,χειμωνα καλοκαιρι!!!
                              Δεν ειναι ευκολο να γραψεις εδω μεσα κατι καλο για την Ελλαδα.Θα αρχισουν να σου την πεφτουν και να πιανονται απο μια λεξη που γραφεις και να σου λενε διαφορα....και αντε τωρα να καθεσαι να ασχολεισαι να απαντας...
                              Οι περισσοτεροι απο αυτους που ζουν εξω,εχουν σταματησει να γραφουν εδω μεσα.

                              Comment

                              Working...
                              X