Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Καλησπέρα παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα με την δουλειά μου και σκέφτηκα να το γράψω εδώ και να μην ανοίξω καινούριο θέμα.
    Δουλεύω εδώ και 3 μήνες σε ένα ξενοδοχείο ως καμαριέρα. Το πρόβλημα είναι ότι το αφεντικό εδώ και λίγο καιρό με έχει βάλει να πηγαίνω να καθαρίζω το σπίτι του. Πριν από εμένα πήγαινε μία άλλη κυρία, μετανάστρια και αυτή. Και απ'ότι κατάλαβα πάντα ζητά να το κάνει κάποια μετανάστρια και όχι γερμανίδα, αν και στο προσωπικό υπάρχουν και γερμανίδες. Το θέμα είναι ότι δεν θέλω να πηγαίνω να καθαρίζω το σπίτι του, έχω προσφληθεί ως καμαριέρα και θέλω να δουλεύω ως καμαριέρα, μέχρι να βρεθεί κάτι άλλο. Νομίζω αυτό που κάνει είναι παράνομο. Τί μου προτίνετε να κάνω? Έχω και κάποιο ρατεβού στο Jobcenter, να τους αναφέρω την κατάσταση ή είναι καλύτερα να μην τους πω τίποτα?

    Comment


      ΕΡΓΑΣΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΤΕΧΝΟΛΟΓΟΣ ΓΕΩΠΟΝΟΣ

      Καλησπερα εχω τελιωσει τεχνολος γεωπονος απο τει κανω μαθηματα γερμανικων παω για β1 επιπεδο ξερει καποιος αν εχω ελπιδες για δουλεια η εστω κατι σχετικο με το αντικημενο?

      Comment


        Παιδιά κάποιος που να γνωρίζει?Ηδη είμαι κάτοχος Β1 και συνεχίζω για Β2 Καθώς ενδιαφέρομαι έντονα.Οποιαδήποτε συμβουλή η πληροφορία είναι απαραίτητη .Ευχαριστώ

        Comment


          Originally posted by ViNcE1985 View Post
          Παιδιά κάποιος που να γνωρίζει?Ηδη είμαι κάτοχος Β1 και συνεχίζω για Β2 Καθώς ενδιαφέρομαι έντονα.Οποιαδήποτε συμβουλή η πληροφορία είναι απαραίτητη .Ευχαριστώ

          -----------------------------------------------------------------------------
          Δεν έχω σχέση με το αντικείμενο σου, αλλά αν είδα καλά, τότε στα Γερμανικά η ειδικότητα σου λέγεται Vermessungsingenieur (με την προυπόθεση ότι έχεις σπουδάσει Vermessungswesen).

          Σου στέλνω κάποια link με αγγελίες εργασίας.

          Στην Γερμανία:

          Vermessungswesen Jobs, Arbeit | Indeed.com

          Stellenangebote im Bereich Bauingenieur- und Vermessungswesen Bundesland Sachsen bei sz-jobs.de

          Stellenangebote Ingenieur Vermessungswesen. Aktuelle Jobs und Stellenanzeigen für Ingenieur Vermessungswesen. Jobbörse backinjob.de

          Stellenangebote im Bereich Bauingenieur- und Vermessungswesen Vechta bei ov-stellen.de



          Στην Αυστρία:

          Ingenieur Vermessungswesen Jobs in Österreich - Stellenangebote – Arbeit

          Vermessungswesen Jobs in Österreich - karriere.at

          ••• Alle Stellenangebote für Vermessungswesen - | Gigajob Österreich



          Στην Ελβετία:

          Jobs - Vermessung | Indeed.ch

          Jobs - Stellen - vermessung - JobScout24 Schweiz

          Vermessung Jobs in Schweiz, Stellenangebote | Jobrapido


          Κοίταξε λίγο τις αγγελίες για να προσανατολιστείς.

          Comment


            Παιδιά γεια σας Πριν από λίγο καιρό τελείωσα Παιδαγωγικο Δημοτικής εδώ στην Ελλάδα και τώρα βρήκα δουλειά σε έναν παιδικό σταθμό στο Μόναχο. Περιμένω να μου στείλουν αύριο το συμβόλαιο εργασίας και μέχρι τέλος του μηνός να έχω πάει εκεί! Θα μπορούσατε να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω στο συμβόλαιο ώστε να μαι 100% ασφαλής και σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά? 'Εχει αρχίσει και με πιάνει μια ανασφάλεια ξαφνικά !!

            Τα χρήματα που μου υποσχέθηκαν είναι τα νόμιμα κι αυτά που πρέπει αλλά εκτός από αυτό τι άλλο είναι απαραίτητο να κοιτάξω?

            Ευχαριστώ πολύ κι ελπίζω σε μια άμεση απάντηση

            Comment


              Παιδιά γεια σας Πριν από λίγο καιρό τελείωσα Παιδαγωγικο Δημοτικής εδώ στην Ελλάδα και τώρα βρήκα δουλειά σε έναν παιδικό σταθμό στο Μόναχο. Περιμένω να μου στείλουν αύριο το συμβόλαιο εργασίας και μέχρι τέλος του μηνός να έχω πάει εκεί! Θα μπορούσατε να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω στο συμβόλαιο ώστε να μαι 100% ασφαλής και σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά? 'Εχει αρχίσει και με πιάνει μια ανασφάλεια ξαφνικά !!

              Τα χρήματα που μου υποσχέθηκαν είναι τα νόμιμα κι αυτά που πρέπει αλλά εκτός από αυτό τι άλλο είναι απαραίτητο να κοιτάξω?

              Ευχαριστώ πολύ κι ελπίζω σε μια άμεση απάντηση

              Comment


                Originally posted by Anna K. View Post
                Παιδιά γεια σας Πριν από λίγο καιρό τελείωσα Παιδαγωγικο Δημοτικής εδώ στην Ελλάδα και τώρα βρήκα δουλειά σε έναν παιδικό σταθμό στο Μόναχο. Περιμένω να μου στείλουν αύριο το συμβόλαιο εργασίας και μέχρι τέλος του μηνός να έχω πάει εκεί! Θα μπορούσατε να μου πείτε τι πρέπει να προσέξω στο συμβόλαιο ώστε να μαι 100% ασφαλής και σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά? 'Εχει αρχίσει και με πιάνει μια ανασφάλεια ξαφνικά !!

                Τα χρήματα που μου υποσχέθηκαν είναι τα νόμιμα κι αυτά που πρέπει αλλά εκτός από αυτό τι άλλο είναι απαραίτητο να κοιτάξω?

                Ευχαριστώ πολύ κι ελπίζω σε μια άμεση απάντηση
                Συνηθως οι κλαδικες συμβασεις ειναι στανταρ.Οκ αυτα που σε ενδιαφερουν αμεσα ειναι καταρχην αν το συμβολαιο ειναι συμβαση ορισμενου χρονου η μονιμο με δοκιμαστικη περιοδο 6 μηνων πρωτα (Συνηθως σου προσφερουν ισως και ενα χρονο και μετα μονιμο)... τα λεφτα φυσικα οι μερες αδειας που δικαιουσαι ωρες εργασιας τι γινεται με τυχον υπερωριες τα παιρνεις ρεπο η πληρωνονται? γενικα αυτα ειναι τα αμεσα καλο να ξερεις θα ειναι ομως να το διαβασεις ολο και να το καταλαβεις μιας και σιγουρα καθε εργοδοτης μπορει να οριζει και αλλα πραγματα που πρεπει να αποδεχτεις.
                Better Think twice instead once

                Comment


                  Χαιρετω, την τεραστια αυτη κοινοτητα, που με τα φωτα σας εχετε βοηθησει πολυ κοσμο και θα βοηθησετε αλλους τοσους.
                  Ειμαι λοιπον και εγω ενας τυπος, που κοιταω αυτη την εποχη για δρομο. Ισως να ειναι και λιγο αργα (27 ετων), παρ'ολα αυτα παντως, αμα δεν τη ψαξω, θα κοπαναω το κεφαλι μου μετα.
                  Σας γραφω λιγο χοντρικα τι παιζει και οσοι πηγατε/φυγατε, με συμβουλευετε για το πως να κινηθω και τι να προσεξω:

                  Καταρχας εχω "τελειωσει" ΙΕΚ, με ειδικοτητα Σχεδιαστης μεσω συστηματων Η/Υ. Εργαζομουν απο τα τελη του 2010, εως τελη 2014 (σπαστα, γιατι πηγα στρατο τελη 11 με μεσα 12) σε μια κατασκευαστικη, οπου εκανα και την πρακτικη μου εκει. Μαυρα εννοειται, οποτε επισημα εχω μονο 1 χρονο υπηρεσιας απο 2 πρακτικες: 1 του ΙΕΚ, 1 απο προγραμμα ΟΑΕΔ. Γραφω σε εισαγωγικα το "τελειωσει", γιατι δεν εδωσα ποτε για την πιστοποιηση της ειδικοτητηας. Εννοειται πως ξερω αριστο σχεδιο και φυσικα αριστες γνωσεις στο AutoCAD και πολυ καλες στο 3DSMax (εχω πολλα σχεδια 3D, με φωτορεαλισμο, τα οποια πρεπει να υπαρχουν ακομα στην εταιρεια που δουλευα σε μεγαλες αναλυσεις, αλλα σιγουρα υπαρχουν στην ιστοσελιδα της εταιρειας σε μικρες αναλυσεις). Αριστες γνωσεις εχω επισης και σε γραφιστικα προγραμματα: Photoshop, Illustrator, Corel, λογω χομπυ (στο λυκειο ηθελα να σπουδασω γραφιστικη, πραγμα που δεν καταφερα και ευτυχως, γιατι η δουλεια του σχεδιαστη δομικων εργων ειναι πολυ πιο ωραια απο οτι περιμενα)...Με λιγα λογια, ειμαι ας το πουμε, expert στην σχεδιαση δομικων εργων (αλλα και γενικα στη σχεδιαση αντικειμενων στο PC).
                  Δουλευοντας λοιπον στην εταιρεια, φτασαμε σε ενα σημειο οπου δεν υπηρχαν πια οικοδομες, αρα δεν ειχαμε δουλεια. Εξαιτειας αυτου, ο ιδιοκτητης της εταιρειας, στραφηκε σε αλλους ασχετους κλαδους για να βγαζει λεφτα η εταιρεια, αλλα δεν τα βρηκαμε ουτε στα λεφτα, ουτε στο τι ζηταγε να του κανω για αυτα τα λεφτα στην εταιρεια. Ληξαμε λοιπον την συνεργασια μας και καπου εκει ξεκινησε ενα αλλο νταβαντουρι για ευρεση δουλειας:

                  2013 εκδιδω ναυτικο φυλλαδιο, ετσι για να υπαρχει. Βγαινει με κιτρινες σελιδες λογω μυωπιας και αυτοματως μου κοβει τα φτερα για δουλεια στην κουβερτα και στην μηχανη, δηλαδη θα μπορουσα να δουλεψω μονο καμαρωτακι. Κανω το προαναφερθεν προγραμμα του ΟΑΕΔ, βγαζω καποια λεφτα, παω κανω PRK επεμβαση. Κανω αναθεωρηση το Ναυτικο φυλλαδιο στις αρχες του 2015, με μπλε σελιδες πια κανονικα και με την ιδεα οτι θα βρω δουλεια, αλλα που? Ποιος περιμενει καποιον ανειδικευτο, πρωτομπαρκο, την στιγμη που παιρνουν Φιλιππινεζους, Ρουμανους, Ουκρανους κτλ (οποιος δουλευει στα βαπορια ξερει τι παιζει) με ελαχιστα λεφτα? Παραλληλα, επειδη στις εταιρειες ο καθενας ελεγε το μακρυ και το κοντο του, βγαζω οτι διαθεσιμα διπλωματα μπορουσα να βγαλω σαν κατωτερο πληρωμα: Σωστικα (που τα εχουν ολοι), Basic Tanker safety V1-1,V1-2 (Oil/Chemical tankers, LNG-LPG tankers) και τα Ship Security Officer A+B. Ειμαι στην ουσια σχεδον 2 χρονια, που ψαχνω και δεν βρισκω. Στην αναγκη, θα υποχρεωθω να παω Σομαλιa για 800€, αλλα ειναι τραγικα τα λεφτα για την επικινδυνοτητα.

                  Μετα απο μια συζητηση που ειχα με ενα φιλαρακι καλο , μπηκα στη πριζα να ΞΑΝΑψαχτω (γιατι ψαχνομουν ακομα και οσο δουλευα στην εταιρεια, για δρομους προς Αυστραλια μερια, αλλα ΟΛΟΙ μαζι. Δηλαδη θα εφευγε ολη η κατασκευαστικη κατω. Τελικα ακρη δε βρηκαμε και φαγαμε το στραπατσο εδω).

                  Ερωτω λοιπον οσους διαβασατε τα κατεβατα πιο πανω: Τι παιζει με ναυτικες δουλειες? Ξερω πως η καλυτερη φαση παιζει στο Αμβουργο που ειναι και ενα απο τα μεγαλυτερα λιμανια της ευρωπης. Το θεμα ειναι ομως, τι παιζει με τα χαρτια? Τα Γερμανικα ναυτικα φυλλαδια? Τα διπλωματα που εχω, επειδη ακολουθουν διεθνεις κανονισμους της θαλασσας, πρεπει λογικα να ισχυουν και εκει (ειναι μονοσελιδα και η μιση σελιδα ειναι Αγγλικα και η μιση Ελληνικα. Ολα ειναι με σειριακους αριθμους και τους απαραιτητους κωδικους STCW). Υπαρχει καποιος που εχει κανει το βημα να φυγει να δουλεψει σαν κατωτερο πληρωμα πανω? Και το βασικοτερο, ενας ανειδικευτος ναυτης, θα βρει δουλεια ειτε ως τζοβενο, καθαριστης, λαδας κτλ? Που μπορω να ψαχτω?
                  Μηπως να κοιταξω να βρω δουλεια στο επαγγελμα του σχεδιαστη? Προσλαμβανουν ομως σχεδιαστες οι κατασκευαστικες?

                  Να προσθεσω, οτι πλην αυτων των πολυ βασικων χαρτιων, εχω και proficiency (ποιος δεν εχει ομως στις μερες μας?) και λογω του οτι ειμαι ΗΔΗ μεταναστης 2ης γενιας (Ρωσσος), ξερω και 2η γλωσσα, που ειναι τα Ρωσσικα (συνεπως εχω και διπλη υπηκοοτητα). Αυτα βεβαια δεν εχω καποιο χαρτι που να αποδεικνυει τη γνωση μου (ισως πλην του Ρωσσικου διαβατηριου?), αλλα οσο να' ναι ειναι η μητρικη γλωσσα και την εχω μαθει στο σπιτι αψογα. Επισης εχω ηδη συγγενεις στη Γερμανια, αλλα βρισκονται στον Αγιο Αυγουστινο. Δεν τους εχω μιλησει βεβαια για την σκεψη μου να φυγω, γιατι οπως εχω διαβασει και εδω απο πολλους, οι συγγενεις τελικα, δεν ειναι η καλυτερη λυση για βοηθεια, οταν ψαχνεις για εξω.

                  Θα ειναι μεγαλη βοηθεια, οποιος μπορεσει να δωσει λιγο φως στις ερωτησεις μου ή να με παραπεμψει καπου πιο συγκεκριμενα. Για τα ερωτηματα σχετικα με το ναυτικο φυλλαδιο, εστειλα εχθες ενα μεγαλο mail, στο Willkommen bei der deutschen Flagge! — Startseite . Θα περιμενω να δω τι θα μου πουν και αυτοι, αν και δεν ξερω εαν ειναι οι αρμοδιοι...

                  Δειξτε υπομονη, διαβαστε και οσοι βοηθησετε καπως, σας ευχαριστω προκαταβολικα.
                  Χαιρετω.

                  Comment


                    Originally posted by vectorone View Post
                    Χαιρετω, την τεραστια αυτη κοινοτητα, που με τα φωτα σας εχετε βοηθησει πολυ κοσμο και θα βοηθησετε αλλους τοσους.
                    Ειμαι λοιπον και εγω ενας τυπος, που κοιταω αυτη την εποχη για δρομο. Ισως να ειναι και λιγο αργα (27 ετων), παρ'ολα αυτα παντως, αμα δεν τη ψαξω, θα κοπαναω το κεφαλι μου μετα.
                    Σας γραφω λιγο χοντρικα τι παιζει και οσοι πηγατε/φυγατε, με συμβουλευετε για το πως να κινηθω και τι να προσεξω:

                    ...........

                    Θα ειναι μεγαλη βοηθεια, οποιος μπορεσει να δωσει λιγο φως στις ερωτησεις μου ή να με παραπεμψει καπου πιο συγκεκριμενα. Για τα ερωτηματα σχετικα με το ναυτικο φυλλαδιο, εστειλα εχθες ενα μεγαλο mail, στο Willkommen bei der deutschen Flagge! — Startseite . Θα περιμενω να δω τι θα μου πουν και αυτοι, αν και δεν ξερω εαν ειναι οι αρμοδιοι...

                    Δειξτε υπομονη, διαβαστε και οσοι βοηθησετε καπως, σας ευχαριστω προκαταβολικα.
                    Χαιρετω.

                    Update:
                    Ελαβα την εξης απαντηση, στο mail που εστειλα στη προαναφερθεισα υπηρεσια

                    "Dear Mr *****,

                    first of all, if you are a European citizen, then you are free to travel and work in any EU-Country. However, if you are asking about finding work on German flagged ships, then I must disappoint you. At the moment the German ship owners are not required by law to employ any European ratings on German flagged ships, they are only obliged to sign on a European master (not German) and only on ships over 8.000 GT is a further European officer (deck, engine, electro-technical, radio or chief purser) required. In order to cut the costs, all the other positions on board are manned by non-European seafarers. Therefore, regardless of the fact that your Greek certificates of proficiency are fully acceptable in Germany, your chances of finding work in Hamburg as a seafarer are unfortunately very remote."

                    Αρα ουσιαστικα παιζει το ιδιο πραγμα με εδω, στην ναυτιλια. Αξιωματικοι Ευρωπαιοι (συνηθως ντοπιοι ανα την σημαια που φερει το βαπορι) και ολοι οι αλλοι Φιλιππινια, Ταυλανδοι, Μπαγκλαντεσιανοι κτλ. Τουλαχιστον το λενε ξεκαθρα και ξηγημενα και δεν μασανε τα λογια τους οπως στην πλειοψηφια των ναυτιλιακων εδω. Τωρα, εαν καποιος εχει κατι στα υποψιν ή εχει ακουσει ακομα και για δουλειες σε ντοκους και αποθηκες, γενικα σε λιμανια, ας ποσταρει εδω για να ξερω τι παιζει.

                    Comment


                      Ας τα παρουμε με την σειρα.
                      Η ηλικια σου ειναι ιδανικη... στα 27 σου μονο αργα δεν μπορεις να λες οτι ειναι για καποιον να κανει μια αρχη αλλου.Εχεις ολο τον χρονο του κοσμου μπροστα σου.
                      δευτερον δεν καταλαβαινω γιατι θες να μπλεξεις με την θαλασσα εφοσον δεν εισαι πληρωμα γεφυρας η μηχανικος οπου ολα τα αλλα κακοπληρωνονται και φυσικα προτειμανε ασιατες κατα κανονα....ενω εχεις skills για κατι καλυτερο μιας και γραφιστες ζητανε αβερτα...
                      ετσι με προχειρη τυχαια αναζητηση μονο στην πολη της στουτγκαρδης με τα μισα σου skill ζητανε καμια 50αρια... http://jobs.meinestadt.de/stuttgart/suche?words=graphik
                      ψαξου εκει που εχει κονομα και φυσικα ποιο ευκολα ...
                      το Ρωσσικο διαβατηριο δεν θα σε βοηθησει εντος ΕΕ ... εφοσον εχεις και την Ελληνικη υπηκοοτητα δεν εχεις κανενα προβλημα σε οποια χωρα της ΕΕ και να πας...
                      πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι θες να μπαρκαρεις!Αν ειναι τρελα σου μεγαλη η θαλασσα εχω μια γνωστη που δουλευει σε recruitment εταιρια ακριβως οτι ψαχνεις και να μαθεις περισσοτερα.. ειναι αγγλικη εταιρια αλλα εχει γραφειαΑγγλια Αμβουργο Χανια οπου και γνωρισα την κοπελα ειναι Γερμανιδα αλλα μιλαει αγγλικα και καταλαβαινει και Ελληνικα κουτσα....
                      Better Think twice instead once

                      Comment


                        Ας τα παρουμε με την σειρα.
                        Η ηλικια σου ειναι ιδανικη... στα 27 σου μονο αργα δεν μπορεις να λες οτι ειναι για καποιον να κανει μια αρχη αλλου.Εχεις ολο τον χρονο του κοσμου μπροστα σου.
                        δευτερον δεν καταλαβαινω γιατι θες να μπλεξεις με την θαλασσα εφοσον δεν εισαι πληρωμα γεφυρας η μηχανικος οπου ολα τα αλλα κακοπληρωνονται και φυσικα προτειμανε ασιατες κατα κανονα....ενω εχεις skills για κατι καλυτερο μιας και γραφιστες ζητανε αβερτα...
                        ετσι με προχειρη τυχαια αναζητηση μονο στην πολη της στουτγκαρδης με τα μισα σου skill ζητανε καμια 50αρια... Suche nach graphik in Stuttgart - jobs.meinestadt.de
                        ψαξου εκει που εχει κονομα και φυσικα ποιο ευκολα ...
                        το Ρωσσικο διαβατηριο δεν θα σε βοηθησει εντος ΕΕ ... εφοσον εχεις και την Ελληνικη υπηκοοτητα δεν εχεις κανενα προβλημα σε οποια χωρα της ΕΕ και να πας...
                        πραγματικα δεν καταλαβαινω γιατι θες να μπαρκαρεις!Αν ειναι τρελα σου μεγαλη η θαλασσα εχω μια γνωστη που δουλευει σε recruitment εταιρια ακριβως οτι ψαχνεις και να μαθεις περισσοτερα.. ειναι αγγλικη εταιρια αλλα εχει γραφειαΑγγλια Αμβουργο Χανια οπου και γνωρισα την κοπελα ειναι Γερμανιδα αλλα μιλαει αγγλικα και καταλαβαινει και Ελληνικα κουτσα....
                        Better Think twice instead once

                        Comment


                          Παιδια γιατι εχω ψαξει αρκετα αλλα δεν μπορω να βρω αρκετες πληροφοριες, θα ηθελα να ρωτησω κατι. Μπορειτε να μου πειτε ποσο ειναι ο μισθος ενος τοπογραφου με μηδεν προυπηρεσια στην Γερμανια? Γιατι εχω ακουσει διαφορα, οτι εκπαιδευεσαι στην αρχη η οτι ξεκινας με 2500 περιπου...

                          Comment


                            Είμαι μαθηματικός με μεταπτυχιακό στην στατιστική. Θα ήθελα αν μπορεί να με ενημερώσει κάποιος για την ζήτηση που έχουν αυτά τα επαγγέλματα στην Γερμανία.

                            Comment


                              Originally posted by vaso31 View Post
                              Ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω το αποτομο υφος απλα κ μονο επειδη εκανα μια ερωτηση.
                              Καμια ερωτηση δεν ειναι χαζη κ το φορουμ αυτο υπαρχει για να λυνει αποριες οσο αστειες κ αν σου φαινονται.
                              Θα ελεγα ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα ηταν πολυ ειρωνικη και μαλιστα χωρις λογο.Μπορουσες να πεις οτι ειχες να πεις με καλυτερο τροπο.
                              Η θεία μου.. δουλεύει ως βοηθός νοσοκομας... (πριν 4 χρόνια δεν ήξερε ούτε καλημέρα να πει στα Γερμανικά).. τώρα παίρνει καθαρά 1500€ τον μήνα. Με 85% δουλειά.

                              Και συμβόλαιο αοριστου χρόνου.

                              Την πήραν και της είπαν ότι πρέπει να μπεις για γλώσσα και να ξέρει τα βασικά για αρχή.

                              Comment


                                Καλημέρα σε όλους! Είμαι νέο μέλος στο forum. Είμαι 23 χρονών, είμαι Γεωλόγος και τώρα κάνω το μεταπτυχιακό μου στο ΕΜΠ. Από Σεπτέμβρη θα έρθω στη Γερμανία με σκοπό την αναζήτηση εργασίας. Ξέρει κάποιος πως είναι η αγορά εργασίας στον συγκεκριμένο κλάδο; Ξέρω Γερμανικά επιπέδου Β1 και θα τα βελτιώσω ως τότε.

                                Ευχαριστώ για την απάντηση εκ των προτέρων.

                                Comment

                                Working...
                                X