Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Εργασια στην γερμανια

    Γεια σε ολου σας.
    Εδω και αρκετο καιρο παιρνω πληροφοριες για να φυγουμε στην Γερμανια.Ο λογος δεν ειναι μονο η ελλειψη εργασιας και η οικονομικη κατασταση εδω, αλλα και γιατι παντα μας αρεζε η ποιοτητα ζωης, η αξιοκρατια και ολα αυτα που δεν υπαρχουν εδω.Εχω 2 πτυχια(Λογιστικη και Μουσικη) και γνωριζω αγγλικα και γαλλικα και τωρα τελευταια κανω και μαθηματα γερμανικων.Ο συζυγος μου ειναι τεχνικος ηχου και ψευτοδουλευει σε music studio.Εχουμε 2 παιδια 12 και 9 χρ. τα οποια θελουν φυγουν και αυτα.Εχουμε επισκεφτει την Φρανκφουρτη και μας αρεσε η ζωη εκει.Δεν φοβομαστε την δουλεια.Ο ανδρας μου δουλευει εδω και 20 χρονια (ειναι 39 χρ) στη μουσικη για τουλαχιστον 12 ωρες την ημερα(ειναι το παθος του), χωρις προσωπικη ζωη και χωρις να του το αναγνωρισει κανεις ή να αμοιφθει καλλιτερα απο κανεναν.
    Γι αυτο δεν μας τρομαζει η ζωη εξω.Δεν πηγαιναμε ποτε μπουζουκια, δεν ειμασταν ποτε αραχτοι και με φραπεδες.Σημειωνω πως τοσα χρονια δεν δουλεψα γιατι μεγαλωνα τα παιδια και δεν ειχα καποιον να τα προσεχει.Τωρα που μεγαλωσαν δεν βρισκω πουθενα ουτε και για καθαριστρια.Γι αυτο δεν με πειραζει να κανω οτιδηποτε αρκει να πληρωνομαι.
    Αν τα πραγματα συνεχισουν ετσι το καλοκαιρι θα ανεβουμε εγω κι συζυγος να δουμε απο κοντα τα πραγματα.Εκει μενει η θεια μου μονιμα και εχουμε καλες σχεσεις.
    Που θα μπορουσα να βοηθηθω στην Φρανφουρτη για δουλεια?Μηπως στην ελληνικη κοινοτητα?Τι μου προτεινετε?
    Ευχαριστω και συγνωμη για το μεγαλο μην

    #2
    Χρονια Πολλα.Πρωτη φορα επικοινωνω με καποιον απο το Forum.
    Γραφετε οτι θελετε να μεταναστευσετε.Επειδη κι εμεις το σκεφτομαστε (εχουμε 2 παιδια 7 και 5 χρονων) για Goppingen,εσεις φυγατε? ΘΑ μπορουσατε να μου πειτε τιποτα διαφωτιστικο για το θεμα?
    Ευχαριστω.

    Comment


      #3
      kati akousa oti kai stin GERMANIA den einai kai toso kala apo mia fili twn goniwn mou oi misthoi sta katotera epipeda douleias exoun pesei kai 400 euro kai den se kratane sxedon katholou isa mexri na liksei i simvasi sou einai alithia ;

      Comment


        #4
        egw den to ipa me kakia alla epidi to atomo pou mas to ipe menei stin frankfort kai ithela na dw an isxuei giati exw anagki na mathw to PASXA aneuenw epanw kai einai simantiko na kserw pou vadizw egw to kserw kalitera apo olous to poso voithise i germania kai to ektimaw giati exw sigkeneis epanw kai thelw na dw poso einai o xamiloteros misthos gia na dw an ta kataferw na vrw douleia tha mporw na plironw to enoikio kai tous logariasmous mou kai na zw mia aksioprepi zwi;;;;;;

        Comment


          #5
          Γεια σε ολους, παιδια κ εγω ψαχνω να φυγω Γερμανια, εκει μεγαλωσα τα παρατησα ολα πριν μερικα χρονια κ ηρθα ελλαδα εκανα μια τρυπα στο νερο κ επιστρεφω. Επεσα τυχαια πανω στην συζητηση καθως εψαχνα καμια αγγελια. ενα πραγμα θα σας πω... ΜΑΚΙΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΚΕΙ μην δουλεψετε ΠΟΤΕ για Ελληνα οσοι σκοπευετε να ανεβειτε. Μαθετε λιγο τα γερμανικα κ μπητε στα εργοστασια. ΟΧΙ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΑ ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ. Ξερω καλα τι λεω..
          Απο παιδι θυμαμαι τους Τουρκους τους Ιταλους να κρατανε σαν γροθια, κ οι Ελληνες να βγαζουν ο ενας τα ματια του αλλου!! Ποτε δεν θα θελει να αποκτησεις εσυ οσα δεν καταφερε εκεινος τοσα χρονια. Καλη τυχη σε οσους ξεκινατε. Αν εχετε καμια απορια για τη χωρα με ευχαριστηση θα απαντησω

          Comment


            #6
            Γεια σας και απο εμενα. Με λενε Κωστα και πριν 4 περιπου μηνες εφυγα μαζι με την οικογενεια μου απο την Ελλαδα και ηρθαμε στη Γερμανια. Για αρχη εργαζομαι σε ενα Ελληνικο εστιατοριο. Η γυναικα μου δεν εχει βρει ακομα δουλεια καθως κολαμε λιγο στη γλωσσα. Αλλα την μαθαινουμε σιγα-σιγα και ελπιζω συντομα να ειμαστε καλυτερα. Η MisDi εχει δικιο που λεει μακρια απο Ελληνες και Ελληνικα εστιατορια. Ειναι πολυ μαυριλα. Αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησεις, οταν μαλιστα δεν εχεις και την γλωσσα. Το θεμα ειναι παντως οτι εδω ξαναβρηκαμε την ελπιδα μας που δυστηχως ειχαμε αρχισει να την χανουμε στην Ελλαδα. Θαρρος λοιπον σε οσους σκεφτονται να φυγουν, υπομονη και επιμονη. Οποιος θελει να ρωτησει κατι μπορει να μου στειλει μυνημα. Συγνωμη αν σας κουρασα. Εις το επανειδειν...

            Comment


              #7
              Συνεργασία ως Έλληνες μετανάστες!

              Καλημέρα σε όλους!

              Ονομάζομαι Αντώνης, 42 ετών και κατοικώ Θεσσαλονίκη.
              Απόφοιτος πρόσφατα Θερμοϋδραυλικός & Συντηρητής καυστήρων πετρελαίου από ΕΠ.ΑΣ (αριστούχος). Μηδέν ένσημα και άνεργος εδώ και 6 μήνες...

              Ήμουν εργαζόμενος στην Γερμανία το 1990-97, στο Tuebingen (42 Klm από Stuttgart), και θέλω να ανέβω ξανά για εξεύρεση εργασίας.
              Μιλώ αρκετά καλά τα γερμανικά aκόμη, και έχω το Μittelsufe II (από ινστιτούτο γλώσσας της Γερμανίας). Έχω εργαστεί εκεί 2 χρόνια σε αποθήκη βοηθός, 3 χρόνια βοηθός σε εργαστήριο οδοντοτεχνικής, και 2 χρόνια οδηγός ταξί.

              Επειδή σκέφτομαι άμεσα να ανέβω ξανά Γερμανία για εξεύρεση εργασίας σε μεγαλούπολη, στην περιοχή Στουτγκάρδη ή Μόναχο, για να έχω άμεση επαφή για βιογραφικά και συνεντεύξεις εκεί, θα προτείνω σε όποιον άλλον ενδιαφέρεται και θέλει να ανέβει μαζί μου ώστε να μοιραστούμε τα έξοδα σε δωμάτιο ενοικιαζόμενο, ή γκαρσονιέρα. Εχω συγκατοικήσει αρκετές φορές στο παρελθόν.

              Μπορώ να τον βοηθήσω με την εκμάθηση στα βασικά της γλώσσας αρχικά και με τα γραφειοκρατικά στις δημόσιες υπηρεσίες, αφού πάντα τα κατάφερνα ακόμη και στην Ελλάδα :-)
              Πιστεύω ότι πρέπει να συνεργαζόμαστε πλέον περισσότερο "συλλογικά" και να ενώσουμε τις δυνάμεις μας ως πατριώτες, όπως κάνανε κάποτε οι προηγούμενες γενιές μεταναστών Ελλήνων.
              Παπούδες, γονείς και τώρα εμείς.

              Φυσικά θα δεχτώ και εγώ με την σειρά μου την όποια πληροφορία ή βοήθεια για εξεύρεση δωματίου σε Wonoungsgemeinschaft ή παραχώρηση δωματίου σε οικογένεια με πληρωμή φυσικά.
              Ευχαριστώ προκαταβολικά.

              Καλό κουράγιο και καλή δύναμη στο νέο αυτό "ταξίδι" ζωής.

              "Ο Τολμών Νικά"

              Φιλικά Αντώνης
              "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

              Comment


                #8
                Καλησπέρα σε όλους. Εγώ τον Μαϊο θα πάω σε ενα χωριο έξω απο την Στουντγκάρδη (Villingen) και θα πιάσω δουλειά σε ενα εργοστάσιο που φτιάχνει κομματια απο μηχανες αυτοκινητων. Το εργοστάσιο το έχει Ελληνας και ειναι κατα καποιο τρόπο γνωστός μου. Θα μπορούσα να πω οτι αυτός και η γυναίκα του μου έχουν πει τόσα πολλα για τη Γερμανια όσο κανεις άλλος. Και να φανταστείτε οτι έχω μια ξαδέρφη στο Μόναχο και τον Νονο μου στο Βερολίνο και κανεις δεν μπόρεσε να μου βρει δουλεια σε εργοστάσιο, μόνο σε ρεστοράν. Και ουτε μόυ μίλησαν για το τι να περιμένω εκει. Είναι πολύ δυσκολα παιδιά αλλα οποιος δουλευει πληρώνεται. Εμενα μου δινει 1050 ευρω και μετά με το κομματι. Ειναι και αυτός ενας τρόπος για να βγάλεις παραπάνω λεφτά. Μην ακούτε κανεναν οπως μου λένε και τα παιδια απο το Pfaffenhofen που ειναι κανα 6μηνο εκει. Καντε την κινηση και οτι γινει. Δεν χανεις και τιποτα. ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΔΕ ΣΟΥ ΒΓΗΚΕ ΠΑΡΑ ΝΑ ΜΕΤΑΝΙΩΝΕΙΣ ΜΙΑ ΖΩΗ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΣ ΠΟΤΕ. Αυτά και συγνώμη αν σας κούρασα.

                Comment


                  #9
                  ΠΡΟΣΩΡΙΝΗ ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΝΑΧΩΡΗΣΗΣ

                  Συνωνόματε Αντώνη1977 και εγώ για τέλη Μαρτίου με αρχές Μαίου βλέπω να ανεβαίνω τελικά.

                  Τώρα στις 24 Απρίλη πέφτει το Πάσχα τις ίδιες μέρες και στην Γερμανία και θα λείπουν πολλοί με άδειες. Είναι δλδ. λιγότερες οι πιθανότητες για συνέντευξη και γενικά για προσλήψεις.
                  Αν θέλεις να μας πεις πως λέγεται το εργοστάσιο και με ποιό τρόπο βρήκες κατοικία, θα είναι χρήσιμες πληροφορίες για όλους μας νομίζω.

                  Φιλικά, Αντώνης
                  "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                  Comment


                    #10
                    Δε νομίζω οτι πρέπει να γράψω πως λεγεται το εργοστάσιο.Είναι ένας γνωστός μου και δεν ειναι σωστό πιστεύω χωρις την αδειά του να κανω κάτι τέτοιο. Όσο για το σπίτι μου είπε οτι θα μου βρεί εκέινος σπίτι και θα με βοηθήσει και η γυναικα του για να κανω οτι χαρτιά χρειάζονται για το δημόσιο. Εγώ απλά είμαι πιστεύω απο τους τυχερούς. Ξεκίνησα για Μόναχο σε μια ξαδέρφη αλλά απο συγγενεις τι να περιμένεις? Μετά θα πήγαινα στο Βερολίνο σε ένα εστιατόριο και τελικά απο το πουθενά μας ειπε η φιλη μας οτι ο πατριός της εχει εργοστάσιο και του ειπε για εμενα και αυτός είπε οκ. Αυτά. Ελπίζω να τα καταφέρω να φύγω απο εδω όσο πιο γρήγορα μπορέσω.

                    Comment


                      #11
                      Τέλος καλά, όλα καλά...

                      Τα κατάφερες λοιπόν!
                      Παρότι όπως λες δεν σε βοήθησαν αυτοί που περίμενες, σε βοήθησαν κάποιοι άλλοι. Νομίζω ότι λίγη σημασία έχει αυτό σε σχέση με τον σκοπό σου.
                      Η βοήθεια ήρθε από εκεί που ίσως να μην την υπολόγιζες και για μένα αυτό είναι ένα ελπιδοφόρο σημάδι της κοινωνίας μας.
                      Άλλωστε γι' αυτό πιστεύω και συμμετέχω στο patriotaki προσπαθώντας να στήσουμε ένα δίκτυο πληροφοριών και αλληλεγγύης.

                      Ελπίζω antonis1977 όπως σε βοηθήσανε, να βοηθήσεις με την σειρά σου άλλους.

                      Θα περιμένουμε τα νέα σου.

                      Καλή δύναμη !
                      "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                      Comment


                        #12
                        Για όσους ψάχνουν δουλειά στη Γερμανία, στην Αυστρία και στην Ολλανδία

                        Ιδιωτικό γραφείο εύρεσης εργασίας σε τουριστικά επαγγέλματα

                        Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                        Comment


                          #13
                          Η άποψή μου...

                          Η εταιρια :Job-gastro-express εχει την εδρα της στο Κονιγκσμπρουν (Königsbrunn)κοντα στο Μοναχο(Βαuαρια)
                          Θεωρώ ότι είναι αρκετά φερέγγυο ως γραφείο από την στιγμή που έχει έδρα στην Γερμανία και συνεργάζεται με το Γερμανικό ΟΑΕΔ, αφού παρακάτω δηλώνει :
                          "Σε περιπτωση που περνετε ταμειο ανεργειας την αμοιβη μεσιτειας του γραφειου μας την πληρωνει το Arbeitsamt(ΟΑΕΔ) .Εφοσον πατε και ενηρωσετε οτι θελετε να σας ευρεση το γραφειο μας καποια εργασια, ζητατε απο το Arbeitsamt(ΟΑΕΔ) το λεγομενο Vermittlungs-Gutschein (Πιστοποιητικό Μεσολάβησης) και το αποστελνετε στο γραφειο μας."



                          [U]Να προσθέσω ότι όσοι πέρνουνε ταμείο ανεργίας ήδή στην Ελλάδα, έχουν το δικαίωμα να πάρουν ανάλογο ταμείο ανεργίας στην Γερμανία άμεσα. Απλά θα πρέπει να ζητήσουν πληροφορίες από τον Ελληνικό ΟΑΕΔ για τα έγγραφα που θα χρειαστούν.
                          Επίσης κάτι βασικό που ξεκαθαρίζει είναι ότι υπάρχει αντίστοιχη "αμοιβή διαμεσολάβησης"[U]

                          "Δεν συνεργαζομαστε με χωρες που δεν ανικουν στην Ευρωπαικη ενωση,δηλ.δεν εχουν αδεια εργασιας.

                          Δεν συνεργαζομαστε χωρις συμβολαια,δηλ. ο ενδιαφερομενος εργασιας-εργαζομενος υπογραφη ενα συμβολαιο διαμεσολαβησης ανευρεσης εργασιας,δια την κατοχηρωσει την δικη του και του γραφειου μας.

                          Ο καθε ενδιαφερομενος ειναι ενημερωμενος τηλεφωνικος καθος και γραπτος για τους ορους του γραφειου μας και την αμοιβη διαμεσολαβησης/μεσιτειας του γραφειου μας.

                          Η υπογραφη αυτη υποστιρηζει εμας το γραφειο job-gastro-express , οτι σε ολα οτι εχουν τεθει μεσου τηλεφωνου ο υποψηφιως ειναι ενημερωμενος και συμφωνει με τους ορους του γραφειου μας.




                          Originally posted by αντρικος View Post
                          Ιδιωτικό γραφείο εύρεσης εργασίας σε τουριστικά επαγγέλματα

                          http://www.job-gastro-express.de/13.html
                          "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                          Comment


                            #14
                            Σπύρο μέρικές "ατόφιες" πληροφορίες...

                            Προσωπικά μου ζητήσαν από γραφείο στην Θεσσαλονίκη δια τηλεφώνου 350 ευρώ με το συμβόλαιο "στο χέρι" ως σερβιτόρος. Υπάρχουν περίπου 400 παράνομα γραφεία "διαμεσολάβησης" και 90 νόμιμα, βάση την καταγγελία πουν έκανε ο Πρόεδρός τους πριν ένα μήνα σε ράδιο της Θεσσαλονίκης.Απλά είναι πολλά που συνεργάζονται παράνομα.Και φυσικά θέλει προσοχή στα συμβόλαια. Πάντως είναι εύκολο να τσεκάρεις ποιό είναι παράνομο και ποιό όχι.Απλά τσεκάρεις στην λίστα της ένωσης που υπάγονται.Για μένα έχει μικρή σημασία αυτό. Σημασία έχει τι συμβόλαιο,και τι αμοιβές και παροχές εξτρά δίνουν.
                            Δες παρακάτω το ωράριο που είναι "ανοιχτό" ένα ελληνικό εστιατόριο στο Μόναχο.

                            Griechisches Restaurant Poseidon München Harthof

                            Öffnungszeiten ('Ωρες λειτουργίας)
                            Mo. - So.: 11:30 - 15:00 Uhr und 17:30 - 23:30 Uhr
                            (Δευτέρα-Κυριακή :11.30 -15.00 και 17.30-22.30 ώραν)
                            Kein Ruhetag!
                            (Καμία Ημέρα ανάπαυσης!)


                            Εξηγώ όμως το εξής.Δεν σημαίνει ότι σώνει και καλά δεν θα έχετε ρεπό...
                            Στην κωμόπολη που ζούσα εγώ με 80.000 περίπου κατοίκους, τα περισσότερα εστιατόρια είχαν μία μέρα κλειστά.Ακόμη και τα Γερμανικά. Φυσικά ίσως τώρα να έχουν αλλάξει συνήθειες και αυτοί λόγο κρίσης. Πρόσφατα μίλησα με κάποιον από Μόναχο και δουλεύει 6 μέρες τη εβδομάδα.
                            Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το ότι στην πόλη δουλεύουν συνεχώς λόγο των περισσότερων εξόδων που έχουν στα ενοίκια, ενώ στα χωριά είναι μικρότερα και μπορούν να κλείσουν και για μιά μέρα. Επίσης η πελατεία στο χωριό είναι πάντα λιγότερη.
                            Μπορεί να συμφωνήσει κάποιος για 7 μέρες εργασία, αλλά λογικά είναι και περισσότερα τα χρήματα που θα δίνουν.Απλά μην παίρνετε τίποτα ως "στάνταρ" στις αμοιβές και στις ώρες έργασίας.

                            Σκεφτείτε ότι ανάλογα με το μενού που έχουν κάθε μέρα, ανάλογος είναι και ο χρόνος προετοιμασίας που χρειάζονται για να είναι έτοιμο στις 11.30 που ανοίγουν τα εστιατόρια. Υπόψιν ότι οι Γερμανοί έχουν 2 κύματα μεσημεριανού "διαλείματος" από 45 λεπτά μίνιμουμ.Το πρώτο ξεκινάει στις 11.30 και το επόμενο στις 12 το μεσημέρι, σε όλη την Γερμανία!
                            Λογικά λοιπόν η εργασία ξεκινάει στις 10 το πρωί πάνω κάτω στην κουζίνα και κλείνει γύρω στις 14.30 με βάση το πρόγραμμα λειτουργίας.
                            Και το απόγευμα λογικά θα ξεκινάτε μία ώρα πιο μπροστά δλδ. στις 16.30 και μέχρι το κλείσιμο της κουζίνας που μπορεί να είναι 22.30, μπορεί και 23.30.
                            Υπολογίστε λοιπόν 10-12 ώρες καθημερινά.
                            ¨Ολα είναι "ρευστά" από εστιατόριο σε εστιατόριο, και από χωριό σε πόλη.

                            Το ίδιο και οι αμοιβές. Υπολογίστε 1000-1400 ευρώ στο άτομο για "ψήστης" με πληρωμένη κατοικία +φαί.
                            Εδώ σημειώστε ότι προτιμάνε τα ζευγάρια στην κουζίνα γιατί πολύ απλά γλυτώνουν το παραπάνω δωμάτιο που θα δίνανε σε 2 εργένηδες, καθώς και την "υπευθυνότητα" που δείχνουν λογικά. Με έναν σμπάρο δλδ. δύο τριγώνια...
                            Αυτή είναι όμως "στριμωγμένη" εκδοχή για ένα εργαζόμενο ζευγάρι, έστω και χωρίς παιδιά.
                            Το θέμα κατοικία έχει να κάνει με το τί διαθέτει το κτήριο που νοικιάζει ο εστιάτορας και αν φυσικά βρίσκεται σε πόλη ή χωριό.
                            Χωριό = πιο φθηνά ενοίκια και περισσότερα ελεύθερα σπίτια, άρα και μεγαλύτερα δωμάτια. Πόλη =ακριβά ενοίκια και επομένως κάνουν οικονομία στα δωμάτια ή στο μέγεθος κατοικίας που θα σας δώσουν.
                            Η "καλή" εκδοχή είναι να σας πληρώνουν "αυτόνομη" κατοικία, είτε πάνω από το εστιατόρο, είτε κάπου αλλού.

                            Το θέμα παροχής φαγητού είναι σχετικό. Απλά μην περιμένετε να τρώτε την ποσότητα που θα τρώγατε στο σπίτι σας. 'Οσοι δουλεύουν στην κουζίνα και μένουν στο ίδιο κτήριο που βρίσκεται το εστιατόριο, τρώνε κανονικά πρωινό, μεσημεριανό κλπ. Απλά μην περιμένετε να ανοιγοκλείνετε το ψυγείο σαν να είστε στο σπίτι σας.¨Ολα έχουν "κόστος" εκεί...

                            Το όφελος σας λοιπόν σε "φαί+κατοικία" είναι περίπου 500-800 και προσθέστε τον καθαρό μισθό των 1000-1400 ευρώ για έναν ψήστη (απλό). Ο κανονικός μάγειρας παίρνει σίγουρα περισσότερα.Πόσο δεν ξέρω. Υποθέτω 500 ευρώ περισσότερα +τις παροχές σπίτι+φαί.
                            Οι καλές αμοιβές έχουν να κάνουν με το τι έσοδα έχει το εστιατόριο και το πόσο "καλός" είναι κάποιος στην κουζίνα όταν πρόκειται για δύσκολους "Γερμανούς" πελάτες, που τρώνε καθημερινά στο ίδιο μαγαζί στο μεσημεριανό διάλειμά τους. Όσο πιό καλός είστε στην κουζίνα, τόσο πιο "πολύτιμος" είστε και για τον ιδιοκτήτη και τους πελάτες του.
                            Πολλοί Έλληνες ξεκίνησαν από την κουζίνα και ανοίξανε δικό τους εστιατόριο.

                            Τέλος να ξέρετε ότι υπάρχουν σίγουρα καλύτερες αμοιβές σε εργοστάσια, αλλά και εκεί τίθεται θέμα πόσο μεγάλο είναι και τι δουλειά κάνεις. Μπορεί να δουλεύεις στην Bosch ανειδίκευτος σε "καλό" πόστο και να έχεις πρώτο μισθό με όλα τα "κομφόρ" του γερμανικού συνδικαλισμού γύρω στα 2500-3000 καθαρά ευρώ ως παντρεμένος.
                            Απλά είναι θέμα τύχης και φυσικά οι συγγενοίς έχουν πρωτεραιότητα πρόσληψης σε αυτές τις εταιρίες, βάση συνδικαλιστικού νόμου. Γι' αυτό και είναι δυσκολότερο να βρουν δουλειά εκεί οι υπόλοιποι ανειδίκευτοι...

                            Γενικά υπάρχουν εξίσου "καλές" μικρότερες εταιρίες, με εξίσου καλές αμοιβές. Απλά θέλει "κυνήγι".



                            Originally posted by spiros
                            Ειναι αληθεια, οτι για να βρεις δουλεια σε ελληνικο εστιατοριο,πληρωνεις σε αυτα τα γραφεια κανα 500ρικο προκαταβολικα?
                            Ειναι αληθεια,οτι η δουλεια σε ελληνικα εστιατορια,ειναι για κανα 1000ρικο τον μηνα,για δουλεια 12 ωρων την ημερα χωρις ρεπο,οταν τοσα παιρνεις σε οποιαδηποτε δουλεια στο εξωτερικο,για εργασια 40 ωρων την εβδομαδα συν ενα μηνα αδεια τον χρονο?
                            Δεν ξερω...ετσι εχω ακουσει.Οποιος εχει καποια εμπειρια απο ελληνικο εστιατοριο στο εξωτερικο,ας γραψει σχετικα.
                            "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                            Comment


                              #15
                              ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΣΑΙΤ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ !

                              Πιστεύω ότι θα είναι αρκετά χρήσιμο για όσους ψάχνουν κάτι στην ειδικότητά τους στην Γερμανία.
                              Είναι ένα από τα λίγα που βάζει αγγελίες για διάφορα επαγγέλματα.


                              "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

                              Comment

                              Working...
                              X