Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ενδιαφέροντα τα όσα φράφονται αλλά δεν κατάφερα να αποκρυσταλώσω γνώμη. Τελικά είναι καλά στη Γερμανία ή όχι. Υπάρχουν δουλειές και αν ναι με τι αποδοχές. Το σημαντικότερο πόσο μπορεί να κρατήσει μια δουλειά γιατί από ότι κατάλαβα τα συμβόλαια που υπογράφονται κρατούν λίγο και ξανασυζητάμε για καινούργια δουλειά ή αλλαγή συμβολαίου κτλ. Το σίγουρο είναι πως οι Έλληνες "θριαμβεύουμε" στα πέρατα της γης. Καλύτερα να ψοφήσει η κατσίκα του διπλανού μου παρά να αποκτήσω κι εγώ μια.

    Αθάνατη Ελλάδα

    Comment


      #17
      καλησπέρα σε όλους! μπορεί κανείς να με βοηθήσει στο αν η ανευρεση δουλειάς στην Γερμανία ή στην Αυστρία είναι εύκολη υπόθεση;;; αναζητώ δουλειά για τον σύντροφό μου σε ελληνικά εστιατόρια, ως μουσικος ή και σαν λαντζιέρη. Είμαι νέο μέλος στο πατριωτάκι και ελπίζω να μπορέσουμε να βγάλουμε άκρη. πολλές ευχαριστίες εκ των προτέρον

      Comment


        #18
        εργασία

        Καλησπέρα από Ελλάδα. Είμαι νέο μέλος εδώ και ειλικρινά από όσα διάβασα άρχισα να πιστεύω πως ίσως καταφέρω μαζί με τον σύντροφό μου να βρούμε δουλειά στο εξωτερικό. Θα εκτιμούσα πολύ αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει μιας και οι ιστοσελίδες που διάβασα για εργασία είναι ολες στα γερμανικά κ έτσι δεν μπορώ ούτε να διαβάσω αλλά κ ούτε να γράψω την δουλειά που ζητάμε..υπάρχουν ελληνικές ταβέρνες στη Γερμανία ή στην Αυστρία που να ζητούν άτομα για λαντσα;;;; για μουσικούς;;;; πολλές ευχαριστίες εκ των προτέρων, και ελπίζω να καταφέρουμε να εργαστούμε και να ζήσουμε σε ένα πραγματικό ευρωπαϊκό κράτος που σέβεται τους πολίτες.

        Comment


          #19
          Εργασία Στη Γερμανία 2

          Καλησπέρα από Ελλάδα. Είμαι νέο μέλος εδώ και ειλικρινά από όσα διάβασα άρχισα να πιστεύω πως ίσως καταφέρω μαζί με τον σύντροφό μου να βρούμε δουλειά στο εξωτερικό. Θα εκτιμούσα πολύ αν μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει μιας και οι ιστοσελίδες που διάβασα για εργασία είναι ολες στα γερμανικά κ έτσι δεν μπορώ ούτε να διαβάσω αλλά κ ούτε να γράψω την δουλειά που ζητάμε..υπάρχουν ελληνικές ταβέρνες στη Γερμανία ή στην Αυστρία που να ζητούν άτομα για λαντσα;;;; για μουσικούς;;;; πολλές ευχαριστίες εκ των προτέρων, και ελπίζω να καταφέρουμε να εργαστούμε και να ζήσουμε σε ένα πραγματικό ευρωπαϊκό κράτος που σέβεται τους πολίτες.

          Comment


            #20
            Kindergeld

            Για χαρα και απο μενα .Θα ανεβω τον Ιουνιο στην Γερμανια.Δουλεια εχω βρει κ σπιτι θα φιλοξενουμε για 3 μηνες.Αφου βρω σπιτι,τα παιδια(2) κ η γυναικα θα αναιβουν μετα απο 3 μηνες,το διαστημα αυτο θα δικαιουμαι το επιδομα Kindergeld?Χρειαζονται τιποτα χαρτια μεταφρασμενα για να τα δηλωσω π.χ. πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης?Οποιος μπορει να βοηθησει τον ευχαριστω εκ τον προτέρων!

            Comment


              #21
              Τηλεφωνικός κατάλογος Ελληνικών Εστιατορίων

              Για όσους ψάχνουν εργασία σε Ελληνικά εστιατόρια απευθείας χωρίς "ενδιάμεσους", υπάρχει ο Γερμανικός "χρυσός οδηγός" με την λίστα των Ελληνικών εστιατορίων. Απλά τηλεφωνείστε τους και ρωτήστε αν ψάχνουν προσωπικό. Τα περισσότερα ρεστοράν έχουν και δικές τους ιστοσελίδες με μέρες και ώρες λειτουργίας και φωτογραφίες.
              http://www.gelbeseiten.de/yp/search....=on&trade=5686
              "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

              Comment


                #22
                καλησπέρα πατριωτάκια!!!!
                Είμαστε 3 άτομα και ενδιαφερόμαστε για εργασία στη Γερμανία άμεσα για εργασία και θέλω πληροφορ'ιες όποιος μπορεί ας με ενημερώσει. Μιλάω Αγγλικα αλλά οχι Γερμανικα. Δεν με πειραζει θα την μάθω τη γλώσσα. Ειμαι παιδαγωγός προσχολικής αγωγής αλλά δεν με πειράζει να κάνω οποιαδήποτε δουλεια για αρχή!!!! Ανάγκη απο εργασία έχω!!! όπως όλοι μας!!!! Ας είμαστε ενωμένοι κι ας βοηθήσουμε ο ενας τον άλλον.
                Σας ευχαριστούμε προκαταβολικά!!!!:

                Comment


                  #23
                  Γεια χαρά σε όλους, τελικά τι απέγιναν οι Αντώνιδες τα καταφέρατε ρε παιδιά, που βρίσκεστε, τι κάνετε, υπάρχει ελπίδα ?
                  γράψτε κάνα νεώτερο έτσι να μας εμψυχώνετε.
                  Κουράγιο πατριώτες και όλοι θα φύγουμε μια μέρα από αυτή τη...............ΧΩΡΑ

                  Comment


                    #24
                    Nikos81

                    Originally posted by kostas_thesprotos View Post
                    Γεια σας και απο εμενα. Με λενε Κωστα και πριν 4 περιπου μηνες εφυγα μαζι με την οικογενεια μου απο την Ελλαδα και ηρθαμε στη Γερμανια. Για αρχη εργαζομαι σε ενα Ελληνικο εστιατοριο. Η γυναικα μου δεν εχει βρει ακομα δουλεια καθως κολαμε λιγο στη γλωσσα. Αλλα την μαθαινουμε σιγα-σιγα και ελπιζω συντομα να ειμαστε καλυτερα. Η MisDi εχει δικιο που λεει μακρια απο Ελληνες και Ελληνικα εστιατορια. Ειναι πολυ μαυριλα. Αλλα απο καπου πρεπει να ξεκινησεις, οταν μαλιστα δεν εχεις και την γλωσσα. Το θεμα ειναι παντως οτι εδω ξαναβρηκαμε την ελπιδα μας που δυστηχως ειχαμε αρχισει να την χανουμε στην Ελλαδα. Θαρρος λοιπον σε οσους σκεφτονται να φυγουν, υπομονη και επιμονη. Οποιος θελει να ρωτησει κατι μπορει να μου στειλει μυνημα. Συγνωμη αν σας κουρασα. Εις το επανειδειν...
                    Γεια σου Κώστα!
                    Ονομάζομαι Νικος και σε ενα μηνα περιππυ μενω άνεργος. Ειμαι λογιστης σε ένα υποκαταστημα εταιρείας που κλείνει. Εχω ήδη αρχίσει να ψάχνω για δουλεια στο εξωτερικό. Αν όμως δεν βρω σε κάποια πολυεθνική ( καθως μιλάω μόνο αγγλικά) θα με ενδιέφεραι για αρχή μεχρι να μάθω τη γλωσσα και το εστιατόριο. Εχω δουλέψει σε κουζίνα όταν ήμουν φοιτητής.Προχθές μίλησα με Ντίσελντορφ και μου προτειναν 900 ευρώ για 13 ώρες τη μέρα με δωρεάν δωμάτιο, φαγητό και ασφάλεια. Αν μου έλεγες τι παίζει με την εμπειρία που έχεις θα με βοηθούσες πάρα πολύ.

                    Ευχαριστώ και καλή δύναμη!

                    Comment


                      #25
                      Χαιρετώ όλους τους συνέλληνες.Είμαι από τις 7/6 στην Γερμανία.Έχω γραφτεί κανονικά στον δήμο του Bad Homburg στο Hessen έχω άνοιξη k λογαριασμό σε τράπεζα.Είμαι στην διαδικασία ανεύρεσης σπιτιού για την οικογένεια μου ,έχω δυο κοριτσάκια στην ελλάδα.Δουλειά μάλλον θα παω από 22 του μηνα.Αν κάποιος χρειάζεται κάποιες πληροφορίες με χαρά να μοιραστώ μαζί του τις εμπειρίες μου.

                      Comment


                        #26
                        Αν και είμαι μάγειρας με 12 χρονια προϋπηρεσία και πτυχίο .Δεν θα ασχοληθώ με το αντικείμενο τις δουλειάς μου.Αυτό που με απότρεψε ήταν οι "έλληνες" εστιάτορες.Θέλει πολύ προσοχή!! Οι πιο πολύ από αυτούς είναι ψιλό άσχετοι με την μαγειρική, εκμεταλλευτές και κομπλεξικοί.Εγώ δουλειά βρήκα, αν τελικά με πάρουν, μέσω συγγενή.Τα πράγματα όσο αφορά την εύρεση δουλειάς στη Γερμανία δεν είναι και τόσο εύκολα όσο ήταν παλιότερα που σε παίρναν και από το πεζοδρόμιο.Πρέπει να σιγουρευτείτε 110% ότι θα σας πάρουν κάπου k μετά να κάνετε αυτό το πολύ σημαντικό βήμα της ζωή σας.
                        Αν όντως βρείτε δουλειά και έχετε οικογένεια πραγματικά αξίζει η μετανάστευση 100%.Τα παιδιά μας αδικούνται στην ελλάδα.Η εκπαίδευση k το κράτος πρόνοιας που θα βρούν στην Γερμανία δεν υπάρχουν στο Yunanistan.

                        Comment


                          #27
                          Σπυρο μπραβο σου που βοηθας την κατασταση,εχεις φιλοτιμο!θα ηθελα να σε ρωτησω,στα εστιατορια της γερμανιας πληρωνεσε με την ωρα?και τα 12ωρα ειναι στανταρ?σε ρωταω γιατι με ενδιαφερει να δουλεψω full και δεν με νοιαζουν τα ρεπο γιατι χρειαζομαι χρηματα οχι για να κονομησο φυσικα!ας ειναι και αλλη δουλεια οσο δυσκολη κι αν ειναι αρκει να πληρωνομαι κανονικα..στην αυστρια πως ειναι τα πραγματα σε σχεση με τν δουλεια και τα λεφτα?υπαρχουν διαφορες?ειμαστε αντρογυνο 30 ετων και υπαρχει αναγκη!!!σε ευχαριστω

                          Comment


                            #28
                            Δυστυχώς φίλε μου Σπύρο δεν έχουν όλοι αυτη τη δυνατότητα. Μπορει να είναι εύκολο να λες ''κανα 500αρικο'' αλλα δυστυχώς για κάποιους συμπατριώτες μας αυτά τα λεφτά ειναι παρα πολλά. Αν το δωμάτιο κάνει 500 ευρώ τοτε η εγγύηση για να το νοικιάσεις είναι 1500. Αν προσθέσεις αεροπορικά εισητήρια, και τα έξοδα μέχρι να βρεις δουλειά μπορει να μαζευτεί ένα ποσό της τάξης των 5000 ευρώ χωρίς να το καταλάβεις. Εγώ προσωπικά δεν ξέρω κανένα με τέτοιο ποσο διαθέσιμο που να θέλει να μεταναστεύσει (μαζί με την αφεντιά μου φυσικά). Ορισμένες φορές αναγκάζεσαι να πας σε εστιατόριο με 12 - 13 ώρες τη μέρα δουλεία, χωρίς ρεπό και για 1000 ευρώ το μήνα μόνο και μόνο γιατι από κάπου πρέπει να πιαστεις μέχρι να βάλεις ένα ποσό στην άκρη για να ξεκινήσεις όπως πολύ σωστά είπες. Άλλωστε αν περνούσε καλά ο κόσμος στα εστιατόρια δεν θα άλλαζαν προσωπικό κάθε τρεις και λίγο...Εγώ από τότε που θυμάμε τον ευατό μου να κοιτάω για δουλείες, πάντα υπήρχαν αγγέλίες για ελ. εστιατόρια στη Γερμανία. Τυχαίο??? Δεν νομίζω....

                            Comment


                              #29
                              Να'σαι καλα ρε Σπύρο!!! Εισαι ψυχάρα ρε φίλε! Ευχαριστουμε για τις πληροφορίες!

                              Comment


                                #30
                                Ψάχνοντας για δουλειά στο εξωτερικό.

                                Ευχαριστώ όλους τους φίλους για τις πληροφορίες που μοιράζονται μαζί μας και για όλους εμάς που ενδιαφέρομαστε να βρούμε εργασία στο εξωτερικό. Εγώ είμαι Καθηγητής Γερμανικών από την Καρδίτσα και μιλάω επίσης Αγγλικά σε επίπεδο Proficiency. Είμαι πάρα πολύ δυσαρεστημένος με τις εξελίξεις στη χώρα μας τελευταία και αφού γνωρίζω την γλώσσα, πλέον το έχω πάρει απόφαση να εργαστώ στο εξωτερικό. Προσπαθώ να βρω κάποια θέση εργασίας είτε στη Γερμανία, είτε στην Αυστρία ή και στην Αγγλία στην οποία οι γνώσεις μου να είναι χρήσιμες. Τώρα έχω αρχίσει να ψάχνω και δεν ξέρω πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι αυτό. Το internet πιστεύω βοηθάει πολύ, αλλά το ιδανικό θα ήταν να μπορούσαμε να ζήσουμε ένα διάστημα στη χώρα που θα θέλαμε να πάμε να εργαστούμε.

                                Comment

                                Working...
                                X