Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εργασια στην γερμανια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Εγω χαιρετω την Ελλαδα σε 8 ημερες..Αγαπω πολυ τη γερμανια, κι ας ειμαι 21.. Δεν πειραζει, εκει θα εχω πολλες επιλογες. Κλαη τυχη σε ολους!

    Comment


      #32
      Καλή τύχη
      Όπου γης και Πατρίς !!!!

      Comment


        #33
        Καλή τύχη Zanina μακάρι να τα καταφέρεις, μην ξεχνάς να μας γράφεις πως τα περνάς.
        Κουράγιο πατριώτες και όλοι θα φύγουμε μια μέρα από αυτή τη...............ΧΩΡΑ

        Comment


          #34
          Καλή τύχη Zanina!!! Μέσα στον Αυγουστο παίρνω και γω σειρά.... Ψηλά το κεφάλι και να παιρνάς καλά!

          Comment


            #35
            Σας ευχαριστω πολυ παιδια!!! Και σε εσενα φιλε Νικο! Σε ποια πολη πας αν επιτρεπεται!! Θα γραφω οποτε μπορω εννοειται δεν θα ξεχασω το patriotaki

            Comment


              #36
              Μάλλον στο Μόναχο, αλλα δεν είναι ακόμα 100% σίγουρο. Το μόνο σίγουρο είναι οτι δεν κάθομαι το χειμώνα στην Ελλάδα ο κόσμος να χαλάσει........

              Comment


                #37
                Τόσο χαμηλοί είναι και οι μισθοί στη Γερμανία ρε παιδιά? Διαβάζω εδώ για 900-1000. Είχα την εντύπωση οτι θα είναι πολύ καλύτερα..Ξέρουμε περίπου τι κρατήσεις έχουν στα μικτά??

                Comment


                  #38
                  Φιλε Giorgos83 απο ότι ξέρω τόσο είναι ο πρώτος μισθός ενός ανειδικευτου εργάτη. Αν τυχόν κάνω κάποιο λάθος ας με διορθώσει κάποιος πιο έμειρος σε τέτοια θέματα για να διευκρινηστει πλήρως το ερώτημά σου. Από όσο όμως ξέρω αυτός είναι ο ας πουμε ο ''βασικός μισθός'' ο οποίος φυσικά ανεβαίνει ανάλογα με τα προσόντα του καθενός και την εμπειρία του.

                  Comment


                    #39
                    Για εκεινους που ψαχνουν δουλειά θα ήθελα να επισημάνω κάτι προειδοποιητικό:
                    ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΑΠΕΥΘΥΝΘΕΙΤΕ ΣΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΕΥΡΕΣΕΩΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ. Δεν θα αναφέρω όνομα, όμως κάνει απατεωνιές τύπου όπως:
                    -Σου λέει π.χ ότι το χ ελληνικό εστιατόριο που επρόκειται να δουλέψεις είναι στο α μέρος, την επόμενη σου λέει άλλο και στο τέλος σου λέει που πραγματικά βρίσκεται..! Για να στο φέρει λάου λάου!
                    -Σε στέλνει σε απομακρυνσμένα χωριά, και δεν έχει ιδέα που βρίσκονται και σε παραμυθιάζει!
                    -Σαν γραφείο , παίρνει κάποια συμφωνημένα χρήματα ως αμοιβή με το που θα "πέσει" ο πρώτος μισθός. Θα σου στείλει χαρτιά με φάξ για να υπογράψεις για 390 ευρώ. όταν όμως θα πάρεις τον πρώτο μισθό, θα σου έχει κρατήσει 460 ευρώ(πρόκειται για πικρή αλήθεια δυστηχώς!!)
                    -Αν δεν ξέρεις καθόλου γερμανικά, ξινίζει λίγο..
                    ΣΥΝΗΣΤΩ, ΌΣΟΥΣ ΨΆΧΝΟΥΝ ΕΡΓΑΣΊΑ ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΊΑ ΝΑ ΚΟΙΤΆΝΕ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ.ΚΑΙ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΤΗΛΕΦΩΝΗΤΕ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΖΗΤΑΝΕ ΑΤΟΜΑ ΓΙΑ ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΤΗΛ. ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΟΤΙ ΟΥΤΕ ΓΡΑΦΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, ΚΑΙ ΣΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΛΑ 1600 ΕΥΡΩ, ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ "ΠΟΝΗΡΕΣ" ΑΓΓΕΛΙΕΣ! ΜΟΝΟ ΣΕ ΕΓΚΥΡΟΥΣ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΌ 0049..... ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ
                    !

                    Comment


                      #40
                      Πέστα ρε Ζανίνα!!! Κυκλοφορούν πολλές τέτοιες αγγελιες στις εφημερίδες. Συγκεριμέμα δεν αναφέρουν ούτε καν όνομα γραφείου, έχουν πάντα ελληνικό αριθμό και σου λένε ότι τη στιγμή που μιλάτε βρίσκονται στη Γερμανία. Οταν πας να τους ρωτήσεις κάτι συγκεκριμένο δεν ξέρουν να σου απαντήσουν. Προχθές πήρα τηλ. σε τέτοια αγγελία απο την τοπική εφημερίδα της Λάρισας. Απάντησε μια κυρία και μου έιπε για 13 ώρες δουλεια σε ελληνικό εστιατόριο με 1 ρεπό και 900 ευρώ στο χέρι. Όταν τη ρώτησα που βρείσκετε το εστιατόριο απέφυγε να μου απαντησει!!! Όταν αντεδρασα για τα λεφτά μου είπε για 1000 ευρώ. Μετά από 1 λεπτό της ξαναέιπα ότι με τόσα λεφτά δεν πρόκειται να βρούνε άτομα και μου απάντησε ότι μπορεί να μου δώσουν και 1100 ευρώ!!! Φανταστείτε σε τι στόκο απατεώνα έπεσα....

                      Comment


                        #41
                        Σιγουρα οι μισθοι στη Γερμανια δεν ειναι σε τοσο υψηλα επιπεδα οπως αλλων χωρων πχ Νορβηγιας.
                        Αυτο που εγω προσωπικα αναζητω περα απο ενα αξιοπρεπη μισθο,ειναι η ποιοτητα ζωης.
                        Να ξυπναω το πρωι κ να μη νιωθω ανασφαλεια για το τι με περιμενει.Να μη φοβαμαι τη στιγμη που θα πατησω το ποδι μου σε νοσοκομειο κ δεν θα εχουν ουτε γαζες.Να μην αναρωτιεμαι αν τελικα θα καταφερω να παρω ποτε συνταξη κ αν τα μελλοντικα παιδια μου θα μεγαλωσουν σε υγιες περιβαλλον.
                        Αν θα εχουν ευκαιριες κ αν εγω θα ειμαι παντα σε θεση να τους προσφερω τα απαραιτητα.

                        Comment


                          #42
                          Το σκέφτομαι για Φρανκφούρτη αλλά δεν έχω και ιδέα για τα νοίκια. Έριξα μια ματιά στο παραπάνω site και λέει με μια κρεββατοκάμαρα έχει μέσο όρο κάνα 600άρι. Με 2 δηλαδή θα είσαι στο χιλιάρικο...Δεν είναι και λίγα. Πρέπει να παίρνεις καλά λεφτά για να βγαίνεις άνετα. Αλλιώς θα είναι τσίμα τσίμα. Γενικά τις τιμές τις βλέπω περίπου ίδια με την Ελλάδα. Στο συγκεκριμένο site πάντα (numbeo).

                          Comment


                            #43
                            Καλημέρα σας! Φίλε Νίκο, ευχαριστώ που συμφωνείς μαζί μου, εμένα νόμιζαν πως θα με πιάσουν "κότσο" επειδή είμαι μικρή και νόμιζαν θα παραμυθιαστώ με τα 1600(και καλα!)! Εκεί που θα πάω θα πέρνω ένα χιλιάρικο, όμως όχι μέσα σε κουζίνα κι αυτό με χαροποιεί. Θα έχω και την ασφάλειά μου (ΑΟΚΑ) και ολα οκ. Το θεμα ειναι κανεις να μην εμπιστευται τιποτα και να μην ενθουσιαζεται εξαρχης! Και οταν βλεπουν καποιο Γερμανικο νουμερο ακομη, μπορουν να κανουν την "αντιστροφη" αναζητηση!
                            -Δηλαδη: Βαζεις τον γερμανικο αριθμο στο Google (0049......) που βρηκες στη εφημεριδα, και αμεσως σου βγαζει το ονομα του εστιατοριου, και που ακριβως βρισκεται. Ετσι αν για παραδειγμα ο αλλος σου πει πχ. ειναι στο Μοναχο, θα ξερεις που ακριβως στο μοναχο θα ειναι, μην ειναι κανενα απομακρυσμενο χωριουδακι..!! Εγω ετσι εκανα και ειδα που ειναι, απο την αρχη "ερωτευτηκα" το μερος που θα παω και τωρα... 5 και σημερα... Υπομονη θελει μονο για οσους σκεφτονται για Γερμανια...
                            Η ζωη (εκτος απο τα ενοικια) ειναι πολυ πιο φθηνη απο οτι εδω που οι μισθοι ειναι (πλεον..) 500, 400 και κατεβαινε! Μονο εκμεταλλευση υπαρχει εδω λογω της... λεγομενης κρισης, και σου λενε "δινω τοσα κι αν θες, αλλα με πληρες ωραριο"! Καλυτερα να αρχιζετε να φευγετε πριν χειροτερευσουν ολα....

                            Comment


                              #44
                              Είμαι από τις 7/6 στην Γερμανία και πιάνω δουλειά 1/7 .Είμαι στην αναζήτηση σπιτιού στο Bad Homburg προάστιο τις frankfurt.Ψάχνω από την σελίδα http://www.immobilienscout24.de/de/f...hnen/index.jsp αλλα δύσκολα τα πράγματα.Ξέρετε καμια σελίδα για σπίτια?

                              Comment


                                #45
                                Για αναζήτηση σπιτιιού!

                                Immobiliensuche in den größten Städten und Regionen in Deutschland. Täglich viele neue Angebote für Kauf- und Mietimmobilien, Häuser und Wohnungen.


                                Anbieten. Suchen. Finden. Die größte Auswahl an Wohnungen, Häusern und Gewerbeflächen findest du nur bei ImmoScout24. Immobilien ab 0€ vermieten ✓ Jetzt Traumwohnung finden ✓ ImmobilienScout24

                                Immobilien, Wohnungen und Häuser schnell finden oder anbieten. Immobilie, Wohnung, Haus, WG mieten oder vermieten, kaufen oder verkaufen - Top-Auswahl bei imonnet!


                                http://www.wohnenaufzeit.de για Αμβούργο(?)

                                10.347 aktuelle Angebote für Immobilien, Wohnungen, Häuser zum Kauf oder zur Miete in München und Umgebung sowie in ganz Deutschland. Suchen und finden Sie Ihre Wunschimmobilie auf immobilienmarkt.sueddeutsche.de.

                                Aktuelle Immobilien, schöne Wohnungen und Häuser zur Miete oder Kauf in ganz Deutschland. Jetzt online, schnell & einfach, persönlichen Wohntraum finden!

                                http://www.bayerische-immobilien.de/...ietobjekte.asp για Βαυαρία

                                Ελπίζω να βοήθησα!

                                Comment

                                Working...
                                X