Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδές στο Λονδίνο & N.I uk

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σπουδές στο Λονδίνο & N.I uk

    Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να μάθω κάποιες πληροφορίες για ότι αφορά το Λονδίνο. Σκέφτομαι το καλοκαίρι που θα πάρω το απολυτήριο λυκείου να πάω στο Λονδίνο να σπουδάσω Αρτοζαχαροπλαστική. Άκουσα ότι εκέι άμα έχεις το National Insurance Number μπορείς να μπεις στο " ταμείο ανεργίας(στην ελλάδα έτσι το έχουμε για εκεί δεν ξέρω)" και να σου πληρώνει το κράτος μέχρι 600 λίρες το ενοίκιο του σπιτιού , να σου δίνει 65 λίρες την βδομάδα για να φας και έτσι και κάποια μαθημάτα για να μάθεις αγγλικά δωρεάν. Θα ήθελα να μάθω άμα αυτό ισχυέι και αν ναι αν πρέπει να έχω κάποια προυπηρεσία για να μπω. Επίσης αν πάω να σπουδάσω πάνω σε αυτό που θέλω θα χρειαστεί να ενοικιάσω σπίτι ή θα μένω μέσα στις φοιτητικές κατοικίες? Και κάτι ακόμα αμα μπορείτε να μου πείτε κάποιος που ξέρει κάποιες σχολές για αρτοζαχαροπλαστική.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

    #2
    Originally posted by Stavros Polo View Post
    Καλησπέρα παιδιά. Θέλω να μάθω κάποιες πληροφορίες για ότι αφορά το Λονδίνο. Σκέφτομαι το καλοκαίρι που θα πάρω το απολυτήριο λυκείου να πάω στο Λονδίνο να σπουδάσω Αρτοζαχαροπλαστική. Άκουσα ότι εκέι άμα έχεις το National Insurance Number μπορείς να μπεις στο " ταμείο ανεργίας(στην ελλάδα έτσι το έχουμε για εκεί δεν ξέρω)" και να σου πληρώνει το κράτος μέχρι 600 λίρες το ενοίκιο του σπιτιού , να σου δίνει 65 λίρες την βδομάδα για να φας και έτσι και κάποια μαθημάτα για να μάθεις αγγλικά δωρεάν. Θα ήθελα να μάθω άμα αυτό ισχυέι και αν ναι αν πρέπει να έχω κάποια προυπηρεσία για να μπω. Επίσης αν πάω να σπουδάσω πάνω σε αυτό που θέλω θα χρειαστεί να ενοικιάσω σπίτι ή θα μένω μέσα στις φοιτητικές κατοικίες? Και κάτι ακόμα αμα μπορείτε να μου πείτε κάποιος που ξέρει κάποιες σχολές για αρτοζαχαροπλαστική.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Δεν ξέρω εάν ισχύουν αυτά που λές φίλε μου,και εύχομαι να βρεθεί κάποιος να σε κατατοπίσει,αλλά δεν πιστεύω να είναι έτσι τα πράγματα .... Εάν έδιναν στον οιονδήποτε 315 ευρώ τον μήνα γιά φαγητό και 700 γιά ενοίκιο,όλοι εκεί θα πήγαιναν ...

    Comment


      #3
      1ον οι εστίες στην Αγγλία είναι ιδιωτικές και 2ον οι σχολές αρτοζαχαροπλαστικής δεν πρέπει να χουν εστίες είναι σαν τα ΙΕΚ εδώ στην Ελλάδα.Τέλος δεν νομίζω να δίνουν αυτά που λες το μόνο που ξέρω είναι ότι μπορείς να γραφτείς ταμείο ανεργίας χωρίς ιδιαιτερα χαρτία αλλά και κεί έχουν μείωσει τα χρήματα που δίνουν και δεν φτάνουν για να ζήσεις απ αυτά ειδικά Λονδίνο που τα ενοίκια είναι ακριβά.

      Comment


        #4
        Stavro auto ontws ginotan palia (milame prin 15 xronia) k to eixan ekmetaleytei tote arketoi ellhnes/ispanoi/portogalloi pou h3era. Alla gia pio prosfata esfi3an ta pragmata, kapoios allos prepei na mas pei ti akribws dinoun twra. To mono pou 3erw sigoura einai oti k epidoma na pairneis, prepei na tous apodei3eis oti psaxneis energa gia douleia, na dei3eis oti stelneis aithseis, k ta sxetika, den mporeis apla na ara3eis k na plhrwnesai opws htan palia.

        Comment


          #5
          Μέχρι πριν από μερικά χρόνια ήμουν Λονδίνο, οπότε ας πω κι εγώ ότι ξέρω. Ο manos_uk έχει δίκιο για να παίρνεις το επίδομα θα πρέπει να αποδείξεις ότι ενεργα ψάχνεις για δουλειά. Επίσης, για να πάρεις το επίδομα για πρώτη φορά θα πρέπει να έχεις δουλέψει προηγουμένως στη Βρετανία. Να έχεις κολλήσει ένσημα όπως θα λέγαμε στην Ελλάδα.
          Οι εστίες είναι αρκετά ακριβές και σε αρκετές περιπτώσεις έρχεται πιο οικονομικά να νοικιάσεις σπίτι μαζί με άλλους (βρίσκεις εύκολα από αγγελίες στα πανεπιστήμια και στο web).

          Comment

          Working...
          X