Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sites που είναι απάτη.

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by abdel View Post
    Δηλ αυτα που λες θεωρουνται αξιοπιστα??
    Γιατι προσπαθω να βρω ενα σπιτι-δωματιο-bangalows...οτι να'ναι για να μεινω..
    Αξιόπιστο είναι συνήθως αν ενα σπίτι αντιπροσωπεύεται απο αντζέντη. Εδώ οι αντζέντηδες δεν εχουν απλά κάνει έναρξη επαγγέλματος ανοίγοντας τον συγκεκριμένο κωδικό στην εφορία και ξαφνικά απο οτι και να κάνανε πριν γίνανε μεσίτες.
    Περνάνε διαδικασία και έχουν άδεια για να κάνουν την δουλειά αυτή. Η διαδικασία της άδειας είναι και ο έλεγχος που τους γίνεται.
    Αν δείς να είναι αντζέντης κάποιου γραφείου, κοίτα και στο site του γραφείου αυτού. Να βεβαιωθείς οτι υπάρχει πράγματι. Γιατι δεν γνωρίζεις τα ονόματα απο τα μεσιτικά και ούτε εγώ να στα πω ολα.
    Ετσι απλά να πιστέψουμε οτι είναι αξιόπιστα δεν στο λέω. Πάντα προσοχή και διασταυρώσεις στοιχείων.
    Εδώ συνήθως οι δουλειές όπως ενοικίαση ή πώληση ή αγορά κατοικίας γίνονται μέσω αντζέντη και απο πλευράς ιδιοκτήτη και απο ενοικιαστή, αγοραστή κ.τ.λ.
    Υπομονή και επιμονή patriotes.

    Comment


      #32
      Ενα περίεργο μήνυμα!

      Λεγομαι Βαιος Παπαναγνου και ειμαι δημοσιογραφος στην εφημεριδα ΤΟ ΒΗΜΑ. Κανω ενα αρθρο για την μεταναστευση στην Μελβουρνη. Θα σας ενδιεφερε να απαντησετε σε καποιες ερωτησεις που ειναι σχετικες με την δικια σας εμπειρια οπως την διαβαζω στα posts σας;
      Αν σας ενδιαφερει σας παραθετω παρακατω τις ερωτησεις. Θα χρειαστω επισης ονομα, ηλικια, επαγγελμα, ποτε μεταναστευσατε στην Μελβουρνη και αν εχετε οικογενεια. Επισης θα μπορουσα να χρησιμοποιησω πληροφοριες απο τα posts σας στο patriotaki σε περιπτωση που το χρειαστω; Θα εκτιμουσα αν μπορουσατε να μου απαντησετε στο παρακατω email address οσο πιο γρηγορα μπορειτε για να προλαβω το deadline του ρεπορταζ.
      Ευχαριστω πολυ
      Βαιος Παπαναγνου
      papanagnou@gmail.com

      Ερωτησεις
      1. Γιατι πηρες την αποφαση να μεταναστευσεις; Τι ζυγισες για να παρεις την αποφαση σου περισσοτερο;
      2. Τι βιζα πηρες αρχικα; Ειχες προταση εργασιας ή εφυγες ψαχνοντας;
      3. Πως ήταν οι πρωτοι μηνες στην Αυστραλια; Μπορεις να μου αφηγηθεις ποια ηταν τα βηματα που εκανες για δουλεια, νοικι, βιζα, γραφειοκρατια; Ποια ηταν τα βασικα προβληματα; Πως αισθανοσουν τοτε και τι σκεφτοσουν;
      4. Τι συνιστάς στους νεους μεταναστες να κανουν τον πρωτο καιρο;
      5. Πως ειναι τωρα η ζωη σου στην Μελβουρνη; Πως εχει αλλαξει; Μπορεις να περιγραψεις ενα τυπικο 24ωρο και ενα τυπικο σαββατοκυριακο;
      6. Πως σε αντιμετωπιζουν οι Αυστραλοι στην αρχη και πως τωρα;
      7. Σε τι βοηθησε το γεγονος οτι εισαι Ελληνας; Σε τι σου δημιουργησε προβληματα;
      8. Σκεφτεσαι να επιστρεψεις;
      9. Θα συστηνες σε καποιον που δεν εχει βιζα εργασιας να ερθει για να ψαχτει με την τουριστικη;
      10. Τι συνιστας να κανουν νεοι μεταναστες τον πρωτο χρονο; Ποια ειναι τα βασικα προβληματα που πρεπει να λυσουν;
      Το παραπάνω μήνυμα το έλαβα όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι με προσωπικό μήνυμα.
      Μου κίνησε την περιέργεια η χρήση email απο το gmail και οχι του δημοσιογραφικού οργανισμού Λαμπράκη που ανήκει το Βήμα δηλαδή κάτι σαν @dol.gr
      Πήρα ενα τηλέφωνο με το skype στην εφημερίδα και ούτε και τον ήξερε κανένας εκεί.
      Αμα γράφεις σαν δημοσιογράφος το όνομά σου χωρίς ούτε signature και δεν δίνεις ούτε τα καμία πληροφορία επαφής, και δεν γράφεις ούτε το όνομά σου σωστά, πως να σε πάρουν σοβαρά οι άλλοι?

      Ελπίζω να είναι κάτι σαν αφελής εκ παραδρομής λανθασμένη διαδικασία.

      Αν γράψει κάποιος το όνομα αυτό στο google τα πρώτα αποτελέσματα είναι ολα απο το site Yupi.γρ Το γράφω έτσι για να μην το πατάνε κατα λάθος κάποιοι και δίνουμε και hit.
      Υπομονή και επιμονή patriotes.

      Comment


        #33
        Περίεργο Μήνυμα?

        Originally posted by Agoriani View Post
        Το παραπάνω μήνυμα το έλαβα όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι με προσωπικό μήνυμα.
        Μου κίνησε την περιέργεια η χρήση email απο το gmail και οχι του δημοσιογραφικού οργανισμού Λαμπράκη που ανήκει το Βήμα δηλαδή κάτι σαν @dol.gr
        Πήρα ενα τηλέφωνο με το skype στην εφημερίδα και ούτε και τον ήξερε κανένας εκεί.
        Αμα γράφεις σαν δημοσιογράφος το όνομά σου χωρίς ούτε signature και δεν δίνεις ούτε τα καμία πληροφορία επαφής, και δεν γράφεις ούτε το όνομά σου σωστά, πως να σε πάρουν σοβαρά οι άλλοι?

        Ελπίζω να είναι κάτι σαν αφελής εκ παραδρομής λανθασμένη διαδικασία.

        Αν γράψει κάποιος το όνομα αυτό στο google τα πρώτα αποτελέσματα είναι ολα απο το site Yupi.γρ Το γράφω έτσι για να μην το πατάνε κατα λάθος κάποιοι και δίνουμε και hit.
        Παραθέτω ΚΑΙ εδω post Που είχα αναρτήσει σε άλλο θέμα (μέχρι τότε δεν ήθελα να πιστέψω ότι πρόκειται για απάτη!!!)

        Το τελευταίο καιρό έχουν αρχίσει κάποιοι δημοσιογράφοι να καλύπτουν το θέμα του κύματος υποψήφιων μεταναστών στην Αυστραλία. Πρόσφατα, δέχτηκα το 2ο σχετικό μήνυμα και υποθέτω και άλλοι από εσάς. Προσωπικά δεν με πειράζει που καλύπτεται το θέμα από τα ΜΜΕ. Δηλαδή γιατί να ασχολούνται μόνο με την οικονομία και την δυστοκία των αρχόντων μας. Ας ασχοληθούν και με τη νέα γενιά μας που εγκαταλείπει το πλοίο σαν ύστατη προσπάθεια αυτοσυντήρησης. Το δέχομαι.

        Όμως κύριοι των ΜΜΕ μήπως θα ήταν καλύτερο να κερδίσετε την εμπιστοσύνη των χρηστών του forum πρώτα και μετά να στέλνετε κατά κύματα τα ερωτηματολόγιά σας; Συμφωνώ ότι και εσείς κάπως πρέπει να κάνετε τη δουλειά σας και ότι βολεύει να πάρετε γρήγορα πληροφορίες αλλά σας παραπέμπω στο σκεπτικό του forum και αν κάνω λάθος να διαγραφεί το μήνυμά μου από τους operators. No pain, no gain. Κανείς δεν θα αρνηθεί τη συνεργασία μαζί σας αλλά το να αντλείται πληροφορία με δόλωμα την αγανάκτηση του κόσμου, δεν είναι κάπως; Και μπορεί να μην είναι αυτή η πρόθεσή σας.... όμως αλήθεια, πως καταθέσατε τα διαπιστευτήριά σας? Πώς κερδίσατε το σεβασμό και την εμπιστοσύνη των χρηστών του forum?

        Θα είμαστε συνεργάτες σας και αρωγοί στην προσπάθειά σας αλλά δεν αρκεί να καταθέσετε την ταυτότητά σας. Τι πρέπει να καταθέσετε; Αν διαβάσετε τα αγωνιώδη μηνύματα των χρηστώ του forum νομίζω θα καταλάβετε. Παρακαλώ τους χρήστες όχι σε απάντηση στο μήνυμά μου (γιατί θα ξεφύγουμε από το post) αλλά σε προβληματισμό και δράση κατά συνείδηση.

        Comment


          #34
          Η Χαρά μου έστειλε το παρακάτω link για το Ausfis. Σε ευχαριστούμε Χαρά. Το συγκεκριμένο το έχουνε επισημάνει μέλη του Forum απο καιρό και μακάρι να γίνει γνωστό να μην την πατάει ο κόσμος.

          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #35
            Originally posted by panoss View Post
            μηπως γνωριζει κανεις αν ειναι ασφαλης αυτη η διευθυνση
            με το χαιρετε ζηταει πιστωτικη καρτα για να χρεωσει καποια χρηματα .
            γνωριζει κανεις αν οντως μπορει να με βοηθησει η συγκεκριμενη σελιδα;
            http://www.ausfis.org/Home.aspx
            δυστυχώς, η σελιδα αυτή είναι απάτη.το έπαθα πλήρωσα 149 ευρώ για να ελένξουν και καλά τα στοιχεία μου, περίνα 2 μήνες και τελικά αφού τους απήλεισα οτι θα το διαδωσω στο facebook + twitter, μου έκαναν δώρο cd εκμάθησης αγγλικών, που κολλάει κιόλας. Μακάρι να σε πρόλαβα και να μην έχεις πληρώσει.

            Comment


              #36
              Originally posted by Agoriani View Post
              Το παραπάνω μήνυμα το έλαβα όπως και πολλοί άλλοι φαντάζομαι με προσωπικό μήνυμα.
              Μου κίνησε την περιέργεια η χρήση email απο το gmail και οχι του δημοσιογραφικού οργανισμού Λαμπράκη που ανήκει το Βήμα δηλαδή κάτι σαν @dol.gr
              Πήρα ενα τηλέφωνο με το skype στην εφημερίδα και ούτε και τον ήξερε κανένας εκεί.
              Αμα γράφεις σαν δημοσιογράφος το όνομά σου χωρίς ούτε signature και δεν δίνεις ούτε τα καμία πληροφορία επαφής, και δεν γράφεις ούτε το όνομά σου σωστά, πως να σε πάρουν σοβαρά οι άλλοι?

              Ελπίζω να είναι κάτι σαν αφελής εκ παραδρομής λανθασμένη διαδικασία.

              Αν γράψει κάποιος το όνομα αυτό στο google τα πρώτα αποτελέσματα είναι ολα απο το site Yupi.γρ Το γράφω έτσι για να μην το πατάνε κατα λάθος κάποιοι και δίνουμε και hit.
              Σπάζοντας την παράδοση που θέλει να μην γίνονται απαντήσεις απο τον ίδο στον ίδιο θα απαντήσω στο προηγούμενο post μου με μια απορία:
              Ενώ πράγματι πήρα τηλέφωνο και επιβεβαίωσα οτι ο δημοσιογράφος με το όνομα που μου συστήθηκε δεν υπάρχει στην εφημερίδα Το Βήμα, την Κυριακή που μας πέρασε 25/9 η εφημερίδα αυτή είχε ενα άρθρο σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία με συνέντευξη του Χρήστου - Chrisgr και κάποιου Νίκου που και οι δυο είναι και εδώ ανταποκριτές.
              Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ίσως πλέον τα ρεπορτάζ τα αναλαμβάνει φασόν κάποιος εκτός εφημερίδας και τα δίνει μετά σε κάποιον μέσα στην εφημερίδα.
              Όπως και να έχει κάποιον η συνέντευξη δεν πήγε στο βρόντο, αλλά δεν μπορώ να δω και τι ακριβώς έγραψαν γιατι βλέπω μόνο την online έκδοση της εφημερίδας και εχει ενα μικρό απόσπασμα απο το άρθρο και παραπέμπει στην έντυπη μορφή που φυσικά δεν την έχω.
              Αν κάποιος έχει την εφημερίδα αυτή και θέλει ας μας ενημερώσει τι έγραψαν.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #37
                Originally posted by Agoriani View Post
                Σπάζοντας την παράδοση που θέλει να μην γίνονται απαντήσεις απο τον ίδο στον ίδιο θα απαντήσω στο προηγούμενο post μου με μια απορία:
                Ενώ πράγματι πήρα τηλέφωνο και επιβεβαίωσα οτι ο δημοσιογράφος με το όνομα που μου συστήθηκε δεν υπάρχει στην εφημερίδα Το Βήμα, την Κυριακή που μας πέρασε 25/9 η εφημερίδα αυτή είχε ενα άρθρο σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία με συνέντευξη του Χρήστου - Chrisgr και κάποιου Νίκου που και οι δυο είναι και εδώ ανταποκριτές.
                Δεν μπορώ να το εξηγήσω. Ίσως πλέον τα ρεπορτάζ τα αναλαμβάνει φασόν κάποιος εκτός εφημερίδας και τα δίνει μετά σε κάποιον μέσα στην εφημερίδα.
                Όπως και να έχει κάποιον η συνέντευξη δεν πήγε στο βρόντο, αλλά δεν μπορώ να δω και τι ακριβώς έγραψαν γιατι βλέπω μόνο την online έκδοση της εφημερίδας και εχει ενα μικρό απόσπασμα απο το άρθρο και παραπέμπει στην έντυπη μορφή που φυσικά δεν την έχω.
                Αν κάποιος έχει την εφημερίδα αυτή και θέλει ας μας ενημερώσει τι έγραψαν.
                Agoriani την έχω την εφημερίδα. Το ρεπορτάζ ειναι ενος Γ. Πουλιόπουλου και πράγματι μεταξύ άλλων εχει λίγες κουβέντες ενός χρήστου και ενός Νικου Κλάδη που ειναι μαλιστα και σε φωτο. Λέει μάλιστα οτι πολύ ελληνες εξαπατήθηκαν και έφτασαν στην Αυστραλία στην ουσία με τουριστική βίζα, νομίζοντας οτι έχουν δικαίωμα να εργαστουν. (Ελλάς το μεγαλείο σου). Κατά τα άλλα τίποτα περίεργο.
                Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                Comment


                  #38
                  Originally posted by abdel View Post
                  Με την ausfis την "πατησα" και εγω..Ευτυχως η "συναλαγη" εγινε κυριακη μεσημμερι και την δευτερα πρωι πρωι πηγα στην τραπεζα και την ακυρωσα...
                  Ειχα δωσει την preepaid μου,αλλα ευτυχως ειχα μεσα μονο 90 ευρω...
                  Μου εκανε εντυπωση που ζηταγανε αν εχω και αλλη καρτα για να παρουν και τα υπολοιπα χρηματα που θελανε...
                  Τελικα τα χρηματα τα γλιτωσα και περιμενω να μου τα μεταφερουν στην καινουρια preepaid απο τα κεντρικα της eurobank...
                  Μακρια απο τετοια...Μεχρι και σπιτι εχω βρει να μεινω την αλλη εβδομαδα,αλλα φοβαμαι να το κλεισω online μην ειναι καμια απατη οπως ειπε και ο agoriani..

                  Παρεπιπτωντως το site για σπιτι ειναι www.secondcasa.com το ξερει κανεις??
                  Σχετικά με τα περιστατικά εξαπάτησης, θα θέλαμε να αναφέρουμε ότι οι υπηρεσίες συμβούλων μετανάστευσης δεν είναι απαραίτητες για την έκδοση βίζας, ούτε προσφέρουν κάποιο πλεονέκτημα στους αιτούντες. Όσοι επιθυμούν να χρησιμοποιήσουν τις υπηρεσίες συμβούλων μετανάστευσης καλούνται να αναζητήσουν περαιτέρω πληροφορίες στην ιστοσελίδα του Υπουργείου Μετανάστευσης της Αυστραλίας (DIAC) στο www.immi.gov.au/migration-fraud.
                  Η τουριστική βίζα επιτρέπει σε άτομα να παραμείνουν στην Αυστραλία για περιορισμένο χρονικό διάστημα και δεν τους δίνει δικαίωμα εργασίας. Η αυστραλιανή κυβέρνηση διαθέτει το κατάλληλο νομοθετικό πλαίσιο έτσι ώστε να ελέγχει ότι οι κάτοχοι βίζας παραμένουν νόμιμα στην Αυστραλία και σύμφωνα με τους όρους της βίζας που έχουν. Αν κάποιος βρεθεί ότι δεν συμμορφώνεται με τους όρους της τουριστικής βίζας, θα αντιμετωπίσει σειρά κυρώσεων»
                  από δημοσίευμα στο neoskosmos

                  Comment


                    #39
                    Προσοχη, ανακαλυψα αγγελιες σε διαφορα σαϊτ που σε παραπεμπουν σ'αυτο το μπλογκ http://reklamagynaika.blogspot.com/p/blog-page_23.html και απο πισω ειναι το Ausfiss. Μην πιστευετε οπου δειτε αγγελιες που ζητουν εργατες στην Αυστραλια, οπως εδω: http://aggelies.vres.gr/aggelia.php?aggelia_id=8616 .

                    Comment


                      #40
                      καλημέρα, νέος στην παρέα σας, και σχετικα με την μετανάστευση στην αυστραλία και το "ausfis"...
                      εκτός απο 3 e-mail που δέχθηκα (του τύπου: σας ψάχνουμε αυτές τις μέρες!!!),
                      είχα και 2 κλήσεις τηλεφωνικές απο Sydney no 0061291917406..
                      έλειπα απο το σπίτι και δεν απάντησα, αργότερα οταν τις είδα και κάλεσα δεν απαντούσε κανείς...
                      ρομποτικός τηλεφωνητής...?

                      Comment


                        #41
                        σήμερα το μεσημέρι στις 15.00 με πήραν τηλέφωνο πάλι. απάντησα.
                        με τα πολλα και με τα λίγα, για να μου δώσουν viza, έπρεπε πρώτα να τους προκαταβάλω 300ε,
                        και να τους δώσω τα στοιχεία μου της vizaς μου τηλεφωνικώς.
                        μόλις τους ζήτησα να μου στείλουν την άδειά της εταιρίας τους, στο μειλ μου, αφου αυτοι με βρήκαν,
                        με παρέπεμπταν στον διευθυντή της εταιρίας τους.... τελικά βαρέθηκα και εκλεισα το τηλέφωνο.
                        επέμεναν και ξανακαλούσαν μέχρι που ακόμα το έχο κλειστό...

                        Comment


                          #42
                          Συμπλήρωσα και εγώ τα στοιχεία του άνδρα μου στο Ausfis, αλλά επειδή στο 2ο βήμα ζητούσε πιστωτική δεν το συνέχισα. Μετά από 2 μέρες πήραν τηλ στο σπίτι από Αυστραλία για να μου πουν ότι περνούμε βίζα που μπορείς να την ενεργοποιήσεις στα επόμενα τρία χρόνια. Αυτό μου φάνηκε λίγο ύποπτο. Και άλλο ύποπτο ήταν ότι επειδή με άκουσε σκεφτική μου έκανε προσφορά. Μου έστειλε ένα link για να πληρώσουμε 200κατι Ε και μετά επειδή με "συμπάθησε" μου είπε να πληρώσω μόνο 170Ε. Τόσα μαζεμένα κάπου δεν μου κώλυσε και το έψαξα και φυσικά το patriotaki το είχε αναφέρει. Από τότε δεν μας έχουν ενοχλήσει αν και το περίμενα.
                          "Το φως...το φως! Ας το χαρούμε όσο θα υπάρχουμε εμείς γιατί κείνο θα υπάρχει και χωρίς εμάς" Λουντέμης

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by zzzz View Post
                            Συμπλήρωσα και εγώ τα στοιχεία του άνδρα μου στο Ausfis,........
                            φτηνά τη γλύτωσες....

                            Comment


                              #44
                              alfa-agency

                              Καλησπέρα παιδιά. Τι γνωρίζεται για την alfa-agency??

                              Read more: http://www.alfa-agency.eu

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by alouminas View Post
                                Καλησπέρα παιδιά. Τι γνωρίζεται για την alfa-agency??

                                Read more: http://www.alfa-agency.eu
                                Φίλε μου προσωπικά ΔΕΝ θα το εμπιστευόμουν.
                                Ούτε τηλέφωνο βλέπω,ούτε διεύθυνση έδρας της εταιρίας....
                                ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπόν...

                                Comment

                                Working...
                                X