Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)

    Καλημέρα σε όλους!

    Είμαι νέος μέλος της κοινότητάς σας, την οποία σιγά σιγά άρχιζα να γνωρίζω μέσω του Forum.

    Θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάποια μεταφορική για μεταφορά κάποιων αντικειμένων από Αθήνα στο Sydney. Δε γνωρίζω ακόμα όγκο και βάρος, αλλά εκτιμώ ότι θα χρειάζεται μία παλέτα τουλάχιστον. Προτιμώ χαμηλό κόστος έναντι ταχύτητας παράδοσης.

    Όλες οι προτάσεις σας ευπρόσδεκτες


    Ευχαριστώ πολύ,
    Χρήστος.

    #2
    Originally posted by corinos View Post
    Καλημέρα σε όλους!

    Είμαι νέος μέλος της κοινότητάς σας, την οποία σιγά σιγά άρχιζα να γνωρίζω μέσω του Forum.

    Θέλω να σας ρωτήσω αν έχετε να προτείνετε κάποια μεταφορική για μεταφορά κάποιων αντικειμένων από Αθήνα στο Sydney. Δε γνωρίζω ακόμα όγκο και βάρος, αλλά εκτιμώ ότι θα χρειάζεται μία παλέτα τουλάχιστον. Προτιμώ χαμηλό κόστος έναντι ταχύτητας παράδοσης.

    Όλες οι προτάσεις σας ευπρόσδεκτες


    Ευχαριστώ πολύ,
    Χρήστος.
    δεσ εδώ= http://www.patriotaki.com/showthread.php?t=2168

    Comment


      #3
      Ευχαριστώ πολύ lift.

      Απ' ό,τι είδα, αναφέρεται η εταιρία Cargo Book στο thread που ανέφερες.

      Ξέρεις κάποιος και κάτι άλλο για σύγκριση τιμών, χρόνων παράδοσης, κτλ;

      Comment


        #4
        ενημερωση

        Στον αριθμο : 0080061126209,μπορει να καλεσει οποιος επιθυμει να παρει πληροφοριες απο το centrelink (ταμειο ανεργιας) στο Σιδνευ,χωρις χρεωση.θα απαντησει Ελληνας.ειναι γραμμη επικοινωνιας για κληση απο Ελλαδα.Να καλεσετε εξι με επτα πρωινη ωρα Ελλαδος.Μπορειτε να ρωτησετε αν υπαρχει χωρος φιλοξενιας κ οτιδηποτε ενδιαφερει ολους-ες που επιθυμουν να εγκατασταθουν στο Σιδνευ.

        Comment


          #5
          Καλώς ήρθες ivoni,εσύ πήρες τηλέφωνο;

          Comment


            #6
            υπαρχει σε καθε πολη αντιστοιχος ελληνοφωνος υπαλληλος?

            πχ. εγω ενδιαφερομαι για μελβουρνη, πως μπορω να το βρω?
            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

            Comment


              #7
              απαντηση

              Συγνωμη παιδια.. που δεν απαντησα αμεσως! Δεν τηλ/σα για πρακτικους λογους..,διοτι καποιοι ανεγκεφαλοι εδω στα Πηγαδακια της Καρπαθου, ξηλωσαν ολα τα καρτοτηλ/να! απο βδομαδα,που θα ερθω Αθηνα, θα τηλ ,να μαθω σε ποσες ημερες θα παρω το επιδομα ανεργιας κ ενοικιου κ να πληροφορηθω για την επιδοτηση δικης μου επιχειρησης απο το κρατος. Για οποια πολη επιθυμειτε τον αντιστοιχο αριθμο..,καλεστε τις πληροφοριες κ ζητηστε την ελληνικη κοινοτητα της πολης. Αν θελουν θα σας το δωσουν.Ομως υπαρχει μια προκαταληψη των πατριωτων μας εκει..,γυναικων κ αντρων,να μην επιθυμουν την μεταναστευση αλλων Ελληνων, με αποτελεσμα να μην δινουν πληροφοριες!!! Αυριο θα επικοινωνησω με τη φιλη που μου εδωσε τον αριθμο,να μαθω τον τροπο..για οποια πολη επιθυμειτε. Θελω να αναφερθω επισης κ να ΕΠΙΣΗΜΑΝΩ...,πως με χαρα ενημερωνω οτι πληροφορουμαι κ τις προσωπικες μου σκεψεις για απασχοληση στην Αυστραλια. Εστειλα καποια προσωπικα μνμ οπου εξηγω τις ενεργειες που μπορει να ακολουθησει το..Χ.. μελος,για να παρει τις πληροφοριες που επιθυμει κ να αποφασισει με το δικο του κριτηριο κ αναλογα να πραξει..!!! Παρακαλω πολυ..οπως να μην με φερνετε σε δυσκολη θεση με προσωπικα μνμ,διατυπωνοντας κ θεωροντας δεδομενο...πως θα παρω το Χ..μελος...κ θα "παμε"Αυστραλια..!!! εχει διαφορα το πηγαινω..κ αν η κατασταση ειναι θετικη στο ΚΟΥΜΠΕΡ ΠΙΝΤΙ θα προβω σε αναζητηση εργατων....απο το "φευγουμε"αυστραλια κ παιρνουμε εκει τις πληροφοριες....που θελουμε....!!!(οπως αναφερει το μνμ που ελαβα).Εκτος κ αν τα ελληνικα μου δεν ανταποκρινονται με την πραγματικοτητα...! Πιστευω πως το χειριστηκα οσο πιο "λεπτα"..μπορουσα το θεμα αυτο..διχως να αποκαλυψω κ προσβαλω το Χ..μελος!

              Comment


                #8
                Originally posted by Agoriani View Post
                Να διευκρινήσω ... ...παλιότερη έκδοση θα έπρεπε μετά να υποστεί και τις συνέπειες που μπορεί να είναι ακόμα και άρνηση χορήγησης βίζας.
                Όπως και να έχει ξέρετε οτι εδώ στο patriotaki είμαστε Ελληνες που μεταναστεύσαμε και αφιλοκερδός και οικιοθελός, πιέζοντας τον ελέυθερο χρόνο μας είπαμε να βοηθήσουμε με τα λίγα που ξέρουμε και όσους ετοιμάζονται ακόμα. Δεν αποτελούν οσα λέμε τελεσίδικες γνώμες και γνώμες ειδικών. Εκ πείρας γνώμες είναι και διαβάσματος.
                Υπάρχουν όμως τόσες λεπτομέρειες που άνετα μπορεί να μας ξέφυγε κατι και έτσι κι αλλιώς όποιος ετοιμάζετε να μεταναστεύσει και ετοιμάζει την διαδικασία μόνο και μόνο με πληροφορίες που βρήκε σε ενα forum είναι άξιος της μοίρας του. Δεν φέρουμε ουδεμία ευθύνη.
                Αυτά τα λέω οχι γιατι κάποιος διαμαρτυρήθηκε, τουναντίον, πολλοί είναι εκείνοι που έστειλαν τις ευχαριστήες τους, αλλά γιατι είναι βαρύ φορτίο η ευθύνη που νοιώθει κάποιος όταν γράφει κάτι και ξέρει πόσα λίγα ξέρει μπροστά στον όγκο πληροφορίας και νομολογίας που υπάρχει.
                Ενα ξέρω. Οτι δεν ξέρω τίποτα. Αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

                Ανακαλύπτω καινούργια πράγματα σχεδόν καθημερινά λοιπόν και ενα απο αυτά είναι και...

                Για να μην ξεχνιόμαστε κιόλας

                Comment


                  #9
                  Ερωτήσεις σχετικά με την μετανάστευση στην Αυστραλία (V)

                  Εδώ γράψτε τις ερωτήσεις σας και οτι σχετικό με την μετανάστευσή σας.
                  Υπομονή και επιμονή patriotes.

                  Comment


                    #10
                    γιατρος για Αυστραλια

                    Καλημερα!!!ειμαι νεος στο φορουμ και ψαχνω πληροφοριες για να εργαστω ως γιατρος(ειδικος παθολογος) στην Αυστραλια.Εχει κανεις ιδεα τι γινεται εκει και αν υπαρχουν θεσεις εργασιας?

                    Comment


                      #11
                      ...Παράθεση George_Nik

                      Γεια σου και πάλι...
                      Η αλήθεια είναι πως άργησα να καταλάβω που είσαι γιατί δεν διάβασα καλά.. αλλά παρ όλο που είσαι εδώ ακόμα κ έτσι η ιστορία σου μου κάλυψε τις περισσότερες απορίες σχετικά με το συγκεκριμένο επάγγελμα και σε ευχαριστώ.Απ ότι καταλαβαίνω τα πράγματα δεν είναι καθόλου ενθαρρυντικά αλλά είμαστε έτοιμη να το παλέψουμε.Το θέμα είναι πως αρχικά είχα την εντύπωση πως ένας γνωστός δεν μπορεί να παίξει το ρόλο του εγγυητή αυτό που λες πως περιμένεις αν κατάλαβα καλά...θέλει κάποια συγγένεια ;Το άλλο που σκέφτομαι είναι το site heronassist που σου βρίσκουν υποτίθεται εργοδότη (για κάποια επαγγέλματα πχ πλακάς) το έψαξα λίγο δεν έβγαλα άκρη αλλά δεν πήρα ακόμα τηλ εκεί οπότε δεν ξέρω ακόμα και τελικά τώρα έστειλα mail στο mara agent μήπως μου προτείνουν κάτι .Εμείς αυτό που θέλουμε, επειδή δεν έχουμε αυτά που αναφέρεις δηλαδή εργοδότη , πολλά χρήματα ή γνωστό, είναι να πάει πρώτα ο άντρας μου δοκιμαστικά και μετά αν βρει δουλειά να άφηνα κ εγώ την δουλειά μου και να ακολουθούσα .Εννοείται ότι τα αγγλικά θα τα ξεκινήσουμε από εδώ και θα φτιάξουμε και τα χαρτιά.Αν κάποιος πάει εκεί με τουριστική visa και ψάξει για εργοδότη ή αν βρει δουλειά σε άλλο αντικείμενο ως ανειδίκευτος και μετά ανανεώσει την visa είναι λίγο ρίσκο ;Πάντως αυτό που περιγράφεις για την δική σου περίπτωση είναι καλή ευκαιρία μακάρι να γίνει ...Καλή Τύχη !

                      Comment


                        #12
                        παιδια κοιταζω τωρα τιμες εισητηριων στο www.airtickets.gr και βλεπω πραγματικα πολυ φτηνα εισητηρια για Αθηνα-Μελβουρνη με επιστροφη με 900 ευρω, αλλα απο Μελβουρνη-Αθηνα με επιστροφη ειναι στα 1440 περιπου!
                        δεν θυμαμαι να ηταν τοσο φτηνα τα Αθηνα-Μελβουρνη παλαιοτερα και μου εκανε εντυπωση αλλα το μεγαλο ερωτημα ειναι γιατι αυτη η μεγαλη διαφορα τιμης μεταξυ εισητηριων Αθηνα-Μελβουρνη και Μελβουρνη-Αθηνα???
                        Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by konstantinos1 View Post
                          παιδια κοιταζω τωρα τιμες εισητηριων στο www.airtickets.gr και βλεπω πραγματικα πολυ φτηνα εισητηρια για Αθηνα-Μελβουρνη με επιστροφη με 900 ευρω, αλλα απο Μελβουρνη-Αθηνα με επιστροφη ειναι στα 1440 περιπου!
                          δεν θυμαμαι να ηταν τοσο φτηνα τα Αθηνα-Μελβουρνη παλαιοτερα και μου εκανε εντυπωση αλλα το μεγαλο ερωτημα ειναι γιατι αυτη η μεγαλη διαφορα τιμης μεταξυ εισητηριων Αθηνα-Μελβουρνη και Μελβουρνη-Αθηνα???
                          Konstantine1 η Quatar airlines εχει ανακοινώσει οτι απο τέλη Μαρτίου θα κάνει κάθε εβδομάδα δρομολόγιο σύνδεση Αθήνα Μελβούρνη και θα είναι 19 ώρες συνολικά το ταξίδι και με το πιο φθηνό εισητήριο και με καινούργια αεροπλάνα.
                          Το αεροδρόμιο στο Quatar δεν είναι ακόμα έτοιμο αλλά θα το ετοιμάσουν και θα είναι κούκλα.
                          Για τσέκαρέ το.
                          Υπομονή και επιμονή patriotes.

                          Comment


                            #14
                            ευχαριστω πολυ για την πληροφορια αγοριανη!

                            το κοιταξα αγοριανη και ειναι 18:45 ωρες 866 ευρω! δηλαδη λιγο ποιο φτηνα απο αλλες που το εχουν στα 900 ευρω, αλλα ειναι περιορισμένες οι θεσεις και δε νομιζω να βρισκει ευκολα κανεις, πρακτικα βρισκω και με την καταρ στα 900 ευρω, οποτε μια απο τα ιδια απο θεμα τιμης. οι ωρες μου φαινονται πολυ λιγες οποτε σημαντικος λογος και αυτος αλλα δε ξερω τι διαφορες υπρχουν στις ωρες ταξιδιου ακριβως και με τις αλλες εταιριες...

                            το μελβουρνη-αθηνα ακομα και για τις περιορισμενες θεσεις που ετσι και αλλιως δυσκολα βρισκεις κοστιζει 1400 ευρω, οποτε και παλι πολυ ακριβο σε συγκριση με το αθηνα-μελβουρνη
                            Diversification, innovation and adaptability are always the Keys to success...

                            Comment


                              #15
                              Οδηγίες για την Μετανάστευση στην Αυστραλία

                              Για όσους ξεκινάνε τώρα... http://episodiako.blogspot.com/2010/...g-post_30.html

                              Για όσους δυσκολεύονται με τα κείμενα στα αγγλικά http://www.google.com/chrome ,

                              μεταφράζει αυτόματα όποια ξενόγλωσση σελίδα μπαίνετε όχι με μεγάλη ακρίβεια όμως βγάζεις άκρη με λίγη προσπάθεια.

                              Comment

                              Working...
                              X