Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση....το μετέωρο βήμα του πελαργού..

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση....το μετέωρο βήμα του πελαργού..

    Μετανάστευση = ατομική ή ομαδική μετακίνηση από την πατρίδα σε άλλη πόλη ή χώρα για ανεύρεση εργασίας (Μπαμπινιώτης)...

    Πολλοί οι λόγοι που μπορεί να οδηγήσουν κάποιον να μεταναστεύσει. Ο καθένας μας ξέρει τους δικούς του λόγους.Μια τέτοια απόφαση, για τους περισσότερους ειναι επώδυνη, γεννά αυτομάτος ερωτηματικά και γενικότερα ανασφάλεια. Και πολύ περισσότερο σήμερα που οι αγορά εργασίας,παγκοσμίος, διψά για ειδικευμένο προσωπικό και δεν έχει καμία σχέση με τα χαρακτηριστικά της μετανάστευσηςτου προηγούμενου αιώνα...

    Που να πάω;
    Πώς θα τα καταφέρω να φτάσω εκεί;
    Τι χαρτιά πρέπει να ''κάνω'';
    Που να τα καταθέσω;
    Απο που θα έχω έγκυρη πληροφορηση;
    Από που να αρχίσω;
    Ποιά είναι τα αποδεικτικά ικανοτήτων - εμπειρίας που πρέπει να έχω;
    Η γλώσσα είναι διαβατήριο;
    Θα βρω δουλειά στο αντικείμενό μου;
    Ποιά βίζα μ' αντιπροσωπευει;

    ......και άλλα πολλά ερωτηματικά αναλόγως των αναγκων μας!
    Έχει αναφερθεί από πολλούς και σίγουρα είναι αλήθεια...θέλει υπομονή και επιμονή!!!
    Εδώ στο patriotaki μπορεί ο καθένας να βρεί πληροφορίες που θα του είναι χρήσιμες σ' αυτή την απόφαση ζωής.....Οι δημιουργοί και ενέργά συμετέχοντες έκαναν και συνεχείζουν να κανουν πραγματικά πολύ καλή δουλειά και θα ήθελα με την ευκαιρία να τους πω ευχαριστώ γιατί για μένα ήταν μια σανίδα σωτηρίας, ιδιαίτερα τις πρώτες στιγμές μετά την απόφασή μου να προσπαθείσω να κάνω αυτό το μετέωρο βήμα......
    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

    #2
    Οι Έλληνες της Νότιας Αυστραλίας συμπαραστέκονται στους νεοαφιχθέντες μετανάστες και το γεγονός αυτό δεν πέρασε απαρατήρητο από τον αυστραλιανό Τύπο. H εφημερίδα «The Advertiser» φιλοξενεί δημοσίευ…
    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

    Comment


      #3
      Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

      Comment


        #4
        Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

        Comment


          #5
          Αλλά και όργιο παραπληροφόρησης στην Ελλάδα για «μεταναστευτικό κύμα».
          Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

          Comment


            #6
            Eίμαστε "φορείς" του πολιτισμού μας.

            Με την σειρά μου να προσθέσω, ότι όλοι μας είμαστε "φορείς" του πολιτισμού μας.

            Ας αφήσουμε τις δικαιολογίες ότι δεν έχουμε χρόνο για να δώσουμε μία πληροφορία στους υπόλοιπους που βρίσκονται στην ίδια θέση που βρισκόντουσαν μερικοί απο εσάς παλαιότερα.
            Βρισκόμαστε στο 2011 όπου σηκώνεις το τηλέφωνο ή μέσω Skype και μιλάς χωρίς εξτρά χρέωση από Γερμανία, Αυστραλία και το αντίστροφο.
            Πόσο δύσκολο λοιπόν, είναι να σηκώσουμε το τηλέφωνο και να απαντήσουμε σε κάποιον συμπατριώτη μας, αφιερώνοντας λίγα λεπτά από την καθημερινότητά μας;
            Ακόμη και ένα κείμενο με γενικές πληροφορίες ή για μία θέση εργασίας σε μία άγνωστη εταιρία, μπορεί να είναι "σωτήρια" για μία ελληνική οικογένεια.
            Θυμηθείτε όλοι εσείς που ψάχνατε πληροφορίες και απαντήσεις, τις οποίες πήρατε εδώ μέσα από την συλλογική προσπάθεια. Βρισκόσασταν στην ίδια θέση, άλλος λιγότερο και άλλος περισσότερο.

            Να θυμάστε ότι αυτό που είμαστε ως Έλληνες μεταξύ μας, αυτό θα ακούμε και στο στόμα των υπολοίπων όπου και αν ζούμε. Το ίδιο θα ακούνε και τα παιδιά μας.
            Αν ακούμε αρνητικά σχόλια, θα είναι η "εικόνα" μας. Θέλετε κάτι τέτοιο;
            Προσωπικά όχι...
            Δεν θέλω να κατακρίνω κανέναν! Απλά αντιμάχομε την "στειρότητα" της συλλογικής προσπάθειας και της αλληλεγγύης ως Έλληνας. Τουλάχιστον ας "πέσουμε" μαχόμενοι. Δεν έχουμε να χάσουμε τίποτα. Απλά να κερδίσουμε.
            Ενώ "από το μηδέν, παίρνεις μόνο μηδέν".

            Ας αποδείξουμε ότι είμαστε "φορείς" του Ελληνικού πολιτισμού με την καλή έννοια και όχι "παρτάκηδες" και "αγνώμονες".

            Φιλικά Αντώνης
            "Σα βγεις στον πηγαιμό για την Ιθάκη, να εύχεσαι νάναι μακρύς ο δρόμος, γεμάτος περιπέτειες, γεμάτος γνώσεις."

            Comment


              #7
              ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ!!!

              Αντώνη γειά σου, θέλω να σου δώσω συγχαρητήρια για τον τρόπο που σκέφτεσαι!Εχω διαβάσει τα μηνύματά σου και ομολογώ ότι αν όλοι σκέφτονταν έτσι η χώρα μας θα ήταν πολύ διαφορετική...Ετσι και εμείς βοηθηθήκαμε μέσα από το πατριωτάκι και γνωρίσαμε τα παιδιά απο το pfafenhofen τα οποία πλέον τα θεωρούμε φίλους μας Εχουμε άπίστευτη βοήθεια από αυτούς!Ο σύζυγός μου πλέον είναι έτοιμος να ανέβει Γερμανία τον Σεπτέμβριο και εμείς με την σειρά μας θα κάνουμε ότι μπορούμε για να βοηθήσουμε όποιον ζητήσει βοήθεια!Σε όλες τις δύσκολες ώρες οι Ελληνες τα κατάφερναν γιατί ήταν ενωμένοι και κοιτάγανε το συνολικό καλό! Μην αφήσουμε αυτό που δεν έχουν οι άλλοι λαοί (ψυχή) να χαθεί!!!Και πάλι μπράβο!Θα είμαστε σε επαφή για ότι χρειάζεται!

              Comment


                #8
                τα σχόλια δικά σας

                Όπου γη πατρίδα: οι Έλληνες μετανάστες μέχρι τη δεκαετία του ‘60 - κυριακάτικο σχολείο μεταναστών
                Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                Comment


                  #9
                  Δείτε αυτές τις θέσεις εργασίας:

                  41 θέσεις εργασίας σε Διεθνείς Οργανισμούς (11/12/2011) | Γραφείο Διασύνδεσης Δ.Π.Θ.

                  Comment


                    #10
                    Το Πειραχτήρι | On Line Magazine: Έλληνες μαθητές έφτιαξαν ταινία για τους νέους «ξεριζωμένους» (video)
                    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                    Comment


                      #11
                      Μια συγκλονιστική επιστολή: Επιφανής Έλληνας μετανάστης στις ΗΠΑ γράφει για την Χρυσή Αυγή
                      Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                      Comment


                        #12
                        Συγκλονιστική όντως! Καλό είναι να την διαβάσουν όλοι οι Έλληνες! Είμαστε σκεπτόμενος λαός. Είναι κρίμα μορφωμένοι, καλοί, φιλόξενοι άνθρωποι, Έλληνες, να ψηφίζουν αυτό το κόμμα από αγανάκτηση, αντίδραση...
                        Ας σκεφτούμε λίγο την ανθρωπιά μας και τι πρεσβεύει αυτό το κόμμα. Ας σκεφτούμε τους προγόνους μας που δώσανε το αίμα τους απέναντι σε αυτές τις ιδεολογίες και πρακτικές του Ναζισμού. Μην μας ξεγελάει η προσπάθεια συγκάλυψης αυτής της σύνδεσης προς άγρα ψήφων! Κυρίως, ας σκεφτούμε ότι για την κρίση και για την κατάντια της χώρα μας, δεν φταίνε οι μετανάστες. Και αυτοί ψωμί ζητάνε....

                        Comment


                          #13
                          Μου είναι σχεδόν αδιανόητο! Μετανάστης, οπαδός της ναζιστικής θεωρίας!!!!!!! Μου θυμίζει κάποιους φανατικούς ισλαμιστές στης μεγαλουπόλεις της δύσης! Δε φτάνει που οι κοινωνίες τους δέχτηκαν και τους αγκάλιασαν, στις περισσότερες περιπτώσεις, αυτοί εμένοντας στις δογματικές τους θέσεις κατακρίνουν και πολεμούν τον δυτικό τρόπο ζωής!! Ο μόνος τρόπος να σταματήσει αυτό είναι όσοι δεν έχουν χάσει ακόμα την ψυχραιμία τους να δραστηριοποιηθούν κόντρα στα "εύκολα" επιχειρήματα των μισαλλόδοξων....
                          Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                          Comment

                          Working...
                          X