Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση χωρις πτυχιο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση χωρις πτυχιο

    Γεια σας. Ονομαζομαι Νικος ειμαι 22 ετων και ειμαι φοιτητης στο ΑΠΘ.
    Θα ηθελα να μαθω,αν χωρις πτυχιο και ιστορικο εργασιας καπου μπορω να μεταναστευσω σε καποια χωρα.
    Ουσιαστικα θελω:
    1) να εχω παει μεχρι τον Σεπτεμβριο
    2)να μην χρειαζεται καποιο εξωφρενικο ποσο για εγγυηση (π.χ. 20.000 ευρω,δλδ να μπορω να καλυψω τα εξοδα ενος ετους ας πουμε)
    3)εφοσον δεν εχω προυπηρεσια φυσικα και γινεται να ειναι βιζα για εκμαθηση καποιου επαγγελματος.

    ΤΟ προβλημα μου ειναι οτι δεν πληρω ουτε τα στανταρ γνωσης η εμπειριας.
    Ειμαι κατοχος proficiency και abitur (το αντιστοιχο γερμανικο απολυτηριο).

    Υπαρχει καποια πιθανοτητα βιζας ως εργαζομενος κατοπην εκπαιδευσης ή βίζα για να σπουδάσω και παραληλα να βρω καποια δουλεια ωστε να βγαζω τα εξοδα μου?

    Καναδας,αυστραλια ... δεν ειμαι παθιασμενος με καποια συγκεκριμενη χωρα, απλα να φυγω απο ελλάδα.

    Αλλιως σαν τελευταία επιλογη θα πάω γερμανία/αγγλία για σπουδές και θα βρω μια δουλιτσα μεχρι να τελειωσω ενα πτυχιο.

    Δεν ληστεψα καμια τράπεζα, :Ρ
    απλα θέλω να φύγω απο αυτή την χώρα εδώ και τώρα...

    #2
    Den thelo na se prosbalo oute na se kano na niosis perierga apla den exoun sinirmo i skepsis sou... elpizo pos to katalabes me to perasma ton xronon kai pos pleon san megalo paidi exeis katalabi pos i metanastefsi den einai san to sinema pou psaxnis pia tenia na deis...

    Comment


      #3
      Αφού είσαι φοιτητής το πιο έξυπνο θα ήταν να πάρεις το πτυχίο σου και μετά να πας κάπου και αν θέλεις να συνεχίσεις την εκπαίδευση σου με ένα μάστερ και παράλληλα δουλειά. Αφού έχεις τα Γερμανικά καλύτερα να προσανατολιστείς σε Γερμανόφωνη χώρα (Γερμανία, Αυστρία, Λουξεμβούργο) Σαν ευρωπαίος πολίτης δικαιούσαι να πας οπουδήποτε στην Ευρώπη να εργαστείς και να ζήσεις. Και σίγουρα είναι πιο εύκολο για σένα παρά για μας που έχουμε παιδιά και άλλες υποχρεώσεις. Καναδά και Αυστραλία είναι δύσκολο να πας (μόνο με φοιτητική και πρέπει να έχεις αρκετά λεφτά για δίδακτρα και έξοδα επιβίωσης)

      Comment


        #4
        Nίκο καλώς ήρθες κι εσύ! Θα συμφωνήσω όμως με τα παιδιά. Είσαι πολύ ανυπόμονος αλλά να σου πώ κάτι? 'Ολοι έτσι ήμασταν στην αρχή. Πιστεύαμε οτι με το που αποφασίσαμε να μεταναστεύσουμε, μέσα σε ενα μήνα θα είχαμε φύγει. Δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι έτσι κι θα το καταλάβεις κι εσύ όταν αρχίσεις να το ψάχνεις πιο συστηματικά. Κάποιοι εδώ μέσα το προετοιμάζαμε όλο αυτό πάνω απο χρόνο. Αν δεν έχεις κάποιο συγγενικό ή φιλικό σου πρόσωπο να σε φιλοξενήσει για κάποιο διάστημα ώστε να κάνεις ενα διερευνητικό ταξίδι τον Σεπτέμβριο, τότε καλώς. Πήγαινε. Όμως αν δεν έχεις τότε το μόνο σίγουρο είναι οτι πρέπει να έχεις μεγάλη υπομονή και οργάνωση. Πρώτα απ'ολα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι πρέπει να πάρεις το πτυχίο σου αν θέλεις να δουλέψεις πάνω σε αυτό που σπούδασες και που κοπίασες για να μπείς. Κρίμα δεν είναι τόσα έξοδα των γονιών σου και τόσο διάβασμα για να μπείς? Μια φοβερή διέξοδος θα ήταν να κάνεις μεταπτυχιακό και μετά να απευθυνθείς στο πανεπιστήμιο και να τους ζητήσεις βοήθεια για μια δουλίτσα ώς φοιτητής παράλληλα με το μεταπτυχιακό σου. Πολύ σοφά λοιπόν σε συμβούλεψε η Vavylona.
        Μην βιάζεσαι και μην είσαι ανυπόμονος. Βάζε στόχους και εκπλήρωνε τους. Πρώτος στόχος: πάρε το πτυχίο σου. Θα σου χρειαστεί! Άκου μας κι εμας τους παλιούς! Κάτι παραπάνω ξέρουμε!
        Καλή τύχη!

        Comment


          #5
          Originally posted by vasoulita81 View Post
          Πρώτα απ'ολα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι πρέπει να πάρεις το πτυχίο σου αν θέλεις να δουλέψεις πάνω σε αυτό που σπούδασες και που κοπίασες για να μπείς. Κρίμα δεν είναι τόσα έξοδα των γονιών σου και τόσο διάβασμα για να μπείς? Μια φοβερή διέξοδος θα ήταν να κάνεις μεταπτυχιακό και μετά να απευθυνθείς στο πανεπιστήμιο και να τους ζητήσεις βοήθεια για μια δουλίτσα ώς φοιτητής παράλληλα με το μεταπτυχιακό σου. Πολύ σοφά λοιπόν σε συμβούλεψε η Vavylona.
          Μην βιάζεσαι και μην είσαι ανυπόμονος. Βάζε στόχους και εκπλήρωνε τους. Πρώτος στόχος: πάρε το πτυχίο σου. Θα σου χρειαστεί! Άκου μας κι εμας τους παλιούς! Κάτι παραπάνω ξέρουμε!
          Θέλω να κάνω μια παρέμβαση στο νήμα για να φέρω κάποια σοβαρά θέματα προς συζήτηση που συνδέονται έμμεσα με τα αίτια της μετανάστευσης.

          Για να τα πάρουμε όμως με μια σειρά, θα ξεκινήσω με μία σκεπτιστική ματιά και θα αναφερθώ στο πτυχίο. Βλέποντας ότι έχουμε μια απάντηση ενός ατόμου γύρω στα 31 προς ένα άλλο άτομο γύρω στα 24 (με βάση τα usernames αλλά περισσότερο δίνω έμφαση στο γεγονός ότι πρόκειται ένας διάλογος μεταξύ δύο ενηλίκων), εγώ προσωπικά διερωτώμαι από κριτική (όχι όμως ισοπεδωτική) οπτική.
          Γιατί εννοείται ότι πρέπει να πάρει πρώτα το πτυχίο του? Γιατί είναι τόσο δεδομένο αυτό και γιατί δεν υπάρχουν λογικής φύσεως επιχειρήματα σε μια απάντηση που δείχνει επιβλητική? Και προ πάντων, πως κάποιος βεβιασμένα υποβάλλει σε έναν ενήλικα συνομιλητή του ποιοι θα είναι οι πρώτοι στόχοι στη δική του ζωή;

          Προσωπικά, μιας και το πτυχίο συνηθίζουμε ως λαός να το επικαλούμαστε κυρίως για την εύρεση εργασίας, θα το θεωρήσω, για το σκοπό της δημοσίευσης, ως εργαλείο.
          Η δήλωση του topic starter είναι ότι απλά φοιτάει στο ΑΠΘ (δεν ξέρουμε ακριβώς τι), γράφει ότι θέλει να φύγει αλλά δεν αναφέρει ποια επαγγελματική κατεύθυνση επιθυμεί να ακολουθήσει (πόσο μάλλον αν τη περίοδο που διανύει έχει αρχίσει και χάνει το ενδιαφέρον για το αντικείμενο που σπουδάζει). Εγώ τουλάχιστον βλέπω ότι σκέφτεται να ξεκινήσει με ο,τιδήποτε ώστε να γίνει η αρχή και υπάρχει το ενδεχόμενο να μην χρειάζεται άμεσα ένα πτυχίο.

          Επανέρχομαι όμως στα βασικά ερωτήματα και κυρίως στη πρόταση <Θα σου χρειαστεί!>.
          Που και πως θα χρειαστεί ακριβώς; Σε ποια χώρα; Στον ιδιωτικό ή δημόσιο τομέα; Σε τι κλάδο; Για ποια θέση;
          Σε δημόσιο ναι είναι πολύ πιθανό αλλά σε κάποιες ανεπτυγμένες χώρες όπως η Αγγλία ο ιδιωτικός τομέας έχει τελείως διαφορετική φιλοσοφία. Σε πολλές θέσεις δεν έχει τόση σημασία το πτυχίο από μόνο του και τα κριτήρια ενός εργοδότη δεν περιστρέφονται γύρω από αυτό. Ακόμα πιο συγκεκριμένα, ο κλάδος της πληροφορικής φαίνεται να προτιμάει περισσότερο της πιστοποιήσης πχ microsoft παρά να έχει σε πρώτη προτεραιότητα αν υπάρχει κάποιο πτυχίο πληροφορικής.
          Αντιθέτως σε επαγγέλματα νομικής, ιατρικά ή ακαδημαϊκής πορείας, το πτυχίο τείνει να έχει περισσότερη αξία αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση, αν ήθελε μια τέτοια σταδιοδρομία το παλικάρι σε αυτή τη φάση της ζωής του, θα το γνώριζε ήδη.

          Οπότε τίθεται πάλι το ερώτημα, γιατί είναι τόσο δεδομένο που επιβάλλεται η απόκτηση του πτυχίου για το συγκεκριμένο άτομο; Για ποιον ακριβώς σκοπό ή μήπως έχει ταυτιστεί ως κάτι ιερό και δεν πρέπει να αμφισβητηθεί η αξία του και το πως θα επιφέρει τον επιθυμητό σκοπό;

          Ίσως δικαίως οι καταρτισμένοι κοινωνιολόγοι χαρακτηρίζουν ότι στην ελληνική κοινωνία επικρατεί πτυχιολαγνεία.
          Όμως ακόμα και αυτή η μανία δημιουργεί άλλης φύσης προβλήματα στη κοινωνία που διακρίνονται όλο και περισσότερο. Ένα σημαντικό ποσοστό φοιτητών που περιφέρεται στην τριτοβάθμια δίχως να ενδιαφέρεται για το αντικείμενο με επιπλέον έξοδα διαβίωσης σε μια άλλη πόλη. Ενώ επικρατεί μια καταρρέουσα οικονομία και αγορά εργασίας. Υπάρχει λογική;


          Άκου μας κι εμας τους παλιούς! Κάτι παραπάνω ξέρουμε!
          Μετα συγχωρήσεως αλλά αν εμείς οι παλιοί ξέραμε κάτι παραπάνω, δεν θα γινόμασταν συνένοχοι έμμεσα αλλά και ευθέως στη πορεία αυτής της χώρας. Είναι σκληρό αλλά η ιστορία έχει δείξει πως ένα κομμάτι της νοοτροπίας μας είναι παράδειγμα προς αποφυγή που όμως το μεταφέρουμε μαζί μας σε μια ξένη χώρα.
          Μέσα στην ημιμαθεια μας και με τις καλύτερες διαθέσεις, καταλήγουμε να καταστρέφουμε αυτό που αγαπάμε.

          Comment


            #6
            Πολυ ενδιαφερουσες αποψεις ακουγονται εδω και ωραια ειναι να ακους και μια αλλη οπτικη γωνια του ιδιου θεματος.
            Ειμαστε πολυ τυχεροι σαν ανθρωποι που ο καθενας εχει διαφορετικη προσωπικοτητα και παραθετοντας την αποψη μας
            και το πως ο καθενας μας βλεπει τα πραγματα , εξελισσομαστε,προοδευουμε και εμπλουτιζομαι το νου μας και τη σκεψη μας
            με καινουργια δεδομενα.



            ΥΓ. Μονο που ο Nikos88 απ'οτι βλεπω ποσταρησε στις 2/4/11 δηλαδη πριν σχεδον εναμιση χρονο ,οποτε τωρα λογικα η εχει ηδη φυγει ή ακυρωθηκε το σχεδιο του.
            Ωσπου τέλος ένιωσα κι ας πα' να μ'έλεγαν τρελλό πως από ΄να τίποτα γίνεται ο Παράδεισος (Ελύτης)

            Comment


              #7

              Άδικα αναστατώθηκα!!!

              Comment


                #8
                Η παιδεία είναι για τα παιδιά σωφροσύνη, για τους φτωχούς πλούτος και για τους πλούσιους στολίδι.


                Διογένης

                Comment


                  #9
                  Originally posted by vasoulita81
                  'Οπως πολύ σωστά αναφέρεις, μιλήσαμε ενήλικας πρός ενήλικα. Αυτό για μένα σημαίνει οτι είπα τη γνώμη μου και ο άλλος ενήλικας, φιλτράρει αυτα που λέω και κάνει τις επιλογές του. Δεν επιβάλει κανείς τίποτα και σε κανένα εδω μέσα. Δυστυχώς η δικιά μου εμπειρία εχει δείξει άλλα...για να αποδείξεις τις γνώσεις σου πρέπει να δείξεις κάτι. Εγώ μπορεί να λέω οτι ξέρω αραβικά αλλά πως θα το αποδείξω στον άλλο? Και έχω την αίσθηση οτι αυτό συμβαίνει σε όλο τον κόσμο...όπως επίσης εχω τις αμφιβολίες μου, ειδικά για την Αγγλία γιατί εχω φίλους και μου λένε τελείως διαφορετικά πράγματα απο αυτα που αναφέρεις...Τελοσπάντων.
                  Γιατί ενα νέο παιδί που εχει το πτυχίο του, να μην εργαστεί πάνω σε αυτο που εκπαιδεύτηκε? Ισως αυτό να του ανοίξει διαφορετικές πόρτες και να εξελιχθεί περισσότερο.
                  Για μένα όμως το πιο σημαντικό είναι η εκπαίδευση...Σίγουρα η παιδεία δεν αποκτιέται μόνο στα θρανία, αλλά θεωρώ οτι κι εκεί μπαίνει ενα λιθαράκι...Ίσως βέβαια να φταίει και η προσωπική μου λαχτάρα για συνεχή μάθηση ακόμα και στα 31 μου έτη (σωστά μάντεψες την ηλικία αν και την εχω αναφέρει ξεκάθαρα σε προηγούμενα ποστ).
                  Και κάτι τελευταίο: η έκφραση "άκου μας κι εμας τους παλιούς" την ανέφερα με αγάπη και τρυφερότητα και με την πρόθεση να προστατεύσω κάποιον που δεν έχει ψάξει αρκετά το θέμα μετανάστευσης. Δυστυχώς εσυ το παρουσίασες τελείως αρνητικά και με παρεξηγήσιμο τρόπο, σχεδόν με έπαρση...οχι...δεν είχε αυτη τη "χροιά".
                  Απο την άλλη βέβαια, ο ίδιος δεν αναφέρει πουθενά οτι δεν του αρέσει αυτο που σπουδάζει. Περισσότερο φάνηκε σαν ενας ενθουσιασμός στην ιδέα του να ζήσει σε μια ξένη χώρα. Προσωπικά αυτό το μύνημα μου πέρασε και καλό θα ήταν να το ξεκαθάριζε ο ίδιος.
                  Πάντως σε καμία περίπτωση δεν ήθελα με τα γραφόμενα μου να φανεί οτι κατευθύνω κάποιον ή παραπλανώ. Να βοηθήσω ήθελα και τίποτε άλλο... Εξάλλου και τα άλλα παιδά παραπάνω είπαν τα ίδια...

                  Χαιρετώ πραγματικά απογοητευμένη για την προσωπικη επίθεση...

                  Καταρχήν δεν ήταν προσωπική επίθεση απλά, με αφορμή το post σου, προτίμησα να γράψω σε πιο έμμεσο και σοβαρό στυλ για να περάσω κάποιες σκέψεις στην κοινότητα.



                  Η δική μου γνώμη από καθαρά κοινωνική σκοπιά είναι ότι ενδέχεται να βοηθήσει περισσότερο μια μερίδα ατόμων στη ζωή τους, να δώσουν χαμηλότερη προτεραιότητα και αξία στα χαρτιά από ότι έχουν συνηθίσει να ακούν γιατί όλοι γνωρίζουν πόσο χρονοβόρο και πολυδάπανο είναι (πχ σπουδές σε άλλη πόλη/χώρα). Η προϋπόθεση εδώ αφορά εκείνους που είτε βρίσκονται σε μεταβατική περίοδο ενδιαφέροντος ή απόφασης, είτε δεν αποσκοπούν στο κοντινό μέλλον σε συγκεκριμένα επαγγέλματα που χρειάζονται με βάση νόμου το χαρτί για να προσληφθούν κάπου. Επειδή ένα ποσοστό φοιτητών δεν εστιάζει οικειοθελώς στην τριτοβάθμια αλλά το κάνει κυρίως από υποχρέωση και πίεση, καλύτερα για μένα να προτιμήσουν ο,τιδήποτε τους ευχαριστεί, ακόμα και εργασία (εδώ βέβαια υπάρχει άλλο θέμα αλλά για χάρη της συγκεκριμένης σκέψης θα θεωρήσω υποθετικά ότι υπάρχουν λύσεις. καλώς ή κακώς όλα είναι κύκλος) παρά να βρεθούν προ εκπλήξεως ψυχολογικά.
                  Υπάρχουν κι άλλες ιδέες που θα βελτίωναν την ποιότητα ζωής των νέων αλλά είναι ήδη εκτός θέματος και ο Nikos88 πιθανότατα να χάθηκε στις απολαύσεις τις ελλάδας :P

                  Στην Αγγλία και στο εξωτερικό κατ'επέκταση υπάρχει μεν μια ύφεση (που σε καμμία περίπτωση δεν ταυτίζεται με την παρακμή εδώ) οπότε χρειάζεται λίγο παραπάνω προσοχή και προσπάθεια. Γνωρίζω άτομα (κοντινά και μη) που επιχείρησαν την μετανάστευση. Όσοι προσαρμόστηκαν, δηλώνουν αρκετά ικανοποιημένοι σε σχέση με πριν ενώ ένας που επέστρεψε, ναι μεν ήταν λίγο άτυχος αλλά φαινόταν ότι ήθελε μέσα του να βρίσκεται πίσω. Κατά τα άλλα, ναι υπάρχουν δυσκολίες και αρνητικά.
                  Η αλήθεια είναι ότι η μετανάστευση είναι διπλό πρόβλημα, τόσο από την αφετηρία όσο και στον προορισμό.

                  Για τα υπόλοιπα που γράφεις θα προτιμούσα να απαντήσω σε προσωπικό μήνυμα (αν το επιθυμείς) διότι ξεφεύγω από τον πρωταρχικό μου σκοπό και επικεντρώνομαι καθαρά σε σένα.


                  Η παιδεία είναι για τα παιδιά σωφροσύνη, για τους φτωχούς πλούτος και για τους πλούσιους στολίδι.
                  Η καταναγκαστική παιδεία αναπτύσσει μίζερους ανθρώπους.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by random View Post

                    Η καταναγκαστική παιδεία αναπτύσσει μίζερους ανθρώπους.
                    Ενοω την παιδια που ριχνει μια ματια και στους βοθρους, αλλα δεν μολυνεται και οχι το κοινωνικο "Status Quo", το οποίο υποβαλλετε μεσα από την "πολιτική" μιας κοινωνιας.

                    Comment


                      #11
                      telika ti lete re paidia h metanasteysh xwris ptyxio exei elpides na petyxei h h monh lysh einai to xwrio(sthn periptwsh mou).....?

                      Comment


                        #12
                        εξαρτάται!!!!

                        πόσο χρονών είσαι; άμα είσαι πάνω από 60 τότε βρίσκω λογικό το χωριό...
                        άμα είσαι κάτω από 60 βρίσκω λογική την μετανάστευση....

                        γενικά εξαρτάται τι χρήματα υπάρχουν..τι διάθεση υπάρχει..(η μετανάστευση στην αρχή είναι δύσκολη)... τι σκοπό έχεις στην ζωή σου..

                        μπορείς να αποκτήσεις ένα πτυχίο στην χώρα που θα μεταναστευσεις...
                        ως τώρα στην ζωή σου έχεις κάνει κάποια δουλειά;
                        εντάξει άμα είσαι 20 λογικό να μην έχεις δουλέψει, αλλά σίγουρα έχεις όρεξη για μάθηση και δουλειά..
                        άμα είσαι 30 τότε έχεις δουλέψει έστω και λίγο σε κάτι...κάτι ξέρεις να κάνεις...έστω ένα δίπλωμα φορτηγού ;)
                        άσε που έχεις χρόνο για σπουδές...

                        άμα είσαι 35+ τότε σίγουρα έχεις δουλέψει και έχεις μια εμπειρία σε κάτι...έστω να κάνεις κάτι...

                        κατά την γνώμη μου δεν παίζει ρόλο πάντα το πτυχίο( εντάξει άμα είσαι γιατρος μετράει πολύ) αλλά δυνατότητες υπάρχουν για όλους, αρκει
                        να υπάρχει διάθεση και όρεξη ....θέλει πολύ τρέξιμο... αλλά στο τέλος μπορεί να αξίζει...

                        υπάρχουν περιπτώσεις που ακριβώς επειδή κάποιος δεν είχε πτυχίο έτρεξε και έψαξε περισσότερο σε μια χώρα , οπότε τα κατάφερε μια χαρά..


                        το χωριό είναι καλά άμα έχει γη να καλλιεργείς και να βγάζεις κανα φράγκο... ή άμα είσαι παππούς....

                        δικιά μου άποψη...
                        το κακό είναι ότι θέλει χρήμα η μετανάστευση...εμείς παρόλο που έχουμε κάποια πτυχία,....δεν ντρέπομαι να σου πω ότι δεν έχουμε λεφτά ούτε για εισιτήριο αστικού λεωφορείου.....και το κακό είναι ότι δεν έχουμε χωριό



                        εγώ ψηφίζω μετανάστευση όσο αφορά εμένα...πιστεύω αξίζει μιας και μπορεί να βρω αξιοπρέπεια σε αυτή την έρημη ζωή και να μπορέσω να κάνω ένα παιδί (τουλάχιστον) που να μην αναγκαστώ να κλέψω για να το ταίσω...+ να δώσω επιτέλους στην ζωή μου μια προοπτική, μην κάτσω μια ζωή με το άγχος του τι τρώμε...

                        και κάτι ακομα μιας και λέμε για χωριά...άμα έχει κανείς κανα χωριό σε κανα νησί...ας μας προσκαλέσει το καλοκαίρι...να πούμε ότι θα κάνουμε διακοπές...lol2:



                        φιλικά θανάσης

                        Comment

                        Working...
                        X