Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

    Εδώ μπορείται να διαβάσετε οδηγίες για τις λειτουργίες των σχολείων.

    #2
    Σχετικά με τα νεοφερμένα παιδιά σχολικής ηλικίας απο Ελλάδα στην Αυστραλία

    θα ηθελα και εγω να βαλω ενα μικρο λιθαρακι στην τοσο μεγαλη προσπαθεια των παιδιων που εστησαν και συντηρουν αυτο το φορουμ....να πω οτι μετα απο ενα ταξιδι εργασιας εκει του συζυγου μου για να κανει ενα ντοκυμαντερ για τους ελληνες της μελβουρνης εμαθα οτι υπαρχουν 2-3 καθαρα ελληνικα σχολεια...ενα ειναι το κολεγιο της αρχιεπισκοπης στο οκλεη...και το saint johns college δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα του 3ου....λειτουργουν απο δευτερα εως παρασκευη απο τις 8 εως τις 4...αυτο για να ξερουν αυτοι που εχουν παιδια και θα προτιμουσαν ενα ελληνικο σχολειο τουλαχιστον για την αρχη....και κατι αλλο ακομα επειδη το ψαχνω αρκετα το θεμα με τον σπονσορα,,,, το ατομο που μας κανει το σπονσοραρισμα δεν ηξερε τι χαρτια χρειαζονται μιας και δεν ειχε ξανακανει τετοιο βημα...εψαξα στο immi.gov και αυτα που ειδα με απογοητευσαν....ζητουν τοσα πολλα που εγω αν βρισκομουν στη θεση του θα ειχα αλλαξει γνωμη...καταθετει τα χαρτια και μαζι με αυτα του ξετιναζουν φορολογικα την επιχειρηση , δινει καποια εγγυηση για μας, υπογραφει εγγραφα που δηλωνουν οτι θα μας δινει πανω απο 48.000 δολαρια, οτι θα μας ασφαλισει και δεν θυμαμαι και τι αλλο...μετα περιμενει να τον τσεκαρουν καλα καλα...και οταν το βρουν σκοπιμο του απαντουν με ενα ναι ή με ενα οχι για την προσληψη....μετα απο ολο αυτον τον γολγοθα που περναει ο σπονσορας πρεπει να σας στειλει τα χαρτια της εγκρισης μαζι με την προσκληση του ετσι ωστε να τα καταθεσουμε στην πρεσβεια στην αθηνα...μαζι λοιπον με αυτα τα χαρτια και τα υπολοιπα που ζητουν απο εδω τα καταθετουμε στην πρεσβεια κανουμε τον σταυρο μας, λεμε καμια 500αρια προσευχες και σε 1...2....8...10 μηνες θα μας απαντησουν.....τωρα αν ο σπονσορας σας χρειαζετε τοτε ειναι αλλη υποθεση....αυτα τα λιγα ξερω και εγω και ακομα περιμενω την απαντηση του αυστραλιανου κρατους αν επιτρεπει να προσλαβουν τον συζυγο μου και να ξεκινησω να μαζευω τα μπογαλακια μου..το σκεπτικο μας ειναι να φυγουμε με τουριστικη γιατι αν περιμενουμε τοσους μηνες δεν νομιζω να μας χρειαζονται πια....ελπιζω να βοηθησα λιγακι..

    Comment


      #3
      Originally posted by louizianna View Post
      θα ηθελα και εγω να βαλω ενα μικρο λιθαρακι στην τοσο μεγαλη προσπαθεια των παιδιων που εστησαν και συντηρουν αυτο το φορουμ....να πω οτι μετα απο ενα ταξιδι εργασιας εκει του συζυγου μου για να κανει ενα ντοκυμαντερ για τους ελληνες της μελβουρνης εμαθα οτι υπαρχουν 2-3 καθαρα ελληνικα σχολεια...ενα ειναι το κολεγιο της αρχιεπισκοπης στο οκλεη...και το saint johns college δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα του 3ου....λειτουργουν απο δευτερα εως παρασκευη απο τις 8 εως τις 4...αυτο για να ξερουν αυτοι που εχουν παιδια και θα προτιμουσαν ενα ελληνικο σχολειο τουλαχιστον για την αρχη....και κατι αλλο ακομα επειδη το ψαχνω αρκετα το θεμα με τον σπονσορα,,,, το ατομο που μας κανει το σπονσοραρισμα δεν ηξερε τι χαρτια χρειαζονται μιας και δεν ειχε ξανακανει τετοιο βημα...εψαξα στο immi.gov και αυτα που ειδα με απογοητευσαν....ζητουν τοσα πολλα που εγω αν βρισκομουν στη θεση του θα ειχα αλλαξει γνωμη...καταθετει τα χαρτια και μαζι με αυτα του ξετιναζουν φορολογικα την επιχειρηση , δινει καποια εγγυηση για μας, υπογραφει εγγραφα που δηλωνουν οτι θα μας δινει πανω απο 48.000 δολαρια, οτι θα μας ασφαλισει και δεν θυμαμαι και τι αλλο...μετα περιμενει να τον τσεκαρουν καλα καλα...και οταν το βρουν σκοπιμο του απαντουν με ενα ναι ή με ενα οχι για την προσληψη....μετα απο ολο αυτον τον γολγοθα που περναει ο σπονσορας πρεπει να σας στειλει τα χαρτια της εγκρισης μαζι με την προσκληση του ετσι ωστε να τα καταθεσουμε στην πρεσβεια στην αθηνα...μαζι λοιπον με αυτα τα χαρτια και τα υπολοιπα που ζητουν απο εδω τα καταθετουμε στην πρεσβεια κανουμε τον σταυρο μας, λεμε καμια 500αρια προσευχες και σε 1...2....8...10 μηνες θα μας απαντησουν.....τωρα αν ο σπονσορας σας χρειαζετε τοτε ειναι αλλη υποθεση....αυτα τα λιγα ξερω και εγω και ακομα περιμενω την απαντηση του αυστραλιανου κρατους αν επιτρεπει να προσλαβουν τον συζυγο μου και να ξεκινησω να μαζευω τα μπογαλακια μου..το σκεπτικο μας ειναι να φυγουμε με τουριστικη γιατι αν περιμενουμε τοσους μηνες δεν νομιζω να μας χρειαζονται πια....ελπιζω να βοηθησα λιγακι..

      gia ta Ellinika sxoleia:
      Edo einai Australia, oxi ellada , opote ta sxoleia OLA ma OLA exoun tin ipoxreotiki australeziki yli (simperilamvanomenis Istorias opos tin vlepoun oi Aglosaksones ktlp ktlp).
      Ta ellinika sxoleia edo einai ellinika sto onoma ante na exoun kai simees mesa kai afises apo ellada ante kai merika mpouzoukia gia na mathoun ta pitsirikia (osa den protimoun tin ilektriki kithara) kai daskalous me elliniki katagogi pou milane spazmena Ellinika (Iparxoun kai daskaloi pou milane poli kala Ellinika kai kapiioi diorismenoi apo to Elliniko Ypourgeio aplos to anafero den katakrino kapia katastasi) , oson afora ta ellinika, nai didaskontai kapies ores tin evdomada isos 4 me 6 ores kai ligi elliniki istoria kai pio poli ta savvata afta, alla kamia sxesi me ta ellinika sxoleio.
      opios erthei edo to pedi tou tha mathei na ekpedevete me ta aglosaksonika ideodi, ante na pigenoun se kammia parelasi tin 28 okt, kai tin 25Mart, afta.......

      Comment


        #4
        Originally posted by louizianna View Post
        εχεις δικιο...εγω το ανεφερα αυτο με τα σχολεια γιατι για τον πρωτο καιρο που τα μικρα παιδια δεν μιλουν αγγλικα βοηθαει αν η δασκαλα μιλαει εστω και σπαστα ελληνικα..η υλη ειναι οντως ετσι οπως την αναφερεις αλλα πιστευω οτι θα εχουν μια ευκολια σε αυτα τα σχολεια..
        Και πάλι εδώ....
        Για τα παιδια των μεταναστων στην αυστραλία το κρατος έχει θεσπίσει το New Arrival's Program, το οποιο είναι ένα πρόγραμμα το οποιο εντασσει υποχρεωτικα τα ξενογλωσσα παιδια στο ακαδημαικο συστημα της Αυστραλίας μαθαίνοντας τους πρωτα την γλωσσα για 6 μηνες μεχρι ενα χρονο και μετα πηγαινουν τα παιδια στην κανονική τάξη. Αυτό υπάρχει σε όλα τα δημόσια σχολεια τα οποια ειναι δωρεαν, (με καποια μικρα διδακτρα τον χρονο ισως 150 δολαρια ολητην χρονια δεν ειμαι σιγουροσ ακομα ποσα ακριβως ειναι και πληρωνεις και ο ιδιος την στολη του σχολειου καλοκαιρινη και χειμωνιατικη). Εγω επελεξα σχολειο για τα παιδια μου δημόσιο αυστραλεζικο με Ελληνίδα δασκάλα για το προγραμμα των νεοφερμενων. Τα ελληνικα σχολεία ειναι ιδιωτικα και πληρωνεις αρκετα χρήματα τα οποια δεν εχω να δωσω τοσα που ζητανε. Τωρα αν καποιος διαθετει χρηματα για τα ιδιωτικά-Ελληνικα , ακόμα καλυτερα για τα παιδια γιατι μεχρι να μιλησουν Αγγλικα θα εχουν καποιους να τους καταλαβαινουν, αν και τα δικα μου 5 και 6 ετων σε 2 μερες μαθανε να ζητανε τα βασικα (νερο, τουαλετα, φαι κτλπ) πραγματα στα αγγλικα απο την Ελλαδα κιολας.Τα παιδια μαθαινουν γρηγορα και σε ενα χρονο θα με διορθωνουν κιολας στην προφορα!

        Comment


          #5
          Originally posted by panos1966 View Post
          Και πάλι εδώ....
          Για τα παιδια των μεταναστων στην αυστραλία το κρατος έχει θεσπίσει το New Arrival's Program, το οποιο είναι ένα πρόγραμμα το οποιο εντασσει υποχρεωτικα τα ξενογλωσσα παιδια στο ακαδημαικο συστημα της Αυστραλίας μαθαίνοντας τους πρωτα την γλωσσα για 6 μηνες μεχρι ενα χρονο και μετα πηγαινουν τα παιδια στην κανονική τάξη. Αυτό υπάρχει σε όλα τα δημόσια σχολεια τα οποια ειναι δωρεαν, (με καποια μικρα διδακτρα τον χρονο ισως 150 δολαρια ολητην χρονια δεν ειμαι σιγουροσ ακομα ποσα ακριβως ειναι και πληρωνεις και ο ιδιος την στολη του σχολειου καλοκαιρινη και χειμωνιατικη). Εγω επελεξα σχολειο για τα παιδια μου δημόσιο αυστραλεζικο με Ελληνίδα δασκάλα για το προγραμμα των νεοφερμενων. Τα ελληνικα σχολεία ειναι ιδιωτικα και πληρωνεις αρκετα χρήματα τα οποια δεν εχω να δωσω τοσα που ζητανε. Τωρα αν καποιος διαθετει χρηματα για τα ιδιωτικά-Ελληνικα , ακόμα καλυτερα για τα παιδια γιατι μεχρι να μιλησουν Αγγλικα θα εχουν καποιους να τους καταλαβαινουν, αν και τα δικα μου 5 και 6 ετων σε 2 μερες μαθανε να ζητανε τα βασικα (νερο, τουαλετα, φαι κτλπ) πραγματα στα αγγλικα απο την Ελλαδα κιολας.Τα παιδια μαθαινουν γρηγορα και σε ενα χρονο θα με διορθωνουν κιολας στην προφορα!
          Panos1966 επειδή είναι ενα θέμα που ενδιαφέρει πολλούς και δεν το έχουμε ξαναπιάσει μέχρι τώρα, και είσαι ο πρώτος που φέρνει την οικογένεια με παιδιά ηλικίας για σχολείο, αν θες να ανοίξουμε ενα νέα θέμα μόνο Σχετικά με τα νεοφερμένα σχολικής ηλικίας παιδιά απο Ελλάδα στην Αυστραλία.
          Υπομονή και επιμονή patriotes.

          Comment


            #6
            Οκ, τα παιδια μου θα τα παω στο σχολειο σε 3 εβδομαδες απο τωρα.... οποτε οτι νεωτερο εχω θα το γραψω εδω μεσα.
            Να εισαι καλα....

            Comment


              #7
              Originally posted by panos1966 View Post
              Και πάλι εδώ....
              Για τα παιδια των μεταναστων στην αυστραλία το κρατος έχει θεσπίσει το New Arrival's Program, το οποιο είναι ένα πρόγραμμα το οποιο εντασσει υποχρεωτικα τα ξενογλωσσα παιδια στο ακαδημαικο συστημα της Αυστραλίας μαθαίνοντας τους πρωτα την γλωσσα για 6 μηνες μεχρι ενα χρονο και μετα πηγαινουν τα παιδια στην κανονική τάξη. Αυτό υπάρχει σε όλα τα δημόσια σχολεια τα οποια ειναι δωρεαν, (με καποια μικρα διδακτρα τον χρονο ισως 150 δολαρια ολητην χρονια δεν ειμαι σιγουροσ ακομα ποσα ακριβως ειναι και πληρωνεις και ο ιδιος την στολη του σχολειου καλοκαιρινη και χειμωνιατικη). Εγω επελεξα σχολειο για τα παιδια μου δημόσιο αυστραλεζικο με Ελληνίδα δασκάλα για το προγραμμα των νεοφερμενων. Τα ελληνικα σχολεία ειναι ιδιωτικα και πληρωνεις αρκετα χρήματα τα οποια δεν εχω να δωσω τοσα που ζητανε. Τωρα αν καποιος διαθετει χρηματα για τα ιδιωτικά-Ελληνικα , ακόμα καλυτερα για τα παιδια γιατι μεχρι να μιλησουν Αγγλικα θα εχουν καποιους να τους καταλαβαινουν, αν και τα δικα μου 5 και 6 ετων σε 2 μερες μαθανε να ζητανε τα βασικα (νερο, τουαλετα, φαι κτλπ) πραγματα στα αγγλικα απο την Ελλαδα κιολας.Τα παιδια μαθαινουν γρηγορα και σε ενα χρονο θα με διορθωνουν κιολας στην προφορα!



              ξερω οτι τα παιδια μαθαινουν γρηγορα αλλα τοσο γρηγορα οπως λες με τα δικα σου δεν το περιμενα...και βασικα αυτο φοβομουν..αν θα μπορεσει ο μικρος μου (γιατι ο μεγαλος μου κανει εδω και 3 χρονια αγγλικα ) να καταφερει να ζητησει αυτα που ειπες..μολις τελιωσαμε την πρωτη δημοτικου και πανω που εμαθε τα ελληνικα γραμματα θα τον βαλω να μαθει αλλα απο την αρχη...ευχαριστουμε που ανοιξατε ξεχωριστο θεμα για τα σχολεια..νομιζω οτι ολοι θα εχουν και γι αυτο το θεμα αποριες...

              Comment


                #8
                Originally posted by louizianna View Post
                ξερω οτι τα παιδια μαθαινουν γρηγορα αλλα τοσο γρηγορα οπως λες με τα δικα σου δεν το περιμενα...και βασικα αυτο φοβομουν..αν θα μπορεσει ο μικρος μου (γιατι ο μεγαλος μου κανει εδω και 3 χρονια αγγλικα ) να καταφερει να ζητησει αυτα που ειπες..μολις τελιωσαμε την πρωτη δημοτικου και πανω που εμαθε τα ελληνικα γραμματα θα τον βαλω να μαθει αλλα απο την αρχη...ευχαριστουμε που ανοιξατε ξεχωριστο θεμα για τα σχολεια..νομιζω οτι ολοι θα εχουν και γι αυτο το θεμα αποριες...
                Gnostos mou pou pige USA prin apo xronia, h aderfi tou se ilikia 4 me 5 eton emathe na milaei mesa se 6 mines apo ta alla pedia pezontas xoris na pei sxoleio kai apo to sesame street tis tileorasis se simio pou oi goneis mi gnorizontas agglika na min katalavenoun ti tous lei to pedi tous..... aftos pige se sxoleio me mia Ellinida daskala pou ton voithage se ilikia 7 apo oti thimame kai mesa se 1 xrono ta eixe mathei.....

                Comment


                  #9
                  Καλησπερα περα για περα.Μηπως γνωριζει καποιος τι χαρτια πρεπει να εχουμε για να γραφτουν τα παιδια στο σχολειο (τελειωσαν το δημοτικο),μονο το απολυτηριο αρκει;Επικοινωνησα με το υπουργειο αλλα οι ανθρωποι δεν μπορουσαν να με βοηθησουν και μου ειπαν να απευθυνθω στο Ελληνικο προξενειο της Μελβουρνης.Γνωριζει κανεις κατι;Ευχαριστω.

                  Comment


                    #10
                    Simera piga ton mikro sto nipio, kindergarden, exei katenthousiastei....
                    Iparxoun 4 daskales-nipiagogoi gia peripou 15 pedakia.
                    tha pigenei omos 4 meres tin evdomada apo 9 to proi mexri tis 11:45 kai tha plironoume fees 6 dolaria tin evdomada. forane oti rouxa theloun. An theloume mporoun na ton kratane mexri tis 15:00 kai na troei ekei to diko tou fagito alla me mia iokonomiki epivarinsi 5 dol tin imera.Oi nipiagogoi eksipiretikes mexri tora, to kririo palio alla me oles tis anesies mesa, mexri kai etisi ekane i nipiagogos na feroun kai alli nipiagogo na milaei Ellinika gia ton mikro. Ekso stin avli exoun kounies arketes kai alla diafora gia drasthriotites kai ta parotrinoun na pezoun stin fisi kai na anakatevonte me ta xomata ktlp, exoun eidiko skama me ammo gia na min xtipane...To nipiagogeio einai 1 lepto dromos apo to spiti kai apo oti katalava prepei na iparxoun arketa me ligomeleis takseis se diafora simeia, isos vevea afto na diaferei apo perioxi se perioxi.

                    H mikri pou einai 6 eton tha paei sto primary school alla sto new arrivals program, kai gia afta ta pedia exoun leoforeio pou ta pernei apo to spiti stis 7:45 kai ta fernei meta tis 15:00. Arxizei apo tis 25 July sto next term diladi. Se afto to sxoleio yparxoun 4 daskales pou milane ellinika.... to sxoleio katapliktiko kai xorous me gazon (lawn to lene edo) isa me 4 gipeda tou podosferou gia ta pedia. Apo oti eida pio poli pexnidia kanoun kai drastiriotites kai apla pragmata se sxesi me ta dika mas sxoleia. To sxoleio exei apostasi apo to spiti 3Km kai molis teliosei se 6 mines peripou to programma tha paei se dimotiko pio konta se emas. Sta dimotika exoun stoles oi opoies mporeis na tis agoraseis apo ekei, (kati mako mplouzakia kai forma panteloniou H' fousta gia ta koritsia ta opoia pane peripou 25 dol to kommati alla an thes agorazeis apekso alla me ta idia xrommata). fagita exei kantina H' fernei to pedi.

                    Apo xartia to mono pou mou zitisan itan ta diavatiria tous kai evala kai tin ipografi, tipota allo, ta ipolipa ta kanoun aftoi meso tou ipourgeiou toys. Akoma kai sto nipiagogeio tin etisi eggrafis mou tin ekane mesa apo to laptop kai meta mou edose kai odigies gia to ti na prosexo.

                    Comment


                      #11
                      Panos1966 se euxaristw gia tin apantisi.To 8ema twn paidiwn gia emas tous goneis einai ena epipleon agxos.Kali arxi sta mikra sou.

                      Comment


                        #12
                        ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ-ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ

                        ΠΑΙΔΙΑ ΟΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ, ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, ΔΗΛΑΔΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΤΟΥ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΑΣ ΤΑ ΓΡΑΨΕΙ ΕΔΩ!!
                        ΠΟΛΛΟΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ, ΑΛΛΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΠΩΣ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΝ ΝΑ ΠΡΟΣΑΡΜΟΣΘΟΥΝ ΣΤΑ ΔΕΔΟΜΕΝΑ ΕΚΕΙ, ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ!
                        ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΡΩΤΑΡΧΙΚΟΣ ΣΤΟΧΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ Η ΑΜΕΣΗ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥΣ-ΔΟΥΛΕΙΑ-,ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΞΕΙ!!

                        Comment


                          #13
                          ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΑΙΔΙΩΝ

                          [QUOTE=panos1966;27713]Simera piga ton mikro sto nipio, kindergarden, exei katenthousiastei....
                          Iparxoun 4 daskales-nipiagogoi gia peripou 15 pedakia.
                          tha pigenei omos 4 meres tin evdomada apo 9 to proi mexri tis 11:45 kai tha plironoume fees 6 dolaria tin evdomada. forane oti rouxa theloun. An theloume mporoun na ton kratane mexri tis 15:00 kai na troei ekei to diko tou fagito alla me mia iokonomiki epivarinsi 5 dol tin imera.Oi nipiagogoi eksipiretikes mexri tora, to kririo palio alla me oles tis anesies mesa, mexri kai etisi ekane i nipiagogos na feroun kai alli nipiagogo na milaei Ellinika gia ton mikro. Ekso stin avli exoun kounies arketes kai alla diafora gia drasthriotites kai ta parotrinoun na pezoun stin fisi kai na anakatevonte me ta xomata ktlp, exoun eidiko skama me ammo gia na min xtipane...To nipiagogeio einai 1 lepto dromos apo to spiti kai apo oti katalava prepei na iparxoun arketa me ligomeleis takseis se diafora simeia, isos vevea afto na diaferei apo perioxi se perioxi.

                          H mikri pou einai 6 eton tha paei sto primary school alla sto new arrivals program, kai gia afta ta pedia exoun leoforeio pou ta pernei apo to spiti stis 7:45 kai ta fernei meta tis 15:00. Arxizei apo tis 25 July sto next term diladi. Se afto to sxoleio yparxoun 4 daskales pou milane ellinika.... to sxoleio katapliktiko kai xorous me gazon (lawn to lene edo) isa me 4 gipeda tou podosferou gia ta pedia. Apo oti eida pio poli pexnidia kanoun kai drastiriotites kai apla pragmata se sxesi me ta dika mas sxoleia. To sxoleio exei apostasi apo to spiti 3Km kai molis teliosei se 6 mines peripou to programma tha paei se dimotiko pio konta se emas. Sta dimotika exoun stoles oi opoies mporeis na tis agoraseis apo ekei, (kati mako mplouzakia kai forma panteloniou H' fousta gia ta koritsia ta opoia pane peripou 25 dol to kommati alla an thes agorazeis apekso alla me ta idia xrommata). fagita exei kantina H' fernei to pedi.

                          Apo xartia to mono pou mou zitisan itan ta diavatiria tous kai evala kai tin ipografi, tipota allo, ta ipolipa ta kanoun aftoi meso tou ipourgeiou toys. Akoma kai sto nipiagogeio tin etisi eggrafis mou tin ekane mesa apo to laptop kai meta mou edose kai odigies gia to ti na prosexo.[/Q

                          ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΣΑΣ
                          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΘΕΡΜΑ ΤΟΝ PANOS KAI THN LOYISIANNA ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ.

                          Comment


                            #14
                            Καλησπέρα σε όλους! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και βρίσκω εξαιρετικά ενδιαφέροντα όλα όσα λέγονται εδώ. Παρόλο που μέχρι πρόσφατα δεν σκεφτόμουν με τίποτα να φύγω από την Ελλάδα, τώρα τελευταία αισθάνομαι τόσο εξαπατημένη και κουρασμένη από το συνεχές τρέξιμο απλά για επιβίωση που έχω αρχίσει να σκέφτομαι αρκετά την φυγή μου. Ο γιος μου θα πάει τώρα στην Γ' Γυμνασίου, είναι πρόβλημα το ότι έχει τόσο πολλά χρόνια πίσω του σε ελληνικό σχολείο (και δεν είναι ας πούμε 6-7, να ξεκινήσει με το εκεί σύστημα); Σημειωτέον ότι είναι καλός μαθητής και τα αγγλικά του εξαιρετικά!

                            Comment


                              #15
                              καλησπέρα!σήμερα γράφτηκα στο φόρουμ και το βρίσκω πολύ ενδιαφέρον.εγώ εχω 3 παιδια και παροτι εχω ακομα τη δουλειά μου, φοβάμαι οχι για πολύ,σκεφτομαι τη μετανάστευση και πρώτα απο όλα την εκπαίδευση των παιδιών.

                              Comment

                              Working...
                              X