Announcement

Collapse
No announcement yet.

προβληματισμοι:μεταναστευση-παιδια-ψυχολογια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by georgia! View Post
    θαυμαζω και ζηλευω (με τη καλη εννοια) πραγματικα τον τροπο που μιλας για την νεα σου ζωη..
    πολυ θα ηθελα να διωξω το αγχος απο την καθημερινοτητα μας..
    ποσο καιρο προετοιμαζες το ταξιδι για την στοκχολμη (γραφειοκρατια κλπ)?
    Καλημερα Γεωργια !
    Να σου πω την ιστορια μας ! Την ημερα που ανακοινωνε ο ΓΑΠ απο το Καστελοριζο οτι θα μπουμε στο μνημονιο δηλαδη περσι τον Μαιο αν θυμαμαι καλα τοτε σαν κατι να εγινε μεσα μου και το πηρα αμεσως αποφαση.
    Καταλαβα αμεσως οτι , οτι ολοι οι κοποι μας πηγαιναν στον βροντο ...Σου μιλαω για πολυ δουλεια κουραση αγχος προβληματα για το τιποτα τελικα .Καθε μερα ξυπνουσα με βαρος στην ψυχη μου και ελεγα παναγια μου τι με περιμενει σημερα .....Αγχος αγχος και μονο αγχος .... Ακομα και οταν καταφερναμε να παμε διακοπες αν λεω παλι αγχος για τα διαφορα θεματα .... Τοτε λοιπον τον Μαιο το πηρα αποφαση ...Αρχισα να ψαχνω για την χωρα που θα διαλεγα και τελικα υστερα απο πολυ ερευνα διαλεξα την Σουηδια ! Φυσικα πρωτη μου ενοια ο γιιος μου που ειναι 13 χρονων και ηθελα και θελω τα καλυτερα γιαυτον ! Μετα καναμε ενα αναγνωριστικο ταξιδι τον Ιουνιο του 2010 για 10 ημερες και επιστρεψαμε ελλαδα για την προετοιμασια του ταξιδιου. Τον Σεπτεμβριο του 2010 ηρθαμε οικογενειακως μονιμα ! Οι διαδικασιες δεν ειναι δυσκολες οπως στην αυστραλια που θελει διαφορα χαρτια visa κλπ. Βεβαια πολυς αγωνας αλλα αξιζει τον κοπο διοτι ολα ειναι τελεια και το κυριοτερο ο γιος μου οπως και ολα τα παιδια εδω θα εχει λαμπρο μελλον! Χοροπηδαω απο την χαρα μου που τον βλεπω να πηγαινει και να γυρναει χαρουμενος απο το σχολειο !!!!!
    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

    Comment


      #17
      Originally posted by ευανθια View Post
      Καλημερα Γεωργια !
      Να σου πω την ιστορια μας ! Την ημερα που ανακοινωνε ο ΓΑΠ απο το Καστελοριζο οτι θα μπουμε στο μνημονιο δηλαδη περσι τον Μαιο αν θυμαμαι καλα τοτε σαν κατι να εγινε μεσα μου και το πηρα αμεσως αποφαση.
      Καταλαβα αμεσως οτι , οτι ολοι οι κοποι μας πηγαιναν στον βροντο ...Σου μιλαω για πολυ δουλεια κουραση αγχος προβληματα για το τιποτα τελικα .Καθε μερα ξυπνουσα με βαρος στην ψυχη μου και ελεγα παναγια μου τι με περιμενει σημερα .....Αγχος αγχος και μονο αγχος .... Ακομα και οταν καταφερναμε να παμε διακοπες αν λεω παλι αγχος για τα διαφορα θεματα .... Τοτε λοιπον τον Μαιο το πηρα αποφαση ...Αρχισα να ψαχνω για την χωρα που θα διαλεγα και τελικα υστερα απο πολυ ερευνα διαλεξα την Σουηδια ! Φυσικα πρωτη μου ενοια ο γιιος μου που ειναι 13 χρονων και ηθελα και θελω τα καλυτερα γιαυτον ! Μετα καναμε ενα αναγνωριστικο ταξιδι τον Ιουνιο του 2010 για 10 ημερες και επιστρεψαμε ελλαδα για την προετοιμασια του ταξιδιου. Τον Σεπτεμβριο του 2010 ηρθαμε οικογενειακως μονιμα ! Οι διαδικασιες δεν ειναι δυσκολες οπως στην αυστραλια που θελει διαφορα χαρτια visa κλπ. Βεβαια πολυς αγωνας αλλα αξιζει τον κοπο διοτι ολα ειναι τελεια και το κυριοτερο ο γιος μου οπως και ολα τα παιδια εδω θα εχει λαμπρο μελλον! Χοροπηδαω απο την χαρα μου που τον βλεπω να πηγαινει και να γυρναει χαρουμενος απο το σχολειο !!!!!
      Καλα ειδες οτι στην Φιλανδια ειναι τελεια για τα παιδια ! Ετσι ειναι και στην Σουηδια ! Παντως μονο ενα θα σου πω! Οτι προσπαθειες κανεις και για οτι κοπιαζεις εδω πιανουν τοπο και οι κοποι σου αναγνωριζονται.Σε αντιθεση με την ελλαδα που οτι και να κανεις απο καπου θα σουρθει κεραμιδα.........
      Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
      Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

      Comment


        #18
        Originally posted by georgia! View Post
        οταν ειδα καποια ρεπορταζ για το εκπαιδευτικο συστημα της φιλανδιας μου ηρθε τρελα! ποσο πισω ειμαστε τελικα.. ποσο υπαναπτυκτοι.. στενοχωρηθηκα πραγματικα και απελπίστηκα.. δεν πρεπει να απαιτουμε περισσοτερα για τα παιδια μας (χωρις την κλικα των φροντιστηριων κτλ)?
        :confused:
        δειτε αυτο για το εκπαιδευτικο συστημα της φινλανδιας!

        Comment


          #19
          Originally posted by georgia! View Post
          καλησπερα διονυση
          οφειλω να ομολογησω οτι τον τελευταιο καιρο αισθανομαι εναν απροσδιοριστο .... φοβο. εχω παψει εδω και παρα πολυ καιρο να ακουω ή να βλεπω ειδησεις και καθε ειδους ενημερωτικη εκπομπη. παρ ολα αυτα εχω ενα τραγικο προαισθημα οτι κατι πολυ κακο και απαισιο ερχεται... ευχομαι να βγω ψευτρα. και αυτο που με αγχωνει πιο πολυ ειναι τι θα κανουμε με τα παιδια μας (οπως ολοι οι γονεις ετσι και μεις εχουμε σε προτεραιοτητα τα παιδια).
          το κακο/καλό ειναι οτι εδω παιζει ενα "σταθερο" μεροκαματο (του αντρα μου. οσο σταθερη μπορει να θεωρηθει μια ιδιωτικη επιχειρηση). αυτο μας κανει διστακτικους..
          σχετικα με τις επισκεψεις στην ελλαδα, στενοχωριεμαι οτι δεν θα μας περισσευουν χρηματα για επισκεψεις. θα κανουμε εναν αγωνα ολον τον χρονο για να μας μεινει κανενα cent στην ακρη και θα τα δινουμε σε εισητηρια για ελλαδα?
          Ετοιμαζεται κατι πολυ μεγαλο..
          εαν ειναι φυγετε για ευρωπη κοιταξτε σκανδιναβικες χωρες μονο.
          πουθενα αλλου.
          και καντε το συντομα.

          Comment


            #20
            Originally posted by mikael View Post
            Ετοιμαζεται κατι πολυ μεγαλο..
            εαν ειναι φυγετε για ευρωπη κοιταξτε σκανδιναβικες χωρες μονο.
            πουθενα αλλου.
            και καντε το συντομα.
            θα ηθελες να μας δωσεις λιγες παραπανω πληροφοριες? η αληθεια ειναι πως ετσι που το λες ειμαι ετοιμη να φτιαξω βαλιτσες αμεσως..

            Comment


              #21
              Originally posted by georgia! View Post
              θα ηθελες να μας δωσεις λιγες παραπανω πληροφοριες? η αληθεια ειναι πως ετσι που το λες ειμαι ετοιμη να φτιαξω βαλιτσες αμεσως..
              Ναι κ εγω θα ηθελα να μαθω τι εννοει ο φιλος μας γιατι αγχωθηκα

              Comment


                #22
                Η ευρωπη ερχεται ξανα αντιμετωπη με μια κριση και δεν ειναι το ιδιο δυνατη οπως το 2008 για να την αντιμετωπισει.Σπαταλησε μεγαλο μερος της δυναμης της για να ξεπερασει την κριση του 2008 και πλεον θεωρω οτι ειναι ερμαιο στις ορεξεις των αγορων.
                Αποψη μου ειναι οτι μεχρι νοεμβριο-δεκεμβριο θα εχει ξεκαθαρισει το τοπιο σχετικα με τα οικονομικα του πλανητη, οπου η μπιλια θα κατσει ειτε σε παγκοσμια υφεση πολυ χειροτερη του 2008, ειτε σε φαινομενικη παγκοσμια επιλυση των υφισταμενων προβληματων και εμφανη ανακαμψη.

                μπαινουμε πλεον σε μια περιοδο δυσκολη οχι μονο για την ελλαδα αλλα και παγκοσμια.
                μεχρι αρχες 2012 θα εχει δειξει προς τα που θα κινηθει ολος ο πλανητης.


                την ελλαδα δεν την αναφερω καν γιατι την θεωρω καμμενο χαρτι.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by mikael View Post
                  Ετοιμαζεται κατι πολυ μεγαλο..
                  εαν ειναι φυγετε για ευρωπη κοιταξτε σκανδιναβικες χωρες μονο.
                  πουθενα αλλου.
                  και καντε το συντομα.
                  Γιατιιιιιιιι;
                  Θα καταρρευσει η παγκοσμια οικονομια και θα σταματησει στις σκανδιναβικες χωρες;
                  Οφειλω να ομολογησω πως δεν γνωριζω τι ετοιμαζεται. Προφανως εσυ εισαι ΜΕΣΑ στα πραγματα και ξερεις κατι παραπανω αλλα λογω επαγγελματικης ευθιξιας δεν εισαι σε θεση να μας το ανακοινωσεις και εμας, αλλα σε πληροφορω πως και πριν την νομισματικη ενωση χωρες οπως Γαλλια και Γερμανια λογω της βαριας γερης βιομηχανιας που ειχαν εχουν και θα εχουν δεν αντιμετωπιζαν κανενα προβλημα.
                  Και ακομη κατι...εδω στιςι βορειοευρωπαικες χωρες συζητανε για νεα νομισματικη ενωση οπου χωρες που τρωνε παραπανω αποσα παραγουν θα ειναι στην απεξω...για μαντεψε ποιοι θα ειναι στην απεξω τωρα.

                  Comment


                    #24
                    Οι Σκανδιναβικες χωρες εχουν πετρελαια,δεν το ξερετε?

                    Comment


                      #25
                      ξερω πως η Ελλαδα εχει χρυσο...Και τι μαυτο;
                      και οσο για το πετρελαιο...οι βορειοδυτικες ευρωπαικες χωρες στις επομενες δεκαετιες θα το φερνουν απτα βαθη της Ρωσιας. Δεν το ακουσατε;

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by synnefaki View Post
                        ξερω πως η Ελλαδα εχει χρυσο...Και τι μαυτο;
                        και οσο για το πετρελαιο...οι βορειοδυτικες ευρωπαικες χωρες στις επομενες δεκαετιες θα το φερνουν απτα βαθη της Ρωσιας. Δεν το ακουσατε;
                        Τωρα για να καταλαβω τσακωνεστε για το αν ειναι καλυτερερα στην γερμανια η στις σκανδιναβικες χωρες ?
                        Ελλαδα να μην ειναι και οπουδηποτε αλλου ειναι σιγουρα πολυ καλυτερα ! Οσο για τους γερμανους εγω προσωπικα δεν τους χωνευω !!!
                        Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                        Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                        Comment


                          #27
                          Οχι καλε. Απλα τωρα τελευταια το εχω ξανακουσει και απο αλλου πως δηλ. η κριση θα εξαπλωθει παντου και θα πατησει ενα γερο φρενο λιγο εξω απτα συνορα της Σουηδιας Νορβηγιας κτλ.
                          Και επειδη το ξαναδιαβασα εδω απορησα...Ξερουν κατι παραπανω και δεν μας διαφωτιζουν;
                          Οσο για τους Γερμανους...μαζι τους μεγαλωσα, μια χαρα ανθρωποι ειναι.

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by synnefaki View Post
                            Οχι καλε. Απλα τωρα τελευταια το εχω ξανακουσει και απο αλλου πως δηλ. η κριση θα εξαπλωθει παντου και θα πατησει ενα γερο φρενο λιγο εξω απτα συνορα της Σουηδιας Νορβηγιας κτλ.
                            Και επειδη το ξαναδιαβασα εδω απορησα...Ξερουν κατι παραπανω και δεν μας διαφωτιζουν;
                            Οσο για τους Γερμανους...μαζι τους μεγαλωσα, μια χαρα ανθρωποι ειναι.
                            Συγνωμη βρε συννεφακι δεν τους ξερω καθολου τους ανθρωπους αλλα απο αυτα που κανανε στους πολεμους θεωρω οτι πρεπει να ειναι λιγο βαρβαροι ....βεβαια δεν εχει τυχει να γνωρισω κανενα γερμανο ουτε εχω παει ποτε γερμανια .....εσυ που ζεις εκει θα ξερεις καλυτερα !
                            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                            Comment


                              #29
                              Στους πολεμους ηταν αισχροτατοι οι γερμανοι. Φρικη σκετη.
                              Απο τοτε ομως εχει περασει πανω απο μισος αιωνας και τα εγγονια εκεινων οχι μονο εχουν συναισθηση το τι χρωστανε στην ανθρωποτητα για τα αισχη των παππουδων τους, αλλα δειχνουν και ενα εντελως διαφορετικο ποιον ανθρωπου.
                              Ειναι φιλοξενοι και ανοιχτοι στο να γνωρισουν αλλες εθνικοτητες αλλες κουλτουρες.
                              Ιδιως στα νοτια της Γερμανιας δεν ξεχωριζεις πλεον γερμανο απο ιταλο ή απο Ελληνα.
                              Σιγουρα εχουν και τα καλα αλλα και τα στραβα τους οπως καθε λαος. Αλλα δεν ειναι τυχαιο πως σχεδον ενας στους 10 εδω ειναι ξενος, και οχι μονο ξενος αλλα τελεια ενσωματωμενος στο κοινωνικο τους συστημα. Και μην ξεχναμε ειναι πολυ περισσοτεροι οι ξενοι απλα εχουν παρει την γερμ. υπηκοοτητα.
                              Ειναι το μοναδικο κρατος απτις χωρες μελη της ΕΕ που εχει αγκαλιασει στην κυριολεξια τοσους μεταναστες

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by synnefaki View Post
                                Στους πολεμους ηταν αισχροτατοι οι γερμανοι. Φρικη σκετη.
                                Απο τοτε ομως εχει περασει πανω απο μισος αιωνας και τα εγγονια εκεινων οχι μονο εχουν συναισθηση το τι χρωστανε στην ανθρωποτητα για τα αισχη των παππουδων τους, αλλα δειχνουν και ενα εντελως διαφορετικο ποιον ανθρωπου.
                                Ειναι φιλοξενοι και ανοιχτοι στο να γνωρισουν αλλες εθνικοτητες αλλες κουλτουρες.
                                Ιδιως στα νοτια της Γερμανιας δεν ξεχωριζεις πλεον γερμανο απο ιταλο ή απο Ελληνα.
                                Σιγουρα εχουν και τα καλα αλλα και τα στραβα τους οπως καθε λαος. Αλλα δεν ειναι τυχαιο πως σχεδον ενας στους 10 εδω ειναι ξενος, και οχι μονο ξενος αλλα τελεια ενσωματωμενος στο κοινωνικο τους συστημα. Και μην ξεχναμε ειναι πολυ περισσοτεροι οι ξενοι απλα εχουν παρει την γερμ. υπηκοοτητα.
                                Ειναι το μοναδικο κρατος απτις χωρες μελη της ΕΕ που εχει αγκαλιασει στην κυριολεξια τοσους μεταναστες
                                Ναι σε πιστευω ! Και η σουηδια εχει παρα πολλους μεταναστες και φυσικα τους εχει αγκαλιασει !!!!!
                                Εγω μονο ενα χρονο βρισκομαι εδω και εχω ενσωματωθει κανονικοτατα κιεγω και η οικογενεια μου !!!!!

                                Ασε και σε αυτα τα θεματα η ελλαδα ειναι πολυ πισω .....
                                Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                                Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                                Comment

                                Working...
                                X