Σελίδα 47 από 48 ΠρώτηΠρώτη ... 3745464748 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 461 έως 470 από 473
    Moderator Το avatar του χρήστη vertigo
    Περιοχή
    Southern Cross

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Kostas Pap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σ'ευχαριστω πολυ vertigo για τις πληροφοριες,ακομη βεβαια δεν εχω αποφασισει με ποια εταιρια θα ταξιδεψω.Οσο αφορα τον φοβο;Ναι,φοβαμαι,σαφως και δεν υπαρχει η ανεση να πληρωσω εξτρα θεση,αλλα θα κουβαλω ενα μπουζουκι αξιας 2600 ευρω και με ζωνουν τα φιδια,χαχαχαχα.......τι να πω,δεν εχω αποφασισει ακομη.....παντως αν χρειαστω βοηθεια για τα site των εταιριων που αφορα τα μουσικα οργανα θα σε ''ενοχλησω''......ευχαριστω!!!
    Αν ειχες βιολι ή μπαγλαμαδακι ,θα ηταν ολα καλα!
    Ωραια παντως ,που εχεις και αρα παιζεις μπουζουκι,άλλο αν στην μεταφορα με αεροπλανο ,προκυπτουν θεματα.
    Σέ άλλες εποχες και σε ελληνικη εταιρεια ,( δεν εχει σχεση η σημερινη με το παρεμφερες ονομα ,με την παλια) που δεν υπαρχει πια,θα σε αφηναν συνηθως να το παρεις στην καμπινα και θα στο τοποθετουσε το πληρωμα σε ντουλαπα οπου φυλασσονται διαφορα αναλωσιμα και οι χειραποσκευες του πληρωματος.
    Ειδικα για Αυστραλια ,που πολλοι τραγουδιστες και η ορχηστρα τους ,κατεβαιναν για συναυλιες ,το πληρωμα με χαρά προσπαθουσε να βρει λυση ωστε να μην κινδυνεψουν πανακριβα μουσικα οργανα .Αλλά και σε μεμονωμενους επιβατες που μετεφεραν μουσικο οργανο ,παλι γινοταν προςπαθεια να εξυπηρετηθουν χωρις να χρειαστει να πληρωςουν τα μαλλιοκεφαλα τους ή να κινδυνεψει το μουσικο οργανο στο cargo σαν αποσκευη...
    Αυτα ομως παρηλθαν ,οποτε ειτε στο cargo το μεγαλο μουσικο οργανο ,ειτε στην καμπινα με πληρωμενη εξτρα θεση.
    Ο,τι χρειαστεις ,με χαρά να στο βρω.
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

Member
    Περιοχή
    ioannina

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vertigo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειχες βιολι ή μπαγλαμαδακι ,θα ηταν ολα καλα!
    Ωραια παντως ,που εχεις και αρα παιζεις μπουζουκι,άλλο αν στην μεταφορα με αεροπλανο ,προκυπτουν θεματα.
    Σέ άλλες εποχες και σε ελληνικη εταιρεια ,( δεν εχει σχεση η σημερινη με το παρεμφερες ονομα ,με την παλια) που δεν υπαρχει πια,θα σε αφηναν συνηθως να το παρεις στην καμπινα και θα στο τοποθετουσε το πληρωμα σε ντουλαπα οπου φυλασσονται διαφορα αναλωσιμα και οι χειραποσκευες του πληρωματος.
    Ειδικα για Αυστραλια ,που πολλοι τραγουδιστες και η ορχηστρα τους ,κατεβαιναν για συναυλιες ,το πληρωμα με χαρά προσπαθουσε να βρει λυση ωστε να μην κινδυνεψουν πανακριβα μουσικα οργανα .Αλλά και σε μεμονωμενους επιβατες που μετεφεραν μουσικο οργανο ,παλι γινοταν προςπαθεια να εξυπηρετηθουν χωρις να χρειαστει να πληρωςουν τα μαλλιοκεφαλα τους ή να κινδυνεψει το μουσικο οργανο στο cargo σαν αποσκευη...
    Αυτα ομως παρηλθαν ,οποτε ειτε στο cargo το μεγαλο μουσικο οργανο ,ειτε στην καμπινα με πληρωμενη εξτρα θεση.
    Ο,τι χρειαστεις ,με χαρά να στο βρω.
    Θα γινω βιολιστης μαλλον,καλυτερα βολευει,χαχαχ......μεχρι το 2012-13 ξερω οτι αφηναν να το παρεις ως χειραποσκευη μεσα στο αεροπλανο,ακομη και σε ταξιδια μεχρι την Αυστραλια.Τα τελευταια 3 χρονια αλλαξαν πολλα.Απ'οτι καταλαβαινω δεν με παιρνει να κανω φασαρια στο αεροδρομιο για να το παρω μεσα.Μου βγηκε ενα εισιτηριο εξτρα μαλλον,δε νομιζω να το βαλω στις αποσκευες,καλυτερα να πληρωσω 1000 παρα να κλαιω 2600......ευχαριστω και παλι για την αμεση απαντηση σου vertigo!!

Περιοχή
    Southern Cross

Προεπιλογή

Θα γινω βιολιστης μαλλον,καλυτερα βολευει,χαχαχ......μεχρι το 2012-13 ξερω οτι αφηναν να το παρεις ως χειραποσκευη μεσα στο αεροπλανο,ακομη και σε ταξιδια μεχρι την Αυστραλια.Τα τελευταια 3 χρονια αλλαξαν πολλα.Απ'οτι καταλαβαινω δεν με παιρνει να κανω φασαρια στο αεροδρομιο για να το παρω μεσα.Μου βγηκε ενα εισιτηριο εξτρα μαλλον,δε νομιζω να το βαλω στις αποσκευες,καλυτερα να πληρωσω 1000 παρα να κλαιω 2600......ευχαριστω και παλι για την αμεση απαντηση σου vertigo!!
    Με φασαρια ,σιγουρα δεν θα πετυχεις κατι.Το μουσικο οργανο που ξεπερναει τις επιτρεπομενες διαστασεις της χειραποσκευης και αρα δεν μπορει να μπει σε overhead bin ,ή κατω απ το μπροστινο καθισμα ,δεν μπορει να ταξιδευει χωρις να δεθει σε καθισμα ,για λογους ασφαλειας (Καποιες εταιρειες βαζουν το μουσικο οργανο στο πατωμα και το δενουν με ζωνες στον σκελετο της εξτρα θεσης.)Γι αυτο κι η αγορα εξτρα θεσης.Ενα τετοιο αντικειμενο ,σε περιπτωση αναταραξεων ,μπορει να προκαλεσει σοβαρους τραυματισμους ,αν δεν ειναι ασφαλισμενο με ζωνη.
    Δες με ποια εταιρεια θα ταξιδεψεις , μιλα μαζι τους ή με το πρακτορειο , αν απο πρακτορειο τα βγαλεις, μαθε το τί ισχυει στην συγκεκριμενη εταιρεια και κλεισε εγκαιρα εισιτηρια.(Υπαρχει περιπτωςη ,καποια εταιρεια να μην δεχεται καθολου στην καμπινα ,οργανα που ξεπερνουν καποιες διαστασεις,ουτε και με την αγορα εξτρα θεσης) . Η εξτρα θεση για το οργανο ,πληρωνεται στον φτηνοτερο οικονομικο ναυλο και αν τ αφησεις τελευταια στιγμη ,θα εχουν εξαντληθει οι φτηνοι ναυλοι της οικονομικης θεσης.
    Αν ηταν σε νορμαλ διαστασεις χειραποσκευης και σε τυχον αδεια θεση ,θα σου επετρεπε ισως καποια εταιρεια ,να το εχεις διπλα σου.Θα δενοταν με ζωνες ,εννοειται. Αλλά με με τετοιες διαστασεις και με τις πτησεις για Αυστραλια ,γεματες,δεν υπαρχει περιπτωση ,αν δεν πληρωσεις...Ακομα κι αν υποθεσουμε οτι θα ηθελαν να σε εξυπηρετησουν χωρις να πληρωσεις ,ωστε να εξασφαλισεις εγκαιρα θεση στην καμπινα .Να βρεθει αδεια θεση οταν φτασεις στο αεροδρομιο να ταξιδεψεις ,λιγο ως πολυ απιθανο.

ΥΓ Ωραιο και το βιολι ,αλλά δεν προλαβαινεις να μαθεις μεχρι να ταξιδεψετε για Αυστραλια!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vertigo : 08-07-2016 στις 16:01

Member
    Περιοχή
    ioannina

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vertigo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με φασαρια ,σιγουρα δεν θα πετυχεις κατι.Το μουσικο οργανο που ξεπερναει τις επιτρεπομενες διαστασεις της χειραποσκευης και αρα δεν μπορει να μπει σε overhead bin ,ή κατω απ το μπροστινο καθισμα ,δεν μπορει να ταξιδευει χωρις να δεθει σε καθισμα ,για λογους ασφαλειας (Καποιες εταιρειες βαζουν το μουσικο οργανο στο πατωμα και το δενουν με ζωνες στον σκελετο της εξτρα θεσης.)Γι αυτο κι η αγορα εξτρα θεσης.Ενα τετοιο αντικειμενο ,σε περιπτωση αναταραξεων ,μπορει να προκαλεσει σοβαρους τραυματισμους ,αν δεν ειναι ασφαλισμενο με ζωνη.
    Δες με ποια εταιρεια θα ταξιδεψεις , μιλα μαζι τους ή με το πρακτορειο , αν απο πρακτορειο τα βγαλεις, μαθε το τί ισχυει στην συγκεκριμενη εταιρεια και κλεισε εγκαιρα εισιτηρια.(Υπαρχει περιπτωςη ,καποια εταιρεια να μην δεχεται καθολου στην καμπινα ,οργανα που ξεπερνουν καποιες διαστασεις,ουτε και με την αγορα εξτρα θεσης) . Η εξτρα θεση για το οργανο ,πληρωνεται στον φτηνοτερο οικονομικο ναυλο και αν τ αφησεις τελευταια στιγμη ,θα εχουν εξαντληθει οι φτηνοι ναυλοι της οικονομικης θεσης.
    Αν ηταν σε νορμαλ διαστασεις χειραποσκευης και σε τυχον αδεια θεση ,θα σου επετρεπε ισως καποια εταιρεια ,να το εχεις διπλα σου.Θα δενοταν με ζωνες ,εννοειται. Αλλά με με τετοιες διαστασεις και με τις πτησεις για Αυστραλια ,γεματες,δεν υπαρχει περιπτωση ,αν δεν πληρωσεις...Ακομα κι αν υποθεσουμε οτι θα ηθελαν να σε εξυπηρετησουν χωρις να πληρωσεις ,ωστε να εξασφαλισεις εγκαιρα θεση στην καμπινα .Να βρεθει αδεια θεση οταν φτασεις στο αεροδρομιο να ταξιδεψεις ,λιγο ως πολυ απιθανο.

ΥΓ Ωραιο και το βιολι ,αλλά δεν προλαβαινεις να μαθεις μεχρι να ταξιδεψετε για Αυστραλια!
    Ευχαριστω vertigo,θα επικοινωνησω τηλεφωνικως με εταιριες να δω τι γινεται,εγω δεν μπορω να κλεισω ακομη εισιτηριο,μαλλον αρχες Αυγουστου θα ειμαι ετοιμος για να κλεισω για Οκτωμβρη,να σαι καλα!!!

Περιοχή
    Southern Cross

Προεπιλογή

Ευχαριστω vertigo,θα επικοινωνησω τηλεφωνικως με εταιριες να δω τι γινεται,εγω δεν μπορω να κλεισω ακομη εισιτηριο,μαλλον αρχες Αυγουστου θα ειμαι ετοιμος για να κλεισω για Οκτωμβρη,να σαι καλα!!!
    Παρακαλώ και ολα βολικα να σας ερθουν!

Junior Member
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Ποιες εταιρείες πετάνε για Αμερική; Εμένα οι γονείς μου έχουν μεταναστεύσει στην Αμερική, στην Αστόρια, τα τελευταία 6 χρόνια κι έχω να τους δω από τότε. Εντάξει δεν ήμουν και παιδάκι όταν έφυγαν αλλά όσο να πείτε, είναι γονείς μου και μου έχουν λείψει πολύ. Δεν μπορούσα να πάω τόσα χρόνια και μου δόθηκε φέτος η ευκαιρία, αρχές Νοεμβρίου. Εξού και το όνομα Clockie, περιμένω πως και πως να πάω να τους δω. Βρήκα κάτι πακέτα με DreamTrips, που θα με βόλευαν αρκετά. Δεν ξέρω γιατί, αλλά όσο πλησιάζουν οι μέρες για να πάω, μου λείπουν όλο και περισσότερο. Ήμασταν πολύ δεμένη οικογένεια αλλά η πραγματικότητα ήρθε και μας συντάραξε. Όπως και να έχει, ο καιρός έρχεται. Έχετε ταξιδέψει εσείς στην Αμερική, είναι πολλές ώρες ταξίδι ε; Με κουράζουν λίγο τα πολύωρα ταξίδια αλλά αν είναι να δω ξανά τους γονείς μου πάω και στο διάστημα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Clockie : 13-05-2017 στις 17:41

Περιοχή
    Southern Cross

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Clockie Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιες εταιρείες πετάνε για Αμερική; Εμένα οι γονείς μου έχουν μεταναστεύσει στην Αμερική, στην Αστόρια, τα τελευταία 6 χρόνια κι έχω να τους δω από τότε. Εντάξει δεν ήμουν και παιδάκι όταν έφυγαν αλλά όσο να πείτε, είναι γονείς μου και μου έχουν λείψει πολύ. Δεν μπορούσα να πάω τόσα χρόνια και μου δόθηκε φέτος η ευκαιρία, αρχές Νοεμβρίου. Εξού και το όνομα Clockie, περιμένω πως και πως να πάω να τους δω. Βρήκα κάτι πακέτα με --------που θα με βόλευαν αρκετά. Δεν ξέρω γιατί, αλλά όσο πλησιάζουν οι μέρες για να πάω, μου λείπουν όλο και περισσότερο. Ήμασταν πολύ δεμένη οικογένεια αλλά η πραγματικότητα ήρθε και μας συντάραξε. Όπως και να έχει, ο καιρός έρχεται. Έχετε ταξιδέψει εσείς στην Αμερική, είναι πολλές ώρες ταξίδι ε; Με κουράζουν λίγο τα πολύωρα ταξίδια αλλά αν είναι να δω ξανά τους γονείς μου πάω και στο διάστημα.
    Διάφορες.Μια αναζητηση πχ στο skyscanner και σε σχετικες μηχανες αναζητησης ,θα σου λύσει την απορία.

Το όνομα που εγραψες( και το λινκ) ,διαγραφτηκε.Δεν αφορουσε βεβαια αεροπορικη εταιρεια ,ουτε πρακτορείο ταξιδιων ,αλλά την γνωστη απάτη-πυραμίδα.

Και βεβαια εισαι ελευθερη να το επιλεξεις και να γινεις και μέλος τους... και να βγαλεις και την υποχρεωτικη φωτο με την γνωστη μπλε ταμπελα...Αλλά εδω ,προφυλασσουμε τα μέλη μας ,οπότε διαγραφτηκε.

Ναι ,εχω ταξιδεψει και ειναι μια νορμαλ long -haul πτηση,που διαρκει ,για πτηση ,χωρις ενδιαμεση σταση, γυρω στις 10 μιση με 11 ωρες στο aller και σχεδον μια ωρα λιγοτερη στο retour και σιγουρα πολυ πιο ξεκουραστη απ ο,τι να πηγαινε καποιος πχ Αυστραλια...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vertigo : 18-05-2017 στις 14:16

Junior Member
    Περιοχή
    Αθήνα

Προεπιλογή

Βασικά με τo skyscanner ψάχνω τώρα. Νομίζω πως η Lufthansa βολεύει πολύ για τα αεροπορικά κι ας είναι με μια στάση.

Έχει κανείς άποψη για την AirSerbia;

Junior Member
    Περιοχή
    giannitsa

Προεπιλογή

Μηπως καποιος γνωριζει να μου πει,ποσα χρηματα επιτρεπετε να εχεις πανω σου για να ταξιδεψεις προς Αυστραλια?Ευχαριστω

Moderator Το avatar του χρήστη jimathens
    Περιοχή
    Adelaide
    Add jimathens on Facebook
    Add jimathens on Linkedin

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο fofi35 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μηπως καποιος γνωριζει να μου πει,ποσα χρηματα επιτρεπετε να εχεις πανω σου για να ταξιδεψεις προς Αυστραλια?Ευχαριστω
    Κάθε επιβάτης μπορεί να έχει πάνω μέχρι 10.000 δολάρια Αυστραλίας ή άλλο νόμισμα που να μην ξεπερνάει τα 10.000 δολάρια Αυστραλίας μετά την μετατροπή του.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimathens : 12-08-2017 στις 14:34
    Ενημερωτικά:
    1. Όποιος θέλει να διαβάσει πολλές πληροφορίες για την ζωή στην Αυστραλία: Εδώ...!!!
    2. Η Μετανάστευση μοιάζει σαν το Αγγούρι κ τρώγεται αναλόγως σε ποια κατηγορία ανήκει ο καθένας: Εδώ...!!!

Κανόνας:
    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

Σελίδα 47 από 48 ΠρώτηΠρώτη ... 3745464748 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

1. Σχετικα με GPS
    Από tasosn in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-2014, 18:52
  2. Σχετικά με το ΧΑΡΑΤΣΙ
    Από australian in forum Η Ζωή στην Ελλάδα
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-2013, 00:27
  3. Δωρεάν εισιτήρια Εθνική Ελλάδος μπάσκετ στο Geelong!
    Από xphstos in forum Διάφορα Θέματα / Αρχείο παλαιών θεμάτων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-06-2012, 01:33

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •