Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στη Νορβηγία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by vasoulita81
    Αν εννοείς να τον τσεκάρουν σε κάποιο θέμα τεχνικής φύσης ή ασφάλειας σε εναν υπολογιστή εκείνη τη στιγμή, όχι. Τον ρωτούσαν απλά για ποιό λόγο έκανε αυτές τις σπουδές κτλ. Ξέχασα να αναφέρω οτι του ζήτησαν να έχει μαζί του συστατικές επιστολές απο τους εργοδότες του. Τους έδωσε 2 καθώς και μια συστατική επιστολή απο τον καθηγητή του στο Πανεπιστήμιο ο οποίος του είχε προτείνει και τότε δουλειά. Του επεσήμαναν οτι θα επικοινωνήσουν μαζί τους πάντως οπότε τελικά δίνουν πολύ μεγάλη σημασία στις συστατικές επιστολές τις οποίες και διασταυρώνουν.
    Κάτι άλλο που ειχε πολύ γέλιο! Τους αφηγούνταν κάτι σχετικά με την περίοδο του στρατού και ανάφερε κάτι για τους Ολυμπιακούς Αγώνες Athens 2004 και πετάγεται η Head HR και του λεει "you mean this Olympic Games??" και βγάζει απο το λαιμό της ενα κρεμαστό με την ελληνική σημαία και το σήμα των Ολυμπιακών Αγώνων Αθήνα 2004!!! Κουφό????
    Πάντως αν με ρωτάς, ψιλοαπογοητέυτηκα γιατι έλεγα οτι για να τον καλέσουν και να μπούν σε τόσο κόπο να του πληρώνουν και τα πάντα, θεώρησα οτι θα συμφωνούσαν....αλλά μάλλον έτσι είναι η πολιτική τους...
    μακάρι να τον πάρουν....
    μην απογοητευεσε..ειναι πολυ θετικο το οτι τον καλεσαν..ολα θα πανε καλα

    Comment


      #17
      Καλημερα καλο μηνα και καλη χρονια με αισιοδοξια πιστη και πολλη χαρα. Καιρο εχω να σας επισκευτω ευχομαι τα καλυτερα Vasoylita, Και πολυ κουραγιο billoslo,Μαλλον ζυγωνει ο καιρος ε Bill?? Γραψτε κανα νεο ρε παιδια ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ

      Comment


        #18
        Olga Bbl, έτσι όπως εχω δεί τα πράγματα, για κάποιον που είναι μόνος του πιστεύω οτι με 1500€ το μήνα (ενοίκια, φαγητό, λοιπά έξοδα) είναι οκ. Μην σοκάρεσε γιατί η ζωή φυσικά είναι ανάλογη των μισθών ενώ στην Ελλάδα ακριβαίνουν τα πάντα και παράλληλα οι μισθοί πέφτουν!!!!Αν δεν κάνω λάθος, θέλεις να κάνεις μεταπτυχιακό, σωστα? Αν σκεφτείς οτι τα μεταπτυχιακά εκεί είναι δωρεάν, νομίζω οτι τα χρήματα αυτά θα τα έδινες ούτως ή άλλως, οπουδήποτε στην Ευρώπη όπου το πληρώνεις το μεταπτυχιακό. Επίσης για μια οικογένεια η οποία σίγουρα χρειάζεται μεγαλύτερο σπίτι (τα ενοίκια είναι πολύ ακριβά στη Νορβηγία αλλά επαναλαμβάνω, οι μισθοί είναι ανάλογοι!) θέλει γύρω στις 3000€ περίπου τον μήνα. Όσον αφορά στη γλώσσα, προσωπικά εγώ επειδή ψάχνω σε ξενοδοχείο. θεωρώ οτι το οτι ξέρω Αγγλικά, Γερμανικά, Ιταλικά & Ρώσικα και μάλιστα με πτυχίο, σύν τα Ελληνικά που είναι η μητρική μου, μου δίνει πιστεύω ενα αξιόλογο προτέρημα. Για το κλάδο των ξενοδοχείων. Απο την άλλη, ο γνωστός μας που βρήκε δουλειά στο Bergen και με ενα απιστευτο συμβόλαιο των 110.000€, δεν ήξερε λέξη Νορβηγικά!!! Ολα στα Αγγλικά! Δεν ξέρω τι να υποθέσω, όμως εγω θα συνεχίσω να ψάχνω και να στέλνω βιογραφικά και οτι γίνει.....Πίστεύω οτι κάποιος που ξέρει καλά Αγγλικά θα τα καταφέρει μια χαρά αλλά φυσικά πρέπει να δείξει και την προθυμία να μάθει τη γλώσσα τους...Πιστεύω οτι αυτο θα το εκτιμήσουν πάρα πολύ
        Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω εκτός ίσως από τα 1500. Μιλάμε για καθαρά φοιτητική ζωή Νορβηγίας εαν θέλεις να βγαίνεις με 1500. Και φοιτητική ζωή στη Νορβηγία θεωρώ οτι πολύ περισσότερο "φτωχή" από αυτό που ξέρουμε στην Ελλάδα. Έχεις τη δυνατότητα σαν φοιτητής να δουλεύεις μερική απασχόληση όπου τα λεφτά είναι πολύ καλά. Αλλά δεν είναι να σε τρομάζει αυτό γιατί οι Νορβηγοί έχουν φροντίσει για όλα. Θα έχεις φτηνές διεξόδους και super market εκεί που θα είσαι, εστίες είναι αρκετά φτηνές για Νορβηγία (400 ευρώ/μήνα πάνω κάτω) και θα νιώθεις προστατευμένος όπου και να είσαι. Έτσι λειτουργούν εκεί

        Τώρα από άποψη εργασίας εκεί είναι όχι απλά καλά, μάλλον τέλεια. Εκεί τα λεφτά θα σου περισεύουν ότι και να κάνεις και οι συνθήκες εργασίας θα είναι ιδανικές. Οπότε μπορεί κάποιος α κάνει το μεταπτυχιακό του με κάποια έξοδα και όταν το τελειώσει νε έχει βρεί κάτι πολύ καλό που θα τον ανεβάσει οικονομικά.

        Εαν πας εκεί γνωρίζοντας βασικά Νορβηγικά και μπορείς να συνενοήσε τότε κατα τη γνώμη μου θα σου ανοίξουν πολλές πόρτες Νορβηγικές. Το Bergen είναι πολύ ωραία πόλη, έχε υπόψιν σου οτι τον παράγοντα καιρό θα τον βγάλεις από την εξίσωση. Βρέχει συνέχεια.

        Comment


          #19
          Originally posted by mastro View Post
          Θα συμφωνήσω με τα παραπάνω εκτός ίσως από τα 1500. Μιλάμε για καθαρά φοιτητική ζωή Νορβηγίας εαν θέλεις να βγαίνεις με 1500. Και φοιτητική ζωή στη Νορβηγία θεωρώ οτι πολύ περισσότερο "φτωχή" από αυτό που ξέρουμε στην Ελλάδα. Έχεις τη δυνατότητα σαν φοιτητής να δουλεύεις μερική απασχόληση όπου τα λεφτά είναι πολύ καλά. Αλλά δεν είναι να σε τρομάζει αυτό γιατί οι Νορβηγοί έχουν φροντίσει για όλα. Θα έχεις φτηνές διεξόδους και super market εκεί που θα είσαι, εστίες είναι αρκετά φτηνές για Νορβηγία (400 ευρώ/μήνα πάνω κάτω) και θα νιώθεις προστατευμένος όπου και να είσαι. Έτσι λειτουργούν εκεί

          Τώρα από άποψη εργασίας εκεί είναι όχι απλά καλά, μάλλον τέλεια. Εκεί τα λεφτά θα σου περισεύουν ότι και να κάνεις και οι συνθήκες εργασίας θα είναι ιδανικές. Οπότε μπορεί κάποιος α κάνει το μεταπτυχιακό του με κάποια έξοδα και όταν το τελειώσει νε έχει βρεί κάτι πολύ καλό που θα τον ανεβάσει οικονομικά.



          Εαν πας εκεί γνωρίζοντας βασικά Νορβηγικά και μπορείς να συνενοήσε τότε κατα τη γνώμη μου θα σου ανοίξουν πολλές πόρτες Νορβηγικές. Το Bergen είναι πολύ ωραία πόλη, έχε υπόψιν σου οτι τον παράγοντα καιρό θα τον βγάλεις από την εξίσωση. Βρέχει συνέχεια.


          Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!

          Τελικά έκλεισα για Σουηδία αλλα οχι ως φοιτήτρια!

          Comment


            #20
            Καλή τύχη, είμαι 100% βέβαιος οτι θα τη λατρέψεις τη Σουηδία

            Comment


              #21
              Originally posted by mastro View Post
              Καλή τύχη, είμαι 100% βέβαιος οτι θα τη λατρέψεις τη Σουηδία
              Σε ευχαριστώ πολύ! Εδώ θα 'μαστε να τα ξαναπούμε!

              Καλή τύχη κ σε σένα σε ο,τι κάνεις!

              Comment


                #22
                Ευχαριστώ. Στέλνε μας νέα σου!

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Olga Bbl View Post
                  Σε ευχαριστώ πολύ! Εδώ θα 'μαστε να τα ξαναπούμε!

                  Καλή τύχη κ σε σένα σε ο,τι κάνεις!
                  Καλη σου τύχη και την θέλεις απαραίτητα...

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by vasoulita81
                    ΓΙΟΥΠΙ ΓΙΟΥΠΙ ΓΙΟΥΠΙ!!!!!! Πήραν σήμερα τον γαμπρό μου απο το Stavanger και του είπαν πως τον θέλουν εκεί μέσα Μαρτίου και του έχουν στέιλει το συμβόλαιο το οποίο θα παραλάβει την Τρίτη!!!! Το μόνο που μένει είναι να τους πεί το ναί αλλά θα ήταν λέει τιμή τους να δεχτεί!!!!!! Μάρτιο λοιπόν οικογενειακά μετακομίζουμε Νορβηγία και θα κάνω οτι μπορώ να κυνηγήσω τα όνειρα μου!!!!!
                    Φανταστικό! Δεν ξέρεις πόσο χάρηκα! Παρακαλουθώ την ιστορία σου εδώ και καιρό. Καλό ξεκίνημα στη νέα σας ζωή!

                    Comment


                      #25
                      ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!

                      Originally posted by vasoulita81
                      Σ'ευχαριστω καλή μου πάρα πάρα πολυ!!!!! Ήθελα να το πώ σε εσας πρώτα εδώ στο πατριωτάκι γιατί μόνο εσείς καταλαβαίνεται την χαρά μου και μόνο εσείς ξέρετε πως μπορεί να νιώθει κάποιος που του δίνεται η ευκαιρία να φύγει απο μια χώρα που οχι μόνο τρώει τα παιδιά της αλλά τα σπρώχνει να φύγουν όσο πιο μακριά γίνεται! Τον γαμπρό μου στην Ελλάδα οχι μόνο δεν τον πλήρωναν, αλλά έπρεπε να τους λέει και ευχαριστώ που τον είχαν απλήρωτο! Και έρχεται η Νορβηγία και του λέει οτι θα ήταν τιμή μας να σας έχουμε με τέτοια προσόντα! Ε, λοιπόν είναι τιμή και για μας να δουλέψουμε σε αυτή τη χώρα και να βάλουμε τα δυνατά μας να τη ευχαριστήσουμε! Αυτό είναι παιδεία και ανθρωπιά!
                      Άντε βρε κοπέλα μου και με έχει φάει η αγωνία τόσο καιρό!!!
                      Τρελάθηκα από την χαρά μου, δεν μπορείς να φανταστείς πόση αισιοδοξία μας δίνεις. Άντε, μπορεί να πάει κι άντρας μου εκεί, έχουμε στείλει cv σε εταιρεία που ζητάνε τεχνίτες. Με το καλό, και να μας γράφεις τα νέα και τις εντυπώσεις! Και πάλι ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!!

                      Comment


                        #26
                        Παντα χαιρομαι να διαβαζω τετοιες επιτυχιες!!
                        Καλη επιτυχια να σου ερθουν ολα οπως τα ονειρευεσαι!!

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by vasoulita81
                          ΓΙΟΥΠΙ ΓΙΟΥΠΙ ΓΙΟΥΠΙ!!!!!! Πήραν σήμερα τον γαμπρό μου απο το Stavanger και του είπαν πως τον θέλουν εκεί μέσα Μαρτίου και του έχουν στέιλει το συμβόλαιο το οποίο θα παραλάβει την Τρίτη!!!! Το μόνο που μένει είναι να τους πεί το ναί αλλά θα ήταν λέει τιμή τους να δεχτεί!!!!!! Μάρτιο λοιπόν οικογενειακά μετακομίζουμε Νορβηγία και θα κάνω οτι μπορώ να κυνηγήσω τα όνειρα μου!!!!!
                          Ημουν σιγουρη για την επιτυχια !!!!
                          Συγχαρητηρια
                          Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                          Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by ευανθια View Post
                            Ημουν σιγουρη για την επιτυχια !!!!
                            Συγχαρητηρια
                            Συγχαρητηρια κ καλή αρχή!!!

                            Comment


                              #29
                              Συγχαρητήρια παιδιά για την επιτυχία σας
                              Παρακολουθούσα την ιστορία σας απο καιρό τώρα και σας έυχομαι για εσάς ότι καλύτερο
                              μπράβο !!!!!!!!!!!!
                              Γιάννης

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by vasoulita81
                                ΓΙΟΥΠΙ ΓΙΟΥΠΙ ΓΙΟΥΠΙ!!!!!! Πήραν σήμερα τον γαμπρό μου απο το Stavanger και του είπαν πως τον θέλουν εκεί μέσα Μαρτίου και του έχουν στέιλει το συμβόλαιο το οποίο θα παραλάβει την Τρίτη!!!! Το μόνο που μένει είναι να τους πεί το ναί αλλά θα ήταν λέει τιμή τους να δεχτεί!!!!!! Μάρτιο λοιπόν οικογενειακά μετακομίζουμε Νορβηγία και θα κάνω οτι μπορώ να κυνηγήσω τα όνειρα μου!!!!!
                                Κατ αρχη καλο ξεκινημα στην καινουργια σας ζωη!

                                Και μετα ,αυτο ειναι η καλυτερη απαντηση σε ολους οσους λενε οτι δεν υπαρχουν δουλειες και ευκαιριες στο εξωτερικο.

                                Comment

                                Working...
                                X