Announcement

Collapse
No announcement yet.

θελω την βοηθεια σας/ tselinkas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    θελω την βοηθεια σας/ tselinkas

    γεια σας φιλοι μου.ειμαι απο την θεσσαλονικη,35 χρονων πατερας δυο παιδιων.δουλευα σε μαγαζι που εκλεισε και εχω μεινει ανεργος.το ιδιο και η γυναικα μου.εχουμε ενοικιο.γερμανικα δεν ξερω.αλλα σας παρακαλω πολυ ψαχνω οποιαδηποτε δουλεια στην γερμανια και σπιτι...δεν ξερω τι να κανω.ειμαστε απελπισμενοι.δεν βρισκουμε τιποτα εδω.θεληση υπαρχει για δουλεια και δεν υπαρχει καμια...δεν υπαρχει χειροτερο απο αυτο...

    #2
    θελω να ερθω στην γερμανια να δουλεψω συννεφακι...βοηθηστε μας..ειμαι ανειδικευτος.θελω να ερθει μαζι μου και η γυναικα μου με τα παιδια μας.δεν γνωριζω γερμανικα καθολου.καντε κατι ρε παιδια...μια δουλεια ζηταω....εδω τιποτα...

    Comment


      #3
      σπυρο ακου πως εχει η κατασταση.δουλευα υπευθυνος πολλα χρονια σε μαγαζι με τζογο(φρουτακια).εκανα 2 παιδια.η γυναικα μου μεγαλωνε τα μωρα κι εγω δουλευα.ζουμ,ε σε ενοικιο.αλλα εσοδα δεν υπαρχουν.τα λεφτα καθε μηνα μας φτανανε ισα ισα.τωρα με τον νεο νομο κλεισανε ολα αυτα τα μαγαζια.εμειναν χιλιαδες ανεργοι.ψαχνουμε κ εγω κ η γυναικα μου καιρο τωρα αλλα δεν υπαρχει δουλεια ουτε για πλακα.ειμαστε 35 χρονων και εδω αμα θελουν καποια κοπελα για δουλεια παιρνουν πιτσιρικες.για αντρες ουτε συζητηση.τα ενοικια και οι λογαρισμοι τρεχουν.και εγω απλα θελω να δουλεψω να συντηρω την οικογενεια μου./δεν με νοιαζει αμα θα καθαριζω,θα πλενω παιατα η θα ειμαι εργατης.απλα θελω μια ακρη για να ερθουμε εκει να ζησω σαν ανθρωπος.ενα σπιτακι μικρο και μια δουλεια να μπορουμε να ζησουμε....τοσα πολλα ειναι αυτα που ζηταω?να ειμαστε αξιοπρεπεις ανθρωποι ζηταμε...οσο για τα ταχυρυθμα και οι 2 μηνες ουτε τα οικονομικα μας το επιτρεπουν και πρεπει να δουλεψω αμεσως.ηδη επρεπε να χα βρει δουλεια.γι αυτο λεω οποιος μπορει να μας βοηθησει αν εχει γνωριμιες αι την καλοσυνη ας το κανει.σορρυ για το μεγαλο μηνυμα.καληνυχτα

      Comment


        #4
        σπυρο τελικα ετσι θα γινει.θα φυγω μοναχο να βρω δουλεια και οταν βρω και σπιτι θα φερω την οικογενεια.αλλα πως να παω και ποιον να βρω εκει αφου δεν ξερω την γλωσσα?πες καμια ιδεα..οπως επισης ειδα πιο πανω που εγραφες για στουτγκαρδη για τα πανδοχεια.καλη λυση προσωρινη.καμια σελιδα για μοναχο?

        Comment


          #5
          Originally posted by tselinkas View Post
          σπυρο τελικα ετσι θα γινει.θα φυγω μοναχο να βρω δουλεια και οταν βρω και σπιτι θα φερω την οικογενεια.αλλα πως να παω και ποιον να βρω εκει αφου δεν ξερω την γλωσσα?πες καμια ιδεα..οπως επισης ειδα πιο πανω που εγραφες για στουτγκαρδη για τα πανδοχεια.καλη λυση προσωρινη.καμια σελιδα για μοναχο?



          *** http://www.randstad.gr/ ***

          Comment


            #6
            Καλησπερα. Κουραγιο φιλε μου, μην απελπιζεσαι. Διαβασε προσεκτικα το φορουμ και θα σε βοηθησει αρκετα στις επομενες κινησεις σου. Αυτο τουλαχιστον κανω και εγω. Ο Θεος μαζι σου, να σαι καλα.

            Comment


              #7
              Originally posted by tselinkas View Post
              γεια σας φιλοι μου.ειμαι απο την θεσσαλονικη,35 χρονων πατερας δυο παιδιων.δουλευα σε μαγαζι που εκλεισε και εχω μεινει ανεργος.το ιδιο και η γυναικα μου.εχουμε ενοικιο.γερμανικα δεν ξερω.αλλα σας παρακαλω πολυ ψαχνω οποιαδηποτε δουλεια στην γερμανια και σπιτι...δεν ξερω τι να κανω.ειμαστε απελπισμενοι.δεν βρισκουμε τιποτα εδω.θεληση υπαρχει για δουλεια και δεν υπαρχει καμια...δεν υπαρχει χειροτερο απο αυτο...
              φιλε ειμαστε εδω για ο,τι θες.
              χωρις γλωσσα μονο σ εστιατοριο θα βρεις γερμανια..το εχεις ψαξει?

              ειμαστε εδω ισχυ εν τη ενωσει.

              Comment


                #8
                γεια σας παιδια.τι κανετε?λοιπον.ειμαι παρα πολυ μπερδεμενος.μετα απο αναζητηση στο μοναχο ειδα οτι τα σπιτια ειναι παρα πολυ ακριβα.σκεφτομαι να κανω το εξης και θελω να με συμβουλεψετε.επειδη δεν εχω δουλεια στην γερμανια ουτε και κανεναν να με βοηθησει λεω να αφησω την οικογενεια μου εδω και να παρω το αεροπλανο να παω στο βερολινο.εκει θα κατεβω και αφου μου πειτε κανα 2 σκονακια για το τι πρεπει να κανω θα ψαξω για δουλεια.οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:παρχουν δωματια για ενα μηνα με κανα 3οο ευρω για να χω να μενω μεχρι να βρω μια δουλεια?αμα παω σε μια ελληνικη κοινοτητα και τους πω να με βοηθησουν να βρω δουλεια θα το κανουν η δεν θα μου δωσουν σημασια?εσεις τι με συμβουλευετε να κανω?υποψην δεν ξερω καθολου γερμανικα.να το τολμησω?τι κινησεις να κανω για να βρω ενα μερος να μεινω και μια δουλεια ετσι ωστε σιγα σιγα να φερω και την οικογενεια μου?α και κατι αλλο.μπορει καποιος στα ελληνικα να μου εξηγησει ποσο κανει ενα ενοικιο σε ενα σπιτι?γιατι πχ στην σελιδα για ενα 2 εχω δει πχ 230 ευρω και αμα μπεις μεσα λεει 400.τι ειναι ολα αυτα?μαζι με θερμανση?η αυτην την πληρωνεις εξτρα?ευχαριστω εκ των προτερων....

                Comment


                  #9
                  γεια σας παιδια.τι κανετε?λοιπον.ειμαι παρα πολυ μπερδεμενος.μετα απο αναζητηση στο μοναχο ειδα οτι τα σπιτια ειναι παρα πολυ ακριβα.σκεφτομαι να κανω το εξης και θελω να με συμβουλεψετε.επειδη δεν εχω δουλεια στην γερμανια ουτε και κανεναν να με βοηθησει λεω να αφησω την οικογενεια μου εδω και να παρω το αεροπλανο να παω στο βερολινο.εκει θα κατεβω και αφου μου πειτε κανα 2 σκονακια για το τι πρεπει να κανω θα ψαξω για δουλεια.οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:παρχουν δωματια για ενα μηνα με κανα 3οο ευρω για να χω να μενω μεχρι να βρω μια δουλεια?αμα παω σε μια ελληνικη κοινοτητα και τους πω να με βοηθησουν να βρω δουλεια θα το κανουν η δεν θα μου δωσουν σημασια?εσεις τι με συμβουλευετε να κανω?υποψην δεν ξερω καθολου γερμανικα.να το τολμησω?τι κινησεις να κανω για να βρω ενα μερος να μεινω και μια δουλεια ετσι ωστε σιγα σιγα να φερω και την οικογενεια μου?α και κατι αλλο.μπορει καποιος στα ελληνικα να μου εξηγησει ποσο κανει ενα ενοικιο σε ενα σπιτι?γιατι πχ στην σελιδα για ενα 2 εχω δει πχ 230 ευρω και αμα μπεις μεσα λεει 400.τι ειναι ολα αυτα?μαζι με θερμανση?η αυτην την πληρωνεις εξτρα?ευχαριστω εκ των προτερων....

                  Comment


                    #10
                    πηγα.στο ενα αφησα βιογραφικο.γινεται χαμος.και στο αλλο δεν εχει για μεμονομενα ατομα μονο για ζευγαρια.αλλα δεν γινεται απο την αρχη να ερθω με την γυναικα μου και να αφησω τα παιδια εδω.

                    Comment


                      #11
                      tselinkas... http://www.gelbeseiten.de/yp/quick.yp αυτός είναι ο χρυσός οδηγός στη γερμανία. πάτα griechisches restaurant και την πόλη που θέλεις και ξεκίνα να παίρνεις τηλέφωνο. Επειδή είμαι ήδη σε εστιατόριο στη Στουτγκάρδη καλύτερα να ψάξεις στο μόναχο. Εκεί έχει πολύ δουλειά. Πάρε και ρώτα αν θέλουν άτομα και τι παρέχουν. Οι πιο πολλοί πληρώνουν και παρέχουν δωρεάν φαγητό και δωμάτιο. Για αρχή είναι καλά, και μετά βλέπεις.

                      Comment


                        #12
                        Επίσης αν μπορείς να κατέβεις με την γυναίκα σου είναι το καλύτερο και θα σε πάρουν πιο εύκολα. και τα λεφτά ειναι περίπου 2500-3000 και για τους 2.

                        Comment


                          #13
                          carlos δυστυχως για αρχη πρεπει να ερθω μονος.αλλα ουτε την γλωσσα ξερω και ειμαι ανειδικευτος.αν αρχισω τα τηλεφωνα στον χρυσο οδηγο λες να υπαρχει πιθανοτητα να με παρουν?οσο για το μοναχο ναι συμφωνω οτι εχει πολλες δουλειες αλλα τα σπιτια για μετα που θα φερω την οικογενεια ειναι πολυ πιο ακριβα απο αλλες πολεις..αν και μας αρεσε παρα πολυ.

                          Comment


                            #14
                            την καλημερα μου.

                            Καταρχην οπως σου γραψανε τα παιδια πιο πανω μην απελπιζεσαι.
                            Πηγες δηλωθηκες ανεργος στον ΟΑΕΔ εκει;
                            Να πας και μετα με μια βεβαιωση (ρωτα τον milu πως το λενε ακριβως..)θα ερθεις να δηλωθεις και εδω στον αντιστοιχο γερμ. ΟΑΕΔ το Arbeitsagentur.

                            Παραλληλα μπορεις να ψαξεις μεσω διαδικτυου τον χρυσο οδηγο για ελλ. ρεστοραντ.
                            Για τα ενοικια εχω ανοιξει τοπικ πως διαμορφωνονται. Ειναι το Kaltmiete κρυο και το Warmmiete με κοινοχρηστα τα λεγομενα Nebenkosten. Τα γραφω αναλυτικα στο τοπικ.


                            Μπορεις να βαλεις και στην παρακατω σελιδα
                            www.arbeitsagentur.de για αναζητηση εργασιας
                            για λαντζα κτλ στην κουζινα
                            küchenhilfe
                            για εργατης
                            Produktionshelfer
                            και την πολη που σε ενδιαφερει.

                            Μοναχο ειναι ακριβα τα ενοικια πρεπει να δειςστον χαρτη τα γυρω προαστα και πολεις,πχ Νταχαου

                            Για ελλην. κοινοτητες

                            δεν ξερω κατα ποσο ειναι επικαιρη η λιστα.

                            Ευχομαι να σας πανε ολα κατα ευχην

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by tselinkas View Post
                              να παρω το αεροπλανο να παω στο βερολινο.εκει θα κατεβω και αφου μου πειτε κανα 2 σκονακια για το τι πρεπει να κανω θα ψαξω για δουλεια.οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης:παρχουν δωματια για ενα μηνα με κανα 3οο ευρω για να χω να μενω μεχρι να βρω μια δουλεια
                              Το καλητερο βεβεα θα ειταν εκει που θα βρεις προτα εργασια να ψαχνεις και για κατοικία ελα ομως που ειναι και δυσκολο απο μακρια χωρις να εισαι παρον, φιλοι, συνγγενεις και εστο λιγη γνωση της γλώσσας δεν υπαρχουν για αυτο ειναι η περίπτωση σου και δύσκολη
                              Σιγουρα Βερολινο θελεις? Εκει υπαρχει η μεγαλυτερη ανεργία!!
                              Απο εργασια καλα ειναι (και προφανος χωρις τα γερμανικα για αρχη σε ελλινικο ετσιατοριο) η
                              Stuttgart - Στουτγάρδη, München - Μόναχο, Frankfurt - Φρανκφούρτη, Düsseldorf - Ντίσελντορφ
                              (Με βάση τις μεγάλες πόλεις, οι περισσότεροι Έλληνες ζουν στο Μόναχο (περίπου 25.000), Στουτγάρδη (περίπου 17.000) και το Ντίσελντορφ, που ακολουθείται από Ludwigsburg, το Αμβούργο και την Κολωνία.)
                              Θα μπορουσαμε να δωσουμε καλυτερες λυσεις αν καταληγαμε σε μια πόλη
                              Κάνε μια Αρχή εδω http://ec.europa.eu/ploteus/searchcu...age=el&type=MC
                              για ερευνα που θα μενεις, κοστο ζωης κλπ
                              Αν θες π.χ. Στουτγάρδη πατας Baden-Württemberg για να ενημερώνεσαι κλπ
                              Αν δεν βρεθη άμεσα εργασια καλα θα ειταν για αρχη νε μενεις σε λεγόμενα Wg`s- Wohngemeinschaften (Κατοικία κοινοτήτων) θα βρεισ απο 100€ – 300 €

                              WG Angebote nicht nur für Studenten - WG Suche auf wohngemeinschaft.de. WG-Gesuche und WG-Angebote kostenlos veröffentlichen.








                              και εργασια σαι εστιατορια π.χ. Στουτγάρδη





                              στη συνεχια αναζυτας και αλλες πολεις επανο εκει που γραφει π.χ. Ενα απο αυτα: ort, PLZ, Stadt


                              Η ψαξε και εδω

                              http://www.restaurant-kritik.de/sear...ts&cuisine_ids[]=23

                              με την ιδια μεθοδο.

                              Αν καταλήξεις καπου πες μας για δωσουμε πιο συγκεκριμένες πληροφορίες

                              Comment

                              Working...
                              X