Announcement

Collapse
No announcement yet.

θελω την βοηθεια σας/ tselinkas

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Θα συμφωνησω με τον patrioten!!! καταρχας καλως ορισες στο πατριωτακι...
    ομως θα πρεπει να γραψεις αναλυτικα τι ακριβως ζητας!!! ολο αυτο που εγραψες ειχε πολυ αγχος και δεν εγινες αρκετα κατανοητη!
    Για ολα τα πραγματα υπαρχει και μια λυση!!

    Comment


      Originally posted by kosofos View Post
      Καλησπέρα nikolitsa89,

      Ξεκινάω με την υπόθεση ότι αυτά τα 2 χρόνια ήσουν ασφαλισμένη. Δηλαδή ελπίζω να μην δούλευες όπως δυστυχώς αρκετοί συμπατριώτες μαύρα δηλαδή σε δηλώνω για 400 Ευρώ χωρίς ασφάλιση, χωρίς εφορίες και άλλα 800 στην τσέπη. Στην περίπτωση που ήσουν ασφαλισμένη ιατροφαρμακευτικά το τι ισχύει τώρα μπορεί να στο απαντήσει μόνο ο ασφαλιστικός φορέας εδώ στην Γερμανία. Απο την ώρα που σε απέλυσε πήγες να δηλωθείς αμέσως στον Arbeitsamt? Να πάρεις επίδομα ανεργίας? Και εδώ αν είσαι στην περίπτωση "Μαύρη εργασία" με το ζόρι να κατάφερνες να βγάλεις ένα κοινωνικό βοήθημα ύψους 300 Ευρώ. Για την διαμονή στο Αμβούργο υπάρχουν πάρα πολλά ξενοδοχεία, hostel τραβάει η ψυχή και το πορτοφόλι σου. https://www.google.de/hotels/?gl=DE&...=c6d62cc8;av=r για τις μετακινήσεις σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τα ΜΜΜ δεν θα έχεις κανένα απολύτος πρόβλημα HVV - Willkommen. Προσωπική γνώμη: Μην ασχολήσε με συλλόγους και άλλα τέτοια γιατί χρόνο θα χάσεις.
      kalhmera!se eyxaristw gia thn bohtheia!eimai grammenh sto arbeitsamt alla epidoma giok den pernw tipota eixa 6 ebdomades adeia giatrou k lefta ston logariasmo den mphkan,episeis zhthza spiti apo ekei k den dexthkan ta xartia mou!

      Comment


        kalhmera!basika den 3erw ka8olou an exei plhrwthei h asfaleia moy alla auto twra den m endeiaferei kai polu!douleua gia 400 eurw,
        zhtaw kapou na meinw sto ambourgo gia mporw na phgainw ston texniko mou h estw kapoion na me boh8hsei gia tis prwtes meres gia parea !!!apla gt prepei na eimai 12-14 noembri sthn germania!!!

        Comment


          Originally posted by nikolitsa89 View Post
          douleua gia 400 eurw,
          Στα 400 Ευρώ όπως ήταν πρίν 01.01.2013 δεν υπήρχε ασφάλεια. Αυτό είναι και το νόημα των mini-job. Μέχρι 400 και χωρίς καμιά εισφορά στο κράτος (ασφάλεια, φόροι κτλ). Άρα δεν είχες ποτέ ασφάλεια στην Γερμανία αν είναι όπως τα λές. Επίσης δεν έχεις δικαίωμα σε ταμείο ανεργείας αλλά μόνο σε κάποια κοινωνικά βοηθήματα. Καλή τύχη.
          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

          Comment


            Originally posted by kosofos View Post
            Στα 400 Ευρώ όπως ήταν πρίν 01.01.2013 δεν υπήρχε ασφάλεια.
            hmoun asfalismenh k douleua apo 1/8/2011exw xartia pou elegan oti sthn arxh hmoun me 1800 k meta epesa sta 400 basika!la8os diko mou shgnwmh alla prospa8w na shntonistw gia na brw lush! k an egw den eixa asfaleia pws eftiaxna to pros8eto melos!apla apo oti 3erw h asfaleia m plhrwnotane twra to pws den 3erw!!tera gia 7 mhnes den exei plhrwthei omws exw akoma asfaleia!exw mperdeftei arkata gt dhsthxws emple3a asxhmw xwris na to 3erw!!!k twra ante na 3emple3w!!

            Comment


              Originally posted by nikolitsa89 View Post
              exw mperdeftei arkata gt dhsthxws emple3a asxhmw xwris na to 3erw!!!k twra ante na 3emple3w!!
              Όπως σου είπα δεν είναι όλα τα πράγματα πάντα τραγικά. Ρώτα με ένα e-mail ή προσωπικά τον ασφαλιστικό φορέα όταν θα έρθεις.
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                Tselinkas Familie. Wo sind sie????

                Εχει κανείς νέα τους?

                Comment


                  Originally posted by ITgpap View Post
                  Εχει κανείς νέα τους?

                  Η τελευταία φορά που μπηκε στο patriotaki.net , ο tselinkas-ή η γυναικα του - ,ηταν 15/02/2013 .
                  Ευχομαι, να ειναι ολοι τους καλά!
                  ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                  Comment


                    παρακαλω για τη βοηθεια σας

                    Καλημερα σε ολους,
                    Δυστυχως οι καιροι με φεραν σε.τελμα.
                    Η μεταναστευση φανταζει η μονη λυση.
                    Ειμαι μηχανολογος μηχανικος με ΜΒΑ (μεταπτυχιακο στηδιοικηση επιχειρησεων) και 10+ χρονια προυπηρεσια σε εργοστασια (40 χρονων η ηλικια μου).
                    Οικογενεια με 2 παιδια 4ετων και 6 μηνων.
                    Δεν γνωριζω τιποτα απο μεταναστευτικα.
                    Ελληνικα μητρικη
                    Αγγλικα πολυ καλα εως αριστα
                    Γερμανικα καμια ιδεα(λογικα θα τα μαθω σε 2-3χρονια)

                    Τι θα πρεπει να παρω μςζι μου; (θεωρω πως πρεπει να παω μονος να ετοιμασω το εδαφος να φερω την οικογενεια)
                    Τα πτυχια; πρεπει να τα θεωρησω-μεταφρασω;
                    Ποια πολη ειναι προτιμοτερη;
                    Οτιδηποτε αλλο;

                    Θελω να φυγω το.συντομοτερο δυνατων.

                    Ευχαριστω εκ.των πρωταιρων.

                    Υ.Γ. Λακωνικος ειμαι επειδη γραφω απο κινητο.

                    Comment


                      Καλημερα spgoodis, αν και πολυ νεο μελος χαιρομαι να σε καλωσοριζω.

                      Θα τοποθετηθω απο τη δικη μου οπτικη, που ειμαι σε σχετικα αντιστοιχη θεση αυτον τον καιρο.

                      Γερμανικα θα χρειαστεις παντου, ο μονος τροπος να μην χρειαστεις στην εργασια σου θα ειναι να μπεις σε μεγαλη, πολυεθνικη εταιρια. Για το Β2, που θεωρειται λειτουργικο επιπεδο, οι περισσοτεροι κανουν λιγοτερο χρονο να το καταφερουν, εφοσον γνωριζεις και Αγγλικα και εχεις και τοσες σπουδες μπορεις να ριξεις τον χρονο που υπολογιζεις κοντα στο μισο.

                      Για τα πτυχια, που ακολουθησα προσφατα τη διαδικασια, εγω πηγα σε φιλο δικηγορο, εκανα τη μεταφραση ο ιδιος για να επιμεληθω την εικονα και αυτος τα θεωρησε/πιστοποιησε. Δεν μου ζητηθηκε απο πουθενα πιο "επισημη" μεταφραση (σφραγιδα Χαγης κλπ), αλλα και μετα τη θεωρηση στο δικηγορο μπορεις να παρεις Apostille αν τυχον σου χρειαστει. Εγω τα μετεφρασα στα Αγγλικα και φτανει.

                      Εφοσον σε ενδιαφερει να δουλεψεις στη βιομηχανια, οι επιλογες ειναι πολλες σε ολη τη χωρα. Απο δικη μου ερευνα εως τωρα, μεγαλα κεντρα ειναι οι ευρυτερες περιοχες Μοναχου, Στουτγκαρδης, Φρανκφουρτης.

                      Πιστευω πως σε ενα επιπεδο πιο στελεχιακο οπως το δικο σου, οι επιλογες χωρις τη γλωσσα θα ειναι περισσοτερες. Αιτησεις απο Ελλαδα εχεις στειλει πουθενα; Σε τι βιομηχανια εχεις προϋπηρεσια; Ισως μπορουσες να δεις και αντιστοιχες εταιριες στη Γερμανια.

                      Σε αλλα ψιλα γραμματα, ειναι πολυ ψειρες με οτι εχει να κανει με τη διαδικασια επιλογης. Βιογραφικο με φωτογραφια (κι ας μην ειναι απαραιτητη), Συνοδευτικη επιστολη παντα (να σε κουμπωνει οσο γινεται περισσοτερο στην αγγελια), Συνεντευξεις παντα "προβλεπομενες" (ενδυμασια, ευγενεια, τυπικοτητες, ενδιαφερον, να κρατας σημειωσεις, να τους κανεις ουσιαστικες ερωτησεις, να παιρνεις contact details και να κανεις follow-up με επιστολη/mail). Ενα επαγγελματικο προφιλ σε δικτυα οπως τα LinkedIn και Xing επισης σε κανει πιο εντοπισιμο.

                      Τελος, απο σελιδες που εγω βρηκα πιο χρηστικες για αναζητηση ευκαιριων εργασιας, stepstone.de , monster.de και ingenieurkarriere.de . Καλο ειναι να χρησιμοποιεις browser που να εχει καποιον τροπο μεταφρασης για ολες αυτες, οπως και να στοχευεις σε συγκεκριμενους ρολους, σου γλιτωνει κοπο και χρονο. Επισης, πολλες αγγελιες θα βγουνε πρωτα ή αποκλειστικα και στις σελιδες των εταιριων απευθειας, ενα προφιλ εκει και μια τακτικη βολτα βοηθανε.

                      Ελπιζω να βοηθησα εστω και λιγο, αυτος ειναι και ο σκοπος, οσοι προσπαθουμε και οσοι τα καταφεραν να ενωσουμε δυναμεις.

                      Comment


                        Originally posted by spgoodis View Post
                        Θελω να φυγω το.συντομοτερο δυνατων.
                        Ξεκινα το διαβασμα γρηγορα. Τα φορουμς ειναι γεματα με τις απαντησεις που ψαχνεις.

                        Comment


                          Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση στην Γερμανία.

                          Originally posted by spgoodis View Post
                          Καλημερα σε ολους,Δυστυχως οι καιροι με φεραν σε.τελμα.Η μεταναστευση φανταζει η μονη λυση.
                          Ειμαι μηχανολογος μηχανικος με ΜΒΑ (μεταπτυχιακο στηδιοικηση επιχειρησεων) και 10+ χρονια προυπηρεσια σε εργοστασια (40 χρονων η ηλικια μου).Οικογενεια με 2 παιδια 4ετων και 6 μηνων.
                          Δεν γνωριζω τιποτα απο μεταναστευτικα.
                          Ελληνικα μητρικη Αγγλικα πολυ καλα εως αριστα
                          Γερμανικα καμια ιδεα(λογικα θα τα μαθω σε 2-3χρονια)
                          Τι θα πρεπει να παρω μςζι μου; (θεωρω πως πρεπει να παω μονος να ετοιμασω το εδαφος να φερω την οικογενεια)Τα πτυχια; πρεπει να τα θεωρησω-μεταφρασω;Ποια πολη ειναι προτιμοτερη;Οτιδηποτε αλλο;
                          Θελω να φυγω το.συντομοτερο δυνατων.
                          Ευχαριστω εκ.των πρωταιρων.
                          Υ.Γ. Λακωνικος ειμαι επειδη γραφω απο κινητο.
                          Καλώς ήρθες στην παρέα μας spgoodis !
                          Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση .

                          Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για το πώς θα μπορούσε να προετοιμαστεί μια μετανάστευση στην Γερμανία.
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            Originally posted by spgoodis View Post
                            Καλημερα σε ολους,
                            Δυστυχως οι καιροι με φεραν σε.τελμα.
                            Η μεταναστευση φανταζει η μονη λυση.
                            Ειμαι μηχανολογος μηχανικος με ΜΒΑ (μεταπτυχιακο στηδιοικηση επιχειρησεων) και 10+ χρονια προυπηρεσια σε εργοστασια (40 χρονων η ηλικια μου).
                            Οικογενεια με 2 παιδια 4ετων και 6 μηνων.
                            Δεν γνωριζω τιποτα απο μεταναστευτικα.
                            Ελληνικα μητρικη
                            Αγγλικα πολυ καλα εως αριστα
                            Γερμανικα καμια ιδεα(λογικα θα τα μαθω σε 2-3χρονια)

                            Τι θα πρεπει να παρω μςζι μου; (θεωρω πως πρεπει να παω μονος να ετοιμασω το εδαφος να φερω την οικογενεια)
                            Τα πτυχια; πρεπει να τα θεωρησω-μεταφρασω;
                            Ποια πολη ειναι προτιμοτερη;
                            Οτιδηποτε αλλο;

                            Θελω να φυγω το.συντομοτερο δυνατων.

                            Ευχαριστω εκ.των πρωταιρων.

                            Υ.Γ. Λακωνικος ειμαι επειδη γραφω απο κινητο.
                            Από Η/Υ... ( να μπορώ πιο άνετα να εκφραστώ...)

                            Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων.

                            ίσως δεν έδωσα καλά αυτό που ήθελα βοήθεια...

                            1ο.. αν πούμε φεύγω άυριο... εκτός απο τσάντα με ρούχα/εσώρουχα..
                            τί θα πρέπει να πάρω απο έγγραφα (πιστοποιητικό γαμου? πτυχίο? μεταφρασμένα? μη μετεφρασμένα? apostille?)

                            2o ... είμαι Μηχανολόγος μηχανικός με 2 μεταπτυχιακά.. (το 2ο θέλει μόνο την μεταπτυχιακή τελική εργασία) και διάφορα πιστοποιητικά απο διάφορους φορείς δημόσιους και μη... (πχ. Ενεργειακος επιθεωρητής ή και πιστοποιητικό εσωτερικού επιθεωρητή ISO ... κτλ κτλ)
                            εμπειρία σε ιδιωτικό τομέα (εργοστάσια και ΙΚΤΕΟ) (παραγωγή και σχεδιασμο και διοικηση)
                            εξίσου μεγάλη εμπειρία διδακτική σε σχολεια/ΙΕΚ/ ΤΕΙ/ Σεμηναρια
                            με βάση πα παραπάνω είναι κάποιες πόλεις να προτιμήσω ώστε να εγκατασταθώ (όχι μόνιμα αμέσως αλλα προς αναζήτηση και να μπορώ να μετακινηθώ για συνεντέυξεις)
                            (θεωρώ πως δε θα χρειαστεί να αλλάξω πόλεις στην αναζήτηση ή αν χρειαστεί.. να μου στοιχίσει το λιγότερο δυνατώ... )
                            (ακόμα δεν μπόρεσα να εντοπίσω τυχων συγγενείς ή γνωστούς ή φίλους στη χώρα ώστε να τους "μπαστακωθώ" απο καμιά μέρα να γλυτώσω τιποτα έξοδα (απο αυτά που δεν υπάρχουν και δεν περισευουν)

                            Ευχαριστώ και πάλι

                            Comment


                              spgoodis: Από Η/Υ... ( να μπορώ πιο άνετα να εκφραστώ...)Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όλων.
                              ίσως δεν έδωσα καλά αυτό που ήθελα βοήθεια...
                              1ο.. αν πούμε φεύγω άυριο... εκτός απο τσάντα με ρούχα/εσώρουχα..
                              τί θα πρέπει να πάρω απο έγγραφα (πιστοποιητικό γαμου? πτυχίο? μεταφρασμένα? μη μετεφρασμένα? apostille?)
                              2o ... είμαι Μηχανολόγος μηχανικός με 2 μεταπτυχιακά.. (το 2ο θέλει μόνο την μεταπτυχιακή τελική εργασία) και διάφορα πιστοποιητικά απο διάφορους φορείς δημόσιους και μη... (πχ. Ενεργειακος επιθεωρητής ή και πιστοποιητικό εσωτερικού επιθεωρητή ISO ... κτλ κτλ)
                              εμπειρία σε ιδιωτικό τομέα (εργοστάσια και ΙΚΤΕΟ) (παραγωγή και σχεδιασμο και διοικηση)
                              εξίσου μεγάλη εμπειρία διδακτική σε σχολεια/ΙΕΚ/ ΤΕΙ/ Σεμηναρια
                              με βάση πα παραπάνω είναι κάποιες πόλεις να προτιμήσω ώστε να εγκατασταθώ (όχι μόνιμα αμέσως αλλα προς αναζήτηση και να μπορώ να μετακινηθώ για συνεντέυξεις)
                              (θεωρώ πως δε θα χρειαστεί να αλλάξω πόλεις στην αναζήτηση ή αν χρειαστεί.. να μου στοιχίσει το λιγότερο δυνατώ... )(ακόμα δεν μπόρεσα να εντοπίσω τυχων συγγενείς ή γνωστούς ή φίλους στη χώρα ώστε να τους "μπαστακωθώ" απο καμιά μέρα να γλυτώσω τιποτα έξοδα (απο αυτά που δεν υπάρχουν και δεν περισευουν)
                              Ευχαριστώ και πάλι
                              spgoodis... διάβασες το "Οδηγίες προσανατολισμού και πληροφορίες για μετανάστευση" ?
                              Αφιέρωσε λίγο χρόνο και διάβασε το και θα λυθούν όλες οι απορίες σου, δεν υπάρχει λόγος να τα ξαναγράφουμε είναι γραμμένα ήδη...


                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                Τη βοηθεια σας!!

                                Καλησπερα!! Θα ηθελα τη βοηθεια σας σε κατι!! Ειμαι 21 χρονων εχω παρει την αποφαση να μεταναστευσω στη γερμανια και εχω καποιες οικονομιες στην ακρη!! Δεν εχω ομως κανενα γνωστο αλλα θελω να το ρισκαρω πρεπει να ρισκαρεις αμα θες κατι καλυτερο!! Εχω σκευτει σοβαρα να παω στουτγκαρδη, πολλοι ελληνες ελληνικα στεκια ελληνικα εστιατορια μπαινεις ποιο ευκολα στο κλιμα! Αμα θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες πληροφοριεα για τα ελληνικα εστιατορια για να βρω μια δουλεια για αρχη κ μια στεγη!! Καποια διευθηνση οτιδηποτε!! Και τι θα με συμβουλευατε να κανω αμα ειναι καλυτερα σε καποια αλλη πολυ!! Θα μου ηταν πολυ χρησιμη η βοηθεια σας!!

                                Comment

                                Working...
                                X