Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταναστευση στην Κυπρο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μεταναστευση στην Κυπρο

    Εδω ειναι ενα blog με πληροφοριες για την Κυπρο.
    ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ Υπάρχουν πολλοί τρόποι να βρείτε δουλειά στην Κύπρο. Ο καλύτερος είναι μέσω γνωστού, μη ρωτάτε γιατί, απλά στην Κύπρο π...

    #2
    ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ , ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ ΣΤΗΝ ΞΑΝΘΗ. Η ΚΥΠΡΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΑΔΑ.

    Comment


      #3
      Κανείς άλλος απο Κύπρο να μας δώσει κάποια πληροφορία?Επειδή για όλους εμάς, που δεν έχουμε πτυχία και γνώση ξένων γλωσσών, είναι η μόνη σανίδα σωτηρίας απο την τρικυμία που ζούμε αυτη την στιγμή

      Comment


        #4
        Originally posted by pan chris View Post
        Κανείς άλλος απο Κύπρο να μας δώσει κάποια πληροφορία?Επειδή για όλους εμάς, που δεν έχουμε πτυχία και γνώση ξένων γλωσσών, είναι η μόνη σανίδα σωτηρίας απο την τρικυμία που ζούμε αυτη την στιγμή

        Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω κανένα, αλλά επειδή εχω συγγενείς στην Κύπρο, μετά το δυστύχημα με την έκρηξη στο στρατόπεδο, το νησί αντιμετωπίζει πολύ μεγάλο οικονομικό πρόβλημα και ψιθυρίζεται οτι θα είναι το επόμενο μέρος που θα λάβει δράση το ΔΝΤ. Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτό γιατί στην Κύπρο γίνεται οτι γίνεται και στην Ελβετία με τις καταθέσεις, όμως ο θείος μου αυτά μου λέει. Αυτο το διάστημα μετακόμισε εκεί μια άλλη θεία μου η οποία είναι απόφοιτη δημοτικού, χωρίε ξένες γλώσσες κτλ και περιμένω να δώ τι θα καταφέρει και θα σας ενημερώσω!

        Comment


          #5
          Originally posted by Luminita View Post
          Εδω ειναι ενα blog με πληροφοριες για την Κυπρο.
          http://xevrakwtos.blogspot.com/2011/...post_8186.html
          Αγαπητή Luminita.

          Θα ήθελα να σε διορθώσω ώς προς το link που έχεις βάλει για το blog μου, και να προσθέσω ότι παραπέμπεις μόνο στο θέμα της Εργασίας, και μάλιστα στα γενικά αυτού του θέματος, ενώ όλο το blog είναι αφιερωμένο σε βοήθεια προς τους Έλληνες που σκέφτονται να μεταναστεύσουν στην Κύπρο ή είναι ήδη εδώ και στο οποίο παραθέτω πληροφορίες σχετικά με:
          - Διαμονή
          - Μετακίνηση
          - Απαραίτητα Έγγραφα & άλλα Γραφειοκρατικά τεχνάσματα
          - Εβδομαδιαίος Τύπος σχετικά με Αγγελίες για Εργασία
          - Διασκέδαση
          - Σεμινάρια Τεχνικής Κατάρτισης.
          Έτσι λοιπόν, θεωρώ λίγο άδικο για τον ενδεχόμενο αναγνώστη που δεν έχει περαιτέρω γνώσεις, να του στερείς τα παραπάνω θέματα απλώς με την παραπομπή σε συγκεκριμένο post που αφορά σε ένα μόνο θέμα που αναλύεται και σε εβδομαδιαία βάση στο σύνολο του blog.
          ΞΕΒΡΑΚΩΤΟΣ - ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

          Comment


            #6
            Originally posted by vasoulita81 View Post
            Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω κανένα, αλλά επειδή εχω συγγενείς στην Κύπρο, μετά το δυστύχημα με την έκρηξη στο στρατόπεδο, το νησί αντιμετωπίζει πολύ μεγάλο οικονομικό πρόβλημα και ψιθυρίζεται οτι θα είναι το επόμενο μέρος που θα λάβει δράση το ΔΝΤ. Δεν ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτό γιατί στην Κύπρο γίνεται οτι γίνεται και στην Ελβετία με τις καταθέσεις, όμως ο θείος μου αυτά μου λέει. Αυτο το διάστημα μετακόμισε εκεί μια άλλη θεία μου η οποία είναι απόφοιτη δημοτικού, χωρίε ξένες γλώσσες κτλ και περιμένω να δώ τι θα καταφέρει και θα σας ενημερώσω!
            Βασουλίτα,

            Είναι γεγονός ότι μετά το δυστύχημα τα πράγματα χειροτέρεψαν εδώ και από ότι φαίνεται η ανεργία θα αυξηθεί το 2012 αλλά από ότι είδα στο link που έχει βάλει ο Terraklar για το blog του, αν και πρώτη φορά το βλέπω μπορείτε να βρείτε αρκετές πληροφορίες.

            Τίποτα όμως δεν είναι σίγουρο πλέον ούτε και στην Κύπρο...ούτε οι μεγάλες εταιρείες έχουν σιγουριά ούτε οι μικρές....αλλά σίγουρα είναι καλύτερα από ότι στην Ελλάδα (για την ώρα).

            Αν χρειάζεστε κάποια συγκεκριμένη πληροφορία ευχαρίστως να προσπαθήσω να σας δώσω.

            Comment


              #7
              Θεσεις εργασίας στην Κύπρο

              theseisergasiascy.blogspot.com

              Comment


                #8
                Η Κύπρος η πιο πιθανή χώρα για πτώχευση | Madata.GR

                Comment


                  #9
                  Μετανάστευση στην Κύπρο.

                  Καλημέρα.Θα ήθελα να ρωτήσω τι συμβαίνει σήμερα στην αγορά της Κύπρου.Μπορεί κάποιος ως ανιδείκευτος να βρεί τίποτα?
                  Λόγω της γλώσσας το σκέφτομαι(αν δε προτιμήσω Γερμανία), αλλά βλέπω τελευταία τα ποσοστά της ανεργίας να ανεβαίνουν μήνα με μήνα.
                  Καμιά γνώμη?

                  Comment


                    #10
                    Η Κυπρος περνα κι αυτη οικονομικη κριση

                    δεν ειναι ροδινα

                    Comment


                      #11
                      paidia ksexaste tin kypro!! i kypros teliose!! imai apo ellada 17 xronia meno kypro kai psaxno tropo na figo!! den yparxei doulia gia digma!! kai misthi kato apo xilia eyro se ena nisi 700.000 sinolikou plithismou exei 200.000 ksenoun pano apo 50.000 elladites kai oi ypoloipoi roumanoi boulgari polonoi ktl pou douleyoun me poli pio liga apo emas.. ase pou i zoi edo einai panakrivi... exoume pleon 50.000 anergous ntopioys!!!opote vgalte simperasma!!!

                      Comment


                        #12
                        Μου κάνει τρομερή εντύπωση που η Κύπρος είναι τόσο στα αζήτητα ως προορισμός για μετανάστευση, την ώρα που συμπατριώτες μας φεύγουν ορδές για Γερμανία, Αγγλία, Σκανδιναβία και άλλες χώρες.
                        Αν έχει κανείς εικόνα του πως έχει η κατάσταση εκεί, ειδικά μετά το κούρεμα, ας κάνει μία ενημέρωση-update.
                        Είναι πραγματικά φοβερό να υπάρχει τέτοια σιωπή μεταξύ των δύο αυτών χωρών, ούτε κάποιες δηλώσεις, ούτε συναντήσεις, ούτε κάποια προβολή και ενημέρωση από τα site, τις ειδήσεις, κλπ

                        Comment


                          #13
                          Μετανάστευση στην Κύπρο

                          Καλησπέρα! Με λένε Θοδωρή, είμαι φιλόλογος και ενδιαφέρομαι να μεταναστεύσω στην Κύπρο. Μήπως μπορεί κανείς να μας δώσει κάποιες πληροφορίες για την οικονομική κατάσταση του νησιού όπως αν υπάρχουν δουλειές, το κόστος ζωής κ.τ.λ; Οι πληροφορίες στο φόρουμ είναι παλιές και δεν βλέπω νεότερες......

                          Comment


                            #14
                            Καμια σχεση φιλε μου λυπουμαι που σου το λεω.Ειναι μια τελειος διαφορετικη χωρα απο εμας με την πλειοψηφια των κατοικων εκει να μας αντιπαθουν εμας τους Ελληνες.Σου τα λεω αυτα μετα απο μακροχρονια παραμονη στο νησι τους.Επεισης δουλειες δεν υπαρχουν καθολου μια και η κριση τους επληξε σοβαρα οπως εμας στην Ελλαδα με αποτελεσμα πολλες χιλιαδες τον κατοικων τους να μεταναστευσουν στο εξωτερικο για δουλεια.

                            Comment


                              #15
                              Σίγουρα; Επειδή είμαι εγγεγραμμένος σε μια ιστοσελίδα ευρέσεως εργασίας στην Κύπρο και μου στέλνουν καθημερινά στο mail μου αγγελίες καθώς κι από δημοσιεύματα και ειδήσεις μαθαίνω ότι η Κυπριακή οικονομία αναπτύσσεται τόσο που τον Μάρτιο θα βγουν από το μνημόνιο. Όσον αφορά την αντιπάθεια, μήπως οφείλεται στο γεγονός ότι είναι κλειστή κοινωνία και τους έχουν δώσει λαβή κάποιοι ελλαδίτες; Δηλαδή, αν πάει κάποιος και δείξει καλή συμπεριφορά, είναι νομοταγής πολίτης που πληρώνει τους φόρους του, εργάζεται σκληρά και δεν κάθεται και εν γένει έχει καλό χαρακτήρα.....θα τον αντιπαθήσουν; Δεν θα μπορέσει να ενσωματωθεί στην κοινωνία;

                              Comment

                              Working...
                              X