Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση απο το Event: Australia Needs Skills

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #46
    Originally posted by australian View Post
    Καιρός να ξεκαβαλήσουμε απο το καλάμι που μας μάθανε να καβαλάμε τόσο χρόνια ότι είμαστε η αρχή και το τέλος του κόσμου.Το τι είμαστε έχει αρχίσει και φαίνεται.....
    Σοφά λόγια. Κατά τη γνώμη μου δεν έχουν καταλάβει κάποιοι ότι θα ξενιτευτούν να γίνουν λαντζέρηδες και να δουλέψουν σε εστιατόρια και συνεργία καθαρισμού κι ας έχουν 800 πτυχία, κι αυτό μέχρι να τακτοποιηθούν και να βρουν δουλειά στο αντικείμενό τους και να ενταχτούν στο σύστημα, νομίζουν ότι με το που θα πατήσουν το πόδι τους εκεί θα τους στρώσουν το κόκκινο χαλί να περάσουν! Α ρε μετανάστη τι σε περιμένει! Για να ενταχτεί κάποιος σε μια καινούρια χώρα θα ξεκινήσει από το μηδέν, αυτό είναι σίγουρο!

    Comment


      #47
      Γεια σου lucia συμφωνω μαζι σου,οι δυσκολιες ειναι μεγαλες και τις βρισκω μπροστα μου...Με σοβαρη δουλεια και μελετη του φορουμ και των σοβαρων site της Αυστραλιας γεφυρωνω το χασμα μερα την μερα.Μιλαω με ανθρωπους εκει που ξεκινησαν δυσκολα και τωρα απολαμβανουν κρατος δικαιου και ανθρωπινη αξιοπρεπεια.Και μονο για τα δυο παραπανω ειμαι αποφασισμενος να ξεκινησω με δουλεια του ποδαριου παλι απο το μηδεν οπως λες.Καλυτερα να μετανιωσω που εφυγα παρα που δεν τολμησα και συνεχισα την ζωη μου σε συνθηκες διαφθορας απαξιωσης και ηθικης καταπτωσης...Γιατι η κριση ειναι ηθικη και οχι οικονομικη...Καλη δυναμη σε ολους τους φιλους με το κοινο οραμα...

      Comment


        #48
        Originally posted by ektoras View Post
        Γεια σου lucia συμφωνω μαζι σου,οι δυσκολιες ειναι μεγαλες και τις βρισκω μπροστα μου...Με σοβαρη δουλεια και μελετη του φορουμ και των σοβαρων site της Αυστραλιας γεφυρωνω το χασμα μερα την μερα.Μιλαω με ανθρωπους εκει που ξεκινησαν δυσκολα και τωρα απολαμβανουν κρατος δικαιου και ανθρωπινη αξιοπρεπεια.Και μονο για τα δυο παραπανω ειμαι αποφασισμενος να ξεκινησω με δουλεια του ποδαριου παλι απο το μηδεν οπως λες.Καλυτερα να μετανιωσω που εφυγα παρα που δεν τολμησα και συνεχισα την ζωη μου σε συνθηκες διαφθορας απαξιωσης και ηθικης καταπτωσης...Γιατι η κριση ειναι ηθικη και οχι οικονομικη...Καλη δυναμη σε ολους τους φιλους με το κοινο οραμα...
        Γεια σου Έκτορα, σε βρίσκω προσγειωμένο και κατασταλαγμένο. Κι εμένα μου αρέσει η ιδέα της μετανάστευσης στην Αυστραλία και το ψάχνω όσο μπορώ, βλέπω όμως ότι οι προυποθέσεις και τα χρήματα που χρειάζεται για να τα καταφέρω είναι πολλά, προσανατολίζομαι σε βόρεια ευρωπαική χώρα, κι αυτό γιατί έχω παιδιά και δεν με παίρνει να ρισκάρω για ένα- δύο χρόνια τόσα πολλά. Αν ήμουν μόνη μου άλλαζε το πράγμα, παρ'όλα αυτά θέλω να είμαι ανοιχτή και να ενημερώνομαι για όλα. Δεν περιμένω να είναι εύκολα ΠΟΥΘΕΝΑ, κανένας μετανάστης δεν είχε εύκολη ζωή, τουλάχιστον στην αρχή.
        Καλή επιτυχία στο εγχείρημά σου

        Comment


          #49
          Originally posted by ektoras View Post
          Γεια σου lucia συμφωνω μαζι σου,οι δυσκολιες ειναι μεγαλες και τις βρισκω μπροστα μου...Με σοβαρη δουλεια και μελετη του φορουμ και των σοβαρων site της Αυστραλιας γεφυρωνω το χασμα μερα την μερα.Μιλαω με ανθρωπους εκει που ξεκινησαν δυσκολα και τωρα απολαμβανουν κρατος δικαιου και ανθρωπινη αξιοπρεπεια.Και μονο για τα δυο παραπανω ειμαι αποφασισμενος να ξεκινησω με δουλεια του ποδαριου παλι απο το μηδεν οπως λες.Καλυτερα να μετανιωσω που εφυγα παρα που δεν τολμησα και συνεχισα την ζωη μου σε συνθηκες διαφθορας απαξιωσης και ηθικης καταπτωσης...Γιατι η κριση ειναι ηθικη και οχι οικονομικη...Καλη δυναμη σε ολους τους φιλους με το κοινο οραμα...
          Μπράβο φίλε Έκτορα! Νομίζω ότι το πιο δυσκολομάσητο είναι το τσαλαπάτημα της αξιοπρέπειας μας! Έχεις δίκιο απόλυτο!

          Comment


            #50
            Μολις πηρα μαιλ απο το event κ μου εστειλαν ολες τις πληροφοριες που παρουσιαστηκαν.Οποτε σαν να πηγαμε ολοι ηταν.Γλυτωσαμε κ τα εξοδα!!!

            Comment


              #51
              Διάβασα τις πληροφορίες. Είναι οτι πρεπει για κάποιον που σήμερα αρχίζει να αναζητά πληροφορίες. Για όλους τους υπολοιπους πανω κατω ειναι γνωστα αυτα που λεει.
              Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

              Comment


                #52
                Originally posted by marcella View Post
                εχει συνεργαστει καποιος μαζί της?

                Ευχαριστω ΑΛεξαν..
                Μέσα στις επόμενες μέρες θα τις στείλω κάτι χαρτιά μου για μεταφράσεις για να τα δούμε και να συζητήσουμε. Γενικά ήταν πολύ εξυπηρετική και ευγενική στο τηλέφωνο, με χιούμορ και προσιτή!

                Comment

                Working...
                X