Announcement

Collapse
No announcement yet.

Παιδικός σταΘμός

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Παιδικός σταΘμός

    Θέλω να ρωτήσω... ξέρει κάποιος πόσο είναι ο παιδικός σταθμός στην γερμανία.

    #2
    ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ

    kalispera sas.eimai kainourgia sto forum an kai sas diavazw apo kairo.mas egine protasi gia douleia stin germania,se estiatorio.o idioktitis einai polu gnwstos mas...o antras mou ontas eleytheros doulepse ekei arketo kairo....einai polu kaloi anthwpoi...kai plirwnoun...tha mas vgaloun k ta eisitiria...kata pasa pithanotita mas vlepw ekei......egw eimai anergi kai stin etairia tou antra mou kanoun perikopes.....ta gnwsta..... i perioxi pou tha pame einai i willich schiefbahn.exw mia kori 5 xronwn...to kalokairi tha erthei an ola tha pane kala.....uparxei kanena elliniko nipiagwgeio ekei konta?to thetiko einai oti einai mikri stin ilikia....!!!!opoios gnwrizei as apantisei.eyxaristw ek ton proterwn!!!

    Comment


      #3
      Ελληνικό νηπιαγωγείο δεν υπάρχει στο Schiefbahn, απ` οτι γνωρίζω έχει μόνο στο Wuppertal και München.

      Εδώ και εδώ όλα τα νηπιαγωγεία του Schiefbahn.

      Για πόσο καιρό θέλετε να μένετε στην Γερμανία?

      Αν θες, διάβασε αυτό και μετά αυτό.

      Να πάνε όλα καλά
      Καλή τύχη

      Comment


        #4
        kalimera!!!!!tha meinoume arketo kairo sigoura......pou mas katantise auti i xwra.....na diwxnei ta paidia tis......!!!!!se euxaristw poly!!!!na eisai panta kala....!!!!ola kala tha pane eimai polu aosiodoksi!!!!

        Comment


          #5
          Εγγραφη σε παιδικο σταθμο

          Γεια σας και απο μενα,θα ηθελα να ρωτησω για να γραψω τον μικρο μου σε παιδικο στην stuttgart (ειναι 4 ετων) θα πρεπει να τον παω επανω να τον δηλωσω?δηλαδη να τον παρουσιασω,? Η μπορει να παει η μητερα του και να παρει σειρα προτεραιοτητας ?
          ευχαριστω

          Comment


            #6
            ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ

            ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΣΤΙΖΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΤΛ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΟΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.
            ΕΤΣΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΟΤΡΥΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΣΟΥΣ ΦΕΥΓΟΥΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΞΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.
            ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΑ ΣΕ ΔΥΔΚΟΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΟΝΗ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΔΥΝΑΜΩΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΝΑΜΩΝΑ!
            ΜΗΝ ΤΑ ΑΦΗΝΕΤΕ ΠΙΣΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙ ΑΥΤΑ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΑ.
            ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ

            Comment


              #7
              Originally posted by matina View Post
              ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΟΣΤΙΖΕ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΚΤΛ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΠΟΧΩΡΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ.
              ΕΤΣΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΑΡΟΤΡΥΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΩ ΟΣΟΥΣ ΦΕΥΓΟΥΝ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΞΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.
              ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΑ ΣΕ ΔΥΔΚΟΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΜΟΝΗ ΜΕ ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΔΥΝΑΜΩΝΕ ΚΑΙ ΤΟ ΔΥΝΑΜΩΝΑ!
              ΜΗΝ ΤΑ ΑΦΗΝΕΤΕ ΠΙΣΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΓΙ ΑΥΤΑ ΚΥΡΙΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΗΛΙΚΑ.
              ΣΚΕΦΤΕΙΤΕ ΤΟ
              Συμφωνω Ματινα
              Αλλα περα απο την γνωμη μας δεν μπορουμε να πουμε τιποτε αλλο γιατι ειναι κατι τελειως προσωπικο το τι θα κανει ο καθενας με την οικογενεια του !
              Εγω παντως δεν σκεφτηκα ουτε στιγμη να φυγω χωρις τον γιο μου ! Τον εχω παντα μαζι μου και στις αποτυχιες και στις επιτυχιες και στις αγωνιες και στις χαρες !!!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #8
                Mατίνα θα συμφωνήσω και γω μαζί σου οι οικογένεια όταν έχει παιδιά και δε ανήλικα
                δεν πρέπει να τα αποχωρίζετε
                προσωπική μου άποψη!!!!
                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                Comment


                  #9
                  Καλημέρα σας, συγχαρητήρια για το έργο που κάνετε όλοι σας σε αυτό το forum. Είναι πολύ σημαντικό. Εμένα προσωπικά με βοηθήσατε πάρα πολύ ψυχολογικά ώστε να καταφέρω να δεχθώ την ιδέα της μετανάστευσης. Από Ιούνιο φεύγουμε για Στουτγκάρδη.
                  Έχω τρία παιδιά 6, 4 και1. Όταν ρώτησα συγγενείς για παιδικούς σταθμούς στην Γερμανία μου είπαν ότι είναι δύσκολο γιατί πολλοί γονείς περιμένουν πάνω από δύο χρόνια για να δεχθούν τα παιδιά τους, βέβαια βρίσκονται σε άλλη μακρινή πόλη. Θα ήθελα να με ενημερώσουν γονείς που βρίσκονται στην Στουτγκάρδη αν ισχύει το ίδιο και εκεί.
                  Αγχώνομαι πάρα πολύ για την μεγάλη μου κόρη 6 ετών, που πρέπει να ξεκινήσει το σχολείο χωρίς να γνωρίζει την γλώσσα. Υπάρχει οτιδήποτε τώρα το καλοκαίρι που θα μπορούσε να παρακολουθήσει ώστε να έρθει σε επαφή με την γλώσσα, πριν ξεκινήσει το σχολείο; (κάποια δραστηριότητα, σχολείο κλπ).

                  Comment


                    #10
                    καλησπέρα!αυτό που θα θελα να ρωτήσω τις μανούλες που πήραν τα παιδιά τους μαζί τους είναι που τα άφηναν όταν επρεπε να πάνε να δουλέψουν;όταν η αναμονή στους παιδικούς είναι μεγάλη και είσαι μόνη που τα αφήνεις;

                    Comment


                      #11
                      penaki νομιζω οτι ειναι δυσκολο αυτο το θεμα να απαντηθει!εχει πολλουσ παραμετρουσ!εγω για καλη μου τυχη βρηκα θεση στον δευτερο παιδικο που εκανα αιτηση.Ωστοσο λειτουργει μεχρι τισ 14 και δεν ειναι ολοημεησ φροντιδασ οπωσ θα ηθελα!αυτο επηρεαζει τισ επιλογεσ μου για δουλεια! μια φιλη μου στο μεροσ που ειναι δεν βρηκε με τιποτα και για τα 2 παιδια της θεση στο νηπιαγωγειο!!!

                      Comment


                        #12
                        Ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία εγγραφής σε παιδικούς σταθμούς όπως εδώ στην Ελλάδα. Οι μικρές μου τον Σεπτέμβρη θα είναι 4,5 και 3 χρονών και θέλω να τις γράψω σε παιδικό στην Κολωνία. Πόσο κοστίζουν οι παιδικοί σταθμοί περίπου; Δεν θέλω να τις αφήσω χωρίς παιδικό μία ολόκληρη χρονιά γιατί θέλω να μάθουν και την γλώσσα...

                        Comment


                          #13
                          kein Problem!

                          Originally posted by xainti View Post
                          Ήθελα να ρωτήσω εάν υπάρχει συγκεκριμένη ημερομηνία εγγραφής σε παιδικούς σταθμούς όπως εδώ στην Ελλάδα. Οι μικρές μου τον Σεπτέμβρη θα είναι 4,5 και 3 χρονών και θέλω να τις γράψω σε παιδικό στην Κολωνία. Πόσο κοστίζουν οι παιδικοί σταθμοί περίπου; Δεν θέλω να τις αφήσω χωρίς παιδικό μία ολόκληρη χρονιά γιατί θέλω να μάθουν και την γλώσσα...
                          Xainti μην ανησυχείς, εδώ μπορείς να γράψεις το παιδί και κατά την διάρκεια της χρονιάς αρκεί να κινηθείς αμέσως μόλις έρθεις και να απευθυνθείς στην Jugendamt της περιοχής σου.
                          Να ξέρεις ότι στην Γερμανία υπάρχει νόμος που υποχρεώνει την πολιτεία να σου βρει θέση σε σχολείο- παιδικό όταν το παιδί κλείσει τα 3. Ανεξάρτητα απο το αν εργάζεσαι ή όχι.

                          Για το κόστος μπορείς να δεις παρακάτω, είναι ανάλογο του εισοδήματος.

                          Καλή τύχη και καλή αρχή!


                          Kinder über drei Jahre bis zur Schulpflicht


                          Jahreseinkommen=Εισόδημα έτους Bruto
                          Beitrag bei 25 Stunden pro Woche=25 ώρες/εβδομάδα
                          Beitrag bei 35 Stunden pro Woche=35 ώρες/εβδομάδα
                          Beitrag bei 45 Stunden pro Woche=45 ώρες/εβδομάδα
                          bis 12.271
                          0,00
                          0,00
                          0,00
                          bis 24.542
                          23,47
                          26,08
                          28,70
                          bis 36.813
                          42,03
                          46,70
                          56,00
                          bis 49.084
                          70,73
                          78,59
                          123,67
                          bis 61.355
                          112,85
                          125,39
                          193,94
                          bis 78.000
                          148,46
                          164,96
                          256,36
                          bis 100.000 178,15 197,95 307,63
                          über 100.000 213,78 237,54 369,16


                          Elternbeiträge der Kindertageseinrichtungen - Stadt Köln

                          Comment


                            #14
                            Ευχαριστώ τόσο πολύ για την τόσο κατατοπιστική απάντηση!!!
                            Να είστε καλά!!! Μου διώξατε ένα επιπλέον άγχος που είχα...

                            Comment


                              #15
                              Να 'σαι καλά!
                              Σε ότι έχει να κάνει με τα παιδιά μην φοβάσαι τίποτα.
                              Εδώ υπάρχει ολόκληρο σύστημα που στηρίζει την οικογένεια και όλα τα παιδάκια είναι χαρούμενα και ανέμελα. ΠΑΙΔΙΑ!
                              Να χαίρεσαι τα παιδιά σου και να μην φοβάσαι τίποτα!

                              Comment

                              Working...
                              X