Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Επανέρχομαι με την ερώτησή μου για το Leeds, μήπως κάποιος έχει εμπειρία?

    Comment


      #17
      Grafthka gia na apanthsw gia to Leeds (sorry gia ta greeklish apla grafw poly pio grhgora etsi, synh8eia xronwn). Den exw prosfates plhrofories giati efyga apo ekei prin arketa xronia, alla 2-3 pragmatakia:

      Wraia polh, symazemenh, kalo mege8os oute megalh oute mikrh, gyrw sto ena ekatomyrio me sxetika mikro kentro, peripoihmeno, den xaneis poly xrono se metakinhseis opws sto Londino px, pou einai ena syn. Poly prasino, opws oi perissoteres agglikes poleis. Sxetika asfalhs me e3airesh 1-2 geitoneies pou 8a tis ma8eis amesws k 8a tis apofeygeis.

      Oi an8rwpoi sxetika filikoi (dld oxi san proteyouses pou oloi einai agxwmenoi). To megalytero meion o kairos pou einai xalia giati einai poly boreia, 8a kaneis bdomades na deis hlio polles fores. To kalokairi sxetika kryo (to max pou 8ymamai na exw dei pote kalokairi einai 24 ba8moi kelsiou). Epishs den exei polles pthseis gia ellada, synh8ws 8a prepei na pas apo Manchester pou einai kamia wra apostash.

      Epishs sxetika f8hnh polh/zwh, enoikia sto miso apo londino opws 8ymamai, mporeis na to tsekareis gia prosfates times se sites opws to rightmove.co.uk h' to gumtree

      Summary: 8a elega einai kalh epilogh, k gia zwh, k gia oikonomia, ftanei na mh meineis panw apo 2-3 xronia giati 8a arxisei na sth dinei h mountada sto telos.

      Elpizw na boh8hsa ligo.

      Comment


        #18
        Μάνο καλησπέρα είμαι νοσηλευτής και ψάχνομαι για Αγγλία..Ποια πιστεύεις είναι η ιδανική πόλη από άποψη καιρού/εξόδων/κατοίκων/εγκληματικότητας κλπ...

        Comment


          #19
          Kαλημέρα για μηχανικούς entry level τι θα επρεπε να προσεξουν στην αρχη ; ειμαι σε αναζητηση εργασιας εχω στιλει 3 βιογραφικα και συνηθως κοιταζω απο linked in

          Comment


            #20
            Καλησπέρα από Κέρκυρα.
            Σκοπέυω και εγώ με την γυναίκα μου πλέον να μετακομισουμε στην Αγγλια επειδή είμαστε και οι 2 άνεργοι.
            Τελικά όσοι έφυγαν για Αγγλιά πως τα κατάφεραν? Με την διαμονή τι έκαναν? Έμειναν σε ξενοδοχείο ή βρήκαν σπίτι να νοικιάσουν και που? Τα ενοίκια δεν ήταν ακριβά? Πόσο καιρο έκαναν μέχρι να βρουν δουλειά και μέχρι τότε πως πλήρωναν τα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ενοίκια?
            Δεν έχουμε ούτε ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ούτε ΦΙΛΟΥΣ στην Αγγλια για να μας βοηθήσουν οπότε αν θα μπορούσε κάποιος να μας βοηθήσει θα του ήμασταν υπόχρεοι γιατι δυσκολέυομαστε να βρούμε μια φτηνη κατοικία να μείνουμε μέχρι να πιάσουμε δουλειά.

            ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΦΤΗΝΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ?
            ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ PM!

            Comment


              #21
              Originally posted by GiorgosCh View Post
              Kαλημέρα για μηχανικούς entry level τι θα επρεπε να προσεξουν στην αρχη ; ειμαι σε αναζητηση εργασιας εχω στιλει 3 βιογραφικα και συνηθως κοιταζω απο linked in
              Εμείς είχαμε χρησιμοποιήσει πολύ αυτό. Δεξιά διαλέγεις τον τομέα σου, software, recources κτλ. Εχει το κακό, ότι έχει πολλους ατζέντηδες και μπορεί να πάρει καιρό. Τον άντρα μου τον έψαξαν έννέα μήνες μετά, παραμονή πριν φύγει για Αυστραλία. Δεν έχεις να χάσει πάντως τίποτα. Εχει πολλές θέσεις.

              Comment


                #22
                Originally posted by rock princess View Post
                Ασ μαζεύτουμε οσοί είναι Αγγλία ή θέλουν να πάνε για οποιοδήποτε λόγο και ας πούμε απόψεις και εμπειρίες απ την ζωή εκεί. Άσχετο γενικά θα χετε ακούσει ή διαβάσει ότι αν πάς σε μια άλλη χώρα καλό είναι να μην επιδιώκεις και να μην κάνεις παρέα με Ελλήνες εκει. Ποία είναι η γνώμη σας ? Α και επειδή προκειται να πάω Αγγλια ξέρει κανείς για στέκια ελλήνων και τισ πόλεις που είναι τα στέκια-μαγαζία.Η γνώμη μου πάντως είναι ότι πρέπει να επιδιώκεις να βρίσκεις και να κανεις παρέα με Έλληνες και με άλλο κόσμο απλά ειναι καλό όταν είμαστε έξω να βοηθάει ο ένας τον άλλο και να μαστε πιο συσπειρωμένοι.
                Καλημέρα - καλησπέρα όπου κ αν βρίσκεσαι κ να είσαι καλά από υγεία....!!!! (γι'αυτό ούτε συζήτηση...!!!) ... άλλα

                Δυστυχώς... έτσι είναι... κ αυτό κάνουν κ οι περισσότεροι....!!!
                Ακριβώς το ίδιο με σένα (πριγκίπισσα)...
                Μπαίνουν εδώ ανοίγουν ένα θέμα παίρνουν πληροφορίες κ μετά την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια...!!!
                Γράφτηκες 15-10-11 κ την έκανες 12-11-11 (Τυχαίο ? Δεν νομίζω !)

                υ.γ. αααααα κ σε ευχαριστούμε πάρα πολύ κ για τις πληροφορίες σου.


                Το ωραίο είναι ότι μετά έχουμε κ την απορία γιατί δεν πάμε μπροστά σαν λαός...!!!
                Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                Comment


                  #23
                  Βρε jimathens, δεν ξέρουμε τί έχει συμβεί, μπορεί να μην έχει προλάβει ο άνθρωπος να γράψει για πολλούς λόγους. Να, για παράδειγμα κι εγώ βρέθηκα σχεδόν δύο εβδομάδες χωρίς ίντερνετ (λόγω των βροχών) και στο καπάκι έπεσαν και τρεχάματα ... πάει κάπου ένας μήνας που δεν έχω επισκεφθεί το forum, κι όμως φαίνεται σαν να πέρασαν λίγες μέρες! Όχι ότι αυτό δικαιολογεί την ελληνικότατη καφρίλα που αυξάνει μέρα με τη μέρα!

                  Πάντως κι εγώ αναρωτιέμαι αν είμαστε αρκετοί άνθρωποι εδώ που να ενδιαφερόμαστε ή έχουμε φύγει για Αγγλία για να ανταλλάσουμε γνώμες πιο οργανωμένα, όπως τα παιδιά που έχουν πάει στη Σουηδία και την Αυστραλία.

                  Originally posted by jimathens View Post
                  Καλημέρα - καλησπέρα όπου κ αν βρίσκεσαι κ να είσαι καλά από υγεία....!!!! (γι'αυτό ούτε συζήτηση...!!!) ... άλλα

                  Δυστυχώς... έτσι είναι... κ αυτό κάνουν κ οι περισσότεροι....!!!
                  Ακριβώς το ίδιο με σένα (πριγκίπισσα)...
                  Μπαίνουν εδώ ανοίγουν ένα θέμα παίρνουν πληροφορίες κ μετά την κάνουν με ελαφρά πηδηματάκια...!!!
                  Γράφτηκες 15-10-11 κ την έκανες 12-11-11 (Τυχαίο ? Δεν νομίζω !)

                  υ.γ. αααααα κ σε ευχαριστούμε πάρα πολύ κ για τις πληροφορίες σου.


                  Το ωραίο είναι ότι μετά έχουμε κ την απορία γιατί δεν πάμε μπροστά σαν λαός...!!!

                  Comment


                    #24
                    ckastam είμαι στο ίδιο στάδιο με σένα μαζί με τον φίλο μου. Αν κι εκείνος έχει δουλειά ακόμα

                    Ψάχνουμε συνέχεια στο ίντερνετ κυρίως για πληροφορίες και δεν έχουμε κάποιον να μας βοηθήσει. Μου έχει κάνει φοβερή εντύπωση ότι κανένας ποτέ δεν γράφει πόσο τους πήρε να βρουν δουλειά. Είναι λες και δεν θέλουν να μας πουν!!!


                    Originally posted by ckastam View Post
                    Καλησπέρα από Κέρκυρα.
                    Σκοπέυω και εγώ με την γυναίκα μου πλέον να μετακομισουμε στην Αγγλια επειδή είμαστε και οι 2 άνεργοι.
                    Τελικά όσοι έφυγαν για Αγγλιά πως τα κατάφεραν? Με την διαμονή τι έκαναν? Έμειναν σε ξενοδοχείο ή βρήκαν σπίτι να νοικιάσουν και που? Τα ενοίκια δεν ήταν ακριβά? Πόσο καιρο έκαναν μέχρι να βρουν δουλειά και μέχρι τότε πως πλήρωναν τα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ενοίκια?
                    Δεν έχουμε ούτε ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ούτε ΦΙΛΟΥΣ στην Αγγλια για να μας βοηθήσουν οπότε αν θα μπορούσε κάποιος να μας βοηθήσει θα του ήμασταν υπόχρεοι γιατι δυσκολέυομαστε να βρούμε μια φτηνη κατοικία να μείνουμε μέχρι να πιάσουμε δουλειά.

                    ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΑΣ ΒΡΕΙ ΜΙΑ ΦΤΗΝΗ ΚΑΤΟΙΚΙΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΘΟΥΜΕ?
                    ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ PM!

                    Comment


                      #25
                      Παιδιά εγώ ήρθα Λονδίνο για μια συνεντευξη σε εταιρία που τελικά δεν υπήρχε.Απ την θεσσαλονίκη ουτε μου απαντούσαν στα βιογραφικά γι αυτό αποφάσισα και ήρθα τον Ιούλιο μου παραχώρησε το στούντιο του ενας ξάδερφος μου που ειναι φοιτητης εδώ πήρα αγγλικό κινητό εφτιαξα το βιογραφικό μου σύμφωνα με τον τρόπο που θέλουν οι Αγγλοι, εφτιαξα cover letter που είναι απαραίτητο και άρχισαν να τηλεφωνούν οι ατζέντηδες μέχρι που μία εταίρεια μου απάντησε θετικά και έπιασα δουλεια 17 Σεπτεβρίου 2012.Είμαι τεχνικός υπολογιστών και linux administrator.

                      Comment


                        #26
                        Δυστυχώς παιδιά χωρίς δουλειά δύσκολα βρίσκεις σπίτι οι μεσίτες σε κοιτάνε με μισό μάτι θα έλεγα..!! Καλύτερη και φτηνή λύση ειναι να μείνετε σε κάποιο hostel στην αρχή που είναι αρκετά οικονομικό. Οσον αφορά το πόσο καιρό θα κάνεις να βρείς δουλειά είναι και θέμα τύχης και θέμα ειδικότητας αλλα σίγουρα πάνω απ ένα με δύο μήνες.Καταρχής χωρίς National Insurance Number (Ν.Ι.Ν.Ο) δεν μπορεί να σε δεχτεί κανείς για δουλειά.Με το που θα έρθεις στην χώρα κάνεις αμέσως αίτηση και σου κλείνουν περίπου σε 20 μερες εως ενα μήνα ραντεβού.Σε μια βδομάδα μετά την εχεις στα χέρια σου..!!

                        Comment


                          #27
                          kalispera apo Londino patriotakia eimaste edw kai 6 mines agglia kai filos mou apo thessaloniki doulevei se mesitiko grafeio oti pliroforia thelete i oti aporia steilte pm elpizw na voithisw oso mporw kalispera kai pali kai kalo kouragio,ypomoni kai epimoni!

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by ckastam View Post
                            Καλησπέρα από Κέρκυρα.
                            Σκοπέυω και εγώ με την γυναίκα μου πλέον να μετακομισουμε στην Αγγλια επειδή είμαστε και οι 2 άνεργοι.
                            Τελικά όσοι έφυγαν για Αγγλιά πως τα κατάφεραν? Με την διαμονή τι έκαναν? Έμειναν σε ξενοδοχείο ή βρήκαν σπίτι να νοικιάσουν και που? Τα ενοίκια δεν ήταν ακριβά? Πόσο καιρο έκαναν μέχρι να βρουν δουλειά και μέχρι τότε πως πλήρωναν τα ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ενοίκια?
                            Δεν έχουμε ούτε ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ούτε ΦΙΛΟΥΣ στην Αγγλια για να μας βοηθήσουν οπότε αν θα μπορούσε κάποιος να μας βοηθήσει θα του ήμασταν υπόχρεοι γιατι δυσκολέυομαστε να βρούμε μια φτηνη κατοικία να μείνουμε μέχρι να πιάσουμε δουλειά.

                            Καλησπέρα παιδιά από το Λονδίνο. Έχω έρθει από τις 15-9-12 εδώ με την βοήθεια και συμπαράσταση Αλβανών φίλων μου, που ήταν εδώ και με φιλοξένησαν στο σπίτι τους στο νότιο Λονδίνο για έναν ολόκληρο μήνα! (Ξέρετε πολλούς Έλληνες να το χουν κάνει αυτό;) Δουλεύω από τις 18-9 στον τομέα των κατασκευών και ο μισθός είναι περί τις 1.200 λίρες. Κάπου εκεί είναι και οι μισθοί από όσα ξέρω και στις κυπριακές και ελληνικές ταβέρνες. Ένα μέσο ενοίκιο για ένα δωμάτιο είναι στις 400 λίρες το μήνα όλα πληρωμένα, για ένα flat room ένα ή και δύο δωμάτια (με κουζίνα και wc) περί τις 800 με 1.000 λίρες. Τώρα, για σπίτι για οικογένια το μέσο ενοίκιο είναι περί τις 1.400-1.500 λίρες αλλά θα πρέπει ναυπολογίσει κανείς και φως, αεριο κτλ. Όλα αυτά για το βόρειο Λονδίνο, όπου και οι περισσότεροι Κύπριοι και αρκετοί Έλληνες. Ο κανόνας λέει ότι πρέπει να δώσεις 2 μήνες ή 2 εβδομάδες μπροστάτζα. Βασικά πρέπει να είναι κανείς έτοιμος κατα την διάρκεια αναζήτησης σπιτιού να δει πράματα και θάματα μιας και τα περισσότερα σπίτια εδώ είναι μέχρι και 120 χρόνων!!! ( το δικό μου έχει ταμπελάκι 1905!!) . Τα πιο πολλά όμως έχουν ανακαινισθεί και διαθέτουν πολλή καλή μόνωση, κάτι που χρειάζεται σε μια χώρα με μεση θερμοκρασία τους 10 βαθμούς! Για να βρείτε φθηνή κατοικία θα πρέπει να κάνετε κάποιες ''υποχωρήσεις'', δηλαδή να μείνετε με άλλους 10 σε ένα σπίτι και άλλα παρόμοια! Ενοίκιο κάτω των 70 λιρών την εβδομάδα, δύσκολο εώς αδύνατο έως σήμερα 9-3-2013. Το πιο σημαντικό τώρα ΑΝ ξέρετε αγγλικά (καλά ε) και διαθέτετε πτυχία για το επάγγελμά σας ικανά να αναγνωρισθούν στην αλλοδαπή θα πρέπει να είστε εδώ για να βρείτε δουλειά. Είναι αρκετά δύσκολο να βρεις δουλειά χωρίς το ΝΙΝ δηλαδή το αντίστοιχο ΑΜΚΑ. Στην Κυπριακή κοινότητα ξέρω ότι υπάρχει άνθρωπος που βοηθάει στην έκδοση του ΝΙΝ. Ελπίζω να βοήθησα κάπως!
                            Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                            Comment


                              #29
                              αντρικος σου εύχομαι ότι καλύτερο κ πάντα με υγεία...!!! κ
                              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by jimathens View Post
                                αντρικος σου εύχομαι ότι καλύτερο κ πάντα με υγεία...!!! κ

                                Ευχαριστώ Τζίμη! Καλή αντάμωση στη πατρίδα!
                                Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                                Comment

                                Working...
                                X