Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταλλαγή απόψεων από Έλληνες που είναι ή θέλουν να πάνε Αγγλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Γεια σας, πρόκειται μέσα στον Απρίλη να έρθω στην Αγγλία με ενα φίλο με σκοπό την εύρεση εργασίας. Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω είναι το εξής, στην Ελλάδα παίρνω το βασικό επίδομα ανεργίας, μπορώ απο τη στιγμή που θα έρθω στην Αγγλία και δεν εχω καταφέρει αρχικά να βρώ δουλειά να πάρω κάποιο παρόμοιο επίδομα- βοήθημα απο αντίστοιχο φορέα;
    Όποις παρακαλώ γνωρίζει, ας απαντήσει.
    Ευχαριστώ

    Comment


      #32
      θα συνεχισεις να παιρνεις το επιδομα απο το οαεδ μεχρι να σου ληξει αρκει να τηρησεις τις προυποθεσεις η να βρεις εργασια εκει η να μην γυρισεις πισω στην ελλαδα σε τρεις μηνες!!
      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

      Comment


        #33
        Σε ευχαριστώ πολύ φίλε.

        Comment


          #34
          Γεια σας φίλοι μου και πάλι. Ετοιμάζομαι μέσα στον Απρίλη να φύγω για Αγγλία. Είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων.
          Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, γενικά αν χρειάζεται να μεταφράσω τον τίτλο σπουδών που εχω;
          Αν τώρα αυτό πρέπει να γίνει, υπάρχει κάποιος φορέας ή υπηρεσία που μεταφράζει πιστοποιημένα πτυχία; ή αρκεί να πάω σε εναν οποιοδήποτε μεταφραστή;

          Comment


            #35
            Καλησπέρα και από εμένα!
            Είμαι κοινωνική λειτουργός και ετοιμάζομαι να ανέβω Αγγλία (Λονδίνο)για μεταπτυχιακό στην εφαρμοσμένη ψυχολογία. Ξέρει μήπως κανείς αν υπάρχει ζήτηση για κοινωνικούς λειτουργούς? Από μια έρευνα που έκανα έμαθα ότι πρέπει να εγγραφώ στο GSCC (General Social Care Council). Μπήκα στη σελίδα τους, χάθηκα κυριολεκτικά και άκρη δε βρήκα....

            Comment


              #36
              Originally posted by Κασσιοπη View Post
              Καλησπέρα και από εμένα!
              Είμαι κοινωνική λειτουργός και ετοιμάζομαι να ανέβω Αγγλία (Λονδίνο)για μεταπτυχιακό στην εφαρμοσμένη ψυχολογία. Ξέρει μήπως κανείς αν υπάρχει ζήτηση για κοινωνικούς λειτουργούς? Από μια έρευνα που έκανα έμαθα ότι πρέπει να εγγραφώ στο GSCC (General Social Care Council). Μπήκα στη σελίδα τους, χάθηκα κυριολεκτικά και άκρη δε βρήκα....


              Kαλησπέρα Κασσιόπη! Χάθηκες; Αν τα αγγλικά σου είναι αυτά που πρέπει γιατί να χαθείς! Και να ρωτάς εάν υπάρχουν ευκαιρίες για δουλειά και όχι ζήτηση. Η ζήτηση είναι κάτι σχετικό. Με σωστή προετοιμασία και λίγη τύχη θα βρεις αυτό που ψάχνεις. Το NHS πάντα θα έχει ευκαιρίες αρκεί να είσαι εσύ έτοιμη. Χωρίς εγγραφή στον αρμόδιο φορέα και χωρίς ΝΙΝ τα πράγματα είναι δύσκολα.
              Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

              Comment


                #37
                Originally posted by antoncarth View Post
                Γεια σας φίλοι μου και πάλι. Ετοιμάζομαι μέσα στον Απρίλη να φύγω για Αγγλία. Είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Διοίκησης Επιχειρήσεων.
                Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, γενικά αν χρειάζεται να μεταφράσω τον τίτλο σπουδών που εχω;
                Αν τώρα αυτό πρέπει να γίνει, υπάρχει κάποιος φορέας ή υπηρεσία που μεταφράζει πιστοποιημένα πτυχία; ή αρκεί να πάω σε εναν οποιοδήποτε μεταφραστή;

                Αντον, καλησπέρα. Καλό θα ήταν να μεταφράσεις ότι έχει να κάνει με αποδεικτικά σπουδών και τυχόν εργασίας (συστατικές κτλ) στο υπ. εξωτερικών ή σε -πιστοποιημένο για μεταφράσεις-δικηγόρο.
                Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                Comment


                  #38
                  Kαλησπέρα Κασσιόπη! Χάθηκες; Αν τα αγγλικά σου είναι αυτά που πρέπει γιατί να χαθείς! Και να ρωτάς εάν υπάρχουν ευκαιρίες για δουλειά και όχι ζήτηση. Η ζήτηση είναι κάτι σχετικό. Με σωστή προετοιμασία και λίγη τύχη θα βρεις αυτό που ψάχνεις. Το NHS πάντα θα έχει ευκαιρίες αρκεί να είσαι εσύ έτοιμη. Χωρίς εγγραφή στον αρμόδιο φορέα και χωρίς ΝΙΝ τα πράγματα είναι δύσκολα.
                  Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Το ήξερα για το ΝΙΝ αλλά διάβασα ότι για να βγάλεις το ΝΙΝ πρέπει να έχεις ήδη κάπου να εργασθείς (δεν τους αρκεί να είσαι απλά σε αναζήτηση) και από την άλλη δεν σε προσλαμβάνουν αν δεν έχεις ΝΙΝ. Ισχύει?

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by Κασσιοπη View Post
                    αλλά διάβασα ότι για να βγάλεις το ΝΙΝ πρέπει να έχεις ήδη κάπου να εργασθείς (δεν τους αρκεί να είσαι απλά σε αναζήτηση)
                    Όχι δεν ισχύει. Πρέπει να έχεις το δικαίωμα εργασίας ή σπουδών.

                    To get a National Insurance number you must have the right to work or study in the UK.
                    National Insurance Number

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by Κασσιοπη View Post
                      Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου! Το ήξερα για το ΝΙΝ αλλά διάβασα ότι για να βγάλεις το ΝΙΝ πρέπει να έχεις ήδη κάπου να εργασθείς (δεν τους αρκεί να είσαι απλά σε αναζήτηση) και από την άλλη δεν σε προσλαμβάνουν αν δεν έχεις ΝΙΝ. Ισχύει?
                      Για να βγάλεις ΝΙΝ χρειάζεται το διαβατήριό σου και η διεύθυνσή σου στην Βρετανία. Σαν ευρωπαίοι πολίτες (ακόμα) έχουμε το δικαίωμα να δουλέψουμε σε όλη την Ευρώπη! Εγώ βρίκα δουλειά αλλά δεν θα με ενέτασε στο δυναμικό της εταιρίας αν δεν είχα το ΝΙΝ!
                      Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

                      Comment


                        #41
                        Χρήσιμο Link για Νηπιαγωγούς που ενδιαφέρονται να εργαστούν στη Μεγάλη Βρετανία.

                        Ελληνιδες Νηπιαγωγοι στην Αγγλια

                        Comment


                          #42
                          Για να βγάλεις ΝΙΝ χρειάζεται το διαβατήριό σου και η διεύθυνσή σου στην Βρετανία. Σαν ευρωπαίοι πολίτες (ακόμα) έχουμε το δικαίωμα να δουλέψουμε σε όλη την Ευρώπη! Εγώ βρίκα δουλειά αλλά δεν θα με ενέτασε στο δυναμικό της εταιρίας αν δεν είχα το ΝΙΝ!
                          Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου! Από μια σύντομη έρευνα που έκανα μέσω internet για τις περισσότερες θέσεις κοινωνικών λειτουργών θέλουν (και δικαιολογημένα) τουλάχιστον ένα μέσο όρο 2 ετών προϋπηρεσίας. Ξέρει κανένας αν η εθελοντική εργασία μετρά ως προϋπηρεσία?

                          Comment


                            #43
                            Καλημερα φιλοι μου!
                            Σκεφτομαι σοβαρα να την κανω για εξωτερικο !
                            Εχω τελειωσει γεοπονος αλλα ποτε δεν ασχοληθηκα !! Δουλευω ηλεκτροσυγκολλητης MIG/MAG απο 14 χρονων παιδακι (λογο της επιχειρισης του πατερα μου) και αγροτικες εργασιες (τρακτερ,κομπινες,φορτηγα,οργωματα,θερισματα) οπως και επισκευες των μηχανηματων !!
                            Η αρραβωνιαστικια μου εχει 2 πτυχια πανεπιστημου ΑΕΙ ! Πληροφορικη(προγραματισμος-ιντερνετ) και ψυχολογια !
                            Υπαρχει φως ?
                            Υπαρχουν περιοχες αγροτικες εκει?
                            Βασικα και τεχνικες εταιριες,συνεργεια,μηχανουργεια!! Απλα Ελλαδα πλεον δεν ξερουμε τι μας ξημερωνει !

                            Comment


                              #44
                              Εγω θελω να παω Αγγλία-Σκωτία υπαρχει καπιος/καπια που μπορει να με βοηθισει για αρχη με συμβουλες τι να προσέξω και απο που να αρχίσω? ευχαριστω!

                              Comment


                                #45
                                Τιμο, καλυτερα κανε πιο συγκεκριμενες ερωτησεις ωστε να σε βοηθησουμε οσο καλυτερα μπορουμε....
                                Πχ τι να προσεξεις? Τα παντα... Αλλα αυτο που σου γραφω δεν βοηθαει...
                                Πες μας ακριβως τι θελεις και θα λαβεις απαντηση οσο το δυνατον πιο κατατοπιστικη...

                                Comment

                                Working...
                                X