Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με τα διπλώματα οδήγησης στην Αυστραλία

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    δίπλωμα οδήγησης στην Αυστραλία

    Γεια σας,
    θα μπορούσε κάποιος να με ενημερώσει σχετικά με την διαδικασία για την απόκτηση διπλώματος οδήγησης στην Βικτώρια (χρόνος,κόστος κτλ).Αναφέρομαι όχι την μετατροπή του ελληνικού σε αυστραλεζικού αλλά στην απόκτηση αυστραλεζικού διπλώματος όταν δεν προυπάρχει ελληνικό...

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων

    Comment


      Licences : VicRoads

      Comment


        Αν ειναι κανεις με προςωρινη visa μπορει να κυκλοφορει με το ελληνικο διπλωμα και με μια επισημη μεταφραση του Ελληνικου διπλωματος. Αν θελει ομως κανεις να δουλεψει χρειαζεται να βγαλει το διπλωμα το αυστραλιανο. Παιρνεις τηλ στο vicroads για τη Βικτωρια και κλεινεις ραντεβου. Χρεωση με καρτα πιστωτικη 17 aud και στη συνεχεια πηγαινεις στα γραφεια τους με διαβατηριο, μεταφρασμένο το ελληνικο δίπλωμα, ενα χαρτι που να λεει την διευθυνση σου και ζητανε και μια καρτα αναληψης χρηματων απο τραοεζα. Επι τοπου σου βγαζει φωτογραφια και σε ρωταει ο υπαλληλος αν βλεπεις απεναντι ορισμενα γραμματακια. Πληρωνεις επιπλεον 76 δολ για 3 ετη ή 210 νομιζω για 10 ετη και εχεις αυστραλιανο full driving licence

        Comment


          Παρακαλώ θα ήθελα κάποιος αν γνωρίζει να δώσει διευκρινήσεις στα εξής: είμαι Αυστραλός υπήκοος με διαβατήριο Αυστραλίας θεωρημένο και ζω στην Καλαμάτα. Θέλω να έρθω Μελβούρνη φέτος (για διακοπές 2 μήνες) και να αλλάξω το δίπλωμα οδήγησης μου (μαζί με πολλά άλλα) που είναι το καινούριο (κάρτα)και έχει Λατινικούς χαρακτήρες μαζί με τους Ελληνικούς.
          Κοιτάζοντας τις αλλαγές από 1/7/2015 τρόμαξα και βρήκα το τελευταίο post του Κώστα.

          Τελικά τι χρειάζεται ακριβώς και τι ισχύει μιας και το έβγαλες το 2016!!
          α) μετάφραση του διπλώματος στα Αγγλικά (παρόλο που είναι το καινούριο)
          β) η κάρτα visa - mastercard τράπεζας μπορεί να είναι και Ελληνική
          γ) Επειδή θα φιλοξενηθώ στην αρχή από συγγενή πρέπει να προσκομίσω με το όνομά μου κάποιο λογαριασμό ??? ή κατι άλλο.
          Σε πόσες ημέρες σου το στείλανε το δίπλωμα??
          Δεν νομίζω να δώσω εξετάσεις ?? κάπου το είδα αλλά νομίζω αφορά διπλώματα από κράτη που δεν είναι στην λίστα (Αφού η Ελλάδα είναι στις αναγνωρισμένες)
          Σε ευχαριστώ προκαταβολικά και αναμένω απαντήσεις από μέλη που γνωρίζουν.

          Comment


            Καλημερα και παλι σε ολους . Θελω να με βοηθησει καποιος που γνωριζει σχετικα με το διπλωμα οδηγησης για το Σιδνευ συγκεκριμενα. Τα διπλωματα μας εδω στην Ελλαδα τα εχουμε ηδη σε καρτα. Εκει που ακριβως πρεπει να παμε τα διπλωματα για να μπορουμε να κυκλοφορουμε κανονικα και ποια ειναι η διαδικασια; Περναμε παλι εξετασεις ; Γενικα ενδιαφερομαι να μαθω τι πρεπει να κανουμε.
            Ευχαριστω εκ των προτερων!!
            Keep calm, make dreams..!!

            Comment


              Originally posted by matoula kamitsi View Post
              Καλημερα και παλι σε ολους . Θελω να με βοηθησει καποιος που γνωριζει σχετικα με το διπλωμα οδηγησης για το Σιδνευ συγκεκριμενα. Τα διπλωματα μας εδω στην Ελλαδα τα εχουμε ηδη σε καρτα. Εκει που ακριβως πρεπει να παμε τα διπλωματα για να μπορουμε να κυκλοφορουμε κανονικα και ποια ειναι η διαδικασια; Περναμε παλι εξετασεις ; Γενικα ενδιαφερομαι να μαθω τι πρεπει να κανουμε.
              Ευχαριστω εκ των προτερων!!
              Moving to NSW - Licence - Roads - Roads and Maritime Services

              Comment


                Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου australian !
                Keep calm, make dreams..!!

                Comment


                  Ματουλα, εμείς πήγαμε τα διπλώματα μας σε κάρτα στο roads and maritime services του Hurstville nsw πληρώσαμε ένα παράβολο, μας έβγαλαν επί τόπου και μία φωτογραφία και σε μερικές μέρες μας ήρθε στο σπίτι το αυστραλιανο δίπλωμα.

                  Comment


                    Καλησπέρα σας.. Εμένα κάποιος μου είπε οτι ενω εχω την κάρτα,πρέπει να βγάλω απο την ΕΛΠΑ το διεθνές για μελβουρνη.. Ισχύει; Ευχαριστω
                    Ο τολμόν θα νικήσει...

                    Comment


                      Oxi den isxiei,me to diplwma to kanoniko pas ,den xreiazetai to diethnes.

                      Comment


                        Originally posted by Logalx View Post
                        Καλησπέρα σας.. Εμένα κάποιος μου είπε οτι ενω εχω την κάρτα,πρέπει να βγάλω απο την ΕΛΠΑ το διεθνές για μελβουρνη.. Ισχύει; Ευχαριστω
                        Εγω εδωσα το ελληνικο διπλωμα (ροζ) εδω στην Μελβουρνη και ειχα και μια μεταφραση αυτου,το δεχτηκαν και δεν μου ειπαν τιποτα,ολα καλα,δεν χρειαζεται της ΕΛΠΑ νομιζω,τσαμπα εξοδα μου φαινονται...

                        Comment


                          Καλησπέρα σας.. Να κάνω και εγώ μια ερώτηση μιας και χάθηκα στο διάβασμα. Είμαι γεννημένος Αυστραλία κατ αρχας.. Εχω Ελληνικό δίπλωμα κατηγοριών, Αυτοκινητου, Μηχανης τα πάντα και 3ης κατηγορίας επαγγελματικό. το δίπλωμα μου είναι κάρτα.. Αναγράφει επάνω ημερομηνίες απόκτησης και λήξης... Δεν γράφει στα αγγλικά πουθενά Drivers Licence.. Λογικά ΔΕΝ χρειάζομαι international απο ΕΛΠΑ. Εκει όμως θα μου το μετατρέψουν ακριβώς το ίδιο σε Αυστραλέζικο η θα πάρω μόνο αυτοκίνητο- μηχανης και μετά θα περιμένω κανα χρόνο για να βγάλω και το επαγγελματικό? Κατι διάβασα για εξαίρεση αλλά δεν το πολυκατάλαβα.. πρέπει να κανω την αιτηση η οχι? και ποτε? μήπως είναι καλυτερα να την κανω απο τώρα που είμαι Ελλάδα η δεν γινεται?
                          Επισης ποιο είναι το αντιστοιχο 3ης κατηγοριας εκει? νομιζω το MR (Medium Rigid). και για ποσους τονους ειναι? εδω νομιζω 12 τονους.
                          Επίσης θεωρείτε οτι πρεπει να πάρω και βεβαίωση απο το υπουργείο συγκοινωνιών με τις ημερομηνίες απόκτησης? Ας το εχω μαζι μου και εαν χρειαστεί μετάφραση την κάνω και στην Αυστραλία.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

                          Comment


                            Αφου εχεις το διπλωμα με καρτα (λατινικους χαρακτηρες ) δεν χρειαζεσαι αλλο τιποτα .Για το αυτοκινητο κ μηχανη στο μετατρεπουν κατευθειαν με ενα μικρο παραβολο ( μπορεις να οδηγεις μεχρι κ 6 μηνες με το ελληνικο) .Για το επαγγελματικο δινεις μονο εξετασεις οδηγησεις μετα απο ενα χρονικο διαστημα .Η εξαιρεση που αναφερες ειναι για το επαγγελματικο να γλυτωσεις της προφορικες εξετασεις ,δεν γνωριζω ακριβως τι πρεπει να κανεις αλλα με το που πας εκει να τους το αναφερεις . .Βεβαιωση απο το υπουργειο με της ημερομηνιες γιατι ? ?? πανω στο διπλωμα τα γραφει ολα .Πρεπει να εισαι εκει για να τα κανεις αυτα κ αφου κλεισεις ραντεβου πρωτα .

                            Comment


                              Originally posted by George311 View Post
                              Αφου εχεις το διπλωμα με καρτα (λατινικους χαρακτηρες ) δεν χρειαζεσαι αλλο τιποτα .Για το αυτοκινητο κ μηχανη στο μετατρεπουν κατευθειαν με ενα μικρο παραβολο ( μπορεις να οδηγεις μεχρι κ 6 μηνες με το ελληνικο) .Για το επαγγελματικο δινεις μονο εξετασεις οδηγησεις μετα απο ενα χρονικο διαστημα .Η εξαιρεση που αναφερες ειναι για το επαγγελματικο να γλυτωσεις της προφορικες εξετασεις ,δεν γνωριζω ακριβως τι πρεπει να κανεις αλλα με το που πας εκει να τους το αναφερεις . .Βεβαιωση απο το υπουργειο με της ημερομηνιες γιατι ? ?? πανω στο διπλωμα τα γραφει ολα .Πρεπει να εισαι εκει για να τα κανεις αυτα κ αφου κλεισεις ραντεβου πρωτα .
                              Ευχαριστώ φίλε μου... Βασικά το επαγγελματικό με ενδιαφέρει περισσότερο. Βέβαια χρειάζεται και λίγη υπομονή, να τα λέμε τα πράγματα σωστά, γιατί μέχρι να συνηθίσω, να φτιάξω τα χαρτιά μου εκεί, να αρχίσω να μαθαίνω την πόλη θα περάσει λίγος καιρός, οπότε θα έχει προχωρήσει και το θέμα του επαγγελματικού διπλώματος. Ελπίζω μόνο να μην πάρει κανένα χρόνο. Να'σαι καλά. Εσύ σε ποιά πόλη μένεις ?

                              Comment

                              Working...
                              X